http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - اوباما: در بازیهای سیاسی رجزخوانی وَ تندگویی ساده-ست ولی امنیت ملی را تامین نمی کند ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 اوباما: در بازیهای سیاسی رجزخوانی وَ

 تندگویی ساده-ست ولی امنیت ملی را

  تامین نمی کند ...  

 


  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

http://s5.picofile.com/file/8102196876/ZARYF_KUCHAKZ8DEH_RAJAZX8NY_01.jpg


عبرت نیوز: باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در واکنشی تند به منتقدان داخلی خود در خصوص توافق هسته ای با ایران گفت: ممکن است رجزخوانی و تندگویی در بازیهای سیاسی کار ساده ای به نظر برسد اما این کار، امنیت ملی آمریکا را تامین نمی کند با چنین فرضیه ظریفی باید گفت آنها که صدایشان از تدبیرشان بلندتر است چرا به امنیت ملی ایران در شرایط اقتصادی و سیاسی امروز توجه نمی کنند.
ظریف جزییات نشست «ژنو3» را با نمایندگان درمیان گذاشت
«ظریف» شعر ظریفی خواند و جزییات بیشتری از تفاهمنامه «ژنو» را برای نمایندگان روایت کرد. تفألی به حافظ زد و بیت معناداری خواند: «قرعه فال به نام من دیوانه زدند» شاید این شعر را به‌ویژه برای افرادی می‌خواند که یکی، دو روزی است توافق هسته‏‌ای را تا سرحد «جام زهر» تقلیل داده‌‏اند. صدایش خسته بود، با وجود اینکه برخی خواستند برایش صندلی بیاورند، ترجیح داد ایستاده با نمایندگان سخن بگوید، نماینده‌ها- به استثنای اقلیت همیشه معترض- هم برای میزبانی از او تلاش کردند، گروهی در همان شب بازگشت در مهرآباد به استقبالش رفته بودند و بسیاری هم روز گذشته به احترام او ایستادند و دیده‌بوسی‌‏ها آنقدر طولانی شد که رییس مجلس باز هم خود را ملزم به مزاح دید: «نمایندگان ملاحظه کمردرد آقای ظریف را بکنند.»ظریف بر چند نکته تاکید کرد و آبی بر آتش «بهارستان» ریخت؛ آتشی که چندروزی است از گوشه‌وکنار شعله می‏‌گیرد و به گفته رییس‌جمهوری برخی هم مدام در آن هیزم می‌‏ریزند.
او نمایندگان را مورد خطاب قرار داده و تاکید کرد«از نقد استقبال می‌کند، ولی در نقد انصاف و منافع ملی در نظر گرفته شود.»وزیر امورخارجه فایل‏‌هایی برای نمایندگان آورده بود و آنان می‌توانستند همزمان از روی «مانیتور» خود جزییات بیشتری ببینند. متن تفاهمنامه به فارسی و انگلیسی در اختیار نمایندگان بود و سخنرانی ظریف برای دقایقی ممتد، سکوتی معنادار بر بهارستان حاکم کرد، گویی همه می‌خواستند حتی جمله‏‌ای از حرف‌های او را از دست نداده باشند و حساسیت موضوع به سکوتی کمیاب در صحن علنی مجلس ختم شد.
البته سابقه حضور ظریف در بهارستان طولانی است، او یک‌بار برای اخذ رای‌اعتماد از مجلس به اینجا آمد و خوش‌وبش‌هایش با نمایندگان طیف‌های سیاسی مختلف توی چشم بود. یک‌بار دیگر برای ارایه گزارشی به کمیسیون امنیت رفت که نتیجه‌اش انتشار برخی اخبار متناقض بود، آنچه در نهایت او را وادار کرد تا بگوید: «از این پس تنها اظهارنظرهای رسمی من را می‌شنوید.» ماجرا از این قرار بود که روزنامه کیهان پس از حضور ظریف در این کمیسیون به نقل از یکی از اعضای آن نوشته بود «محمدجواد ظریف» اعتراف صادقانه‏‌ای کرده و پذیرفته که تماس تلفنی روحانی و اوباما و دیدارش با جان کری کار اشتباهی بوده. البته ضیافت میهمانی ظریف در وزارت امورخارجه نیز چندان مسالمت‌آمیز برگزار نشد و حاشیه‌هایی دربر داشت.
نقد حرف‏های «رسایی» از سوی «حسینیان»
اما دومین حضور رسمی ظریف در صحن علنی پربار بود و کم‌حاشیه. تقریبا همه‌چیز به سکوت برگزار شد. نمایندگان عضو جبهه پایداری کمتر در صحن رفت‌وآمد داشتند و گاهی هم پیش ظریف می‌رفتند و با او خوش‌وبش می‌کردند. نه خبر از نامه اعتراضی بود و نه حتی شب‌نامه‌ای. همه‌چیز آرام پیش می‌رفت و سخنرانی نمایندگان نزدیک به فراکسیون اصولگرایان، جبهه پایداری و رهروان ولایت همگی نشان از آرامش داشت. حتی روح‌الله حسینیان به‌طور ضمنی حرف‌های روز گذشته حمید رسایی و تاکید بر جام‌زهربودن توافقنامه هسته‌ای را زیر سوال برد و گفت: «توافقنامه را نه جام‌زهر می‌دانیم و نه دستاورد شادی‌آفرین، بلکه آن را انعطافی ضروری برای تقویت درون‌سازی انقلاب اسلامی می‌شماریم.»
دفاع حدادعادل از تیم هسته‏‌ای
«غلامعلی حدادعادل»، که در برخی برهه‌ها از جمله روز رای‌اعتماد، در افتادن برخی وزرا کوتاهی نکرده بود، حالا با ادبیاتی منسجم به دفاع از سیاست‌های هسته‌ای پرداخت و از تیم مذاکره‌کننده تقدیر کرد. او البته اذعان کرد که ایران کماکان به غرب بدبین است، چراکه شاید آنها ما را در وضعیت نخستین نگه دارند و نتوانیم به وضعیت نهایی برسیم. البته حرف‌های حدادعادل هم از چهار‌دقیقه مقرر فراتر رفت و لاریجانی با لبخند و شوخی به او گفت که شما هم دو دقیقه از زمان خانم «اشتون» استفاده کردید. ظریف هم در ادامه حرف‏های «حدادعادل» را کامل کرد: «همیشه چه بر سر میز مذاکره و چه در مصاحبه‌های داخلی و خارجی گفته‌ام که ایران به غرب اعتماد ندارد و غرب باید تلاش کند تا اعتماد از دست رفته را به دست آورد.»ظریف از اینها گذشته از بسته‌های پیشنهادی اقتصادی برخی شرکت‌ها به ایران خبر داد و تماس مسوولانی که تا پیش از این چندان گوشه‌چشمی به وزیر امورخارجه ایران نشان نداده بودند.
لبخند دیپلماتیک پوششی است بر بحث‏های داغ و چالشی
وزیر امورخارجه نه‌تنها از ژنو و جزییات مذاکره که از آن لبخندهای پیاپی همیشگی‏اش رمزگشایی کرد: «مذاکرات یک مهلکه بزرگ است. لبخند و شوخی دیپلماتیک در مذاکرات، پوششی است برای بحث‌های تلخ، تند و چالشی.»کمردرد ظریف نه‌تنها تا توافق‏های هسته‏ای و نشست‏های بین‏المللی که حالا در بهارستان هم حاشیه‏‌ساز شده و عده‏ای به فکر این افتاده‏‌اند که برای کمک به ظریف پشت تریبون صندلی بگذارند، او البته با اینکه مدام روی صندلی جابه‌جا می‌شود و از همان بالای صحن مشخص است که از درد کمر رنج می‏‌برد، ترجیح می‌دهد ایستاده با نمایندگان گفت‌وگو کند. صحبت‌های حسینیان به درازا کشیده بود و فرصت چهاردقیقه‏‌ای نطق را پشت‌سر گذاشته بود، «علی لاریجانی»، با کنایه به او گفت که شما دودقیقه از وقت ظریف و یک‌دقیقه از وقت عراقچی را صحبت کردید. «روح‌الله حسینیان» متن دقیق و کارشناسانه‏ای را روخوانی می‌کرد، در جایی هم اشتباهی به‌جای «اوباما»، «او، با ما» خواند و صدای خنده دسته‌جمعی از صحن بلند شد. نشست علنی سه‌شنبه همین هفته، نشان از آن داشت که موجی از نارضایتی‌ها و مخالفت‌ها علیه توافق هسته‌ای صورت‌گرفته در راه است، روز گذشته اما ماجرا به شکل دیگری مدیریت شد. شاید بتوان بخش عمده‌ای از موفقیت جلسه دیروز را در ریش‌سفیدی برخی زعمای اصولگرای مجلس دید و پیامی که پیش‌تر فصل‌الخطاب نمایندگان شده بود.
وزیر امور خارجه از مردم خواست تا برای نقد مذاکرات و توافق هسته‌ای اخیر انصاف و منافع ملی را در نظر بگیرند و دستاوردها را با دید منافع ملی نقد کنند.
به گزارش تابناک، محمد جواد ظریف در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وظیفه‌ای که بر عهده من و همکارانم از سوی شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری واگذار شده بود حتما وظیفه آسانی نبود، همه ما از ابتدا واقف بودیم وارد شدن به مذاکره با دشواری‌های اساسی روبه رو خواهد بود؛ چرا که مذاکره به معنی ورود به حوزه‌ای است که حتما نمی‌توانید همه خواسته‌هایتان را از آن بدست آورید.
وی اضافه کرد: در مذاکره لااقل دو طرف وجود دارد و هر طرفی باید بتواند یا با رضایت کامل یا با رضایت نسبی از مذاکره خارج است طبیعی است وقتی نتوانید تمام خواسته‌هایتان را از این طریق بدست آورید در مقابل نقد و نگرانی قرار می‌گیرید و حتی حملاتی به شما می‌شود؛ الان همین وضع را مشاهده می‌کنیم.
ظریف ادامه داد: همه کسانی که در مذاکره بودند یا به صورت واقعی یا در یک بازی زرگری فعلا همه‌شان مورد نقد هستند، طبیعی است در مذاکره همان میزانی که شما بدست می‌آورید باید در مورد نکاتی توافق کنید؛ مهم این است که با چشم باز و با توجه به عواقب تصمیم‌تان با ملاحظه همه جوانب با توجه به مجموعه نگرانی‌ها، توانمندی‌ها و خواسته‌هایی که مقامات بالاتر نسبت به آن دارند و توقعاتی که مردم دارند وارد معرکه شوید. واقعا هم معرکه است،‌ خوش و بش نیست.
مجلس
وزیر خارجه اضافه کرد: من بارها گفته‌ام که لبخند و شوخی دیپلماتیک در واقع پوششی برای بحث‌های بسیار تلخ،‌ تند و چالشی است شما یک لبخند ابتدای جلسه و یک لبخند آخر جلسه می‌زنید و تمام جلسه را به بحث و چالش و اختلاف نظر می‌گذارنید که این هم امر طبیعی است؛ همه ای‌نها چه اخم و لبخند جزء ابزار مذاکره هستند.
ظریف یادآور شد: همه برای این است که در نهایت منافع کشور را حفظ و حراست کنید؛ من و همکارانم هم حتما این ادعا را نداریم که امکانش نبود مذاکرات از این بهتر انجام شود اما فعلا قرعه فال به نام من دیوانه زدند و ما هم با افتخار این قرعه فال را پذیرفتیم تا با توجه به این‌که نتیجه کار ما به شکلی باشد که هیچ نقدی به آن وجود نداشته باشد، بلکه حتما نقد وارد است ما خیلی از نقد استقبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: من تقاضا کردم دوستان همیشه انصاف و منافع ملی را در ذهن داشته باشند شاید اولی هم ضرورت نباشد و توقع بی‌جایی است من از دوستانی که در جلسه نبودند توقع ندارم بدانند در این ده‌ها ساعتی که شش کشور بزرگ جهان با ما در این مذاکرات بودیم چه گذشت.
ظریف در ادامه خاطر نشان کرد: اینها قوی‌ترین کشورهای دنیا هستند که همه به ابزار حیوانی سلاح هسته‌ای مسلح هستند و حداقل دو تا از اینها می‌توانند خودشان و کل دنیا را ده‌ها بار نابود کنند، آنها امنیت را در این می‌بینند که اگر طرف مقابل از سلاح هسته‌ای استفاده کند آنها هم می‌توانند استفاده کنند؛ در واقع آنها امنیت را در دیوانگی می‌جویند، ولی به هر حال اینها طرف مذاکره هستند لذا این کار دشوار است.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: کسانی که در جلسه نبودند نمی‌توانند در این قسمت با انصاف و کامل قضاوت کنند زیرا آنها نتیجه را می‌بییند و بررسی می‌کنند، اما من احساس می‌کنم ضرورت دارد دوستان توجه به منافع ملی را مد نظر قرار دهند و بدانند قسمت کوچکی از مذاکره در اتاق مذاکره می‌گذرد و قسمت عمده بعد از آن اتفاق می‌افتد که به آن می‌گویند چرخ دادن خبری.
وی اضافه کرد: لحظه‌ای که هنوز سر میز مذاکره بودیم کاخ سفید چیزی به اسم "صفحه واقعیات" منتشر کرد چرا آنها متن را نمی‌دهند؟ زیرا می‌خواهند چرخه مورد نظرشان را در آن لحاظ کنند دیگرانی را هم صحبت می‌کنند هیچ کدام از موضع ملی تنازل نمی‌کنند و همه بالاتر را می‌گیرند لذا درخواست من این است که دستاوردها را باید با دید منافع ملی نقد کنند.
وزیر امور خارجه با حضور در مجلس شورای اسلامی به تشریح روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و 1+5 پرداخت و گفت: این توافق‌نامه شامل شش لایه کلیات، شفاف‌سازی، حفظ وضعیت موجود، کاهش‌ها، اقدامات اعتمادساز و گام نهایی است.
ظریف در تشریح جزئیات مذاکرات انجام شده با 1+5 خطاب به نمایندگان مجلس گفت: اکنون درخصوص متن توافق‌نامه صحبت می‌کنم.
وی افزود: بنده چند متن آورده‌ام که به صورت فایل تقدیم مسئولان محترم مجلس شده است که باید در کامپیوتر‌های مقابل شما قرار گیرد. این متن‌ها شامل چهار فایل است؛ یکی متن اصلی توافق است که کل متن در مقابل دوستان قرار دارد، متن دیگر شامل ترجمه دقیق متن انگلیسی است و یک متن ترجمه کلمه به کلمه به جز چند عنوان است.
وی افزود: جدول مربوط به اقدامات ایران و 1+5 یک جدول است که آن را توضیح می‌دهم. بنده اصل این جدول را مقایسه می‌کنم ضمنا خود دوستان می‌توانند این کار را انجام دهند. بنده این توافق را به چند لایه تقسیم کرده‌ام که لایه کلیات، شفاف‌سازی حفظ وضعیت موجود، کاهش‌ها و اقدامات اعتمادساز و گام نهایی است.
ظریف با تشریح مفاد شش گانه توافق انجام شده بین ایران و 1+5 گفت: در کلیات چند نکته از متن استخراج کرده‌ام یک نکته، درباره توافق پیرامون یک راه حل جامع شامل اقدامات اولیه و گام نهایی برای رفع نگرانی‌ها است که اگر یک جزء آن اجرا نشود اصلا کل آن به درد نمی‌خورد عنوان این متن "برنامه اقدام" برای شش ماه است.
رئیس هیات مذاکره کننده افزود: این اقدامات یک بخش مربوط به ایران، یک بخش مربوط به 1+5 و یک بخش مشترک است. یک نقطه مشترک دیگر ایجاد کمیسیون مشترک است؛ البته آژانس می‌تواند بر اجرای این توافق‌ نظارت کند ولی ابزاری برای اجرای درست توافق توسط طرفین وجود ندارد. بنابراین با مشارکت ایران و 1+5 این نظارت انجام می‌شود و بقیه نظارت‌ها توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیدگی می‌شود.
ظریف تصریح کرد: نکته دیگر دوره شش ماه اول است که در صورت توافق تمدید می‌شود. نکته دیگر حفظ فضای سازنده است که باید از سوی دو طرف انجام شود. این لایه اول کلیات است.
وزیر امور خارجه با تشریح اجزای لایه دوم گفت: لایه دوم شامل شفاف‌سازی مواضع است در این بخش ایران دو شفاف‌سازی انجام داده است اول تضمین غنی‌سازی است و دوم اعلام عدم پیگیری سلاح هسته‌ای است. این مساله در متن در قالب کلمه "تاکید مجدد" استفاده شده است این کلمه یعنی در بالاترین سطح نظام یک بار گفته‌ایم که سلاح هسته‌ای حرام است و حالا مجددا آن ر ا تکرار می‌کنیم.
رئیس هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی و 1+5 تصریح کرد: بهره‌گیری کامل ایران از حق انرژی هسته‌ای یک بخش این لایه است. این بخش را کمی توضیح می‌دهم براساس ماده 4 ان.پی.تی هیچ چیز نمی‌تواند اعضای ان.پی.تی را از حق غیرقابل انتزاعشان محروم کند. از این حق هیچکس برای استفاده، تولید و توسعه انرژی هسته‌ای نمی‌تواند محروم کند. این حق برای صاحب‌حق وجود دارد چه به رسمیت شناخته شود و چه به رسمیت شناخته نشود احترام به این حق ضروری است.
وی افزود: این حق در ان.پی.تی و متن توافق گفته شده است. اما آمریکا‌یی‌ها چنین چیزی در سخنانشان نمی‌گویند به خاطر همین فورا در توییتر یک متن انگلیسی منتشر کردند.
ظریف ادامه داد: حق بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای متن توافق‌نامه است در کنفرانس بازنگری در سال 1990 و سال 2010 در ان.پی.تی گفته شده است کشورها باید تصمیم‌گیری و انتخابشان راجع به چرخه سوخت،‌ مورد احترام قرار گیرد و هیچ‌جا درباره نیروگاه و این مسائل صحبت نشده است.
ظریف افزود: در کنفرانس بازنگری سال 1990 و 2010 و یک بار در مجمع عمومی در سال 1978، انتخاب کشورها به رسمیت شناخته شده است؛ از این رو آنچه در متن توافق آمده بهره‌برداری کامل ایران از حق شبه معاهده است.
وی تصریح کرد: جمله بعدی، برنامه هسته‌ای ایران یک قسمت از راه‌حل است که مورد تاکید قرار گرفته است این کار باید در قالب یک چارچوب باشد که جزئیات آن باید طی شش ماه به توافق طرفین برسد. 1+5 اعلام می‌کند همه تحریم‌های سازمان ملل متحد و تحریم‌های دو و چند جانبه بدون شرط باید برطرف شود.
تابش: از رییس جمهور تشکر می‌کنم که کار دستگاه دیپلماسی را به اهلش سپرد
نماینده مردم یزد و اردکان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از رییس جمهور تشکر می‌کنم که به این توصیه قرآنی عمل نمود و هدایت کار در دستگاه دیپلماسی را به اهلش سپرد و آنها نیز با شایستگی توانستند تحولی شگرف در عرصه دیپلماسی به وجود آورند.
محمدرضا تابش که به عنوان یکی از سخنرانان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران با حضور وزیر امور خارجه سخن می‌گفت خاطر نشان کرد: از رهبری که چارچوب سیاست هسته‌ای را مورد تایید قرار داده‌اند و به روند و نتیجه آن هم مهر تایید زدند و همواره تیم مذاکره‌کننده را مورد تفقد قرار داده‌اند سپاسگزارم.
وی افزود: اذعان قدرت‌های جهانی به حق هسته‌ای ایران، عدم تشدید تحریم‌های ظالمانه، کاهش برخی تحریم‌ها که باعث گشایش در اقتصاد کشور می‌شود و مهم‌تر از همه افزایش جو امید در افکار عمومی کار ارزنده وزیر امور خارجه و همکارانش بود که این ظرفیت نهفته در فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را عینیت بخشید و ثابت کرد بر پایه گفت‌وگو و مذاکره می‌توان برای کشور فرصت آفرید.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جای قدردانی دارد که در دولتی که محور برنامه‌های خود را عقلانیت و تدبیر قرار داده دیپلماسی ما به جای شعار و تشنج‌آفرینی بر پایه عقلانیت و فنون و مهارت‌های دپیلماتیک به جای تهدید برای کشور فرصت آفرید؛ یعنی نگرانی، دلشوره، اضطراب و بی‌اعتمادی که منجر به پیدایش تهدیدهای برای کشور می‌شد جای خود را به امید داده است و این پیدایش امید و اعتماد به نفع همه است حتی مخالفین دولت.
وی تاکید کرد: من به همه اطمینان می‌دهم نگران هیچ چیز نباشند، اگر مخالفین افراطی حداقل به ادعاهای گذشته خود وفادار باشند و همزبانی و هم ندایی با صهیونیست‌ها را دلیلی بر نادرستی مواضع‌شان بدانند آن وقت به خوبی می‌توانند متوجه شوند که نگرانی‌ها آنها از این بابت بیهوده است و در فضای به وجود آمده از این آرامش آنها هم برنده می‌شوند زیرا در فضای امید و اعتماد بهتر می‌توانند مخالفت کنند.
تابش با بیان اینکه نباید با شتابزدگی و ذوق‌زدگی منتظر آثار توافق هسته‌ای باشیم گفت: علیرغم کسب این موفقیت بسیار مهم نباید با شتابزدگی منتظر آثار و تبعات آنی آن باشیم و باید برای ادامه کار تدبیر کنیم و امیدوار باشیم نه خوشبیم باشیم و نه بدبین باشیم امیدواری به معنای واقع‌بینی است.
وی ادامه داد: راه طولانی است توافق ژنو آغاز راهی سخت و بلند است برای عادی سازی روابط و بازگشت پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت به آژانس انرژی اتمی و در این مسیر باید همه به دست به دست هم دهیم و از هرگونه ناکامی آن جلوگیری کنیم و باید به دنیا نشان دهیم که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و در عین حال از واگذاری حقوق ملت از جمله حق غنی‌سازی عدول نخواهد کرد.
نماینده مردم یزد و اردکان در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به کسب این دستاورد بزرگ در عرصه بین المللی که تجربه موفق استفاده از اهرم گفت‌وگو و مذاکره را متجلی ساخت می‌خواهم عرض کنم همانگونه که با دشمنان خارجی مذاکره کردیم و نتیجه‌بخش بود باب مذاکره با موثرین در انقلاب و دوستان داخلی کشور را با استفاده از فرصت پیش آمده تاریخی باز کنیم و به دلتنگی‌ها و کدورت‌ها خاتمه دهیم تا اختلاف درون کشور بین دوستداران انقلاب به همدلی و انسجام مبدل گردد و هم گام‌های بعدی با اذعان به این واقعیت که تحولات سیاست خارجی از تحولات سیاست داخلی کشور تاثیرپذیر است بهتر و محکم‌تر برداریم.
اختلاف درباره توافقنامه هسته‌یی ناشی از تفاوت انتظارات و واقعیت‌هاست
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از تیم مذاکره‌کننده که باعث رضایت‌مندی رهبری و خوشحالی مردم شدند، اختلاف نظر و سوء تفاهم‌ها در رابطه با توافقنامه هسته‌یی را ناشی از تفاوت بین انتظارات و واقعیت‌ها دانست.
فتح‌الله حسینی اظهار کرد: ما می‌خواهیم فعالیت‌های هسته‌یی‌مان ادامه داشته باشد چرا که بر اساس ان‌پی‌تی حق ذاتی ماست و می‌خواهیم تحریم‌ها رفع شود چون بر اساس منشور سازمان ملل متحد غیرقانونی است.
وی ادامه داد: اما واقعیت‌هایی وجود دارد؛ قدرت‌های بزرگ تقاضاهای غیرقانونی دارند. آنها در طول این سال‌ها برای سرنگونی نظام تلاش کردند و در این 35 سال کوتاه نیامدند. تحریم‌هایی علیه ما وضع کردند که برای ما مشکل‌ساز بود اما ملت ایران در مقابل این تحریم‌ها ایستادگی کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما باور و اعتمادی به حرکات اینها نداریم اما به هر حال توافقنامه‌ای وجود دارد. باید ببینیم اینها در شش ماه که توافقنامه ذکر کرده رفتارشان را با ما درست می‌کنند یا نه، آیا می‌توانند در این مدت درست عمل کنند.
حسینی تصریح کرد: آنها می‌دانند ملت ایران 35 سال دیگر هم با تحریم مواجه باشد عقب‌نشینی نمی‌کند و از حق هسته‌یی‌اش دفاع می‌کند.
وی افزود: انتظار ما از آقای ظریف این است که مواظب باشید چرا که دشمن در کمین است. آنها در این 35 سال جمهوری اسلامی را شناخته‌اند و آن را باور دارند و فهمیده‌اند ایران مقتدر کیست؛ می‌دانند ملت ایران شوخی‌بردار نیست و نمی‌توان به آن زور گفت.
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس با تاکید مجدد بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نبوده و نیست، گفت: ما فعالیت‌هایمان را طبق قانون ادامه می‌دهیم و انتظارمان این است که آنها نیز صداقت داشته باشند.
حسینی در پایان پیشنهاد داد به ایران اجازه داده شود مثل برزیل و آرژانتین فناوری هسته‌یی خود را صادر کند.
توافق‌های اخیر فرصتی برای خروج از تهدیدهاست
یک عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش در نطق خود بعد از گزارش وزیر امور خارجه به صحن علی مجلس،‌ گفت:‌ توافق‌های اخیری که صورت گرفته است فرصتی برای خروج از تهدیدهاست.
جواد هروی در نطق خود بعد از گزارش وزیر امور خارجه به صحن علنی مجلس در مورد توافق‌های مذاکرات اخیر در ژنو گفت: اتفاق مبارکی که افتاده است احیای عزت ملت در مذاکرات آبان ماه است که بعد از سال‌ها کش و قوس به دست آمده است.
هروی‌ ادامه داد: حادثه بزرگی که رخ داده است فرصتی برای خروج ایران از تهدیدهاست، تاریخ ما پر از فراز و نشیب‌ها و تحمیل قراردادهایی بوده است که هزینه‌های گزافی برای ما به دنبال داشته است،‌ اما این بار در چالش‌های دیپلماتیک یک اتفاقی افتاده است و یک وحدت روییه‌ای حاصل شده است که میوه شیرین آن را خواهیم دید.
این عضو هیات رییسه کمیسیون آموزش با تاکید بر این که عزت ایران در مذاکرات اخیر حفظ شده است گفت: توانسته‌ایم شعار مملو از صلح خود را به کرسی بنشانیم،‌ ما هیچ وقت خواهان سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و این مذاکرات این خواسته را به منصه ظهور رساند.
هروی اظهار کرد: دولت‌های غربی می‌دانند که در 34 سال گذشته تلاش‌هایشان علیه ما بی نتیجه مانده است، از دنیا تعجب می‌کنم که چه طور فراموش کرده‌اند که ایران سردمدار علم و فرهنگ در جهان بوده است و دنیای غرب از سرچشمه‌های این علم ما برخوردار بوده است و نمی تواند جلوی حرکت علمی صلح آمیز ما را بگیرند.
نماینده مردم قائنات با بیان این که باید با غیرت‌مندی دنیای استکبار را از زیادخواهی‌هایش برحذر داشت ادامه داد:‌ سیاست خارجی مبتنی بر کاهش تنش‌ها در عرصه جهانی و صدور علم و اقتصاد دانش بنیان، می‌تواند هدف ما باشد. ما از این فرزندان انقلاب تقدیر می‌کنیم و از جهانیان می خواهیم که حضور ما را در عرصه‌های مختلف بپذیرند.
وی در پایان گفت:‌ آنان که نمی‌توانند و نمی‌خواهند ایران غیرتمند و قدرت‌مند را ببینند به سختی و چالش خواهند افتاد.
زاکانی: آمریکا پاسخگوی دوگانگی عملکرد خود باشد
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس پس از سخنرانی وزیر امور خارجه کشور درباره عملکرد آمریکا پس از مذاکرات 1+5 گفت: آمریکا باید درباره عملکرد دوگانه خود پاسخگو باشد.
علیرضا زاکانی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق مربوط به گزارش وزیر امور خارجه در بحث مذاکرات ژنو خود گفت: مردم ایران حقوق خود را کامل و با حفظ استقلال کشور مطالبه می‌کند، درست نیست که آمریکا در مذاکرات اخیر عملکرد دوگانه‌ای از خود به نمایش بگذارد، ما محروم از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای باشیم و غده سرطانی منطقه از بمب هسته‌ای استفاده کند.
نماینده مردم تهران،‌ ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ‌آمریکا باید تکلیف خود را روشن کند، یا بیانیه را بپذیرد یا گزافه‌گویی‌ها را که سران کاخ سفید مطرح می‌کنند.
وی افزود: حق بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز برای تمامی کشورهایی که ان‌پی‌تی را پذیرفته‌اند وجود دارد، امکان ندارد که در نظام جهانی دوگانگی برخورد را پذیرفت، ما مسئولیت‌های سنگین این چارچوب را پذیرفته‌ایم و باید از حقوق آن هم برخوردار شویم.
این نماینده مردم در مجلس نهم توضیح داد: اساس انقلاب ما نفی نظام استکبار بوده و هست، بر همین اساس قدرت‌های جهانی از روی استیصال به مذاکره با ایران پرداخته‌اند و نه از موضع قدرت.
وی گفت: آمریکا به دلیل تذلل داخلی خود، به دلیل افول جهانی خود که نمونه آن ماجرای سوریه بود و به دلیل ناکارآمد بودن تحریم‌ها در مقابل ما کرنش کرده و حق زیاده‌خواهی ندارد.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ادامه داد: آینده این کشور در گروه موضع هسته‌ای است و ما به تیم خود اعتماد داریم، اما هنوز نسبت به دشمن بدبین هستیم چرا که بیانیه مورد پذیرش خود را در نظر نمی‌گیرند.
جهانگیرزاده: مذاکرات هسته ای فضای سیاسی ضد ایران را شکست
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دکترین امنیت ملی مبتنی بر فتوای قابل اطاعت مقام معظم رهبری یک ضرورت آشکار است که از این موضوع می‌توان بهره‌برداری گسترده داشت، گفت: ما هیچگاه به آمریکا اعتماد نکرده اما قدردان تلاش فرزندان انقلاب دراین خصوص بوده و حمایت قاطع خود را از تیم مذاکره‌کننده اعلام می‌کنیم.
جواد جهانگیرزاده در نشست علنی مجلس به عنوان یکی از ناطقان بحث تحلیل نتایج مذاکرات هسته ای ژنو ،گفت: مذاکراتی که پشت سر گذاشتیم از دو وجهه قابل تحلیل است، باید باور کرد که این مذاکرات آثار سودمندی داشت چرا که فضای موجود سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران را شکست و این صحبت‌هایی که بعد از مذاکرات گفته شد، آثار طبیعی گفت‌وگوها بود.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم‌آوردی که در صحنه مذاکرات این دوره شکل گرفت باعث شد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی عصبانی شده و مقامات آمریکایی متناقض صحبت کنند. این گشایش درخصوص مسائل هسته‌ای باید پاس داشته شود. اگر می‌گوییم ساختار تحریم‌ها ترک خورده و آرامش در فضای سیاسی بین‌المللی درخصوص ایران پدید آمد، اگر می‌گوییم از خط قرمزهای نظام عبور نکرده و پایداری و ایستادگی مردم، رهبری و نظام پاسخ داد، اگر می‌گوییم ایجاد فضای آرام در اقتصاد داخلی به دنبال این مذاکرات پیش آمده و بحث افزایش تحریم‌های جدید و یا لغو برخی از آنها به وجود آمد و اگر می‌گوییم لابی‌های تاثیرگذار در بازیگران اصلی مذاکرات هسته‌ای شکست خوردند، این فضای سیاسی را باید مدیریت کرد.
وی تصریح کرد: مدیریت صحنه سیاسی 6 ماه آینده بسیار بااهمیت است. آمریکایی‌ها در حال حاضر در فضای ارزیابی اعتماد هستند. به هر ترتیب ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به قدری توانمند است که انتظاراتی که درخصوص مذاکرات بیان شد، همه برای توانایی او است. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به تعبیر رهبر معظم انقلاب فرزندان این انقلاب بوده که باید مورد حمایت قرار گیرند.
این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: زمان 6 ماهه در نظر گرفته شده، تمام آنچه که پروژه مذاکرات است، نمی‌باشد. بنابراین این توافق 6 ماهه را باید مدیریت کرد. انتظار مجلس و فراکسیون رهروان ولایت از ظریف و تیم همراه ایشان این است که در بحث جدی میان امتیازهای اخذ شده و تعهدهای داده شده توازن برقرار شود. مجلس و ملت به دنبال صیانت از حقوق هسته‌ای هستند که این موضوع وظیفه شما را دوصد چندان می‌کند. آنچه که در فضای عمومی امروز دنیا ایجاد شده است، بحث تشریح دکترین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم افزود: تشریح دکترین امنیت ملی مبتنی بر فتوای قابل اطاعت مقام معظم رهبری یک ضرورت آشکار است که از این موضوع می‌توان بهره‌برداری گسترده داشت، اما در عین حال انسجام و اتحاد ملی نه فقط در میان دولت و ملت بلکه در میان مجلس و دولت یک ضرورت است. گمان ما بر این است که انتقادها تقویت‌کننده است اما آنچه که تحت عنوان صدای ملت می‌شنویم انسجام و اتحاد است. ما هیچگاه به آمریکا اعتماد نکرده اما قدردان تلاش فرزندان انقلاب دراین خصوص بوده و حمایت قاطع خود را از تیم مذاکره‌کننده اعلام می‌کنیم،‌ اما در عین حال نگرانی‌ها را درخصوص استیفای حق ملت بیان می‌کنیم.
حداد عادل: از آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده تشکر می‌کنم
غلامعلی حداد عادل ضمن مثبت ارزیابی کردن توافق‌نامه هسته‌ای، آن را قدم اولی برای پیشبرد حقوق ملت ایران دانست و گفت: احتمال زیاد می‌دهیم که طرف مقابل بهانه‌جویی کند و بخواهد ما را در همین قدم اول متوقف نگه دارد و به سمت وضعیت نهایی نرود.
غلامعلی حداد عادل در نطق خود در صحن علنی اظهار کرد: به سهم خودم و دوستانم در مجلس از آقای ظریف و تیم مذاکره‌کننده تشکر می‌کنم از رهبری نیز به سبب فتوای کارساز، تعیین خطوط قرمز و به سبب اعلام اعتماد به تیم مذاکره‌کننده که آنها را فرزندان خود خواندند اعتماد می‌کنم. ما به عنوان مجلس، به تیم مذاکره‌کننده اعتماد داریم و در عین خوش‌بینی به تیم خودی به تیم مقابل بدبینی داریم.
این نماینده اصولگرای مجلس از ملت ایران تشکر کرد که در دام دشمن نیفتادند و ادامه داد: دشمن می‌خواست با استفاده از تحریم‌ها در ایران آشوب سیاسی و اجتماعی برپا کند اما مردم در انتخابات نشان دادند که با سختی‌ها راه خود را تشخیص دادند و دشمن ناکام ماند و همین واقعیت سبب این مذاکرات شد.
حداد عادل اضافه کرد: همانطور که مقاومت در برابر سلطه و فشار تاکنون از وسائل تقویت وحدت ملی بوده از این به بعد هم به دنبال راه‌حل از طریق مذاکره می‌گردیم باید وسیله‌ای برای تقویت وحدت ملی شود. این مسئله نباید جناحی و باعث سیاسی‌کاری شود. همه ما با اختلاف سلیقه و برداشت باید کاری کنیم که وحدت ملی از این پس نیز حفظ شود.
وی تاکید کرد: نکته مهم این است که نظام سلطه با اصل انقلاب ما متفاوت است. آنچه نظام سلطه را 35 سال از ما عصبانی کرده استقلال‌طلبی ملت ما است. آنچه ملت ما را در صحنه نگه داشته استقلال است، ‌اولین کلمه از اولین شعار ما در سال 57 استقلال بود که می‌گفتیم استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. این شعار همچنان شعار اصلی ما است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ملت به نظام، رهبری، مجلس و دولت اعتماد دارند گفت: مردم از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده می‌خواهند با حفظ همه هنرمندی‌ها خواستار استقلال باشند؛‌ همانطور که رهبر انقلاب فرموده باید هم به آرمان‌ها توجه داشت و هم به واقعیت‌ها و هم تکلیف‌ها.
حداد عادل افزود: باید حساب تبلیغات دشمن را از واقعیت‌ها جدا کرد. بهترین راه برای مذاکره در دورن نظام فارغ از شعار، گفت‌وگوی منصفانه براساس این متن است. باید دو ستون باز کنیم اول چه به دست آورده و در ستون دوم تعهداتمان را بیاوریم. مهمترین چیزی که در قدم اول به دست آورده‌ایم توقف تحریم‌ها و رفع مشروط برخی از آنها است که باید آن را مثبت بشماریم.
این نماینده اصولگرای مجلس به نگرانی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: شفاف‌سازی جای نگرانی ندارد چرا که اگر ما اعلام کردیم نمی‌خواهیم سلاح هسته‌ای بسازیم و واقعا هم نمی‌سازیم، نگرانی از این بابت نداریم. نگرانی مهم ما حرکت از گام اول به وضع نهایی است.
وی تاکید کرد: جان کلام این است که احتمال زیاد می‌دهیم که طرف مقابل بهانه‌جویی کند و بخواهد ما را در همین قدم اول متوقف نگه دارد و به سمت وضعیت نهایی نرود. قاعده "همه یا هیچ" دو بار در متن بیانیه تاکید شده. یکی از چیزهایی که ممکن است قاعده همه یا هیچ را مخدوش کند و به دست آنها بهانه بدهد پروتکل الحاقی است. اگر پروتکل الحاقی توسط مجلس به تصویب نرسید آیا طرف مقابل حق دارد که بگوید چون گفته‌ایم تا در مورد همه چیز توافق نشود در خصوص هیچ چیزی توافق حاصل نشده است؟ چه خواهیم کرد اگر گفتند مجلس شما پروتکل الحاقی را تصویب نکرده است پس بقیه چیزها هم متوقف است.
حداد عادل بار دیگر بر این مسئله که این توافق‌نامه گام اول و نه نهایی است تاکید کرد و گفت: دشواری، مهندسیِ کار برای رفتن به وضعیت نهایی است. نباید این دستاورد را به کلی نفی کرد. باید آن را مثبت دانست و تشکر کرد،‌ نباید تصور کرد که همه چیز حل شده و جشنی گرفت که آن معنی را داشته باشد. باید هشیار بود و فکر نکرد همه چیز حل شده است.
این نماینده اصولگرای مجلس در پایان گفت: آمریکا بداند این آزمونی برای آمریکاست؛ ملت ایران ملتی نیست که بخواهد استقلال خود را با غذا و فشارهای اقتصادی معامله کند. ما طعم شیرین استقلال را چشیده‌ایم؛ در دنیا هم الگو شدیم و براساس همین استقلال‌طلبی راه را ادامه می‌دهیم. آنها باید تکلیف خودشان را مشخص کنند.
حسینیان: تفاهم‌نامه ژنو نه جام زهر است و نه دستاوردی شادی‌آفرین
روح‌الله حسینیان امروز در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات وزیر امور خارجه در سخنانی ضمن قدردانی از دستگاه دیپلماسی به ویژه تیم مذاکره‌کننده، گفت: نقد اینجانب به معنای نادیده انگاشتن زحمات تیم مذاکره‌کننده نیست بلکه برای اصلاح نواقص و خدمت بهتر به مردم است در واقع ما هرگز با مذاکره مخالف نیستم و انعطاف را یکی از اصول پیشروی و دستیابی به اهداف می دانیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران هرگز نباید فراموش شود چنانکه امام (ره) ترسیم کرده‌اند به اهتزاز درآوردن پرچم در سراسر جهان و به زیر کشیدن همه طاغوت‌ها باید مورد توجه باشد.
این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گاهی عقب نشینی لازمه استراتژی است، گفت: معتقدیم باید با مردم صادقانه سخن بگوییم، بگوییم چه چیزی را از دست داده‌ایم و چه چیزی را گرفته‌ایم و چرا؛ همانگونه که امام (ره) و پیشوایان در پذیرفتن قطعنامه با مردم در میان گذاشتند؛ چه اینکه اعتماد مردم بزرگترین سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است.
حسینیان ادامه داد: ما تفاهم‌نامه ژنو را نه جام زهر می‌دانیم و نه دستاورد شادی‌آفرین، بلکه آن را انعطافی ضروری برای تقویت درون‌سازی انقلاب اسلامی می‌شماریم، ما از پیامدهای تفاهم‌نامه نگران هستیم و نگرانی خود را با دولت در میان می‌گذاریم که راه دقیق‌تر و عاقبت‌اندیش‌تر چاره‌ساز نماییم.
وی خطاب به ظریف گفت: آقای ظریف با اینکه مسوولین،‌رییس دولت و وزیر امور خارجه اصرار دارند که کشورهای 1+5 در این تفاهم‌نامه که حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران اذعان کرده‌اند اما با دقت در آن چنین صراحتی را نمی‌یابیم، عبارات تفاهم‌نامه حتی حق غنی‌سازی اورانیوم را با عبارتی دو پهلو یا مقید آورده است که نتیجه‌اش جز محدودسازی حق غنی سازی هیچ مفهومی ندارد.
این عضو جبهه پایداری در بخشی دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در مقدمه تفاهم‌نامه به جای حق غنی‌سازی اورانیوم چنین آمده است "بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای" و این عبارت مفهومی عام‌تر و قابل تفسیر است و اوباما نیز در نطق خود در سازمان ملل از همین عبارت استفاده کرد و کاخ سفید تصریح کرد که اوباما هرگز در نطق خود به حق غنی سازی اشاره نکرده بلکه از استفاده از انرژی هسته‌ای سخن به میان آورده است.
حسینیان افزود: چند روز پیش مجموعه مذاکرات کمیسیون امنیت ملی کنگره منتشر شد که بعد نیز بدانید که آقای سناتور کرک با شرمن چه چیزی گفتند، گفتند که ما امروز خیلی درباره موضوع هسته‌ای و موضوعات مهم دیگر صحبت کرده‌ایم اما اگر در مذاکره برنامه هسته‌ای پایان داده شود یا عقب‌گرد مهمی در آنها ایجاد کنیم هنوز با کشوری که دشمن است مواجه هستیم آنها متولی تروریسم هستند.
این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آنها پرونده وحشتناکی در حقوق بشر دارند، افزود: حقیقت این است که در سایر جاهایی که تفاهم‌نامه سخن از حق غنی‌سازی به میان آورده اند اما چنان با قیدهایی آن را مقید کردند که جز با محدودسازی حق غنی‌سازی قابل تعریف نمی‌باشد در همان مقدمه آمده است یک برنامه غنی‌سازی با تعریف مشترک و محدودیت‌های عملی حال آنکه واژه غنی‌سازی اورانیوم یک واژه علمی هم در فرهنگ‌نامه‌ها آمده هم در قوانین بین‌المللی،‌پس چه نیازی به تعریف مشترک با شش کشور زورگو با قیدهای محدودیت‌های عملی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: از همه خطرناک‌تر این که در یکی از پارگراف‌ها گام نهایی آمده است، عملا تمام حقوق غنی‌سازی ایران را پایمال می‌کند و هشت قید برای حق غنی‌سازی ایران آورده است که در آن صورت چیزی برای جمهوری اسلامی ایران نمی‌ماند.
حسینیان با تاکید بر اینکه آنها ضمن تایید حق غنی‌سازی برای ایران هشت قید را متذکر شده‌اند، گفت: عملا این موضوع دستاوردی برای جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت، با دقت در محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در گام نهایی و محدودیت‌های گام اول سرنوشت غنی‌سازی در ایران نهایتا چیزی جز تعطیلی در بر نخواهد داشت و می‌توان حدس زد که کشورهای 1+5 تنها اجازه خواهند داد، غنی‌سازی در وضعیت موجود باقی بماند که آن هم مقرون به صرفه نیست.
وی در ادامه با بیان اینکه با وضعیت فعلی ما در سال 400 کیلو اورانیوم را می‌توانیم غنی‌سازی کنیم، گفت: طی چند سال سالی 400 کیلو می‌توانیم تولید کنیم که به غنی سازی صنعتی و مقرون به صرفه برسیم پس ناچارا باید خودمان فعالیت‌ها را تعطیل کنیم. لذا درخواست می‌شود که در مذاکرات آینده به این مسائل توجه شود.
یوسفیان ملا: اثر اقتصادی توافق هسته‌یی به گام‌های بعدی بستگی دارد
عزت‌الله یوسفیان ملابا اشاره به توافق هسته‌یی ایران و 1+5 آن را اتفاقی مبارک در حوزه سیاسی دانست و اظهار کرد: این توافق در واقع روشن شدن قطاری است که نمی‌دانیم چقدر سرعت و قدرت دارد و همه چیز در مرحله بعد روشن می‌شود. آنچه تاکنون به نظر می‌رسد این است که شکستن تحریم‌ها، رهاسازی وجوه بلوکه شده و فروش نفت ایران استارت خورده است.
وی افزود: اینکه از این پس چقدر می‌توانیم نفت بفروشیم، چقدر از پول‌های بلوکه شده ما آزاد می‌شوند و آیا در مورد قطعات خودرو باز هم استثنائاتی وجود خواهد داشت یا خیر و اینکه در بخش خودرو آیا شرایط پیش از تحریم‌ها تداوم می‌یابد قابل پیش‌بینی نیست.
نماینده مردم آمل در مجلس تصریح کرد: اینکه در آینده شاهد چه تحولی در حوزه اقتصادی باشیم، بستگی به دولت دارد که چقدر بتواند از قبل این توافق ظرفیت اقتصادی ایجاد کند. درست است که این توافق در یک توافق سیاسی است اما محتوای آن اقتصادی و هرگونه تحول در این راستا منوط به اقدامات بعدی دولت است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه دولت در سال 90 بیش از 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت در روز می‌فروخت، گفت: در سال 92 فروش روزانه یک میلیون و 300 هزار بشکه نفت پیش‌بینی شده اما تا یک میلیون بشکه فروش رفته است. حالا که در توافق گفته شده میزان فروش نفت به همین میزان فعلی باقی بماند، باید ببینیم چقدر می‌توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم و با بیکاری مقابله کنیم.
یوسفیان‌ملا با تاکید بر اینکه نباید نسبت به تاثیرات توافق هسته‌یی ایران و 1+5 در حوزه اقتصادی خیلی خوشبینانه نگریست، گفت: نباید تصور کنیم که قرار است اتفاق عجیب و غریبی در بخش اقتصاد بیفتد.
وی با بیان اینکه هرگونه تاثیر اقتصادی توافق هسته‌یی به گام‌های بعدی دولت بستگی دارد، اضافه کرد: ما امیدواریم این اتفاق سیاسی، وجه اقتصادی خودش را نشان دهد. در حال حاضر استارتی خورده، اما نمی‌دانیم چه ظرفیتی باید برای آن قائل شد و این چقدر برای اقتصاد کشور اثرگذار است.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه هر تحرک سیاسی در مسائل اقتصادی تاثیر می‌گذارد، یادآور شد: در مذاکرات پیشین زمانی که آقای جلیلی برای مذاکره به بیشکک می‌رفت، دلار 50 تومان پایین می‌آمد و وقتی به ایران بازمی‌گشت و مذاکرات موفقیت‌آمیز نبود، مجددا دلار 100 تومان افزایش می‌یافت.
یوسفیان در پایان گفت: به نظر می‌رسد اگر افزایش و کاهش قیمت‌ها پایه اقتصادی داشته باشد، پایدار است اما افزایش و کاهش سیاسی قیمت‌ها، تحت تاثیر فضای روانی، اصلا قابل اعتماد نیست و مجددا قابل بازگشت است.
لاریجانی: تشکر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای نیازی به تایید کشورهای غربی نداریم، گفت: ایران وقتی ان‌پی‌تی را پذیرفته است، قطعا صاحب همه حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و اگر فعلا مجال اجرای آن را نداشته باشد، اما در کل صاحب این حقوق است.
دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی و پس از بخش دوم صحبت‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور در صحن علنی مجلس، گفت: من در اینجا از آقای ظریف و عراقچی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سپاسگزاری می‌کنم، از طرف دیگر توضیحات وی بسیار مبسوط بود و این توضیحات نشان می‌داد که هیات مذاکره‌کننده ایرانی ابعاد و پیچیدگی‌های مذاکرت هسته‌ای را در نظر گرفته است.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من فکر می‌کنم گفت‌وگوهای امروز مجلس هم لازم بود و هم باید بیشتر بوده و مجلس به دلیل اهمیت مسئله هسته‌ای و مذاکرات باید پیگیر باشد، از طرف دیگر صحبت‌های ظریف نشان داد که وی تسلط کافی بر این موضوع در مذاکرات هسته‌ای دارد و پیچیدگی‌های بحث را به طور کامل نشان داد و ما برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران آرزوی توفیق می‌کنیم.
وی تصریح کرد: من فکر می‌کنم افراد و نمایندگان بر تاثیرگذاری مذاکرات بر ابعاد سیاسی، اقتصادی و روابط بین‌الملل اشاره کردند و این موضوع قابل تقدیر است، از طرف دیگر براساس اظهارات نمایندگان و دغدغه‌هایشان نشان می‌دهد که یک مسئله مهم مورد توجه همه نمایندگان است و آن این است که ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تلاش کنند تا ساختار فناوری صلاح‌آمیز هسته‌ای ایران حفظ شود. از این‌رو این چارچوب هم در تحقیق و توسعه و هم در دانش هسته‌ای باید حفظ شده و محدود نشود.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه قطعاً باید به تیم مذاکره‌کننده قدرت مانور در مذاکرات را داد، افزود: از این رو برخی مسائل تکنیکی به این مانورها برمی‌گردد، از طرف دیگر براساس توضیحات ظریف این موضوع شفاف شد که در مقدمه و چشم‌انداز سند مورد توافق بحث غنی‌سازی به طور واضح آمده است، حال اگر کشورهای مذاکره‌کننده تعریف دیگری از این سند دارند، این موضوع مشکل خودشان است، از طرف دیگر یادمان است که مقامات آمریکایی هم شفاهاً و هم کتباً بر داشتن حق هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند و اظهارات اخیر مقامات این کشورها دروغگویی بوده و اشکال از مذاکره‌کننده ایرانی نیست.
لاریجانی با بیان اینکه برای فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای نیازی به تایید کشورهای غربی نداریم، گفت: ایران وقتی ان‌پی‌تی را پذیرفته است، قطعا صاحب همه حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و اگر فعلا مجال اجرای آن را نداشته باشد، اما در کل صاحب این حقوق است. از طرف دیگر وقتی کشورهای مذاکره‌کننده پای میز مذاکره می‌نشینند باید به حرف‌های خود پایبند باشند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر اینکه در بحث مذاکرات هسته‌ای مهمترین بخش گام بعدی و نهایی است، تصریح کرد: این موضوع نیازمند این است که غرب بر اساس مذاکرات اولیه تحریم‌ها را بردارد، از این‌رو باید در شرایط کنونی تیم مذاکره‌کننده ایرانی را حمایت کرد و همبستگی ملی داشته باشیم تا گام‌های نهایی از سوی تیم مذاکره‌کننده ایرانی برداشته شود.
رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: امیدواریم با همفکری و تعامل مسئولان مذاکرات نهایی با موفقیت برداشته شود و مجلس پشتیبان اقدامات و حرکت شما خواهد بود و نکات ضروری را به تیم مذاکره‌کننده خواهد گفت.
ظریف: از مجلس که با چشم باز موضوع را دنبال می‌کند، تشکر می‌کنم
وزیر امور خارجه کشورمان پس از شنیدن نظرات هفت نماینده مجلس، ‌گفت: از نمایندگان محترم به دلیل نکات بسیار بجا، کارشناسانه و تذکرات‌شان تشکر می‌کنم.
محمدجواد ظریف گفت: نکات مدنظر نمایندگان مدنظر ما هم هست. بنده بارها در رسانه‌های غربی اعلام کرده‌ام در حضور شش وزیر امور خارجه نیز به صراحت گفته‌ام نه هیات مذاکره‌کننده، نه مردم و نه رهبری ایران به شما اعتماد ندارند.
وی تاکید کرد: باز هم تکرار می‌کنم؛ در همه مذاکرات گفته‌ام غرب باید اعتماد ما را جلب کند هرچند که برخی گفتارها و رفتارها موجب سوختن اعتماد شده است. ملت ایران یک بار دیگر به جهان غرب فرصت داد تا گذشته خود را جبران کند و بتواند قدری از اعتماد از دست رفته را به دست آورد.
وی هم‌چنین تاکید کرد: این مساله موضع صریح ماست و به غرب اعتماد نداریم. اقدامات غربی‌ها بر بی‌اعتمادی ما افزوده است. بارها گفته‌ایم و رهبری تاکید کرده‌اند مذاکرات ما با آمریکا صرفا در موضوع هسته‌یی است و نه هیچ موضوع دیگری.
رییس هیات مذاکره‌کننده ایران و 1+5 با رد هرگونه مذاکره خارج از مذاکرات هسته‌یی، گفت: درباره سایر تحریم‌ها و یا حقوق بشر هیچ صحبتی با غربی‌ها نداشته‌ایم. لاطائلات شرمن و سایرین را قبول نداریم و مذاکره درباره حقوق بشر نداشته‌ایم. فقط در حوزه هسته‌یی مذاکره کردیم و پاسخ آن در موضوع حقوق بشر و سایر مسائل قابل دنبال شدن نیست.
وی با تاکید بر این‌که «زمانی که تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل فرو بریزد سایر تحریم‌های آمریکا جز کاغذ پاره‌ای نیست»، تاکید کرد: تحریم‌های هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران موجب عزت ایران اسلامی شد.
وی با اشاره به برخی سوالات نمایندگان در خصوص اموال بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران، گفت: درباره اموال و پول‌های بلوکه شده سوالاتی شده است. بنده نمی‌توان اقدامات گذشته را برگردانم. از امروز صحبت‌ها شروع شده است، شرکت‌هایی که سال‌ها جواب تلفن ایرانیان را نمی‌دادند امروز در نوبت مذاکره با ایران هستند و کشورهایی که حاضر به جواب دادن تلفن وزیر خارجه شما نبودند اکنون در صف گفت‌وگو با ایران ایستاده‌اند.
ظریف با اشاره با اظهارات مغرضانه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، گفت: نتانیاهو و سران رژیم صهیونیستی میلیاردها دلار هزینه کردند که از ایران چهره دیگری بسازند. این چهره اکنون فرو ریخته است.
وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر کرد و افزود: از همه دوستان مجلس تشکر می‌کنم و از این‌که مجلس محترم با چشم باز موضوع را دنبال می‌کند قدردانی می‌کنم.
وی در پایان با یادآوری خاطره شهدای انقلاب، جنگ تحمیلی و شهدای هسته‌یی، گفت: دستاورد جمهوری اسلامی که استقلال و آزادی در راس آن‌هاست به مدد شهدای انقلاب، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای هسته‌یی به وجود آمده است. امروز یادشان را گرامی می‌داریم و بر روح آنان صلوات می‌فرستیم.
1392/9/7

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :