تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - متن کامل : ناامیدی دولت از روحانیون باسابقه؛ ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

ناامیدی دولت از روحانیون باسابقه؛

 

تلاش برای جذب طلاب جوان

 

 

 

* دولت اكنون در مواجهه با روحانیت رویكردی را اتخاذ كرده است كه موضوعات فراوانی دارد و بسیاری از رفتارهای پاستورنشینان در قبال روحانیت غیرقابل توجیه و غیرقابل پیش‌بینی شده كه تازه‌ترین آن تشكیل شورای مشاوران روحانیت است كه پس از پذیرش استعفای مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت زمزمه‌های تشكیل آن شنیده می‌شود.

*پذیرش استعفای مشاور رئیس‌جمهور در امور روحانیت در آستانه برگزاری نشست جامعه مدرسین و انتصاب سقای بی‌ریا از سوی آیت الله یزدی به‌عنوان رئیس دفتر جامعه مدرسین است كه سوالات زیادی را پدید آورد. چراكه برخلاف اجلاس‌های قبلی جامعه مدرسین، نماینده‌ای از پاستور به قم دعوت نشد. عدم حضور احمدی‌نژاد یا دولتمرد دیگری از تهران در این اجلاس سبب شد تا چنین برداشت شود كه درغیاب مسئولان و نمایندگان قوای مجریه، قضائیه و مقننه كه در اجلاس قبلی حضور داشتند، دولت با هماهنگی‌هایی نماینده خود یعنی سقای بی‌ریا را به این نشست فرستاده است تا در جریان مباحث صورت گرفته و رایزنی‌ها قرار گیرد.

*نكته جالب دیگر این است كه پس از استعفای سقای بی‌ریا، فعالیت‌های دولت در حوزه ارتباط با روحانیت به شكل محسوسی افزایش یافت. روحانیون و طلاب كه از تیرماه به پاستور نیامده بودند در اسفندماه بار دیگر در نهاد ریاست‌جمهوری با احمدی‌نژاد دیدار كردند و با او به گفت‌وگو نشستند. نكته مشترك در تمام دیدارهای اخیر احمدی‌نژاد با روحانیت ، تلاش برای عدم رسانه‌ای شدن گفت‌وشنودهای دولتمردان و روحانیون است

*تصاویری كه از سوی سایت رسمی دولت منتشر می‌شود، خود گویای بسیاری از مسائل است. برگزاری نشست‌های مختلف و تاكید بر انتشار خبر دیدار روحانیون با دولتمردان سیاست جدید پاستور است كه البته برگزاری چنین نشست‌هایی در مقاطع خاص مانند همزمان با برگزاری اجلاس جامعه مدرسین شاید حاوی پیامی باشد كه هنوز نمی‌توان در مورد آن بحث كرد و باید منتظر گذشت زمان بود.

*درغیاب مشاور امور روحانیت رئیس‌جمهور كه یكی از اصلی‌ترین وظایف تعریف شده برای آن، برگزاری جلسات مشترك میان دولت با روحانیت است، در سوم اسفندماه یعنی یك روز مانده به برگزاری اجلاس جامعه مدرسین، جمعی از روحانیون و طلاب برادران و خواهران كه گفته می‌شد از نقاط مختلف كشور بودند، به تهران آمدند و در سالن اجتماعات پاستور جمع شدند. از این دیدار و آنچه رئیس‌جمهور با این روحانیون كه عمدتا جوان بودند، در میان گذاشت خبری به بیرون درز پیدا نكرد و تنها خبرگزاری دولت چند جمله از اظهارات رئیس‌جمهور را منعكس كرد اما چند تصویری كه منتشر شد، نشان داد كه دفتر تعامل دولت با روحانیت نقشی در این جلسه نداشته است. از قرائن چنین بر می‌آید كه اگر چه مشایی حضوری در این جلسه نداشته اما در دعوت این روحانیون به پاستور نقش اصلی را ایفا كرده است كه نشان این ادعا هم جلوس معاون سیاسی مشایی یعنی جعفر بهداد در صندلی‌های ردیف اول است.

*به هر حال از دو دیدار با روحانیون یكی در پاستور و دیگری در ناصرخسرو طی سه‌روز مهم كه بزرگان روحانی در قم مشغول بحث بر سر ارتقای اخلاق و علم و سیاست در حوزه بودند، می‌توان چنین استنباط كرد كه دولت درصدد برقراری تعاملی از نوع نسل سوم با طلاب و روحانیون جوان است و احتمالا می‌خواهد این طیف را در غیاب بزرگان منتقد به سیاست‌های فرهنگی دولت به سمت خود جذب كند. البته آنطور كه مشخص است رئیس دفتر رئیس‌جمهور پرچمدار جذب طلاب و روحانیون جوان شده است چنانكه اكنون گفته می‌شود جامعه وعاظ ولایی كه شامل مداحان و وعاظ جوان است، با حمایتهای او اداره می‌شود و در نهاد ریاست جمهوری هم مشاوران و معاونان خود را از روحانیون جوان انتخاب كرده است.

*در حالی كه تلاش‌های رئیس دفتر رئیس جمهور برای جذب مخاطبان طلبه و روحانیون جوان به صورت نامحسوس ادامه دارد اما روحانیون باسابقه به‌ویژه روحانیون مجلس كه چنین رویكردی را نمی‌پسندند و گلایه‌هایشان از اسفندیار رحیم‌مشایی بیش از آن است كه با یك یا دو دیدار پایان گیرد.

    مرجع  

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :