http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - متن کامل : امنیت روانی جامعه مشتاق ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 

امنیت روانی جامعه مشتاق عدالت است

 

 

 

مَثَل افراطیون جامعه ما ، مَثَل طالبان و القاعده است كه چون صدایشان بلند است ، مردم دنیا گمان می كنند كه همه مسلمانان این گونه اند و حال آن كه طالبان و القاعده ، گروه معدودی هستند كه تنها صدای توحش شان زیاد است و نمایندگی مسلمانان ، با آنها نیست. لذا برخورد با این جریان كه آبروی همه را می برد، حساب عده ای افراطی ، از حساب نیروهای ارزشی واقعی جامعه جدا می شود و این ، دستاورد اندكی برای وفاداران به نظام نخواهد بود .

جعفر محمدی در عصر ایران نوشت: روز گذشته دادستان تهران، خبر مهمی داد: دو نفر از عاملان هتاكی به خانواده هاشمی شناسایی شدند و خبرگزاری مهر هم از بازداشت این افراد خبر داد.

این خبر نه از بابت این كه طرف دعوای این ماجرا ، خانواده هاشمی هستند ، كه از این روی كه برای نخستین بار با عوامل معروف به خودسر به این سرعت برخورد می شود ، اهمیت دارد.
تا پیش از این ماجرا ، این افراد ، هر كاری كه می خواستند انجام می دادند و كسی هم متعرض شان نمی شد ، گو این كه قانون جمهوری اسلامی ، برای افرادی به غیر از این ها نوشته شده است!

با این حال بعد از انتشار فیلم تكان دهنده ای از هتاكی و فحش های ركیك جنسی چند نفر به دختر هاشمی رفسنجانی در پاركینگ حرم حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و انتقادات فزاینده رسانه های مستقل از این اتفاق غیراخلاقی ، آیت الله آملی لاریجانی ، شخصاً به دادستان تهران دستور برخورد قاطع قضایی داد.

البته بعد از این دستور ، به دلیل سابقه موجود ، برای عده ای غیر قابل باور بود كه چنین اتفاقی رخ دهد اما دیروز دادستان تهران خبر از شناسایی و بازداشت دو متهم این حادثه داد.

در این باره چند نكته قابل ذكر است:

1 - برخورد قضایی و اجرای حكم عادلانه قانونی درباره نیروهای "معروف به خودسر" ، یكی از مهم ترین مطالبات عمومی در هر جامعه ای است كه داعیه حكومت قانون دارد.
واقعاً قابل تحمل نیست عده ای "خودشیفته" ، بدون هیچ گونه صلاحیت ذاتی و اكتسابی ، خود تشخیص دهند ، خود حكم صادر كنند و خودشان هم اجرا نمایند و كسی هم نتواند به آنها بگوید بالای چشم تان ابروست!

جالب اینجاست كه بعضی از این افراد یا تئوریسین های آنان به مبارزات شهید نواب صفوی استناد می كنند ولی فراموش می كنند یا خود را به نادانی می زنند كه در عصر استقرار حكومت جمهوری اسلامی كه در رأس آن ولی فقیه حاكم است ، اقدامات فراقانونی ، ولو به اسم دفاع از ولایت هم باشد ، تیغ كشیدن به وجهه ، جایگاه و حیثیت نظام و ولایت فقیه است.

از این رو ، برخورد با چنین افرادی ، صرفاً احقاق حقوق افرادی كه مستقیماً از این ها آسیب دیده اند نیست ، بلكه پاسداری از آبروی نظام و ولایت فقیه است و بازگرداندن امنیت روانی به جامعه ای كه مشتاق عدالت است و هر گونه برخورد دوگانه ، آزارش می دهد.

2 - نیروهای ارزشی بسیاری در جامعه امروز ایران هستند كه در عین وفاداری به نظام و اصول آن ، بدون آن كه مرتكب اعمال شنیعی مانند فحاشی به زنان و دختران شوند ، خود را حافظ دین و میهن و نظام شان می دانند و اگر هم خدای ناكرده ، روزی جنگی شروع شود ، همین ها از كشور دفاع خواهند كرد.

با این حال ، گروهی كه عمدتاً هم تازه به دوران رسیده اند ، با چهره نیروهای ارزشی و بسیجی و حزب اللهی ، چنان اقدامات متوحشانه ، غیراخلاقی و نابخردانه ای از خود بروز می دهند كه رفته رفته ، بسیاری از افراد گمان می كنند كه همه نیروهای ارزشی این گونه اند و این بزرگ ترین ظلم به نیروهای ارزشی ، مخصوصاً رزمندگان 8 سال دفاع مقدس است كه هنوز هم به ارزش های اخلاقی آن دوره پایبندند و اگر امروز نفس هم می كشیم ، مدیون مجاهدت های آنان هستیم.

مَثَل افراطیون جامعه ما ، مَثَل طالبان و القاعده است كه چون صدایشان بلند است ، مردم دنیا گمان می كنند كه همه مسلمانان این گونه اند و حال آن كه طالبان و القاعده ، گروه معدودی هستند كه تنها صدای توحش شان زیاد است و نمایندگی مسلمانان ، با آنها نیست.

لذا برخورد با این جریان كه آبروی همه را می برد، حساب عده ای افراطی ، از حساب نیروهای ارزشی واقعی جامعه جدا می شود و این ، دستاورد اندكی برای وفاداران به نظام نخواهد بود .

3 - بدیهی است كه قوه قضاییه ، هر گاه خواسته كارهای مهمی انجام دهد ، فشارهایی بر آن وارد شده است كما این كه پیشتر نیز در قبال عزم این قوه برای برخورد با برخی افراد هنجار شكن ، حتی از خطبه های نماز جمعه هم این قوه تحت حمله و فشار قرار گرفت. این استقلال و حریت قوه قضاییه است كه مانع از فرو ریختن اقتدار و صلابتش می شود.

انتظار می رود صاحبان نفوذ و قدرت ، در این باره تقوی پیشه كنند و اگر قوه قضاییه را در اجرای عدالت كمك نمی كنند ، لا اقل تحت فشار و اتهام قرار ندهند.

4 - هر چند شناسایی و بازداشت این افراد گام مهمی است ، اما انتظار می رود ، درباره روند پرونده ، از جمله این كه این افراد بعد از بازداشت آزاد شده اند یا نه و نیز مراحل دادرسی تا اجرای حكم ، اطلاع رسانی شفاف و دقیق صورت گیرد تا مردم خیال شان از بابت عدم اعمال نفوذها و مسائلی نظیر این راحت باشد.

حتماً هم اكنون عده ای بر این باورند كه پرونده حاضر مشمول مرور زمان و فراموشی خواهد شد و تنها در حد چند تیتر باقی خواهد ماند كه انتظار می رود با قاطعیت قوه قضاییه ، دستور رئیس قوه و اقدام ارزشمند دادستان تهران - كه تا این مرحله شاهدش بودیم - چنین ذهنیت هایی برای همیشه از بین برود.

5 - هر چند این افراد به "خودسر" معروف هستند ، اما خودسری می تواند یك بار ، دو بار ، سه بار و ده بار تكرار شود ولی اگر استمرار چندین و چند ساله یافت ، عقل سلیم نمی تواند بپذیرد كه در پس این عاملان ، آمران و حامیانی وجود نداشته باشند. لذا از قوه عدالت پرور انتظار می رود ، پرونده حاضر را فتح بابی برای پایان پرونده آمران و عاملان غیرقانونی قلمداد كند و با ریشه هم برخورد نماید.

در یك كشور قانونمدار ، در برخورد با ناهنجاری ها و جرائم ، "آمر" قوه قضاییه است و عامل هم نیروهای انتظامی و ضابطان قضایی و لاغیر. بنابراین ، اگر برخورد قهر آمیزی بدون آمریت قانونی قوه قضاییه صورت بگیرد ، هم آمر و هم عامل ، مستحق مجازات هستند.

این نكته آنقدر مهم است كه در قوانین مصوب در همین نظام جمهوری اسلامی داریم كه اگر كسی قاتل پدر خود را بدون حكم قضایی قصاص نماید ، با این كه ولی دم بوده اما چون بدون اجازه قضایی این كار را كرده ، خود او هم مجازات می شود و ای بسا قصاص هم بشود.

حال این رویكرد را بگذارید كنار عملكرد افرادی كه به صرف آن كه از خط و ربط سیاسی كسی خوششان نمی آید ، از ضرب و شتم و آسیب به اموال گرفته تا انواع دشنام های ناموسی و گاه مستوجب حد را نسبت به او مرتكب می شوند و نه تنها انتظار مجازات ندارند ،بلكه منتظر تشویق و احیاناً اجر الهی هم هستند!
عنوان اصلی متن : تحلیلی بر برخورد قضایی با عاملان فحاشی به فائزه

جعفر محمدی

مرجع   

 

تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :