تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - متن کامل : آقای رئیس‌جمهور گل گفتید!آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

آقای رئیس‌جمهور گل گفتید!

 

فیلسوفی گفته که ممکن است انسان پشت یک سخن خویش نهفته باشد. بی‌تردید، یکی از ویژگی‌های خوب دکتراحمدی‌نژاد این است که حرف‌های خوب، زیاد می‌زند و البته خوب هم حرف می‌زند. داغ‌ترین حرفی که اخیراً بر زبان رانده، توصیه به ‌حقی است که به حاکمان منطقه، به‌ویژه دیکتاتور لجام‌گسیخته‌ی لیبی کرده است. اگرچه قذافی کارش از این حرف‌ها گذشته و غروب آفتابش فرارسیده و از رفتار وگفتار ناموزون و دریده‌اش چنان برمی‌آید که «نرود میخ آهنین در سنگ»؛ باوجوداین، این سخن رئیس‌جمهور ایران که باید به حرف‌ها و درد دل مردم گوش داد و انتقادها و فریادهایشان را شنید و امور را اصلاح کرد، بسیار ارزشمند است و سیمای ذهن گوینده را می‌توان از چنین سخنانی مشاهده کرد.
آقای احمدی‌نژاد بارها گفته که آزادی بیان وجود دارد و روزنامه‌ها در نقد مسائل گوناگون، آزادی مطلق دارند و البته یک‌ بار هم، به ‌صراحت بیان کرده که با «بگیروببندها» مخالف است. اگرچه این اظهارنظر را در واکنش به برخورد قوه‌قضائیه با یکی از مطبوعات حامی دولت بیان کرده، باوجوداین، عام جلوه‌دادن این بیان برای مخاطبان سؤال‌انگیز بوده است. اینکه اگر واقعاً ایشان و مجموعه‌ی دولت با محدودیت برای رسانه‌ها و «بگیروببندها» مخالف هستند، پس چه کسانی به تعطیلی برخی مطبوعات و برخورد با برخی روزنامه‌نگاران مبادرت می‌ورزند؟ آیا سخنان ایشان آن‌گونه که برخی از مخالفان وی می‌گویند، خلاف واقع است یا نه واقعاً رئیس‌جمهور محترم به ارزش آزادی بیان و نقد منصفانه پی برده‌اند؟
واقعیت این است که در دولت نهم، آزادی بیان تا حد مقبولی وجود داشت. اگر به روزنامه‌های آن دوره نگاه شود، درستی این ادعا به اثبات می‌رسد. هرچند دولت از روزنامه‌های منتقد چندان حمایت علنی نمی‌کرد و به آن‌ها روی خوش نشان نمی‌داد، چندان هم، به آن‌ها گیر نمی‌داد. باوجوداینکه کار برخی از روزنامه‌ها از مرز انتقاد منصفانه می‌گذشت و به اهانت کشیده می‌شد؛ ولی آزادانه مطالب خویش را در حوزه‌های گوناگون می‌نوشتند.
***
حوادث پس از انتخابات دهم فضا را کمی امنیتی کرده که درک‌شدنی است. بسیاری تحت‌تأثیر این فضا، «به‌خودسانسوری» روی آورده‌اند و از اینکه بعضی اوقات مطالبی بنویسند که برایشان دردسرساز باشد و در این اوضاع و احوال آن‌ها را به چیزی متهم کنند، بدون اینکه کسی مانع آن‌ها شود، خودشان فتیله‌ی نقد را پایین کشیده‌اند.
هرچند سیاست‌های سختگیرانه‌ی معاونت قبلی مطبوعات در بستن فضای نقد، بی‌تأثیر نبود و اصحاب رسانه از برخوردهای قهرآمیز «رامین» گله‌مند بودند؛ ولی عزل مشارٌالیه از منصب خویش نشانگر عزم دولت در بازگشایی فضا بوده است و تا اندازه‌ای می‌توان تأثیر این سیاست را در فضای رسانه‌ای مشاهده کرد. بنابراین، می‌توان چنین برداشت کرد که سخن آقای احمدی‌نژاد در نصیحت به حاکمان منطقه، تا اندازه‌ای از باور ایشان به ارزش نقد و آزادی بیان حکایت دارد.
اگر چنان فضایی در سال 84 نبود، امکان نداشت یک استاد ساده دانشگاه و فردی که حتی او را در جلسه‌ی هیئت دولت راه نمی‌دادند، به این راحتی بتواند دو دوره، به ریاست‌جمهوری یک قدرت منطقه‌ای مثل ایران برسد. بی‌گمان، قابلیت‌ها و ویژگی‌های ایشان از جوی آزادی‌های موجود به دریای اذهان جامعه سرازیر و این‌چنین در تاریخ ایران ماندگار شد؛ پس نباید از نقد و آزادی بیان واهمه داشت.
اکنون به رئیس‌جمهور محترم می‌گوییم: بنشین تا باهم حرف بزنیم. ما هم اعتراف می‌کنیم که طرح هدفمندکردن یارانه‌ها اقدامی شایسته و بایسته ملی است که شجاعت اقدام به آن، به نام شما ثبت شده است. اما ماهم درد دل داریم، اصلاً از گپ سیاسی می‌پرهیزیم؛ زیرا می‌گویند سیاست پدر و مادر ندارد. اجازه می‌خواهیم درباره‌ی «زندگی» با شما حرف بزنیم. شما که گفتید منتقد دولت هستید. پس ماهم به کمک شما می‌آییم و از سر دلسوزی می‌خواهیم خارهای سر راه دولت را در کشور برداریم. بهترین و مناسب‌ترین راه هم، به‌کارگیری داس نقد است. خودتان فرمودید بایست به حرف ملت‌ها گوش داد. ما با ملل دیگر کاری نداریم که این روزها کمتر از تغییر حکومت و حاکمان خود مطالبه‌ای ندارند. خواسته‌های ما از جنسی دیگر است. ما سودای تقویت دولت خود را از راه نقد کاستی‌ها به‌منظور اصلاح عیوب داریم.
***
آقای رئیس‌جمهور، برخی با دیدن قبض‌های گازبهای خویش قبض روح شدند. با دیدن بهای آب و برق انگار برق سه‌فاز آن‌ها را گرفته است. قیمت سرسام‌آور سوخت امیدشان را سوزانده است. قیمت پیاز و سیب‌زمینی آنان را زمین‌گیر کرده است. فقر و بیکاری عقلشان را از کار انداخته است. نان سواره شده و آنان پیاده‌اند. آقای رئیس‌جمهور خداوکیلی کارمندی با درآمد 500هزار تومان در ماه، چگونه می‌تواند از پس هزینه‌های سرسام‌آور زندگی برآید؛ هزینه‌هایی مثل اجاره‌بهای منزل، پول قبض‌ها، هزینه‌های تحصیلات فرزندان، مخارج زندگی (خوراک و پوشاک) ایاب‌وذهاب با قیمت کنونی، دوا و درمان و.... دل شیر می‌خواهد که به شیر بدون یارانه نزدیک شود. این درحالی است که بسیاری همین هزینه‌ها را دارند؛ اما آن درآمد ناچیز را هم ندارند. پس بیا درباره‌ی «زندگی» حرف بزنیم. گفته‌ی شما اندیشه‌ای والاست؛ اما دست عمل را باید آنقدر دراز کرد تا از آن، میوه‌ی زندگی‌ساز چید. گل گفتید؛ پس گوش دهید آقای رئیس‌جمهور.

   مرجع  

 

 

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :