تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - تهران بالاترین نرخ کودکان سرطانی را داردآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

تهران بالاترین نرخ کودکان سرطانی را دارد

وقتی بدانیم تهران اولین شهر کودکان سرطانی است و عامل اصلی سرطان در کودکان که اکثرا سرطان خون است بحث آلودگی هوا است آن زمان است که جدا از نگاه تخصصی و اداری، یک نگاه اجتماعی و متعهدانه به این موضوع پدید می آید.

مشاور زیست محیطی شهردار تهران آلودگی هوای تهران را یک بحران ملی می داند و معتقد است: تصمیم گیری برای این بحران در سطح ملی و در حد وزرا است اما شهرداری به نوعی کاتولیک تر از پاپ شده است.

به گزارش«فردا»، هادی حیدرزاده اقداماتی که در بحران 34 روز آلودگی هوا رخ داد مثل آبپاشی هوایی را اقدامات موضعی و فاقد عقبه کارشناسی عنوان کرد و گفت: ریشه این تصمیم گیری ها شخصی بوده است این به علت عدم مدیریت حاکم است. یک نفر که سوابق و تجارب تخصصی در این مورد ندارد نظری می دهد اما چون در حال حاضر دارای مسئولیت حقوقی است و حرفش برد دارد ، این کار اجرایی می شود.

وی یادآور شد: آلودگی هوا موضوع جدیدی نیست شاید امسال بیشتر هویدا شد. اولین باری که موضوع آلودگی هوا در تهران به صورت جدی مطرح شد سال 1355 بوده است. در اواسط دهه 70 با تاکید شهرداری، تعدادی از متخصصان جمع شدند و بیانیه ای صادر کردند تحت عنوان تهران 74 و اعلام خطر کردند که آلودگی هوا در آینده می تواند تهدید کننده باشد و دو گروه خارجی از ژاپن و سوئد آمدند وفرهنگستان علوم هم در زمان مرحوم تقی ابتکار حاصل این دو مطالعه را جمع بندی کرد و به برنامه جامعی رسید .این برنامه از اوایل دهه 80 اجرایی شد. ما از پارسال اعلام کردیم که وضعیت آلودگی هوا بحرانی می شود و حتی شاید فاجعه ای مثل دهه 50 لندن پیش بیاید.

حیدرزاده با اشاره به نگاه سیاسی و امنیتی دولتها به این موضوع گفت: به این دلیل که ما خجالت می کشیم بگوییم هوای تهران آلوده است دغدغه بین مسئولین ایجا نمی کنیم و به همین دلیل مشارکت مردمی را هم نمی توانیم جذب کنیم .آخر می رسیم به بحران آلودگی هوا و این که پایتخت کشور تعطیل می شود و تمام رسانه های بیگانه و غیر بیگانه به این موضوع توجه می کنند و در آخر با دید امنیتی و سیاسی با آن برخورد می کنیم.

وی در ادامه افزود: وقتی بدانیم تهران اولین شهر کودکان سرطانی است و عامل اصلی سرطان در کودکان که اکثرا سرطان خون است بحث آلودگی هوا است آن زمان است که جدا از نگاه تخصصی و اداری، یک نگاه اجتماعی و متعهدانه به این موضوع پدید می آید.

مشاور زیست محیطی شهردار تهران با انتقاد از کم تحرکی دستگاههای نظارتی گفت: یکی از مشکلاتی که داریم این است که مجلس و قوه قضاییه آن برخورد و حضوری که باید داشته باشند خیلی کم رنگ بوده! من یاد ندارم مجلس مسئولی را به خاطر موضوع آلودگی هوا به مجلس فرا خوانده باشد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت تکالیفش برگزاری جلسه در خصوص آلودگی هوا نیست اظهار داشت: وزارت بهداشت مسئولیت دارد که در بحث تاثیر و در حوزه سلامت کار کند، باید اطلاعات این موضوعات را تهیه کند در اختیار تصمیم گیران بگذارد که در آینده نرخ سرطان یا سقط جنین چقدر می شود ؟ آمار مرگ و میر را در این حوزه بگوید. اگر ما این ها را بگوییم متهم می شویم که اهداف غیر تخصصی را پیگیری می کنیم. از دیدگاه من وزارت بهداشت خیلی پر تحرک تر می تواند کار کند اما وزارت بهداشت نتوانسته این حوزه را خوب مدیریت کند . گرچه من احساس می کنم خود شخص وزیر بهداشت در این حوزه خیلی حساس هستند اما این باید به زیر مجموعه و بدنه وزارت بهداشت تسری پیدا کند. یکبار ما در زمان وزارت قبلی ورود پیداکردیم آقای لنکرانی گفتند که متولی اش ما هستیم و برای چی وارد شدید؟ به هر حال اگر وارد این بحث شدند ما حاضر هستیم کمک کنیم.
 

   مرجع 

 

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :