http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) -  چرا ماهواره دیده می شود؟ ((( قسمت اول )))آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 اردیبهشت 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 چرا ماهواره دیده می شود؟

((( !!! ... ))) 

((( هدف از درج این مقاله عمدتا آشنایی با نظرات خوانندگانی است

که انعکاسی از جامعه است. ع.ع )))

 

قسمت اول
۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹
دکتر یاسر سبحانی فرد
شبکه های ماهواره ای مسئله ای است که نمی توان اثر آن را در وضعیت کشور نادیده گرفت. بر کسی پوشیده نیست که این تکنولوژی دنیای سیاست، دین و فرهنگ حال حاضر کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است. نوشتار پیش رو کنکاشی در مورد علل جذب مردم به ماهواره می باشد. سوال اساسی این نوشتار این است. چرا مردم جذب ماهواره می شوند؟

اگر خود را به جای افرادی که ماهواره نگاه می کنند بگذاریم و اگر دلیل جذاب بودن آن را از دوستان، آشنایان و اقوامی که از ماهواره استفاده می کنند بپرسیم، می توانیم برخی از دلایل گرایش به ماهواره را در موارد زیر فهرست کنیم:

1- ارضاء نشدن نیاز آنها از سوی صدا و سیما

یکی از دلایلی که افراد جذب ماهواره شده و می شوند این است که بیان می کنند از شبکه های تلویزیونی صدا و سیما چیزی بیرون نمی آید و برنامه ها جذابیت لازم را ندارند. انتقادات وارده در این زمینه اگر بهانه ای بیش نباشد چندان هم بی مورد به نظر نمی رسد. بسیار می شود که می بینیم اطرافیانی که وقتی اضافه دارند و به دنبال برنامه های آنچنانی هم نیستند اما هنگامی که می خواهند خود را با تلویزیون صدا و سیما سرگرم کنند چیزی نمی یابند. در چنین اوقاتی به نظر می رسد صدا و سیما در حال بستن آب به ظرف زمان بوده و تنها می خواهد عریضه تلویزیون خالی نمانده باشد. صدا و سیما اگر به درستی نمی تواند با هر روشی برنامه های جذاب تولید کند لااقل در مواردی که قوانین و مذهب به او اجازه می دهد می بایست تمام تلاش خود را مصروف دارد. کاری که تا حدی در زمینه فیلمها، سریالها صورت گرفته می بایست با شدت و کیفیت هرچه بیشتر در تمامی زمینه های فیلم، سریال، مستند، موسیقی و غیره ادامه یابد.

2- گرایش به تنوع هر چه بیشتر برنامه های تلویزیونی

گاهی افراد مشکل برنامه های غیر جذاب صدا و سیما را ندارند. انسان ذاتا تنوع طلب است. اگر بتواند 500 کانال تلویزیونی را تماشا کند باید دلایل محکمی داشته باشد که خود را تنها به 7 یا 8 کانال محدود کند. بسیاری از مردم در هنگام تماشای ماهواره نیز به خاطر همین تنوع طلبی بیشتر زمان خود را صرف تعویض کانالهای بی شمار می کنند که چنین رفتاری نشان از تنوع طلبی آنها دارد. چنین رفتاری اگر چه می تواند در کوتاه مدت دلیلی برای گرایش به ماهواره باشد ولی در بلند مدت و با عادی شدن و ارضاء میل تنوع طلبی دلیل محکمی برای امتداد رفتار ماهواره بینی نیست.3- عدم اعتماد به اخبار و مطالب ارائه شده از سوی صدا و سیما

در موارد سیاسی برخی از مردم هستند که به خاطر عدم اعتماد به اخبار صدا و سیما می خواهند از نگاهی دیگر نیز اخبار را جویا باشند. این افراد غالبا یا با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکل دارند که به اخبار آن اعتماد ندارند و یا افرادی هستند که به دلیل این اعتقاد درست یا غلط که اخبار صدا و سیما یک طرفه است آن را قابل اطمینان نمی دانند. در ایجاد چنین تصویری گاهی رفتارهای خبری اشتباه صدا و سیما و گاهی تبلیغات غرب و گروههای سیاسی اصلاح طلب نقش مهمی را ایفا می کنند. در این مورد جمهوری اسلامی می بایست ترتیبی اتخاذ کند تا نظرات مخالف و اخبار متفاوت نیز برای مردم پخش شود. اگر صدا و سیما معتقد است چنین اخباری دروغ هستند می تواند علت دروغ یا اشتباه بودن آن را نیز در پس خبر بیان کند. حتی می توان برنامه ای ساخت تا مردم تماس گرفته و هر حرفی را بزنند و دیگران نیز تماس گرفته و به دروغها یا نظرات آنها پاسخ دهند. کاری که بسیاری از سایتهای خبری از جمله الف در حال انجام آن هستند می تواند طرح اولیه خوبی برای جذب همه افراد باشد.4- گرایش به برنامه های نامتعارف

در مورد بسیاری از مردم حتی اگر صدا و سیما به موارد مطرح شده بندهای قبلی نیز توجه کرده و به بهترین نحو عمل کند باز هم رضایتی مشمول حالشان نخواهد شد. عده زیادی از این افراد طالب برنامه هایی هستند که صدا سیما به خاطر ماهیت اسلامی نظام قادر به پخش آنها نیست. چنین مردمانی به دنبال دیدن شوهای موسیقی و رقص، برنامه های غیر اخلاقی و فیلمهای غیر قابل پخش هستند. به جرات می توان گفت علت اصلی کشش اکثریت این افراد به سوی ماهواره ها دیدن چنین برنامه هایی است و اگر هم افرادی به این دلیل جذب ماهواره ها نشوند در مراحل بعد و پس از اندک زمانی، اکثر وقت خود را به دیدن چنین برنامه هایی خواهند گذراند. این دلیل که اتفاقا مخرب ترین دلایل نیز هست علتی است که علاج کوتاه مدتی برای آن وجود ندارد.5- محدودیتهای رفتاری و اخلاقی در طول زندگی

نوع برخورد فرهنگی در دنیایی که جمهوری اسلامی برای مردم ساخته از یک سو و تبلیغات و شایعات و داستانهای نصفه و نیمه ای که از سوی دنیای زیبا و جذاب غرب به سوی اذهان ایرانیان می رسد دست به دست هم داده تا ماهواره ها دریچه ای به جهان ناشناخته ها و جذابیتها برای بسیاری از مردم باشند. بسیاری از مردم غیر مذهبی که رفتار در محیط رسمی را بر نمی تابند وقتی ببینند می توانند لااقل در داخل جهار دیواری خود دنیای دیگری برای خود ایجاد کنند از این کار دریغ نخواهند کرد. جمهوری اسلامی با این افراد نیز کار چندانی نمی تواند صورت دهد.

چرا نباید ماهواره دید؟

دلایل این امر را می توان در دو دسته مطرح نمود:

1- دلایل فرهنگی

مسئله استفاده از شبکه های ماهواره ای آنجا نمود بیشتری پیدا می کند که خانواده های تازه تشکیل شده بیش از خانواده های با سابقه تر به آن گرایش نشان می دهند. این امر از آن جهت برای فرهنگ آینده کشور خطرناک تر است که خانواده های تازه تشکیل شده هنوز فرزندی ندارند و یا فرزندان آنها در دوره کودکی به سر می برند. از لحاظ فرهنگی هر کودکی خوب و بد، زشت و زیبا و تمامی ارزشها را از والدین خود می آموزد. هر آنچه که پدر و مادر ان را مناسب بدانند او هم خواهد دانست و این ارزشها اگر در کودکی بر روح او تثبیت شوند تا انتهای زندگی همراه او خواهند بود. کودکی را در نظر بگیرید که والدینش با اشتهای تمام در حال دیدن برنامه های ماهواره هستند. آیا کودک چنین برنامه ها و رفتارهای انها را مطابق ارزش نخواهد دانست؟بسیار ی از کودکان جدید به جای دانستن ارزش علم، راستگویی و درستی و به جای شناخت خدا و پیامبر و قهرمانهای ملی، رقاصه ها و خوانندگان غربی و ایرانی را می شناسند و رفتار آنها را الگوی خود قرار می دهند چرا که اگر اینها بد باشند پدر و مادر با چشمانی باز و در بهترین اوقات خود آنها را به تماشا نمی نشینند. اگر به فرهنگ فعلی خود علاقه داریم، آیا نباید نگران باشیم که آینده کشورمان در دست چنین کودکانی خواهد بود؟2- دلایل مذهبی

بسیاری از مردم دیدن شبکه های ماهواره ای را در تعارض با مذهب و فرهنگ اسلامی و ایرانی نمی دانند که دلیل این امر را می بایست در کم کاری علمای حوزه و اندیشمندان مذهبی در دانشگاها جستجو کرد. اگر بسیاری از افراد بدانند که طبق نص صریح آیات 30 و 31 سوره نور آنها از دیدن اندام نامحرمان بر حذر داشته شده اند و دیدن اکثر برنامه های ماهواره نیز مصداق همین آیه هستند آنگاه کمی هوشیارانه تر عمل نمی کنند؟در این حالت فرد یا مومن به قرآن است یا نیست. اگر نباشد که حرفی نیست اما اگر ایمان دارد چگونه این تناقض را حل می کند؟آیا اینکه این تناقض رفتاری برای بسیاری از مردم مشهود نیست، نتیجه کم کاری صدا و سیما، حوزویان و دانشگاهیان مذهبی نبوده است؟

مردم مسلمان و مومن به قرآن چگونه به خبرهای شبکه های ماهواره ای اعتماد می کنند و آنها را اصل می شمارند درحالی که مطابق آیه 6 سوره حجرات نباید به خبر فاسقان اعتماد کرد ؟مگر معنی فاسق کسی نیست که آشکارا گناه کرده و به آن افتخار می کند؟مگر ماهواره ها آشکارا گناه را تبلیغ نکرده و نشان نمی دهند؟آیا مجریان آنها به غیر مذهبی بودن خود افتخار نداشته و آن را تبلیغ نمی کنند؟ چگونه می شود چنین افرادی 100 در 100 راستگو باشد که بتوان کامل به آنها اعتماد کرده و مطابق خواسته آن عمل نمود؟آیا هدف یک مروج بی دینی می تواند خیر و راستی برای یک مسلمان باشد که رفتارهای آن مانند خبرهایش در این جهت باشند؟نتیجه: بدیهی است تمام کسانی که جذب ماهواره شده اند افراد غیر مذهبی و سکولار نیستند. بدیهی است بسیاری از این افراد به دلیل کم کاری صدا و سیما، حوزویان و دانشگاهیان مذهبی جذب ماهواره شده و می شوند. می توان به گونه ای عمل کرد تا افراد یا کمتر جذب ماهواره شوند و یا در صورت جذب و به صورت آگاهانه از برنامه های سازنده آن استفاده کنند. برخوردهای فیزیکی جهت پاک کردن صورت مسئله هیچ گاه جواب نداده و نمی دهد. اگر باز هم دست روی دست گذاشته و یا به راههای فیزیکی مانند جهت جمع آوری دیش ها فکر شود فرهنگ و دیانت مردم این سرزمین به مرور و تدریجا به زوال رفته و دچار استهلاک خواهد شد. حتی مردمی هم که از ماهواره استفاده نمی کنند به خاطر هم زیستی با مردم تغییر یافته به وسیله ماهواره در لایه بعدی دچار استهلاک خواهند شد. اگر کوتاهی کنیم ممکن است بلایی که بر سر آندلس (اسپانیا ) مسلمان آمد روزی بر سر دین و فرهنگ ایرانی بیاید.


شبکه های ماهواره ای مسئله ای است که نمی توان اثر آن را در وضعیت کشور نادیده گرفت. بر کسی پوشیده نیست که این تکنولوژی دنیای سیاست، دین و فرهنگ حال حاضر کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است. نوشتار پیش رو کنکاشی در مورد علل جذب مردم به ماهواره می باشد. سوال اساسی این نوشتار این است. چرا مردم جذب ماهواره می شوند؟

اگر خود را به جای افرادی که ماهواره نگاه می کنند بگذاریم و اگر� دلیل جذاب بودن آن را از دوستان، آشنایان و اقوامی که از ماهواره استفاده می کنند بپرسیم، می توانیم برخی از دلایل گرایش به ماهواره را در موارد زیر فهرست کنیم:

1- ارضاء نشدن نیاز� آنها از سوی صدا و سیما

یکی از دلایلی که افراد جذب ماهواره شده و می شوند این است که بیان می کنند از شبکه های تلویزیونی صدا و سیما چیزی بیرون نمی آید و برنامه ها جذابیت لازم را ندارند. انتقادات وارده در این زمینه اگر بهانه ای بیش نباشد چندان هم بی مورد به نظر نمی رسد. بسیار می شود که می بینیم اطرافیانی که وقتی اضافه دارند و به دنبال برنامه های آنچنانی هم نیستند اما� هنگامی که می خواهند خود را با تلویزیون صدا و سیما سرگرم کنند چیزی نمی یابند. در چنین اوقاتی به نظر می رسد صدا و سیما در حال بستن آب به ظرف زمان بوده و تنها می خواهد عریضه تلویزیون خالی نمانده باشد. صدا و سیما اگر به درستی نمی تواند با هر روشی برنامه های جذاب تولید کند لااقل در مواردی که قوانین و مذهب به او اجازه می دهد می بایست تمام تلاش خود را مصروف دارد. کاری که تا حدی در زمینه فیلمها، سریالها صورت گرفته می بایست با شدت� و کیفیت هرچه بیشتر در تمامی زمینه های فیلم، سریال، مستند، موسیقی� و غیره ادامه یابد.

2- گرایش به تنوع هر چه بیشتر برنامه های تلویزیونی

گاهی افراد مشکل برنامه های غیر جذاب صدا و سیما را ندارند. انسان ذاتا تنوع طلب است. اگر بتواند 500 کانال تلویزیونی را تماشا کند باید دلایل محکمی داشته باشد که خود را تنها به 7 یا 8 کانال محدود کند. بسیاری از مردم در هنگام تماشای ماهواره نیز به خاطر همین تنوع طلبی بیشتر زمان خود را صرف تعویض کانالهای بی شمار می کنند که چنین رفتاری نشان از تنوع طلبی آنها دارد. چنین رفتاری اگر چه می تواند در کوتاه مدت دلیلی برای گرایش به ماهواره باشد ولی در بلند مدت و با عادی شدن و ارضاء میل تنوع طلبی دلیل محکمی برای امتداد رفتار ماهواره بینی نیست.3- عدم اعتماد به اخبار و مطالب ارائه شده از سوی صدا و سیما

در موارد سیاسی برخی از مردم هستند که به خاطر عدم اعتماد به اخبار صدا و سیما می خواهند از نگاهی دیگر نیز اخبار را جویا باشند. این افراد غالبا یا با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکل دارند که به اخبار آن اعتماد ندارند و یا افرادی هستند که به دلیل این اعتقاد درست یا غلط که اخبار صدا� و سیما یک طرفه است آن را قابل اطمینان نمی دانند. در ایجاد چنین تصویری گاهی رفتارهای خبری اشتباه صدا و سیما و گاهی تبلیغات غرب و گروههای سیاسی اصلاح طلب نقش مهمی را ایفا می کنند. در این مورد جمهوری اسلامی می بایست ترتیبی اتخاذ کند تا نظرات مخالف و اخبار متفاوت نیز برای مردم پخش شود. اگر صدا و سیما معتقد است چنین اخباری دروغ هستند می تواند علت دروغ یا اشتباه بودن آن را نیز در پس خبر بیان کند. حتی می توان برنامه ای ساخت تا مردم تماس گرفته و هر حرفی را بزنند و دیگران نیز تماس گرفته و به دروغها یا نظرات آنها پاسخ دهند. کاری که بسیاری از سایتهای خبری از جمله الف در حال انجام آن هستند می تواند طرح اولیه خوبی برای جذب همه افراد باشد.4- گرایش به برنامه های نامتعارف

در مورد بسیاری از مردم حتی اگر صدا و سیما به موارد مطرح شده بندهای قبلی نیز توجه کرده و به بهترین نحو عمل کند باز هم رضایتی مشمول حالشان نخواهد شد. عده زیادی از این افراد طالب برنامه هایی هستند که صدا سیما به خاطر ماهیت اسلامی نظام قادر به پخش آنها نیست.
 

اظهار نظر مشارکت در بحث309006 | سعید |2010-05-02 11:56:48| - [moderator18]

من مهمترین عامله رویکرد به ماهواره رو مطلب شماره
2"- گرایش به تنوع هر چه بیشتر برنامه های تلویزیونی" میدونم
چون خیلیا با اینکه ماهواره دارند رو میدونم که بازم برنامه های صدا وسیما رو میبینن.


309229 | ناشناس |2010-05-03 07:43:21| - [moderator18]

به نظرم صدا و سیما اندک اندک باید منسوخ شود.


309009 | اشکان شمس |2010-05-02 12:02:29| - [moderator18]

مقاله خوبی بود به نظر من بجز قسمت آخر مقاله که به نوعی حالت دستوری داشت . ببینید وقتی به قول نویسنده صداوسیما برنامه های سرگرم کننده اش در اوقاتی از روز در حد صفر است ( به خصوص از صبح تا حدود 3-4 عصر ) و یا مدام اخبار تکراری و یا تحلیل خبرهای ملال آور پخش می کند ، من نوعی یا خیلی های دیگه ترجیح می دهیم به سمت دیدن برنامه های جذاب ماهواره برویم . صداوسیما یا باید وظیفه خود را در ایجاد برنامه های سرگرم کننده ، فیلم ها ، سریال ها ، بحث های انتقادی ، ورزشی ، علمی و فرهنگی ، به بهترین نحو و با تمام توان انجام دهد و یا با پدیده ماهواره روبرو شویم . باید و دستوری هم در کار نیست . جامعه نیاز به تفریح و سرگرمی دارد . مخصوصا به قول نویسنده جامعه ای مانند ایران که به دلیل نوع و شیوه رفتاری تابع اسلام بوده و محدودیت هایی که در غرب وجود ندارد ، بوجود می آید پس باید به نوعی مردم سرگرمی و تفریحشان را از راه هایی که اساسی ترینشان تلویزیون است کسب کنند .


309181 | حمید |2010-05-02 23:38:19| - [moderator17]

کجای آخر این مقاله دستوری بود؟
بنده خدا نویسنده داره از روی دلسوزی برای فرهنگ و دین دلیل می آره
شاید بهتر بود بگیم حالت نگرانی داره
انگار نگران بچه ها و نسل خودشه لااقل


309247 | ناشناس |2010-05-03 09:12:16| - [moderator18]

می شود لطف بفرمایید یک مصداق از برنامه های سرگرم کننده را که از ماهواره مشاهده می کنید بیان بنمایید تا ببینیم آیا آن مصداق قابل نمایش هست یانه ؟؟ چرا خودمان را گل می زنیم و دائم لقمه را دور سرمان می گردانیم بیترین کسانی که ماهواره را نگاه می کنند دارند پی ام سی و ایران موزیک و تپش و .. و یا فارسی وان را می بینند راستی منظورتان از سرگرمی همین ویدئوکلیپ های مملو از رقص و فیلمهای مانند ویکتوریاو غیره است؟؟ من نمی دانم این کارشناسان چرا مثل کبک سر خود را زیر برف کرده اند و متوجه نمی شوند که به فرموده خداوند انسان بیشتر دنبال نفس و شهوات خویش است و توجه به ماهواره نیز دنباله همین امر است نه چیز دیگر


309302 | سهراب |2010-05-03 11:29:56| - [moderator18]

اصل کلام جناب دکتر این بوده
کانالهای رقص و فساد رو نبینیم
کانالهای خبری رو هم اگر می بینیم فقط برای آگاهی از اخبار باشه نه اینکه کاملا به اونها اعتماد کنیم و اونها رو وحی منزل بدونیم

کاملا هم مصداق فاسق رو می شه بحث جدید الف دید که مدیران شبکه چطور به همکاران خودشون تجاوز کرده اند
و خدا می دونه چه ها که نکرده اند و هنوز گندش در نیومده
اینها آشکارا بی دینی و سکولاریسم رو به خورد مردم ایران می دهند . بنابرای فاسق هستند و طبق نص صریح آیه 6 سوره حجرات خبرهاشون قابل اعتماد نیست

زنده باد دکتر خوب زدین به هدف
اینهاییی که مخالف هستند همون کسایی هستند که خدا می گه هیچ منطقی رو قبول ندارند


309015 | ehsan_srk - عدم اطمینان |2010-05-02 12:04:55| - [moderator18]

به نظر من گرایش روز افزون مردم به سمت ماهواره برای عدم اعتماد نسبت به برنامه ها و اخبار صدا و سیما است


309018 | ناشناس |2010-05-02 12:19:08| - [moderator18]

ضمن تایید کامل نظرات نویسنده در خصوص آسیب های گرایش بخشی از مردم به شبکه های ماهواره ای به نظر اینجانب اصلی ترین دلیل این گرایش عدم اعتماد کامل این بخش به صدا و سیما است. ارائه اخبار گزینشی و کاملا جهت دار ، عدم اجازه بیان به هرگونه صاحب نظر سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... که دیدگاهی غیر از ذیذگاه رسمی صدا وسیما دارند از دلایل اصلی است . انسان ذاتا تمایل دارد اخبار و نظرات متفاوت را دریافت کرده و خود در مورد صحت و سقم آن نتیجه گیری نماید و فیلتر کردن از جانب نهادی که مسئول ارائه آن است را برنمیتابد بویژه در دنیای امروزی که انواع رسانه ها در دسترس میباشند.

309183 | امیر علی |2010-05-02 23:40:05| - [moderator17]

به نظر من که دلیل اصلی گرایش مردم به صدا و سیما دیدن کانالهای رقص و آواز و موسیقیه.
خوب هرچی باشه براشون جذابه و صدا سیما هم کاری نمی تونه بکنه
حالا که فرد با این چیزا جذب ماهواره شد شبکه ای سیاسی هم از این فرصت نهایت استفاده رو می کنند
(((!!! ... )))


309019 | ناشناس |2010-05-02 12:24:52| - [moderator18]

بخشی از حرف های شما را قبول دارم هرچند که فکر می کنم شما مثل گربه ای هستیدکه برای رضای خدا موش نمی گیریددنبال چی هستید؟
اما اضافه می کنم وقتی مسئولین صدا وسیما خودشان اهل فکر نیستند والگو برنامه های آنها از ماهواره ها کپی می شود ودر طول این 30 سال ونه تنها این سی سال، 150 سال گذشته هنرمندان وطبقه روشنفکر ما آنچه خود داریم از بیگانه تمنا می کنندلذا مردم ماهواره می بینند.


309184 | عماد |2010-05-02 23:42:17| - [moderator17]

لابد شما هم موشی هستید که برای رضای خدا از دست گربه فرار می کنید!!
عزیز من کجای این مقاله شما رو نگران کرده که می پرسی دنبال چی هستی؟
نترس نمی آن ماهواره رو ازت به زور بگیرند.
لااقل آقای دکتر با این کار مخالفه
شاید هم از این ناراحتی که کل ماهواره را زیر سوال برده والبته با اینجاش موافقی که صدا و سیما رو هم مقصر دونسته
عجب تعصبی!


309023 | همشهری - ماهواره |2010-05-02 12:39:14| - [moderator18]

ارتباط با دنیای خارج و اطلاع از اوضاع و احوال زمانه امروزه به یک ضرورت روحی و روانی برای مردم جهان خاصه ایرانیان خون گرم تبدیل شده ، امروزه حتی در خانه افراد متدین نیز ماهواره حضور دارد ، البته بسته به اعتقادات شخصی هر کس ، نوع استفاده از آن متفاوت است ،
دختر پنج ساله من بدون دیدن برنامه های سریالی ماهواره ای (عمدتا فارسی وان) آرام نمیگیرد! حتی برنامه های بعضا مفید و سرگرم کنند رسانه ملی هم نمیتواند نیاز اشخاص را به سرگرمی ارضاء کند ، همانطور که جهان امروز ایران اتمی را باید در کنار خود تحمل کند حاکمان ایران هم باید ماهواره را در خانه شهروندانشان تحمل کنند. ((( !!! ... )))


309185 | محمد علی |2010-05-02 23:44:14| - [moderator17]

آدمی که متدین باشه ماهواره نداره
خبر رو که لازم داشته باشه از رادیو می گیره.تصویر نمی خواد.چون به آیات گفته شده سوره نور اعتقاد داره.اخبار رو هم گرفت مثل قرآن باهاش رفتار نمی کنه.
عین بعضیا
چون مذهبیه و به سوره حجرات اعتقاد داره
اونهایی که شما دیده ای ظاهرا مذهبی هستند


309274 | ناشناس |2010-05-03 10:24:07| - [moderator18]

آخه چه ربطی به تدین داره؟
تعداد کانالای مذهبی همین ماهواره، 1000 برابر صدا و سیماس

مثلاً کانالهای قرآنی ماهواره رو با همین شبکه قرآن( اگه بشه روش همچین اسمی گذاشت ) خودمون مقایسه کنید، تفاوت رو می بینید


309028 | بی نام |2010-05-02 12:53:47| - [moderator18]

باید مرز بین حریم خصوصی افراد و مصالح جامعه بدرستی شناخته و بصورت قانون در آید. مسائلی همچون دیدن برنامه‌های پخش شده از شبكه‌های خارجی در حوزه مسائل خصوصی قرار می‌گیرد و برای همین هم هست كه پس از گذشت سالها هنوز حل نشده باقی مانده است. كماینكه همین افراد داخل و بویژه مسئولین وقتی به خارج سفر می‌كنند به دیدن همین برنامه‌ها علی الخصوص شبكه های غربی اقدام می كنند كه البته امری ناپسند و بلكه پسندیده و شاید ضروری نیز باشد. اینكه یك نفر بخواهد از اخبار پخش شده توسط شبكه‌های بین‌المللی بصورت مستقیم آگاهی داشته باشد چرا باید ناهنجاری یا زشت تلقی شود. افراد سطح بالای جامعه همانند اساتید، پزشكان معلمان، مهندسان و .. این را نمی پذیرند.


309029 | حسام الدین - بی اعتمادی!!! |2010-05-02 12:55:21| - [moderator18]

به نظر من مهمترین دلیل روی آوردن مردم به ماهواره این موارده:
- عدم اعتماد به اخبار و مطالب صدا و سیما
- جانبداری صدا و سیما از یك جناح خاص
- دعوت از كارشناسان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ...
یك جناح خاص و فرصت ندادن به سایر جناح‌ها برای بیان دیدگاه‌هاشون

309167 | ناشناس |2010-05-02 22:56:30| - [moderator17]

تازه همین مردم و به دلیل زبان قادر به استفاده از ماهواره هایی که مناظره خوب و مناسب میدهد را ندارند وامکان شناختن خصوصیات مجریان مناظره خوب را ندارند و نهایتا یک مناظره ابدوغ خیاری صدا و سیما در نظر انان بزرگ است و این هم ظلمی است مشترک که ماهواره های فارسی زبان و صدا و سیما با هم در حق ملت ایران میکنند اگر فقط و فقط مردم یک مناظره با اجرای مثلا غسان بن جدو الجزیره را میدیدند به ستمی که در حق انان روا داشته شده بهتر پی میبردند ایا انقلاب مردمی 57 ظرفیت شنیذن سخنان را ندارد


309186 | رجایی |2010-05-02 23:44:59| - [moderator17]

نه داداش
مهمترینش دیدن اون کانالهای به قول خودشون باحاله !!

309248 | محمد |2010-05-03 09:18:11| - [moderator18]
 

متصدیان این اداره ندارند. و در اجرای حکم و حدود الهی احدی مستثنی نیست حتی اگر خدای نخواسته رهبر انقلاب یا رئیس دولت مرتکب چیزی شد که موجب حد شرعی است باید در مورد او اجرا شود.

 

((( برای پیگیری وَ ادامه مطلب 

 

 به لینک « ادامه » در پایین صفحه مراجعه

کنید )))

 

 


به نظر من این بحث صحیح نمی باشد چون
1- آیا شما به اخبار شبکه های ماهواره ای اطمینان دارید.
2-ایا شبکه های ماهواره ای از جناح و تفکر خاصی حمایت نمی کنند
3-آیا شبکه های ماهواره ای به سایر تفکرات اجازه اظهار نظر می دهند
4- آیا در برنامه ها صادقانه حاضرند اهداف خود را با صراحت اعلام نمایند
اگر منصفانه و بدون تعصب قضاوت کنیم و نظرات فوق را تأیید کنیم پس برنامه های صداو سیما بعلت مضرات کمتر اولویت دارن تا شبکه های ماهواره ای

309250 | محمد |2010-05-03 09:22:54| - [moderator18]

اگر تماشای ماهواره دیدن اخبار و برنامه های علمی باشد که هیچ کس مخالف نیست ولی متأسفانه زهر را در ظروف زیبا به خورد ما می دهند

309032 | ناشناس |2010-05-02 13:08:03| - [moderator18]

دیروز اخبارتلوزیون ایران وضع آلودگی نفتی دریای امركا را 10 دقیقه پخش كرد وآن را فاجعه بار خواند و بطور غیر مستقیم القا میكرد كه ایران بهشت است و امریكا جهنم

اخبار ماهواره امریكا هم آن را بطور گسترده پخش كرد ولی بمناسبت روز كارگر اعتراضات كارگران را هم به بیكاری گسترده و تورم پخش كرد

بنظر شما كدام به واقعیت نزدیك است كه ایران بهشت است و مشكلی نیست یا مشكلات بمراتب بیش از امریكاست

میدانم كه نظر مرا درج نمیكنید
شخصی كه به امریكا و اروپا رفت و آمد دارد


309035 | بیگی - دوزخی |2010-05-02 13:10:28| - [moderator18]

یك دلیلش میتواند این باشد كه روش ما در دنیا بی نظیر است و فكر كنم بجز افغانستان هیچ جای دیگر دنیا محدودیت های ما را ندارند . اگر شك دارید به همون چند صد كانال مراجعه كنید.همه مردم دنیا كه دوزخی نیستند.


309038 | محمد |2010-05-02 13:26:58| - [moderator18]

به نظر من ماهواره در عصر ما باید یک مسالهٔ عادی حساب بشه و نباید فکر منفی‌ نسبت به ماهواره داشت ،ماهواره مثل اینترنت کم کم در هر خانه‌ای داره دیده می‌شه آنهم به خاطره محدودیاتی که در تلویزیون ایران هست مردم دنبال تنوع برنامه و تنوع افکارن که متاسفانه در ایران همهٔ کانالها سبک‌و سیاقشون مثل همه که این باعث بی‌ میلی مردم به صداسیما میشود.


309043 | دكتر آرمین - خدایا خودت خبرمون كن |2010-05-02 13:57:00| - [moderator18]

فكرش رو بكنید امروز اتفاقی تو این شهر یا كشور افتاده - همه هم خبر دارند و دارند راجعبهش حرف میزنند ( چون ماهواره دارند) - اما شما روحت هم از ماجرا خبر ندارد آنهم خبری به این مهمی ( چون شما تلوزیون دارید) چه حالی پیدا میكنید ؟ حالان از این صدا و سیما ... - حالا چه با بزرگنمایی چه با دروغپردازی لااقل ماهواره گفته كه همچین اتفاقی افتاده ولی از نظر صدا و سیما آب از آب تكان نخورده ... شرمنده ام ولی من یكسالی هست كه دیگه قید صدا و سیما رو زده ام پس زنده باد BBسی ;-)


309050 | ناشناس |2010-05-02 14:06:55| - [moderator18]

مساله دیگر از اینکه مردم چرا ماهواره نگاه می کنند گذشته است. باید راه حلی پیدا کرد که مردم در کنار ماهواره به رسانه های داخلی هم توجه کنند و اعتمادشان به آنها بیش از ماهواره باشد.


309053 | سینا |2010-05-02 14:14:21| - [moderator18]

یرنامه های صدا وسیما در حد بسیار پایینی است. نگاهی به برنامه های سی ان ان و بی بی سی کنید، گوینده های مجرب و مسلط، باسواد و حال نگاهی به گوینه های صدا و سیما کنید. یا نگاهی به کارشناسانی که به برنامه هایشان دعوت می کنند بیندازید آنها سعی می کنند از کارشناسان باسواد و کمتر توجه به خط فکری اشان ولی
در ایران فقط خط فکری مهم است، سواد و تجربه اهمین ندارد. نگاهی بیندازید به برنامه های تلویزیونی که از نماینداگان مجلس دعوت می کنند، ایا از خبره ها و باسوادهای مجلس استفاده می شود؟ یا از کارشناسان سیاسی در هر دو جناح استفاده می شود؟ دیگه چه توقعی دارید مردم بنشینند پای تلویزیون ایران؟!!! و دیگر اینگه تلویزیون می تواند همزمان چند گفتگوی زنده در چند کشور با کارشناسان زبده داشته باشد که چون خودم در صدا و سیما قبلا" کار کرده ام حداکثر در هر برنامه دو گفتگو زنده قابل اجراست که آنهم کمتر می توانند یک گفتگو با چند نفر داشته باشند و نهایتا" گوینده باید سردبیر باشد تا تسلط کافی بر خبر و گزارشهای خبری داشته باشد در حالی در ایران گوینده فقط خبر می خواند و چه بسا می بینیم اشتباه در گفتار زیاد است


309054 | آرش |2010-05-02 14:17:34| - [moderator18]

سلام

جذب به ماهواره از دو منظر قابل بررسی است
1. برنامه های تفریحی: باید اذعان داشت که در صدا و سیمای ایران چنین برنامه هایی عملا وجود ندارد. متاسفانه نویسندگان سایت همه انسان ها را یک شکل می انگارند و برای همه یک نحوه رفتار را میبرند و میدوزند. چه بسا انسانها با هم متفاوت اند و هرکسی تمایلات خاص خود را دارد و اینکه بخواهیم همه انسانهای یک جامعه هفتاد میلیونی رفتارهای معناگرایانه داشته باشند چندان معقول به نظر نمی آید و تا حدودی خلاف ذهن بشر است و ما را به یاد دیکتاتورهایی چون کیم ایل سونگ و مائو می اندازد که بر تن همه یک لباس می پوشانند و همه مجبور به داشتن یک ایده هستند. انسان نیاز به تفریح شادی و لذت بردن از آهنگهای مختلف دارد تا وقتی شما به وجود این نیاز اعتقاد ندارید راهی برای بحث نیست واگر اعتقاد دارید راهی همه شمول برای ارضای آن پیشنهاد دهید (همه شمول از آن جهت گفتم که باید قبول کرد همه انسانها عارف مسلک و دیندار نیستند و بسیاری افراد در سطوح پایینتر و مادیتر زندگی میکنند و آنها نیز باید با روش پیشنهادی شما راضی شوند)
2. برنامه های سیاسی: اکثر افرادی که به اخبار سیاسی ماهواره گوش می دهند اخبار داخل کشور را نیز بررسی میکنند.
لذا صدا و سیما همانقدر توان مانور دارد که شبکه های ماهواره ای بنابراین اجازه دهید مردم خود درباره صحت و سقم اخبار تصمیم بگیرند. اگر پذیرش اخبار ماهواره بین عموم بیشتر از پذیرش اخبار داخلی است باید اشکال را در داخل دید نه در اخبار ماهواره. باید بتوانیم در راستای افزایش اعتماد گام برداریم. از جمله این راهکارها کاهش سانسور است.


309055 | زمانه - چرا ماهواره نباید دید؟ |2010-05-02 14:29:40| - [moderator18]

این جمله شما بسیار نادرست بیان شده است. چرا ماهواره نباید دید؟
متاسفانه در كشور ما وقتی نمی‌توانیم با یك پدیده جدید درست برخورد و رفتار كنیم درصدد حذف یا پاك كردن صورت مسئله برمی‌آییم. ما قبیله‌های دورافتاده كشورهای دوردست نیستیم كه با ورود تكنولوژی مخالفت كنیم فقط كافی فرهنگ استفاده از اون رو بین خودمون جا بندازیم.
در ضمن به نظر من اگر ماهواره، جمع‌آوری بشه مطمئناً روش‌های دیگری برای ارضای نیازهای انسان‌ها مانند انواع فیلم‌ها، اینترنت و ... موجود است. پس ما واقعا داریم صورت مسئله رو پاك می‌كنیم.

پاسخ به این اظهارنظر | نقل قول 41 3

309189 | احمد |2010-05-02 23:48:24| - [moderator17]

اتفاقا خیلی هم درست بیان شده
منظور نویسنده برنامه های خبری دروغ و کانالهای مضر برای فرهنگمونه که نباید دیده بشوند
بدون اینکه ماهواره ها جمع بشوند مردم باید یاد بگیرند یا نبینند یا به اون اعتماد نداشته باشند
و این مستلزم کار صحیح صدا سیما ست.
باید مثل چاقو باهاش برخورد بشه که هست ولی ازش استفاده درست می شه نه برای تو جیب گذاشتن


309056 | مهیار - نظر من |2010-05-02 14:33:16| - [moderator18]

من که فقط برای آهنگ گوش دادن ماهواره نگاه می کنم.آهنگهای الکترونیک و شاد خیلی دوست دارم.
ولی سریالهای تلوزیون خودمونو هم نگاه می کنم.
در چشم باد - کجا چنین شتابان - آشپذباشی و...اخبار را هم بیشتر روی اینترنت دنبال می کنم.


309061 | ناشناس |2010-05-02 14:57:03| - [moderator18]

به نظر بنده خیلی از كسانی كه ماهواره تماشا می كنند بازهم برنامه های صدا و سیما را دنبال می كنند و آمار تمام سریالها و برنامه های مورد علاقه خویش را می دانند و نگاه می كنند ولی صدا و سیما در خیلی از موارد ضعفهای بزرگی در نشان دادن حقایق دارد كه مردم هم از این موضوع آگاهی كامل دارنند و در دراز مدت باعث فرار مردم از برنامه های صدا و سیما می شود همانطور كه هم اكنون خیلی از خانواده ها به واسطه ماهواره و از روی رسیور برنامه های تلویزیون ایران را دارند یعنی اینكه همواره ماهواره آنها روشن است .
صدا و سیما در بهترین ساعات بدترین برنامه ها را دارد و یكی دیگر از موارد فرار از صدا و سیما همین می باشد. صدا و سیما در برنامه های سیاسی كه كاملا" در اختیار دولت و منافع دولت پیش می رود و انتقادات هم كه كلا" وجود ندارد.


309063 | وحید |2010-05-02 15:02:16| - [moderator18]

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :