http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - دکتر حسن روحانی : آمار جدید ، اوضاع اقتصادی ایرانآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

  عبرت نیوز: حسن روحانی در چهارمین کنگره سراسری «خانه کشاورز» در جمع تلاشگران و فعالان حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه «در سال‌های گذشته بهترین شرایط درآمد ارزی را داشتیم و سالانه حدود صد‌میلیارددلار از درآمد ارزی برخوردار بودیم» با طرح این پرسش که «این پول‌ها کجا سرمایه‌گذاری شده است؟» گفت: «چطور در این فرصت طلایی نتوانستیم بخش‌های مختلف به‌خصوص حوزه کشاورزی را احیا کنیم و در همین دوره است که آب‌های زیرزمینی افت می‌کند، زمین شور و شورتر می‌شود، دریاچه ارومیه زیبا خشک می‌شود و زاینده‌رود زیبا به خشک‌‌رودی تبدیل می‌شود و دیگر نگویم از هامون و کارونش.»
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه از روزهای اولیه آمارهای نگران‌کننده دریافت می‌کردیم، توضیح داد: «یک بخش می‌گفت 13‌میلیون‌تن گندم تولید کردیم، بخش دوم می‌گفت باید 5/7‌میلیون‌تن گندم وارد کنیم و بخش سوم می‌گفت کل نیاز ما 5/10‌میلیون‌تن است.»
روحانی در ادامه به شوخی گفت: «وقتی دیدم ریاضی من کفایت نمی‌کند تا این عددها را حل‌وفصل کنم بررسی‌های لازم را انجام دادیم و دیدیم باید بیش از هفت‌میلیون‌تن گندم وارد کنیم آن هم در شرایطی که نفت و کشتیرانی ما تحریم است و نقل‌وانتقالات بانکی مصیبت‌های خاص خود را دارد، اما نه‌تنها گندم، بلکه بسیاری از نهاده‌ها در این بخش باید وارد شوند وگرنه بخش زراعی و دامی، باغات و شیلات با مشکلات بسیار مواجه خواهند بود.
مهدی تقوی اقتصاددان در همین رابطه در شرق نوشت:
اقتصاد ایران به وضعیت وحشتناکی رسیده است. دولت قبلی به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی ایران، پنهان‌کاری آماری را در پیش گرفت و حالا که دولت جدید، زمام امور را به دست گرفته، با انتشار آمار جدید وخامت اوضاع اقتصادی ایران بیش از هر لحظه دیگری رخ می‌نماید. برای پی‌بردن به موضوع، کافی است به چند عدد و رقم در این زمینه توجه کنیم. رشد اقتصادی سال 91 به منفی 8/5درصد رسیده و انتظار می‌رود رشد منفی اقتصادی تا پایان سال‌جاری ادامه پیدا کند؛ هرچند دیگر شدت آن مانند سال گذشته نخواهد بود. نرخ بیکاری 2/12‌درصد است که بیکاری جوانان دو برابر این رقم‌ و بیکاری در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تا چهاربرابر بیکاری کل کشور است. همچنین بر اساس آخرین اظهارنظر وزیر اقتصاد، کشور در آینده‌ای نزدیک با 5/8میلیون‌نفر بیکار مواجه است که باید برای آنها چاره‌اندیشی شود.
تورمی که در دولت خاتمی نزدیک به تک‌رقمی‌شدن بود در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد اوج گرفت به‌طوری که هم‌اکنون به 40‌درصد رسیده است. علاوه بر این، میلیارد‌ها ‌هزارتومان بدهی برای دولت یازدهم به‌جامانده که تنها یک فقره‌اش حدود 183‌هزار‌میلیاردتومان است. در مقابل، این دولت خزانه‌ای دارد که خالی است در حالی‌که بر اساس یکی از تعهداتی که دولت دهم بر دوشش گذاشته، باید ماهانه سه‌هزارو500‌میلیاردتومان بابت پرداخت یارانه نقدی به سرپرستان خانوار بپردازند.
با این چند عدد و رقم که مربوط به وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی است می‌توان به این نکته پی برد که دولت روحانی ویرانه‌ای را تحویل گرفته که سال‌ها باید وقت صرف کند تا تازه به وضعیت ابتدای سال‌دوم دولت احمدی‌نژاد برسد.
علت اصلی این اتفاقات را می‌توان در مشاوران اقتصادی احمدی‌نژاد و حتی خود او جست. رییس‌جمهور سابق کوچک‌ترین اطلاعی از اقتصاد نداشت با این حال به‌نظر کارشناسان اقتصادی هم اهمیتی نمی‌داد. نمونه‌اش سه‌نامه اقتصاددانان بود که در سال‌های اول دولت‌نخست او راهی ریاست‌جمهوری شد با این حال او سیاست‌های انبساطی خود را اینقدر ادامه داد تا نقدینگی کشور از 70‌هزار‌میلیاردتومان در سال 84 به نزدیک 500‌هزار‌میلیاردتومان برسد. به جز این، مشاوران و اطرافیان او سیاست‌هایی را در پیش گرفتند که گویا الفبای اقتصادی را نمی‌دانستند. اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها کشور را به این حال‌وروز انداخت. در واقع احمدی‌نژاد به توصیه مشاورانش اشتباه دولت رفسنجانی را دوباره تکرار کرد و کشور را با عقب‌ماندگی بسیار تحویل روحانی داد. سیاست‌های تعدیل اقتصادی، تورم را در سال پایانی دولت رفسنجانی به 49‌درصد رساند و زندگی را بر مردم سخت کرد. البته در آن زمان کسب‌وکار رونق داشت اگرچه تورم بالا بود. با این حال دولت احمدی‌نژاد هم گونه دیگری از این سیاست‌های لیبرال را اجرا کرد تا اینکه مملکت به این حال‌وروز افتاد و مردم هم در کنار گرانی، رکود و کسادی بازار را به‌جان خریدند.
در دوران رفسنجانی تورم، آرام‌آرام رشد کرد در حالی که در دولت قبلی تورم به‌یکباره در مدار صعودی قرار گرفت که بخش اعظمی از آن متوجه تزریق بی‌حساب‌وکتاب نقدینگی به کشور بود. در نتیجه این نقدینگی هم تورم بالا رفت و هم قیمت دلار ناگهان سه‌برابر شد. این دوعامل در کنار هم باعث شدند تا مردم فشار قیمت‌ها را بیش از هر زمان دیگری احساس کنند. نتیجه این هشت‌سال این شد که دولت ورشکسته‌ای تحویل روحانی شود که سال‌ها برای آبادانی آن باید دوید.
1392/8/7

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :