http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ادامـــه-ی : ملاك گزینش مشاوران ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

ملاك گزینش مشاوران تخصص وُ تعهد نیست! ...

 

 

 

آن قدیم ها كه مرزی برای علوم وجود نداشت و عالمان از طب تا نجوم و ریاضیات را توامان در چنته داشتند، پادشاهان نیز در همه امور مملكت داری اگر هم خبره نبودند، تنها تصمیم گیرنده بودند. تبعیت صرف همگان، چنان اعتماد به نفسی به پادشاه می داد كه خود را عقل كل می دانست و طبعاً بی نیاز از هر مشورتی. این بود كه حیات و ممات ممالك مستقیماً در گرو درایت یك شخص قرار می‌گرفت. اما این روزها دنیا عوض شده، سیاستمداران كه به قدرت می رسند، از پله های هزار مشاور بالا می روند، برای قوام و دوام جایگاه خود نیز باز هم از ملات همین مشاوران استفاده می كنند؛ چه بسا كه این از خصلت های دنیای مدرن باشد.
به گزارش سرویس سیاسی «آینده»؛ اگر چه در تمام دنیا، سیاستمدارانی را كاركشته می‌خوانند كه از هر حوزه حداقل سررشته ای داشته باشند، اما تحولات بزرگ عرصه علم و فناوری سبب شده كه در عصر تخصص‌ها، امكان صاحب نظر بودن یك فرد در تمام امور به كمترین حد ممكن برسد. از این رو استفاده از مشاوران متعدد در حیطه های مختلف به اصل پذیرفته شده مدیریت سیاسی در دنیای امروز بدل شده است.
آنچه در باب عمومیت و وجاهت استفاده از مشاور در میان سیاست‌مداران دنیا گفته شد، شاید تنها مختص كشور‌های پیشرفته باشد، چرا كه در ایران، وضعیت تا حدودی متفاوت است. می گویند همچون بسیاری از امور دیگر كه مدعی پیشرو بودن در آنها هستیم، در این عرصه نیز علی رغم تاكید مكرر بر اصل شوراء در گفتار، در كردار چندان مشورت پذیر نیستیم و مشاوره‌ها كاركرد مورد انتظار را ندارند.
آنطور كه حسن بهشتی پور، كارشناس مسائل سیاسی می گوید، به كارگیری مشاورین در ایران چندان با مفهوم اصلی آن سنخیت ندارد. او معتقد است برخلاف اكثر نقاط دنیا كه تخصص، اصلی ترین ملاك گزینش مشاوران است، در ایران معمولا در كنار بخش محدودی از مشاوران كه به معنای واقعی كلمه مشاورند، مابقی آنها یا «منتظرالخدمت» هستند یا «منتهی‌الخدمت». منتظرالخدمت به معنای اینكه آنان را آماده ورود به پستی می كنند و منتهی‌الخدمت به معنای اینكه پستی را از آنان گرفته اند و برای آنكه دلشان را به دست بیاورند، حكم مشاوره برایشان صادر كرده اند.
اگرچه به گواه صاحب نظرانی چون بهشتی‌پور آسیب هایی همچون عدم كاركرد صحیح مشاوره، در مورد دولت های بعد از انقلاب صادق بوده و مختص این دولت نبوده اند. اما در دولت فعلی، برخی از مشاوران احمدی‌نژاد بعضاً در حوزه عرض اندام رسانه‌ای كم از «مشاورالیه» نداشته اند و در برهه های مختلف، افكارعمومی را تحت تاثیر قرار داده اند. در همین زمینه آخرین مورد از اخباری كه در حوزه مشاوران رئیس جمهور منتشر شد، خبر بركناری یك باره 14 مشاور بود كه بازخوردهای بسیاری را در رسانه‌ها به وجود آورد. از همین رو بر آن شدیم تا در گزارش پیش رو مروری اجمالی بر وضعیت مشاوران دولت در دوران تصدی گری احمدی‌نژاد داشته باشیم.
مشاوران خبرساز برای رئیس جمهور خبرساز
اگر گفته فردی همچون مهدی مطهرنیا را پذیرفته و خبرسازی را یكی از خصیصه های اصلی دولت های نهم و دهم به حساب آوریم، باید اذعان كنیم كه مشاوران رئیس دولت نیز به سان سایر اجزا، متناسب با روح كلی حاكم بر دولت عمل كرده اند و به فراخور موقعیت، هر از چندی عرصه رسانه را تحت تاثیر قرار داده اند.
اگر تنوع و تكثر تعداد مشاوران رئیس جمهور را در نظر نگیریم و از شایعات اغراق آمیز در باب نفوذ غیرمعمول آنها در اداره كشور درگذریم –كه هر دوی این موارد تنها مختص دولت های احمدی‌نژاد نبوده اند- شاید بتوانیم به تعبیر حسن بهشتی‌پور موضع‌گیری های گاه و بیگاه برخی از مشاوران احمدی‌نژاد را وجه ممیزه آنها با اسلافشان بدانیم.
مطهرنیا هم خبرسازی را یكی از شاخصه و وجوه تمایز مشاوران دولت فعلی می داند. این كارشناس مدیریت سیاسی معتقد است كه گروه مشاوران احمدی‌نژاد، همچون سایر اجزای دولت وی تحت تاثیر فضای گفتمانی حاكم بر عملكرد دولت های نهم و دهم قرار داشته اند و با توجه به اینكه نقد گذشته و خبرسازی از مهمترین شاخصه های گفتمان دولت در شش سال گذشته بوده اند، مشاوران نیز از بعضاً از قاعده مستثنی نبوده اند.
اظهارنظرهای افرادی همچون كلهر، هاشمی ثمره، جوانفكر، مشایی-كه اگر هم به طور رسمی مشاور نباشد، هیچ كس نقش مشاوره ای پررنگ وی را در دولت انكار نمی‌كند- و... در بسیاری از موارد، از آنان چهره هایی خبرساز ساخته و با توجه به اینكه گفته های آنان گاهاً با ادبیات شخص رئیس جمهور همگن نبوده، واكنش هایی را نیز در فضای سیاسی كشور در بر داشته است.
عدم همگرایی اظهارنظرهای نزدیكان رئیس‌جمهور گاه افكار عمومی را نسبت به انتساب این دیدگاه‌ها به وی سردرگم كرده و كار را به جایی رسانده كه برخی از سیاسیون را به صرافت اظهارنظر در این زمینه انداخته است، به طوری كه كسانی همچون علی مطهری اظهارنظرهای برخی از مشاوران و نزدیكان رئیس جمهور، همچون مشایی را بارها منطبق بر دیدگاه‏های خود رئیس دولت دانسته و برخی دیگر همچون حسین شریعتمداری همواره حساب اطرافیان و مشاوران رئیس جمهور را از خود وی جدا كرده‌اند.
بركناری دسته جمعی مشاوران
در این میان همچون سایر تغییرات ناگهانی -كه در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مسبوق به سابقه بوده است- تغییرات اخیر در حوزه مشاوران رئیس‌جمهور نیز كه تنها به فاصله 20 روز از بركناری خبرساز متكی انجام گرفت، خروجی رسانه های مختلف را تحت تاثیر قرار داد.
خبر منتشر شده حاكی از بركناری 14 مشاوری بود كه انتشار اسامی آنها، واكنش هایی را به وجود آورد كه هریك در نوع خود درخور توجه بودند. در میان نام‌های منتشر شده چهره هایی همچون كلهر، دانش جعفری و چمران دیده می شدند كه هر كدامشان به نوعی سبب تعجب افكار عمومی شدند.
علی رغم اینكه برخی از آگاهان معتقدند نقش مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور از حدود یك سال پیش در تصمیم سازی های نهاد ریاست‌جمهوری كمرنگ شده بود، بعضی دیگر بركناری او را بی ارتباط با مصاحبه اخیر وی ندانستند؛ مصاحبه ای كه در آن همچون گذشته اظهارات عجیب و غریب زیادی -از موافقت با تلویزیون خصوصی تا هجمه به صدا و سیما- وجود داشت.
انتشار نام داود دانش جعفری در میان مشاوران بركنار شده رئیس جمهور نیز با توجه به مواضع انتقادی وی، در حالی از صورت گرفت كه هیچ‌كس گمان نمی برد نامبرده با آن سطح اختلاف با رئیس دولت، هنوز هم پس از ترك كابینه، در سمت مشاور رئیس دولت مشغول به كار باشد. دانش جعفری كه در پی مخالفت با سیاست‌های انبساطی پولی-مالی برخی از دولتمردان همچون جهرمی در اواسط دولت نهم از كابینه كنار گذاشته شده بود، در انتخابات دهم به اردوگاه محسن رضایی پیوست و بی‌تردید از منتقدان برجسته سیاست های اقتصادی احمدی‌نژاد به شمار می آمد. پس از اعلام خبر بركناری دانش‌جعفری، دفتر وی با انتشار اطلاعیه ای در رسانه ها هرگونه سمت مشاوره وی در دولت های نهم و دهم را تكذیب و در ادامه تاكید كرد كه دانش جعفری پس از خروج از كابینه هیچ جلسه ای با احمدی‌نژاد نداشته است.
اعلام نام مهدی چمران نیز به واكنش شخص وی و تصحیح اشتباه از جانب دفتر رئیس جمهور منجر شد. پس از این اتفاق، رئیس شورای شهر تهران در یك گفتگو تاكید كرد كه هرگز مشاور احمدی‌نژاد نبوده است. وی گفت كه در دولت نهم علی رغم صدور حكم مشاور، به دلیل منع قانونی حضور در دو شغل، نتوانسته در سمت مشاور حضور پیدا كند و حكم صادر شده خود به خود ملغی شده است. این در حالی بود كه دفتر رئیس جمهور نیز پس از اعلام این خبر درج نام مهدی چمران در میان مشاوران بركنار شده را حاصل یك اشتباه دانست.
دستورالعمل جدید برای مشاوران
با انتشار خبر بركناری 14 مشاور و پس از طرح گمانه زنی های مختلف در رسانه ها، برخی چهره های نزدیك به دولت نیز وارد گود اظهار نظر شده و نسبت به رفع برخی ابهامات اقدام كردند. علی اكبر جوانفكر كه در حمایت از دولت و انتقاد از منتقدان در گذشته ید طولایی از خود به نمایش گذاشته، در یك مصاحبه، بركناری مشاوران را طبیعی دانست و خاطرنشان كرد كه با توجه به سن بالای برخی از مشاوران، خود آنها متقاضی بازنشستگی و كناره‌گیری از سمت خود شده اند.
پس از جوانفكر، داماد احمدی‌نژاد نیز كه سمت دبیری شورای مشاوران رئیس جمهور را بر عهده دارد توضیحاتی پیرامون تحولات اخیر ارائه داد. به گفته خورشیدی در حال حاضر 15 مشاور دیگر در شورای مشاوران رئیس جمهور عضویت دارند كه در میان آنان افراد نام آشنایی همچون حمیدمولانا، ناصر سقای ‌بی‌ریا، غلامحسین الهام، مجتبی هاشمی‌ثمره، مریم مجتهدزاده، محمدعلی آبادی و سعیدمرتضوی دیده می شوند.
خورشیدی شائبه های به وجود آمده مبنی بر نقش بعضی از نزدیكان رئیس جمهور در تحولات اخیر را رد و خاطرنشان كرد كه تمام كارها به دستور شخص رئیس جمهور انجام شده است. وی از صدور دستورالعمل جدیدی برای ساماندهی وضعیت مشاوران توسط رئیس جمهور خبر داد و تاكید كرد كه روند جدید به بهبودی اوضاع خواهد انجامید. خورشیدی ارائه راهكار های مناسب، پیشنهادها، انتقادها و اتخاذ تصمیمات سازنده را از اهداف صدور دستورالعمل جدید بر شمرد.
اگر چه نفس وقوع تحول در دولت فعلی به امری عادل تبدیل شده و بسیاری از تحلیل گران معتقدند كه می توان با بررسی آثار و نتایج تحولات پیشین، در باب ثمرات تحولات گروه مشاوران نیز پیشاپیش به داوری نشست اما بعضی دیگر نیز معتقدند كه باید منتظر ماند و دید كه تحولات اخیر به بهبود آشفتگی هایی كه تا كنون در این حوزه مشاهده شده خواهد انجامید یا خیر.

عنوان اصلی متن: منتظرالخدمت یا منتهی ‌الخدمت؛ مسئله این است
  مرجع  

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :