تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - انتخاب دیپلماسی به‌جای منازعه ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)
 

   تـحـریـف ، تـخـریـب ...

 


 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید

  بسم الله الرحمن الرحیم 

 

 مذاكرات‌هسته‌یی انتخاب دیپلماسی به‌جای منازعه است. این انتخاب به عنوان اقدامی پذیرفته شده از سوی طرف‌های ایرانی و گروه ١+٥ در یك سال گذشته توانست دستاوردهای قابل‌قبولی را از ظرفیت دیپلماسی برای تعامل میان منافع متعارض به‌نمایش گذارد.
نقطه‌قوت مذاكرات‌جاری، توافق طرفین در پرهیز از نتیجه‌یی با حاصل جمع صفر است. این امر با وجود تلاش‌های طرفین برای كسب امتیاز حداكثری، اراده‌یی واقع‌گرایانه را در استمرار گفت‌وگو‌ها تا آستانه ٢٤ نوامبر (سوم آذر٩٣) نمایش داده است. مصداق این مدعا گفت‌وگوی مستقیم ایران و امریكا به عنوان اصلی‌ترین طرف‌های مذاكرات جاری در ژنو- و اخیرا مسقط- است كه تا حداقل ٢سال پیش تصور آن ممكن نبود.
اكنون مذاكرات به نقطه‌پایانی خود نزدیك است. اگرچه نمی‌توان با قطعیت در‌باره دستیابی به توافق‌جامع نظر قطعی داد ولی آنچه تردید‌ناپذیر است اینكه اوضاع با یك‌سال پیش بسیار تفاوت كرده است.
ایران دیگر آن چهره‌یی نیست كه مخالفانش در صحنه‌جهانی تبلیغ می‌كردند و مذاكره نزد ایرانیان به مثابه تابویی نیست كه باید همیشه از آن پرهیز كرد، بلكه باید بخت دیپلماسی را در هنر تعامل و چانه‌زنی در خدمت به منافع متقابل آزمود. دیپلماسی هنر دفاع از منافع‌ملی با مدیریت منافع متعارض در صحنه آنارشی بین‌المللی است. هریك از طرف‌ها با قدرت چانه‌زنی خود می‌توانند بیشترین بهره را در منافع‌ خود كسب كنند.
بنابراین دیپلماسی تاكتیكی است كه در خدمت به استراتژی‌های اعضای جامعه جهانی كاربرد دارد.
مخالفان داخلی مذاكرات جاری در نقد یك‌سال گذشته، اتهام‌ها و شبهاتی را بر فرآیند مذاكرات وارد می‌كنند كه در وهله نخست چنین برداشت می‌شود كه آنان یا با مفهوم مذاكره و دیپلماسی آشنا نیستند یا به‌عمد یا سهو، واقعیت‌ها را تحریف می‌كنند. انجام مذاكره با گروه ١+٥ هرگز به عنوان استراتژی دولت عنوان نشده بلكه همان‌گونه كه رهبر معظم‌انقلاب بارها تصریح كرده‌اند، مذاكرات فرصتی است به دیپلماسی كه درآن، طرف‌های گفت‌وگو‌كننده اراده واقعی خود را برای برون‌رفت از بن‌بست شكل یافته درباره موضوع هسته‌یی محك می‌زنند.
اگر توافقی با «حاصل جمع متغیر» و به تعبیر روشن‌تر نتیجه «برد- برد» از مذاكرات حاصل شود كه در آن صورت دیپلماسی باردیگر منطق خود را غالب كرده است و اگر غیر از این باشد، همان‌گونه كه همه مسوولان تاكید كرده‌اند، ٢٤ نوامبر آینده پایان دنیا نیست. علاوه براین مغلطه مخالفان در ترسیم چشم‌انداز پس از توافق احتمالی هسته‌یی و لغو بخشی از تحریم‌هاست.آنان توصیه ناظران را در پرهیز از تصورات غیر‌واقعی پیامدهای زودهنگام توافق در سطوح اقتصادی به‌معنای اعتراف هواداران مذاكرات به عقب‌نشینی آنان از خوش‌بینی به مذاكرات تعبیر می‌كنند.
درحالی كه همه ناظران اتفاق نظر دارند كه تنها بخشی از مشكلات هزارتوی اقتصادی كشور مربوط به تحریم‌هاست، بلكه نبود مدیریت صحیح و سالم عامل خرابی‌هایی است كه در سال‌های اخیر بر پیكره اقتصاد كشور وارد شده و رفع خسارت‌ها و خرابی‌های آن حداقل تا اواخر دهه‌٩٠ به طول می‌انجامد. بنابراین اگر توصیه‌هایی از سر خیرخواهی و منطقی كردن مطالبات‌عمومی از دولت و بالطبع، نظام سیاسی بیان می‌شود به معنای عقب‌نشینی از نظرات گذشته نیست.
هنر دیپلماسی، دفاع از منافع ملی‌در بزنگاه برخورد منافع متعارض در صحنه بین‌الملل است.
تهران با تكیه بر آرای مردم در انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری، دیپلماسی را تاكتیك منطقی و كارآمد در خدمت به استراتژی دفاع از منافع كوتاه و بلند‌‌مدت كشور انتخاب كرده است. خوب است مخالفان در جارزنی‌های خود منافع كشور را بیش از منفعت‌هایشان در نظر آورند.

 

  تهیه وُ تدوین : عـبـــد عـا صـی 

 

 

     
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :