http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - کدام موقعیت اضطراری پایتخت را تعطیل کرد؟آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 توسط عـبــد عـا صـی

   کدام موقعیت اضطراری

 پایتخت را تعطیل کرد؟
 

تعطیلات غیرمترقبه روزهای شنبه و یکشنبه، 25 و 26 اردیبهشت در تهران که ازسوی دولت اعلام شد تعجب خیلی ها را برانگیخت؛ چرا که عملا حدود 5 روز، اصلی ترین اقدامات اجرایی کشور که در پایتخت متمرکز است معطل می ماند، بدون آنکه کسی پیشتر از آن خبری داشته باشد.
 

به گزارش سرویس جامعه جهان، این اتفاق درحالی صورت می گیرد که بنا بر نامگذاری سال جاری به سال «همت مضاعف و کار مضاعف» از سوی مقام معظم رهبری درابتدای سال، سخن بر سر کوتاه و کم کردن تعطیلات مطول برای گسترش بیشتر فعالیت های جمعی و عمومی در کشور بود.
 

اکنون اما دولت دراقدامی کم سابقه باتعطیل کردن دو روز و پیوند آن با تعطیلات دیگر، درحد خود شوکی بزرگ به مناسبات اقتصادی و اجتماعی وارد ساخته است. عجیب تر آنکه هیچ دلیل موجهی برای این تعطیلات ازسوی مسؤولان اعلام نشده و اکثر توجیهات ارائه شده تنها حدس و گمانه زنی های سایتها و خبرگزاری ها بوده است و مواردی همچون برگزاری اجلاس سران جی 15 وحضور مقامات 19 کشور در تهران و یا پیشواز برای عزاداری شهادت حضرت زهرای اطهر(س) نمی تواند دلیل مناسبی برای این کار باشد؛ چرا که هیچ یک از اینها نمی تواند «موقعیت اضطراری درپایتخت» تلقی شود که به تبع آن تهران تعطیل گردد. اخذ تصمیمات خلق الساعه و شوک واردکردن به نظام ها و ساختارهای اجتماعی و معطل ساختن امور اجرایی آنقدر که زیان آفرین است، ثمردهی ندارد.
 

فراموش نکرده‌ایم که رهبر معظم انقلاب در چند سال گذشته بارها بر این نکته تاکید فرمودند که باید نسبت به فراوانی تعطیلات کشور فکری بشود.
 

اساسا کارشناسان و صاحب نظران به همین روش مدیریتی کشور ایراد دارند و آنرا قابل نقد می دانند زیرا تجربه سالهای گذشته نیز نشان داده دولت از اخذ این قبیل تصمیمات که بدون هیچ «پیش آگاهی عمومی» صورت می گیرد ابایی ندارد.
 

در چنین مقطعی و درست در آغاز سال جدید، تصمیم درست آن بود تا درپی فراخوان رهبر معظم انقلاب به «همت مضاعف و کار مضاعف»، دولت محترم طی اقدامی مبتکرانه از تعطیلات رسمی کشور کاسته و بر تلاش اجتماعی و تکاپوی اقتصادی می افزود تا زمینه برای شتاب بخشی به روند توسعه یافتگی ایران فزونتر شود، نه اینکه با افزایش ناگهانی تعطیلات روند کارهای عادی و جاری را نیز دستخوش تاخیر کنیم.
 

قرائت دقیق از فرمایش رهبر معظم انقلاب، ما را بر آن می دارد که از همه فرصتها درهمه لحظات و با همه ظرفیت ها بهره بگیریم تا بتوانیم به افزایش تولید ملی و رفاه عمومی و تعالی جمعی - با آن سرعت و شتابی که ایشان مشخص نموده اند - نائل آییم؛ در غیر این صورت در، همچنان بر همان پاشنه سابق خواهد گشت و توسعه نیافتگی توسعه خواهد یافت!
 

لازم به ذکر آنکه با احتساب پنجشنبه‌ها که فقط در تهران تعطیل است حدود چهار ماه و نیم در تهران و دو ماه و نیم در سایر نقاط کشور تعطیلی سالانه داریم. این میزان تعطیلی باعث شده است ایران در تعطیلات رسمی و غیر رسمی از متوسط جهانی هم بالاتر باشد.
 

چندی پیش معاون رئیس جمهور ضمن تاکید بر کاهش تعطیلات در کشور برخی از آثار اقتصادی - اجتماعی تعطیلات در کشور را بدین شرح بر شمرده بود:
 

1- رکود کارهای اداری و اقتصادی کشور 2- سرگردانی مردم بخصوص آنانکه برای کارهای اداری یا اقتصادی به تهران یا شهرهای دیگر رفته‌اند. 3- کاهش بهره‌وری در بخش‌های مختلف جامعه 4- اخلال در روند جاری امور کشور 5- عقب افتادگی در کارها و 6- هزینه کردن بیت‌المال و منابع ملی بدون کمترین بهره برداری برای رسیدن به چشم انداز 20 ساله

 

« تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

 مـرجـع 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :