http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - 111_ شجونی : کاری که با تولید مستند "ظهور نزدیک است" کردند، کار با ارزشی استآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 شجونی: نمی‌توانید هاله نور دور سر احمدی‌نژاد را زیر سوال ببرید

 

 کاری که با تولید مستند "ظهور نزدیک است" کردند، کار با ارزشی است

 

یکی از چهره‌های که گفته می‌شد گروه سازنده سی دی" ظهور بسیار نزدیک است" درباره محتوای این سی دی با او مشورت کرده‌اند "حجت الاسلام جعفر شجونی" دبیر جامعه وعاظ تهران بود.او در این گفت‌وگو این مسأله را تکذیب کرد.

آفتاب- محمدرضا اسدزاده(خبرآنلاین): یکی از چهره‌های که گفته می‌شد گروه سازنده سی دی" ظهور بسیار نزدیک است" درباره محتوای این سی دی با او مشورت کرده‌اند "حجت الاسلام جعفر شجونی" دبیر جامعه وعاظ تهران بود.او در این گفت‌وگو این مسأله را تکذیب کرد. 

شجونی در نخستین جلسه محرمانه‌ای که با حضور پناهیان، طائب، قائم مقامی و نادر طالب‌زاده برگزار شد، اگرچه با مصادیق و تطبیق‌های سی دی مخالف بود اما با اصل کار مخالفتی نداشت و تحلیلش این بود که موجب ترویج مسأله مهدویت و ظهور در جامعه خواهد شد.

بحث ما با او اگرچه سیاسی نبود اما با طرح این مسأله که رفتارهای دولت دهم و رویکردهای‌شان به موضوعات مربوط به مهدویت، منجر به شبهه‌آفرینی و مخدوش کردن معرفت دینی جامعه شده است به مباحثی از جمله موضوع هاله نور، ارتباط با امام زمان و چاه جمکران و... کشید.

تاکید مدام این واعظ معروف بر حمایت جدی از محمود احمدی‌نژاد، رویکرد سوالات ما را که بیشتر خواستگاه معرفتی و آسیب‌شناسی اندیشه دینی در جامعه ایران داشت، با همان دوگانگی‌ها و دوپهلو برخورد کردن‌هایی روبرو کرد که تا پایان این گفت‌وگو شاهد آن خواهید بود. دو گانگی‌هایی که می‌تواند دینداران و معرفت دینی را در افکار عمومی جامعه متهم به خرافه‌گرایی کند.

******************

اجازه بدهید با این سوال آغاز کنیم که آیا این گونه برخوردکردن با مسأله مهدویت مانند تولید این سی دی ظهور و امثال اینها درست است؟ آیا این نوع برخوردها موجب شبهه‌آفرینی بیشتر نمی‌شود؟

تعقیب کردن مسأله مهدویت بسیار امر مهمی است. من معتقدم عمر ایسم‌ها و مکتب‌ها تمام شده و ایسم‌ها فرو ریخته‌اند. دو مکتب در جهان باقی مانده است. یکی دموکراسی و دیگری مهدویت. دموکراسی را که آمریکا و اروپا آبرویی برایش باقی نگذاشته‌‌اند. تنها چیزی که به نظر من در این جهان باقی مانده مهدویت است.

تعقیب کردن این کار با ارزش است، ادیان دنیا همه مهدی دارند. منتها مهدی آنها فرق می‌کند با مال ما. اسم ها فرق دارند. مثلا یهودیت می‌گویند شمعون. زرتشتی‌ها می‌گویند کیکاووس، کی‌قباد می‌آید و هر گروهی دنبال مهدی هستند. اما مهدی ما حجت خداست و اوست که کامل است. البته این کاری که با تولید این سی دی کرده‌اند و موجب بحث جدی درباره مهدویت شده، کار با ارزشی است. اشکالاتی به آن وارد است که باید مشورت می‌کردند که نکردند.

گفته می‌شود که این گروه درباره محتوای این سی دی با شما مشورت کردند؟

خیر با من مشورتی نشده. من هم بعدا مطلع شدم و اخیراً این کار را دیدم.

شما خودتان این تطبیق‌سازی‌هایی که در این سی دی مطرح شده را قبول دارید؟

باید مشورت می‌کردند. اینگونه تطبیق‌ها درست نیست و ممکن است آسیب بزند.

نفرمودید که آیا شما خودتان اینگونه تطبیق کردن افراد را به عنوان یاران امام مهدی (عج) قبول دارید؟

نخیر. مسأله همین تطبیق کردن‌هاست که من هم قبول ندارم. حرفم این است که اگر این تطبیق‌ها نشد خب مشکل به وجود می‌آورد و برخی دست می‌اندازند. ببینید مثلا یادم هست یک بار مرحوم آقای بهلول به من گفتند که من سفیانی را دیدم و سفیانی هم مرده ولی تو نگو چون شبهه به وجود می‌آورد.

ما در احادیث داریم که تعیین مصادیق و توقیت نهی شده است. درست است؟

بله دقیقا. در احادیث این کار نهی شده است. اصلا تطبیق کردن غلط است. اصل مهدویت باید ترویج شود. با این مصادیق چه کار دارید.

به یاد دارید که از جمله مروجین این تطبیق کردن‌ها، بهایی‌ها بودند. فکر نمی‌کنید که این تفکر تطبیقی، انتهایش به کار بهایی‌ها خواهد رسید؟ آنها هم ابتدا از همین شیوه‌ها استفاده کردند.

قبول دارم. البته اینکه ما تولیدکنندگان این سی دی را متهم کنیم، قبول ندارم. ما بررسی کردیم. اینها آدم‌های خوبی هستند. خواسته‌اند کار خیر بکنند. پس کسی نباید به انها تهمت بزند. اما باید مراقب تفکرات بهایی هم بود. این بهایی‌ها را اینتلیجنت سرویس انگلستان حمایت کرد و بعدها تبدیل شدند به این تفکر انحرافی.

ولی آقای شجونی کار این آقایان تاثیر منفی در افکار عمومی گذاشته است. امروز دینداران متهم به خرافه‌گرایی می‌شوند. شما چه نظری دارید؟

ممکن است روی بخشی از افکار عمومی تاثیر منفی بگذارد. من هم مخالفم با ترویج این تطبیق‌ها. بله. این تطبیق‌ها اگر تحقق پیدا نکرد تاثیر منفی می‌گذارد. چون عده‌ای هم دنبال همین مچ‌گیری‌ها و گیر دادن‌ها هستند. می‌خواهند آقای احمدی‌نژاد را خراب کنند. از هر وسیله‌‌ای استفاده می‌کنند.

خب آقای احمدی‌نژاد اگر مخالف باشند، تکذیب می‌کنند. اما فکر نمی‌کنید دوپهلو برخورد کردن ایشان و برخی افراد تیم‌شان با موضوعات منتسب به مهدویت و مهدویت‌گرایی، موجب شبهه‌آفرینی‌های بیشتر شده است؟

شما می‌دانید که از اول می‌خواهند ایشان را خراب کنند. ایشان دنبال حکومت عدالت است. می‌خواهد عدالت اسلامی برقرار شود. ایشان می‌گوید الهم عجل لولیک الفرج. آقای احمدی‌نژاد دنبال نابودی اسرائیل است. ان‌شا‌الله. آقای احمدی‌نژاد دنبال افکار امام است. این است که خیلی‌ها ایشان را قبول ندارند. کینه هم گرفته‌اند. یکی همین اسرائیل غاصب است که کینه دارد و هر روز علیه ایشان دسیسه می‌کند. آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد اسرائیل را از بین ببرد. چون این اسرائیل موجودی نیست که کسی بتواند با آن زندگی کند. یک عده‌ای هم در داخل با احمدی‌نژاد کینه دارند. اینها با احمدی‌نژاد لج هستند.

بحث ما بحث سیاسی نبود. سوال این بود که وقتی با شبهه‌هایی که درباره رئیس‌جمهور مطرح شده، دوپهلو برخورد می‌شود، یعنی یک روز ایشان می‌گوید دور سرم هاله نور است، حالا از هاله نور و چاه جمکران و ارتباط با امام زمان به شعیب ابن صالح بودن ایشان می‌رسیم. اگر از ابتدا محکم برخورد می‌شد، مسأله مهدویت‌گرایی به اینجا نمی‌کشید؟

ببینید من به نظرم ایشان آدم سالمی است.

بحث ما سالم بودن یا نبودن نیست. برخورد با شبهه‌آفرینی است؟ عرض این است که این حرف‌ها به اندیشه و معرفت دینی جامعه آسیب زده است. در این سال‌ها اینقدر خرافه‌گرایی رواج یافته است و یک دولت اسلامی موظف است جلوی این حرف‌ها را بگیرد؟

اجازه بدهید. عرضم این است که شما نمی‌توانید هاله نور دور سر رئیس‌جمهور را زیر سوال ببرید. من با این تطبیق‌هایی که شده مخالفم اما نباید موجب شود که فکر کنیم رئیس‌جمهور آدم مشکل‌داری است. من یقین دارم که ایشان نماز شبش ترک نمی‌شود. یک شعری دارد فکر کنم از حافظ است که می‌گوید: " فیض روح القدس ار باز مدد فرماید/ دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می‌کرد" ممکن است برای ایشان هاله نور هم وجود داشته باشد. این اشکالی ندارد. ان شاء‌الله ایشان هم هاله نور داشته باشند.

من هم عرض کردم که با تطبیق دادن مخالفم اما شما می‌توانید بگویید هاله دور سر رئیس‌جمهور نیست؟ این همه علمای ما همچون آیت‌الله بهجت، آقای بها‌الدینی و بسیاری از عرفای ما این همه از ایشان ارتباط‌های معنوی ذکر شده است. اینها در جامعه تاثیر بدی داشته یا نیست؟

آنها معلمان اخلاق و عرفان بودند. بحث دولت است و اجتماع. مستحضر هستید که حتی معلمان اخلاق و عرفان هم اجازه نمی‌دادند در دوران حیات‌شان این مسائل مطرح شود.

شما از کجا می‌دانید. شاید احمدی‌نژاد هم درس عرفان خوانده. من یقین دارم ایشان هر شب نماز شب می‌خواند. این درست نیست که شما مدام این مسائل را می‌کوبید.

پس شما معتقدید هاله دور سر رئیس‌جمهور هم حقیقت دارد؟

من می‌گویم نمی‌توانید اصل مسأله را خدایی و اباالفضلی منکر بشوید. نمی‌شود تکذیب کرد. آدم باید خدایی حرف بزند.

شما که می‌گویید هاله نور را نمی‌شود تکذیب کرد، پس چگونه می‌گوید ایشان شعیب ابن صالح نیستند؟ پس شاید باشند؟

من با این تطبیق‌ها مخالفم. چون قابل اثبات نیست و فکر می‌کنم اگر نشد برخی دست می‌اندازند. این ممکن است موجب زیر سوال رفتن نظام جمهوری اسلامی بشود. البته من راجع به مشائی نظر خوبی ندارم. رئیس‌جمهور فرق دارد.

یعنی فکر می‌کنید این سی دی با آقای مشائی ارتباط دارد؟

من نمی‌دانم.

خب آقای مشائی هم یکی از کسانی هستند که درباره مسائل مهدویت و ارتباط با امام زمان مورد سوال هستند. یعنی پس ما می‌توانیم بگوییم فیض روح‌القدس ایشان را هم در بر می‌گیرد؟

خب. بله ممکن است. این فیض ممکن است برای مشائی هم به وجود آید. من نمی دانم. من مطمئنم که ایشان هم نماز شبش ترک نمی‌شود. آدم خوبی است اما ما با اظهارات مکتب ایرانی و باستان‌گرایی و نوروزگرایی ایشان مشکل داریم. اینها را قبول نداریم. این حرف‌ها را نزند. خب فیض برای هر کسی هست. ان‌شاء‌الله ایشان هم داشته باشند.

ولی حاج آقا همین رویکردهاست که آسیب زده و مسأله را پیچیده کرده است. ما کسانی چون شهید مطهری داشتیم که با این رویکردها مبارزه کردند و ما امروز بعد از 30 سال دوباره دچار یک جامعه خرافی شده‌ایم که شما هم انگار همین رویه را تایید می‌کنید؟

خیر من خرافه‌گرایی را تایید نکردم. من رئیس‌جمهور را تایید کردم. من گفتم ممکن است هاله نور هم وجود داشته باشد.

خب با همین ممکن است و ان‌شاء‌الله‌ها، دین‌داری اصیل و معرفت دینی به خطر افتاده است. شما این طور فکر نمی‌کنید؟

خیر. من فکر می‌کنم آنچه امروز به خطر افتاده است مکتب دموکراسی است نه مهدویت. من دیشب این تلویزیون العالم را می‌دیدم آنچه به خطر افتاده و آبرویش رفته دموکراسی است. آمریکاست. اسرائیل است. پرچم مهدویت امروز سربلند است و به پیش می‌رود.

 مـرجـع     

 

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :