تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - 155_مناظره الله‌كرم، زیباكلام «اصولگرایی، اصلاح‌‌طلبی و افق پیشِ‌رو»آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)

 مناظره الله‌كرم، زیباكلام «اصولگرایی، اصلاح‌‌طلبی و افق پیشِ‌رو»

 

كارشناس مسائل سیاسی وضعیت امروز اصلاح‌طلبان را ناشی از نبود شجاعت، جسارت و لیاقت در خاتمی دانست.
فارس: صادق زیباكلام غروب دوشنبه در جلسه مناظره با حسین الله‌كرم كه با عنوان «اصولگرایی، اصلاح‌‌طلبی و افق پیشِ‌رو» در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشكی قزوین برگزار شد، بیان كرد: به صورت اساسی در ایران اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تفكری وجود داشته كه می‌گوید اصطلاح‌های چپ و راست كه در فرهنگ غرب رایج است در ایران كاربردی ندارد، در واقع در ایران چپ و راست به معنایی كه در غرب وجود دارد، نداریم و ما همه ولایت‌مدار، مسلمان و پیرو خط امام هستیم.

وی ادامه داد: اما واقعیت این است
در نظام جمهوری اسلامی نیز هم چپ، هم راست و هم اصولگرایی به معنای محافظه‌كاری، لیبرالیسم و اصلاح‌طلبی وجود دارد و بالاترین دلیل ما نیز این است كه اصولگرایی به آن معنایی كه امروزه در فضای سیاسی كشور رایج است، در انتخابات تیر 84 به وجود آمد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اصولگرایی از منظر سیاسی افزود:
اصولگرایی كم و بیش محافظه‌كاری و جریان راست است و محافظه‌كاران و اصولگرایان خواهان حفظ و تثبیت وضع موجود بوده و با تغییر و تحول مخالفند و با تحول اصلاح‌طلبانه كه موجب می‌شود قدرت‌شان خدشه‌دار ‌شود، مخالف هستند.

وی تأكید كرد:
مهم‌ترین ویژگی اصولگرایان در ایران این است كه به شدت نگران حفظ قدرت بوده و به هیچ وجه حاضر نیستند جریان و گروه دیگری را در قدرت سهیم كنند.

زیباكلام با اشاره به غرب‌ستیزی، استكبارستیزی، ذوب در ولایت و طرفدار مستضعفان بودن به عنوان ویژگی‌هایی اصولگرایی مطرح شده توسط حسین الله‌كرم افزود: در سال 1360 كدام گروه مصداق تعاریف آقای الله‌كرم می‌شوند، گروه چپ میرحسین موسوی یا حزب جمهوری اسلامی؟ آیا جریان چپ در دهه 60 ذوب در ولایت، آمریكاستیزی، استكبارستیزی، ظلم‌ستیزی نبود؟ پاسخ مثبت است و یكی از ایراداتی كه از دولت میر حسین موسوی در دهه 60 گرفته می‌شد وجود تمایلات سوسیالیستی و اقتصاد ضدسرمایه‌داری بود بنابر این آنچه امروز به عنوان تعریف اصولگرایی می‌آورید در دهه 60 بوده است.

وی تصریح كرد: از طرفی آنچه به عنوان اصلاح‌طلبی شناخته می‌شود ویژگی‌هایی است كه در منتقدین جریان چپ در دهه 60، 70 و 80 بود و امروز نیز وجود دارد، در مقابل جناح چپ كه قدرت مطلق در دهه 60 را در دست داشت و تفكراتش همان‌ها بود كه در مورد اصولگرایان گفته شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: حال در این میان جریاناتی سیاسی داشتیم كه همراه نبودند
و خواهان آزادی مطبوعات، آزادی انتخابات، آزادی اندیشه و حاكمیت قانونی بودند مانند جبهه ملی، نهضت آزادی، ملی مذهبی‌ها و امروز دیگر به آنها ملی مذهبی و جبهه آزادی نمی‌گوییم بلكه به همه اصلاح‌طلب می‌گوییم و امروز جریانی كه به نام اصلاح‌طلبی شناخته می‌شود خواستار آزادی انتخابات، مطبوعات، اندیشه، زندانیان سیاسی و حاكمیت قانون است.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص دیدار خاتمی با شیمون پرز گفت: اینكه خاتمی با شیمون پرز مخفیانه ملاقات كرده، كاش خاتمی شهامت، جسارت و لیاقت ‌داشت كه مخفیانه با شیمون پرز دیدار كند، خاتمی اگر این جسارت را داشت وضع اصلاحات بهتر از این بود.

وی تأكید كرد: ای‎كاش یك‎صدم و یك‏هزارم جسارتی كه احمدی‌نژاد داشت در خاتمی بود و من به جای اینكه پاسخ دهم آیا خاتمی با شیمون پرز مخفیانه صحبت كرده یا نه می‌گویم ای‎كاش شهامت داشت و این‎كار را می‌كرد.

 مـرجـع  

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی


 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :