تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ادامـــه-ی تو به پیغمبر چه می-مانی بگو!آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

تو به پیغمبر چه می-مانی بگو!


 
   امروز وفردا سالروز ارتحال رسول گرامی اسلام (ص) و شهادت سبط بزرگ او حسن بن علی (ع) وپاره تن او امام رضا (ع) است.

همین مناسبتها فرصت خوبی هستند تا ما برای ادامه زندگی دنیایی مان که هیچکس بدرستی نمی داند چقدرازآن باقی مانده درخود واکاوی کنیم وبا محاسبه دردهای روان خویشتن برای آنها نسخه درمان بیابیم.

مدتهاست دنبال پاسخ به این سوال هستم تا بدانم در روایات ما درباره رفتار ائمه ویاران آنها درچنین ایام ومناسبتهایی چه آمده است به تعبیر بهتر ائمه درسالروز شهادت پدر یا پدرانشان چه می کردند؟ ازخود چه رفتاری نشان می دادند؟ مثلا آیا مجلس می گذاشتند ؟درمثل چنین ایامی برای یارانشان صحبت می کردند؟ در هجران پدرشان درچنین روزهایی بساط عزا برپا می کردند؟ یا..

این درست که غالبا روابط امامان ما توسط نیروهای امنیتی خلفای جور کنترل شده بود ولی به هرحال حتی در زمان ائمه از امام جواد به بعد که این کنترل خیلی شدید وحالت محاصره در پادگان –معسکر –گرفته بود باز با مردم وخواص دوستانشان رابطه داشتند.

جواب هرچه که باشد شاید خیلی مهم نباشد.
مهم این است که زندگی دینی روزانه ما با ائمه تفاوتهای اساسی داشته ودارد.

درزندگی دینی اغلب ما آداب ورفتار وسلایقی وارد شده که درزندگی ائمه هیچ اثر ونشانه ای نظیر آنها نیست .

دین ما چنان مخلوط به شرک شده است که پیدا کردن دیندار خالص بسیار مشکل شده است.هم براین مبناست که دیدن بعضی از کسانی که دور گناه نمی گردند برای ما که زندگی توام با گناه عادتمان شده است امری شگفت می نمایاند!

ما دراین روزها بجای آنکه بدنبال شناخت این مشکلات در رفتارخود ورفع آنها باشیم یشتر گریه می کنیم حال آنکه بهتر است نه بر آنان که بحال خود گریه کنیم وبر کسانی که باعث قتل ائمه شده اند واکنون اثری از آنان نیست لعنت می فرستیم واین متاسفانه دردی را از ما درمان نمی کند. چرا که در رفتار بعضی از ما، بیشتر به امویان وعباسیان که قاتلان ائمه ما بودند شباهت داریم!

رحمتمان نسبت به همدیگر کم است .از زمین خوردن برادران و دوستان دینی مانمان لذت می بریم . پتک اشکالات دوستان دینی-مان رابرسرشان می کوبیم واز خطایشان نمی گذریم. درعوض با دیگرانی که با ما بیگانه ترند مهربانتریم. به حریم خصوصی دیگران سر می کشیم . قدر بزرگان مان را نمی دانیم . نسبت به درگذشتگان-مان که احیانا با ما تفاوت سلیقه ای داشتند رحم وشفقتی نداریم و در هر فرصت بی آنکه برای آنها از ته دل طلب رحمتی کنیم بر آنها می تازیم . به راحتی دروغ می گوییم تهمت به دیگران را واجب می دانیم.و.. وَ کلا کمتر به پیامبر وفرزندانش شباهت داریم.

این شعرمولوی به یادم آمد :

شیررا بچه همی ماند به / او تو به پیغمبر چه می مانی؟ بگو!

ضمن تسلیت این روزهای غمبار درعالم اسلام وبویژه روز درگذشت رسول رحمت الهی که حضرت امیر در نهج البلاغه درباره بزرگی آن فرموده :یا رسول خدا با رفتن تو چیزی از زمین رفت که با رفتن هیچ کس دیگر از آن رخت بر نبسته بود حدیثی را بعنوان نسخه درمان و فکر از پیامبر اکرم به خود ودوستانی که این سطور را می خوانند تقدیم می کنم.

من درشما امت از دوچیز نگران هستم: زیادی و دراز شدن دامنه آرزوها وشرک به خدا

پیامبر اکرم (ص)

خدایا به حرمت پیامبر برگزیده ات این مردم علوی وهمه مسلمانها را از شر این دو مصون نگاه دار. نسیم رحمتی بر جان ما وحاکمانمان جاری ساز و زندانیان عزیز ما که برای بالندگیشان این ملت هزینه بسیارداده واکنون می بایست از ثمرات وجودشان بهره برد در کنج زندانند کسانی که این ملت از زندانی بودن شان هرگز خرسند نیست وکام خانواده های رنجدیده شان دراین روزهای دهه فجر در فراقشان تلخ است ومتاسفانه فریادهایشان بجایی نمیرسد به آغوش خانواده هایشان برگردان ومردم بپا خاسته تونس ومصر ویمن و..را از شرجباران ومستبدانی اسما مسلمان نجات وخلاصی مرحمت فرما وسالها تلخکامی جانشان را با تحقق حکومتی الهی ومردمی شیرین ساز.

مـــرجـــع  

 

   تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :