تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - متن کامل : گویا خوارج ، از بین نمی روند! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

 

 

گویا خوارج ، از بین نمی روند! ...

 

 

این روزها ، از این كلام حق كه "ملاك حال فعلی افراد است" ، سوء استفاده های فراوانی می شود ؛ درست مانند خوارج كه "لاحكم الا لله" سر می دادند و علی علیه السلام در این باره فرمود: كلمه حق یراد بها الباطل (این سخن حقی است ولی از آن اراده باطل می شود.)
زیر سوال بردن سوابق ارزشی نیروهای انقلاب ، البته قضیه ای متعلق به امروز و دیروز نیست ، ماجرایی است كه ریشه های و سوابق تاریخی متعدد دارد و در زمان خود مولا علی علیه السلام نیز خوارج كه از سوابق درخشان ایشان ناخرسند بودند به لطایف الحیل و حتی با تمسك به آیات قرآن می كوشیدند آن سوابق ارزشمند را بی اثر كنند و بگویند درست است كه علی در عصر رسالت ، مجاهدت های فراوان داشته است اما ملاك حال فعلی است و البته در حال حاضر هم كه او دچار كفر و نفاق است .
از جمله روزى علی علیه السلام در مسجد نماز جماعت می گزارد و عده ای از مومنان هم به او اقتدا كرده بودند . یكی از خوارج به نام "ابن الكواء" وارد شد و با صدای بلند و برای كنایه زدن به امام این آیه را قرالت كرد: «وَلَقَدْ أُوحِیَ إِلَیْكَ وَإِلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِكَ لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَیَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ.» (ای پیامبر! به تو و همچنین پیغمبران قبل از تو وحى شد كه اگر مشرك شوى اعمالت از بین مى‏رود و از زیانكاران خواهى بود.)
ابن الكواء با خواندن این آیه خواست‏به على گوشه بزند كه سوابق تو را در اسلام مى‏دانیم، اول مسلمان هستى، پیغمبر تو را به برادرى انتخاب كرد، در لیلة المبیت فداكارى درخشانى كردى و در بستر پیغمبر خفتى،خودت را طعمه شمشیرها قراردادى و بالاخره خدمات تو به اسلام قابل انكار نیست،اما خدا به پیغمبرش هم گفته اگر مشرك بشوى عمالت ‏به هدر مى‏رود، و چون تو اكنون كافر شدى اعمال گذشته را به هدر دادى.
در واقع خوارج برای این كه علی علیه السلام را ترور شخصیت كنند ، از در دین و ارزش ها وارد می شدند و حضرت را به نداشتن صلاحیت دینی و قدرت طلبی و عدول از ارزش ها و نظایر این متهم می كردند و بدین ترتیب ، چنان فضایی را ایجاد نمودند كه حتی دینداران جامعه نیز به علی علیه السلام بدبین شدند و بر اسلام او تردید كردند بدان گونه كه وقتی خبر شهادتش در مسجد كوفه ، به هنگاه نماز صبح را شنیدند با شگفتی پرسیدند مگر علی مسجد هم می رفت و نگر نماز هم می گزارد؟!
امروز نیز همان حكایت است و همان ماجرا و همان روش ها: "ابطال سوابق ارزشی یاران صدر انقلاب و تهمت به حال كنونی شان" ؛ فرمولی كه در مقاطع مختلف جواب داده و البته در گذر تاریخ چیزی جز بدنامی برای بانیانش باقی نگذارده است.
گویا خوارج ، از بین نمی روند ، از زمانی به زمان دیگر و از شكلی به شكل دیگر در می آیند و این ماجرا همچنان ادامه دارد.

جعفر محمدی

عنوان اصلی متن :

خوارج به علی‌می گفتند: ملاك حال فعلی افراد!
 

   مرجع  

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :