http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ادامـــه-ی : وقتی وارثان عثمانی از آب گل-آلود ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

 

 

وقتی وارثان عثمانی از آب گل آلود تحریم نهنگ می گیرند

 

 

 

عبدالله گلی كه در همین سفر اخیرش هم چند متلك سیاسی به كشورمان انداخته، دلش برای انزوای اقتصادی ایران نسوخته كه این گونه به دنبال افزایش مناسبات اقتصادی با ایران است، قضاوت در این باب چندان كار پیچیده ای نیست...یك نكته دیگر هم این كه آیا برداشتن گمرك بین دو كشور، باعث آسیب دیدن صنایع داخلی نخواهد شد؟
در حالی كه در سفر عبدالله گل رئیس جمهوری تركیه، وی را هیاتی ۱۳۵ نفره ازمقام های دولتی و بیش از صد بازرگان همراهی می‌كردند، اعلام 3 برابر شدن مبادلات اقتصادی با این كشور، ابهاماتی را به وجود آورده است.
به گزارش سرویس اقتصادی آینده، طبق آنچه كه تا كنون در رسانه ها منتشر شده، حجم مبادلات تجاری تركیه و ایران در سال ۲۰۱۰ با افزایش دو برابری به ۱۰ میلیارد دلار رسیده و ۹۰ درصد صادرات ایران به تركیه را نفت و گاز تشكیل می دهد. از طرفی سرمایه گذاران ایرانی طی سال میلادی گذشته ۴ میلیارد دلار در تركیه سرمایه گذاری «مستقیم» انجام داده اند و دو میلیون توریست ایرانی به این كشور سفر كرده اند.
این در حالی است كه دكتر احمدی نژاد نیز در مصاحبه تلویزیونی سه شنبه شب گذشته با اشاره به سفیر اخیر گل به ایران، خبر از افزایش سه برابری مبادلات تجاری داد و گفت كه سعی دو طرف بر این است كه حجم مبادلات به 30 میلیارد دلار برسد و حتی گمرك بین دو كشور برداشته شود. بسیاری از صاحب نظران عرصه اقتصاد و سیاست علی رغم استقبال از ارتقای مناسبات اقتصادی با دیگر كشورها، نسبت به افزایش غیر معمول مناسبات تجاری میان ایران و تركیه خوشبین نیستند.
اكنون باید پرسید آیا تولیدات ایران می تواند این میزان(3 برابر) افزایش یابد یا آن كه افزایش كالاهای وارداتی از تركیه این شكاف 20 میلیارد دلاری را پر می كند؟
آنچنان كه از شواهد و قرائن بر می آید، پس از حسن! استفاده فراوان وارثان پطر كبیر از آب گل آلود روابط تجاری محدود ایران با برخی كشورهای جهان، به نظر می رسد موقعیت كشور در عرصه بین الملل فضای بی نظیری برای منتفع شدن وارثان عثمانی نیز فراهم آورده است.
اینكه تعداد بی سابقه ای از همراهان، رئیس جمهور تركیه را در سفر به ایران همراهی می كنند و بیش از 100 نفر از آنان بازرگانان هستند، خود كم نشانه ای نیست، آیا مسئولان اجرایی كشور از خود نمی پرسند؛ در فضای كنونی چه شده كه تركها این گونه دوست ما شده اند و برای افزایش روابط تجاری و اقتصادی با ایران گریبان می درند؟
یك نكته دیگر هم آن كه آیا برداشتن گمرك بین دو كشور، باعث آسیب دیدن صنایع داخلی نخواهد شد؟
در حالی كه از چندی پیش سخن از این بود كه قطر نقش كلیدی و تاثیرگذار امارات را برای اقتصاد ایران به عهده بگیرد و به عنوان میانجی برای صدور و ورود كالاها عمل كند، با اتفاقات اخیر به نظر می رسد تركیه گوی سبقت را از همسایه عرب زبان ایران ربوده باشد و به زودی نقش یكی از بزرگترین شركای تجاری ایران را ایفا كند.
كارشناسان می گویند نباید به دلیل چند موضع طرفدارانه نصف و نیمه تركها در زمینه هسته ای، آن قدر خم شویم تا كاملاً سوارمان شوند. عبدالله گلی كه در همین سفر اخیرش هم چند متلك سیاسی به كشورمان انداخته، دلش برای انزوای اقتصادی ایران نسوخته كه این گونه به دنبال افزایش مناسبات اقتصادی با ایران است، قضاوت در این باب چندان كار پیچیده ای نیست.
در این زمینه بار عظیمی بر دوش وزیر تازه نفس امور خارجه و وزرای اقتصادی دولت قرار گرفته است، آنها باید بدانند اگر چه افزایش مناسبات با كشورهایی همچون چین، روسیه و تركیه برای اثبات عدم اثرگذاری تحریم‌های بین المللی و نیز تامین برخی نیازها كارساز و لازم است، اما در این میان اگر اینگونه روابط بر اساس منافع مشترك و سود متقابل هر دو طرف نباشد، اساساً به معنای به باد دادن منابع كشور خواهد بود؛ اتفاقی كه خیلی‌ها بیمناكند در جریان افزایش مناسبات با تركیه بیفتد و روابط تجاری دو كشور نه بر مبنای نفع متقابل كه به شدت به سود تركیه باشد، امری كه هنوز مسئولان اجرایی كشور را به واكنش وانداشته است. 
 
 مرجع  

 

   تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :