http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - NAM_VACATIONآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)
 

          کاش همراه با  سران كشورهای عضو   


برای مرجع وَ عنوان اولیه متن، به عنوان اشاره کنید

 

 در كشوری مثل ایران كه سیستم متمركزی دارد زمانی كه تهران تعطیل شود، سایر استان ها نیز به تبعیت از تهران كار را تعطیل می كنند. این استان ها در حالت خوشبینانه اگر نخواهند این پنج روز را تعطیل باشند كار را نیمه تعطیل خواهند كرد كه این نیز آهنگ فعالیت و كسب كار را كند می كند. در این حالت میزان خسارت وارده به اقتصاد كشور قابل ارزیابی نیست زیرا میزان خسارت از فعالیتی به فعالیت دیگر متفاوت است. اما در كل با هر روز تعطیلی، اقتصاد كشور متضرر می شود.
اما حالاكه دولت تصمیم دارد تهران را پنج روز تعطیل كند ما به عنوان بخش خصوصی به خاطر منافع ملی موافقیم
اما انتظار داریم دولت در چنین مواقعی، بخش بازرگانی و صنعتی كشورها را نیز به همراه هیات میهمان دعوت كند تا بخش خصوصی طی گفت وگویی هرچند كوتاه با این بخش استفاده لازم را از این تعطیلات ببرد. در صورتی كه این پیشنهاد محقق شود، شاید بتوان طی این مذاكرات زیان اقتصادی چنین تعطیلاتی را تا حدودی جبران كرد.
البته شاید تحلیل دولت این باشد كه بخش خصوصی می تواند به فعالیت خود ادامه دهد اما
با محدودیت تردد در شهر عملا امكان كار و فعالیت از بنگاه های خصوصی سلب خواهد شد؛ حتی اگر بانك ها، گمرك و سایر ارگان ها هم تعطیل نباشند باز هم امكان كار نخواهد بود و همان بهتر كه همه از این تعطیلات استفاده كنند.
 

نویسنده: مسعود دانشمند ،
 

 عضو اتاق بازرگانی ایران   

 

 

 

 

 

برای مرجع وَ عنوان اولیه متن، به عنوان اشاره کنید

 

 سود و زیان تعطیلات پایتخت: 

هر روز تعطیلی 1428میلیارد تومان به اقتصاد زیان می زند

شرق: بررسی تعطیلات رسمی سال جاری نشان می دهد كه
اگرچه بر اساس تقویم تنها 21 روز تعطیل رسمی در سال 91 وجود دارد اما تعطیلات كاری به حدود 130 روز می رسد كه این رقم با لحاظ كردن روزهای بین تعطیلی به دست می آید. حالابا این پنج روز تعطیلی كه تنها دو روزش تعطیلی رسمی است، تعداد تعطیلات اداری سال 91 به 133 روز بالغ می شود. این میزان تعطیلی در مقایسه با كل روزهای سال بیش از یك سوم روزها را تشكیل می دهد. اولین تاثیر منفی این اتفاق در تولید ناخالص ملی قابل مشاهده است. بر اساس آخرین آمار منتشرشده، سال گذشته تولید ناخالص داخلی 418 هزار میلیارد تومان بود كه اقتصاد كشور به ازای هر روز تعطیلی حدود 1428 میلیارد تومان زیان دید. حالااگر همین میزان ضرر را برای سال 91 ثابت در نظر گیریم زیان كشور از این پنج روز تعطیلی به 7140 میلیارد تومان بالغ می شود. بر این اساس كل زیان ناشی از تعطیلات كه بالغ بر 133 روز است 190 هزار میلیارد تومان می شود كه تقریبا اندكی بیش از یك دوم كل نقدینگی موجود در كشور است. اقتصاددانان و آنانی كه دستی در اقتصاد دارند به این ارقام دم دستی آگاه هستند. عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین از جمله كسانی است كه به همین دلیل از این تعطیلات انتقاد كرد و صراحتا گفت: «قدم سران كشورهای عضو جنبش عدم تعهد بر چشم اما تهران را تعطیل نكنید و به جای آن با محدودیت ترافیك، امنیت را اعمال كنید.» با این حال تا این لحظه با آنكه قرار بود تنها ادارات دولتی و مدارس و دانشگاه ها تعطیل باشند اما هر لحظه بر ابعاد این تعطیلی افزوده می شود. دیروز احتمال تعطیلی فرودگاه مهرآباد هم مطرح شد. مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور در گفت وگو با مهر اعلام كرد: «به منظور عدم تداخل پروازهای مربوط به این اجلاس، تعداد پروازها كاهش خواهد یافت.» سیدمحمود رسولی نژاد با بیان جزییات كاهش 50 درصدی پروازهای داخلی در زمان برگزاری اجلاس سران كشورهای غیرمتعهد (6 تا 11 شهریور)، گفت: پرواز سران كشورها در فرودگاه مهرآباد به زمین می نشیند. در دو روز اول كارشناسان، دو روز دوم وزرای امورخارجه یا نمایندگان كشورها و در دو روز آخر، سران كشورها وارد كشور می شوند. مدیرعامل شركت فرودگاه های كشور با بیان اینكه وزارت كشور چهار روز را در دو هفته آینده تعطیل اعلام كرده است، بیان كرد: به دلیل اینكه پروازهای سران كشورها در فرودگاه مهرآباد به زمین می نشیند، بنابراین كاهش تعداد پروازهای داخلی برای ایمنی بیشتر در دستور كار قرار گرفته است. وی درخصوص دیگر شركت كنندگان در اجلاس، اظهار داشت: كارشناسان یا دیگر مسوولان كشورهای حاضر در اجلاس از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به كشور وارد می شوند. همچنین در تماس با برخی آژانس های هواپیمایی این موضوع تایید شد. البته صاحبان آژانس ها اعلام كردند به احتمال زیاد از تاریخ 7 تا 11 شهریور پرواز به مقصد كیش و مشهد انجام نمی شود.

آیا تعطیلات سود هم دارد؟
هرچند اكثر كارشناسان اقتصادی با نگرانی از تعطیلات یاد می كنند و هزینه های زیادی را نیز برای تعطیلات شمارش می كنند اما از سوی دیگر بخشی از شهروندان بر این باورند كه تعطیلات زیاد هم بد نیست و در خیلی از مواقع می تواند اتفاق مثبتی هم باشد. به عبارتی می توان گفت كه در نگاه گروهی از مردم، تعطیلات پدیده ای ارزشمند محسوب می شود. در این باره یك كارمند دولت می گوید: «من تعطیلات را دوست دارم و از آن لذت می برم چون بدون تعارف خیلی هم در اداره ها كار انجام نمی شود اما تعطیلات فرصتی ایجاد می كند كه به واسطه آن می توان بسیاری از مشكلات را فراموش كرد.» وی اضافه می كند: «شیرینی تعطیلات البته با افزایش درآمد زیاد می شود. در حال حاضر خیلی نمی توان سفر رفت یا در سفر خیلی نمی توان هزینه سفر را پرداخت كرد ولی با این وجود، تعطیلات خاصیت خود را دارد و به آرامش كمك می كند.»
یك معلم نیز در این باره به خبرنگار ما می گوید: «مشكلات اقتصادی زیاد شده است. دیگر نمی توان از تعطیلات استفاده احسن كرد ولی با این وجود، تعطیلات این سود را دارد كه با استراحت، خستگی ناشی از فعالیت زیاد برای كسب درآمد و مقابله با تورم و سایر پدیده های اقتصادی كاهش می یابد.» جالب اینجاست كه هر كدام از شهروندان و از هر گروه شغلی، وجود تعطیلات را مثبت ارزیابی می كنند ولی اكثر آنها بر این باورند كه قدرت خرید كافی برای استفاده بهینه از تعطیلات را ندارند ولی با این وجود ترجیح می دهند كه تعطیلات وجود داشته باشد و حتی بیشتر هم بشود. كارمند یك شركت خصوصی دلیل خود را برای افزایش تعطیلات این گونه تشریح می كند: «به نظر من تعطیلات برای سلامتی مفید است چون از یك سو می توان ورزش كرد و از سوی دیگر می توان چند روزی از تنفس هوای آلوده در شهرهای بزرگ مرخصی گرفت.» این مساله را یك راننده تاكسی نیز تایید می كند. او به خبرنگار ما می گوید: «من هرچند درآمد كافی برای استفاده از تعطیلات ندارم ولی با این وجود از آن استقبال می كنم چون چند روز بیشتر در خانه می مانم و كمتر هوای آلوده استشمام می كنم.» این هم البته برای خود، نوعی مواجهه با تعطیلات است. از سوی دیگر یك كارمند دولت نیز می گوید كه از تعطیلات استقبال می كند چون این فرصت را برایش ایجاد می كند تا به مسافربری بپردازد و درآمد خود را افزایش دهد. یك حقوق بگیر دیگر نیز از همین زاویه به ارزیابی تعطیلات می پردازد و می گوید در تعطیلات به خرید و فروش وسایل موردنیاز شهروندان می پردازد و از زیر بار درآمد ناچیز حقوق بگیری خلاص می شود. به نظر می رسد درست در نقطه عكس كارشناسان اقتصادی، شهروندانی هم هستند كه برای تعطیلات نقشه های زیادی دارند و از آن به نحو احسن استفاده می كنند.  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :