http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ادامـــه-ی امام رضا ، حاكمان امروز ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

امام رضا، حاكمان امروز، وَ آرزوی جوانان ...

 

 

آیا برای جوانان این مرز و بوم داشتن این آرزو كه امیران و حاكمانشان تواضع بورزند و از سر تواضع با توده ها همراه باشند و در اداره امور انتقاد دیگران را بشنوند و عند اللزوم به مشورت بنشینند و پیران با تجربه را حرمت نهند و دست از تكبر و خودخواهی و غرور بردارند و از گذشتگان عبرت گیرند، عیب است؟
 

آیا برای جوانان این مرز و بوم داشتن این آرزو كه امیران و حاكمانشان تواضع بورزند و از سر تواضع با توده ها همراه باشند و در اداره امور انتقاد دیگران را بشنوند و عند اللزوم به مشورت بنشینند و پیران با تجربه را حرمت نهند و دست از تكبر و خودخواهی و غرور بردارند و از گذشتگان عبرت گیرند، عیب است؟
 

امام رضا (ع) كسی است كه او را سلطان ایران و شاه خراسانش می‌خوانند، سلطانی با عظمت كه پس از رحلتش، عظمت‌اش بیشتر و بیشتر نمایان شد و اكنون پس از گذشت بیش از هزار و دویست سال، همچنان همان سلطنت و عظمت را داراست.

اما همین امام، با این اعتبار دینی و اجتماعی و سیاسی، بنا به روایتی كه ابن شهر آشوب، نویسنده مشهور شیعه در قرن ششم به نقل از یعقوب بن اسحاق نوبختی روایت كرده است به گونه ای وارد حمام نیشابور شد كه حاضران متوجه نشدند آن حضرت دارای چنان مقامی است.

ابن شهر آشوب می نویسد: حضرت رضا علیه السلام وارد حمام شد. یكی از كسانی كه حاضر بود - و ایشان را نمی شناخت - از آن حضرت خواست تا دلاكی او را كرده، به اصطلاح امروزه پشت او را كیسه بكشد.

این رویه همه چهره‌های برجسته خاندان پیامبر(ص) بود. در روایتی آمده است كه در وقتی كه امام صادق علیه السلام وارد حمام شد، صاحب حمام، ، از آن حضرت پرسید: اجازه می دهید حمام را برای شما خلوت كنم؟ حضرت فرمود: نیازی به این كار نیست. مؤمن سبك تر از این چیزهاست (مستدرك سفینة البحار: 2/433).

شیخ صدوق در روایتی نقل كرده است كه وقتی حضرت رضا (ع) وارد حمامی شدند كه در زمان ایشان به حمام الرضا شهرت داشت، آن اندازه عزیز بود كه پس از غسل آن حضرت در آن حمام و اقامه نماز ظهر و بیرون رفتن از انجا، مردم به حمام رفته از آن آب بهره می گرفتند (مسند الامام الرضا - ع - 1/57)

از امام رضا علیه السلام در باره تواضع و حد آن پرسش شد. حضرت فرمود: تواضع مراتبی دارد. از جمله آن كه انسان قدر و منزلت و اندازه خود را بشناسد و همانجا و در همان حد متوقع باشد، آن هم با قلب سلیم و آرام. رفتارش هم با دیگران آنچنان باشد كه دوست دارد چنان با او رفتار كنند. اگر بدی هم دید با نیكی پاسخ دهد. خشمش را هم بتواند رام خویش سازد. از دیگران هم درگذرد. و البته خداوند نیكوكاران را دوست دارد (مسند الامام الرضا - ع - 1/273).

امام رضا (ع) برخوردهای مشاجره آمیز را كه از سر خودخواهی و بزرگ بینی است مردود دانست و فرمود چنین رفتارهایی سبب برآمدن غرور و از میان رفتن عزّت انسانی می شود (امالی الطوسی: 2/96).

این را هم بیفزاییم كه اگر ساده زیستی و انزوا ـ كه گاه با تواضع اشتباه گرفته می شود ـ بوی تصوف بدهد، مورد انكار ائمه اطهار (ع) قرار می‌گیرد. به همین دلیل گاه روایاتی دیده می‌شود كه ائمه در دوره های خاصی لباس های شیك می پوشیدند. اما به طور طبیعی تواضع و ساده زیستی یك اصل بود.

ابراهیم بن عباس در باره اخلاقیات امام رضا علیه السلام می گوید: زمانی كه حضرت خلوت می كرد و سفره غذا پهن می شد تمامی خدمتكاران را بر سر سفره می نشاند و با آنان غذا می خورد. (مسند الامام الرضا علیه السلام: 1/45). دیگری نقل می كند كه در مسیر خراسان كه بودیم سفره پهن شد و حضرت خدمتكاران سودانی را هم بر سر سفره نشاند. من اعتراض كردم. حضرت فرمود: خدای ما یكی است. مادر و پدر ما هم یكی است و پاداش به اعمال ما خواهد بود. (روضة الكافی: 230).

این درسی است كه می‌توان و باید از امام رضا (ع) آموخت، امامی كه او را سلطان ایران و شاه خراسانش خوانند، سلطانی با عظمت كه پس از رحلتش، به عكس دیگر سلاطین، عظمت‌اش بیشتر و بیشتر نمایان شد و اكنون پس از گذشت بیش از هزار و دویست سال، همچنان همان عظمت را داراست.

رسول جعفریان

متن کامل   

   تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :