تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - سكوت درباره زنجانی جنجال برای فیش‌های حقوقیآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)سكوت درباره زنجانی جنجال برای فیش‌های حقوقی اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی , زنجانی

 مدیرانی با حقوق‌های نجومی یا سوژه جدید اتاق‌های تخریب علیه دولت؟ این سوالی است كه پس از اتمام گفت‌وگوی كوتاهی كه با محسن صفایی فراهانی داشتم به ذهنم خطور كرد.

 

او كل ماجرا را از دریچه دیگری می‌بیند. در شرایطی كه در جبهه حامیان و مخالفان دولت همه علیه فیش‌های جنجالی بسیج شده‌اند او بیش از هر چیز بر یك مساله تاكید دارد و آن قضاوت عجولانه و پیش از روشن شدن تمام ماجراست. صفایی فراهانی معتقد است تا زمانی كه دیوان محاسبات كشور یا سازمان باررسی كل كشور گزارش مستندی در این مورد ارایه نكند نمی‌توان حكمی را صادر كرد. نماینده مجلس ششم در مجلس داستان فیش‌های حقوقی را جنجال تازه مخالفان دولت در سال پایانی كارش می‌داند و معتقد است این اقدامات با هدف آلوده كردن افكار عمومی علیه دولت صورت می‌گیرد.

 

در این گفت‌وگو صفایی فراهانی توضیح می‌دهد كه به‌طور كلی مكانیزم دولتی اجازه پرداخت چنین حقوقی را به مدیرانش نمی‌دهد و احتمالاتی را هم برای اعداد موجود در فیش‌های حقوقی در نظر دارد. در تمام طول گفت‌وگو عصبانی به نظر می‌رسد به ویژه آنجا كه از سكوت همین رسانه در مقابل فسادهای دولت قبل سخن می‌گوید.

 

مشروح گفت‌وگو با محسن صفایی فراهانی را در ادامه بخوانید.


چند روزی است كه جنجال بزرگی بر سر فیش‌های حقوقی برخی از مدیران دولتی برپا شده است. فكر می‌كنید این موضوع چه تاثیری بر جایگاه دولت در افكار عمومی خواهد داشت؟
من می‌خواهم ابتدا این موضوع را از نگاه دیگری ببینم. ابتدا باید دید این جنجال‌ها تا چه حد درست است. تا امروز كدام مرجعی اینها را تایید كرده است؟ نمی‌توان تنها به خاطر اینكه خبری در فضای مجازی یا یك سایت خبری منتشر شده باشد فتوا به درست بودنش بدهیم. عجیب است فسادهای هزار میلیاردی گذشته با جرایم هشت میلیونی پرونده را مختومه كردند آن وقت بر سر چند فیش حقوقی كه هنوز باید بررسی شود تا مشخص شود ماجرا چیست چنین جنجالی را به پا كردند.


البته دولت وجود هیچ كدام از این فیش‌های حقوقی را تكذیب نكرده. حتی سخنگوی دولت هم بابت آنها از مردم عذرخواهی كرد. به نظر می‌رسد دولت آنها را تایید كرده است.  
خبری منتشر شده است، سخنگو هم اعلام كرده اگر چنین مساله‌ای رخ داده است از مردم عذرخواهی می‌كنیم و رییس‌جمهور هم بلافاصله به معاون اولش دستور پیگیری داده است. حال باید منتظر ماند و دید نتیجه پیگیری‌ها چه خواهد بود. صرف اینكه رییس‌جمهور دستور پیگیری داده است كه نمی‌توان حكم صادر كرد و گفت حتما تخلفی صورت گرفته است. باید منتظر نتیجه پیگیری‌ها ماند. هنوز هیچ نهاد نظارتی و بازرسی خاصی مساله را تایید نكرده است. صرفا ادعایی مطرح شده است. حال باید این ادعا بررسی شود و اگر حقیقت داشت آن وقت یقه دولت را بگیرند.


اگر این‌گونه است فكر می‌كنید چرا این ماجرا این‌گونه تبدیل به یك جنجال بزرگ شده است؟
اولا این موضوع نشان‌دهنده میزان حساسیت جامعه به این مسائل است. دوم اینكه مخالفان دولت و دلواپسان در این یك سال باقی مانده برای ناامید كردن جامعه از دولت روحانی دست به هر جنجالی خواهند زد. همین آقایان چرا در مقابل فسادهای دولت نهم و دهم كه نزدیك به ٧٥٠ میلیارد دلار پول كشور را به باد داد سكوت كردند و هیچ اظهار نگرانی و رسیدگی فوری را اعلام نكردند. نه قوه قضاییه نه دیوان محاسبات و نه هیچ نهاد نظارتی دیگری وارد عمل نشد اما حالا بر سر چند فیش حقوقی كه هنوز بررسی‌هایش تمام نشده این‌گونه همه بسیج شده‌اند چنین جنجال‌هایی را به پا كرده و بیشترین فشارها را به دولت وارد می‌كنند.


برخی می‌گویند دولت سكوت كرده و واكنش مناسبی نشان نمی‌دهد.
دولت دیگر باید چه كند؟ در واقع دولت واكنشش را نشان داده است. دولت خبری را دریافت كرده و رییس‌جمهور هم دستور بررسی و پیگیری داده است. بررسی و پیگیری موضوع بسیار مهم است كه بالاترین مقام قوه مجریه به معاون اولش دستور پیگیری داده است. حال باید منتظر ماند و دید نتیجه بررسی‌ها چه خواهد بود و آیا این خبر تایید می‌شود یا نه. اگر این خبر تایید شد آن وقت باید دید واكنش دولت چیست و با توجه به آن برایش حكم صادر كنیم.


اگر به قول شما این خبر تایید شود فكر می‌كنید دولت باید چه كند؟
اگر چنین مساله‌ای صحت داشت باید تمام پول‌ها را از مدیر متخلف گرفته و او را از مقام دولتی‌اش عزل كنند. این تنها واكنش درست، مناسب و منطقی در صورت تایید این خبر خواهد بود. دقت داشته باشیم هنوز این موضوع اثبات نشده است، نباید این‌گونه برای موضوعی كه هنوز در دست بررسی است حكم صادر و افكار عمومی را متشنج كنیم.


فكر می‌كنید از این دست جنجال‌ها چه تاثیری بر وضعیت دولت خواهد گذاشت به ویژه كه در سال آینده انتخابات ریاست‌جمهوری را نیز در پیش داریم؟
مخالفان دولت افكار عمومی را نشانه گرفته‌اند و هدفشان از این سر و صداها و جنجال‌ها تنها بی‌اعتبار كردن دولت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده است.

 

متاسفانه برخی رسانه‌های حامی دولت هم به جای اینكه موضوع را منطقی و از كانال قانونی نگاه كنند درگیر این جنجال شدند. جای سوال دارد كه چرا رسانه‌ها در مقابل فسادهایی كه در سال‌های گذشته و دولت نهم و دهم رخ داد سكوت كرده بودند اما برای چند فیش حقوقی كه هنوز در دست بررسی است آنقدر عكس‌العمل نشان می‌دهند؟ كدام یك از این فیش‌های حقوقی صحتش ثابت شده است؟ آیا دیوان محاسبات یا سازمان بازرسی كل كشور در این مورد گزارش مستند در این مورد داده است؟ چند روز پیش هم سخنگوی قوه قضاییه اعلام كرد سازمان بازرسی كل كشور وارد ماجرا شده و موضوع را در دست بررسی قرار داده است. پس تا زمانی كه این نهادهای ذی‌ربط گزارش بررسی‌های خود را اعلام نكرده‌اند نمی‌توان گفت كه آیا كسی تخلفی كرده است یا خیر.


اما به هر حال اسنادی كه حاوی عكس‌هایی از فیش‌های حقوقی بوده منتشر شده است.
من قبول ندارم كه یك مدیر در سیستم دولتی بتواند مثلا ٢٠٠ میلیون تومان حقوق بگیرد. هیچ مكانیزمی به یك مدیر و كارمند دولتی نه جرات پرداخت چنین حقوقی را دارد و نه امكانش را. به عقیده من بررسی‌های و پیگیری‌ها دیوان محاسبات این موضوع را در آینده ثابت خواهد كرد و آن روز همه متوجه می‌شوند كه این ماجرا تنها جنجالی از سوی دلواپسان برای سال آخر دولت بود. برای ارقام موجود در فیش‌ها احتمالات زیادی وجود دارد. ممكن است معوقه‌ای در پرداخت وجود داشته كه همه معوقه یكجا پرداخت شده باشد یا اینكه وامی به شخص تعلق گرفته كه میزان آن در فیش حقوقی‌اش لحاظ شده باشد و برخی احتمالات دیگر. شما خاطرجمع باشید كه هیچ سیستم دولتی جسارت پرداخت حقوق ٢٠٠ میلیونی را ندارد. هیچ مدیر دولتی هم جرات اینكه ٢٠٠ میلیون تومان حقوق دریافت كند را هم ندارد. اما این موضوع را هم تاكید می‌كنم كه بحث فساد اقتصادی از این ماجرا جداست.


فكر می‌كنید هدف از انتشار این دست خبرها چه بود؟
آلوده كردن افكار عمومی علیه دولت. كسانی كه به این ماجراها دامن زدند دغدغه این دست مسائل را ندارند، وگرنه در مقابل ماجرای بابك زنجانی كه امروز مشخص شده چه فساد عظیمی بوده و در مقابل اینكه آمران اصلی آن مورد پیگرد قرار نگرفتند سكوت نمی‌كردند. چرا كسانی كه امروز بر سر ماجرای فیش‌های حقوقی چنین جنجالی به پا كرده‌اند در مقابل عدم پیگرد كسانی كه به بابك زنجانی بدون ضمانت پول داده‌اند سكوت كردند؟ چرا این ماجراها در رسانه‌های‌شان مطرح نمی‌شود اما ٢٠٠ میلیون تومانی كه هنوز بررسی‌ها در مورد آن تمام نشده و در دست پیگیری است این‌گونه مطرح می‌شود و یك جریان برایش بسیج می‌شود؟ غیر از این است كه ما در سال پایانی دولت قرار داریم و این دست جنجال‌ها می‌تواند افكار عمومی را نسبت به دولت بدبین كند و اجازه ندهند دولتی كه به نسبت دولت قبل منطقی‌تر عمل می‌كند كمی كارها را پیش ببرد و آن را از كار بیندازند؟


 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی


درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :