تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - بحران ارز سنجشآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

برای مرجع وَ عنوان اولیه متن، به عنوان اشاره کنید

 

 عبرت نیوز: قیمت غیر واقعی ارز در دو سال گذشته و تلاطم‌های غیر معمول و بیرون از مبانی تئوریک اقتصادی، موضوع آشکاری است.
حسینی صدر ، عضو شاخص کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، با اشاره به برخی رانت‌های ایجاد شده در بازار ارز اظهار داشت: چند نرخی شدن ارز، آسیب‌های بسیاری به منابع مالی کشور زده و موجب سوءاستفاده‌های کلانی شده است. وقتی بهای ارز پایین است، تولید کننده داخلی، نمی‌تواند رقابت کند. دولت با این استدلال که با افزایش قیمت ارز، نرخ تورم بالا خواهد رفت و ارزش پول ملی کاهش می‌یابد، در برابر آزاد کردن نرخ ارز مقاومت کرده است، در حالی که این مقاومت هیچ تأثیری نداشته است.
متأسفانه تدوام تأکید دولت بر این استدلال، موجب شده است تا از یک سو مردم کالاهای وارداتی را به بهای ارز آزاد بخرند و از سوی دیگر، وارد کننده و برخی متخلفین سیستم بانکی با ایجاد زنجیره‌ای مافیایی، همه منافع ارز دولتی و آزاد را به یغما می‌برند.
از یک طرف افرادی که با ارز ۱۲۲۶ تومانی کالا وارد می‌کنند، کالای خود را با‌‌ همان نرخ بازار آزاد ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ تومانی می‌فروشند.  
متأسفانه، در یکی دو سال اخیر که تفاوت چشمگیری بین دلار بازار آزاد و نرخ بانکی بوده، سوءاستفاده‌های بسیاری در این حوزه شده است و همه کالاهای وارداتی با قیمت دلار آزاد به فروش می‌رسند. این هزینه از جیب مردم تامین و فشار آن به مردم وارد شده است.
ارز باید به قیمت آزاد و از طریق سیستم بورس فروخته و نرخ آزاد برای آن تعیین شود. قیمت ارز مسافرتی باید نزدیک ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ تعیین شود و افرادی که نیاز به ارز بیشتری دارند، باید نیاز خود را از بازار بورس تأمین کنند؛ قیمت ارز برای این افراد از طریق عرضه و تقاضا معین شود. در اینجا باید گفت، کسانی که ارز اندوخته‌‌‌اند، ممکن است دلار‌ها را به بازار سرازیر کنند و با این کار، توازن ایجاد شده و جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.
از رئیس جمهور می‌خواهیم در شرایطی که کمبود منابع ارزی داریم، سریع جلوی عرضه ارز دولتی را بگیرد و بهای ارز شناور را در دستور کار سیستم اقتصادی کشور گذارد و بنا بر عرضه و تقاضای بازار باشد. این به عدالت نزدیک‌تر است و جلوی سوء‌استفاده‌ها را می‌گیرد و می‌تواند منابع مالی دولت را تقویت کند.
مگر هم‌اکنون ارز عادلانه توزیع می‌شود؟ هر لحظه دیرکرد در این زمینه، به زیان کشور بوده و بهتر است دولت از همین امروز قیمت ارز را تک نرخی، ارز دولتی را حذف و سیستم ارز شناور را اجرا کند.

  مـــتـــن کامـــل  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :