http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - پایان دلدادگی!آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 پایان دلدادگی!
 

به گزارش فرارو، احمدی‌نژاد در جمع مردم کرمان اظهار کرد: «مسوولان روسیه نباید كاری كنند كه ملت ایران آن‌ها را در صف دشمنان تاریخی خود به حساب بیاورند.»

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران این شدید‌ترین موضع‌گیری مقامات بلند پایه ایران علیه دیپلماسی روسیه بوده است.

رییس دولت دهم برخلاف گذشته موضع گیری کرد و به روس ها توصیه کرد که در تصمیم‌گیری درباره مواردی که مربوط به ایران است با احتیاط عمل کند.

وی عنوان کرد: «نباید ببینیم كه همسایه‌ ما درمواقع حساس در كنار كسانی است كه ‌‌٣٠ سال است با تمام توان علیه ملت ایران دشمنی كردند.»

احمدی نژاد با اشاره به موضع‌گیری روسیه در قبال بیانیه تهران و قطعنامه احتمالی شورای امنیت علیه ایران تصریح کرد: «اگر قبلا می‌گفتند غربی‌ها فشار می‌آورند حرفی بزنید و كار مهمی صورت دهید ما حرف مهمی زدیم و كار مهمی نیز انجام دادیم. دیگر بهانه‌ای وجود ندارد. نگویند كه ما تحت فشاریم.»
 

رییس جمهور ادامه داد: «ما هم تحت فشار هستیم. آیا می‌توانیم به صرف این كه چون تحت فشاریم علیه ملت روسیه كار كنیم؟ نباید این باور در ملت ایران ایجاد شود كه ظاهر قضیه دوستی و باطن چیز دیگری است.»
 

وی خطاب به مسوولان روسیه تاكید كرد كه اظهاراتش از روی دوستی است و گفت: «آ‌ن‌ها نباید اجازه دهند كه ملت ایران آنان را در سطح دشمنان تاریخی خود به حساب بیاورد.»
 

این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که موضع‌گیری‌های روسیه در پرونده هسته‌ای ایران در ماه‌های اخیر به غرب متمایل شده‌است. به نظر می‌رسد روس‌ها با تحریم بین المللی ایران از سوی شورای امنیت موافقت نمایند.
 

از طرف دیگر روسیه تاکنون به تعهداتش درباره تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر و ارسال سامانه ضد موشکی اس 300 به ایران خودداری کرده است و همین مسئله نارضایتی ایران را در پی داشته است.
 

اظهارات امروز احمدی‌نژاد نشان از بی اعتمادی ایران از روسیه دارد کشوری به عنوان دومین متحد ایران پس از چین به حساب می‌آمد. اما اکنون رییس جمهور ایران درباره حسن نیت روسیه به شک افتاده است.
 

رییس دولت دهم پس از انتخابات همیشه از روسیه به عنوان یک شریک تجاری و یک دوست سیاسی استراتژیک یاد می‌کرد.
 

وی پس از انتخابات جنجال برانگیز 22 خرداد اولین سفر خارجی خود را به روسیه انجام داد. احمدی نژاد 26 خرداد ماه سال گذشته برای شرکت در اجلاس شانگهای وارد شهر یکاترینبورگ در روسیه شد و در اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای به عنوان عضو ناظر شرکت کرد.
 

این مسئله به همراه حمایت همه‌جانبه روسیه از احمدی نژاد در مسائل داخلی باعث شد که معترضین انتخاباتی را به واکنش وادارد.
 

آن‌ها در تمام تظاهرات‌های خود علیه روسیه و چین شعار می‌دادند و برای اولین بار در سال‌های اخیر شعار "مرگ بر روسیه" در نماز جمعه اواخر مرداد ماه تهران به امامت آیت‌الله هاشمی بارها تکرار شد.
 

رهبران اصلاح‌طلب نیز از هر فرصتی برای انتقاد از گرایش دولت احمدی‌نژاد به روسیه استفاده می‌نمودند. آن‌ها در طی یک سال گذشته درباره صداقت سیاسی روس‌ها تشکیک کرده بودند.
 

انتقاد از روسیه در میان مقامات ایران امر بی‌سابقه‌ای نیست پیش از این نیز سرلشگر فیروز آبادی به عنوان یک مقام ارشد نظامی از بدقولی روس‌ها در ارسال اس300 انتقاد کرده بود.
 

در شرایط حساس کنونی که به نظر می‌رسد روسیه دیگر اس 300 به ایران نمی‌دهد و هم‌چنین به قطعنامه تحریم ایران نیز رای مثبت خواهد داد. احمدی نژاد به انتقاد از رویکرد این کشور پرداخته است و به بازی سیاستمداران این کشور خرده می‌گیرد.
 

روسیه در ماه‌های اخیر تغییراتی در رویکرد سیاست خارجی خود داده است. تغییراتی که به نزدیکی این کشور به آمریکا و غرب می‌انجامد. چندی پیش نیز سندی برملا شد که نشان از سیاست‌های جدید این کشور دارد.
 

بر اساس آن سند روسیه باید هر چه سریع‌تر نوسازی تکنولوژیک خود را انجام دهد و بدین منظور باید به غرب و آمریکا نزدیک‌تر از قبل شود. پوتین، نخست‌وزیر روسیه نیز اعلام نموده است که این کشور تا سال 2015 نبادی کسری بودجه داشته باشد. انعقاد معاهدات مربوط به کاهش جنگ‌افزارهای هسته‌ای در راستای همین گسترش روابط با غرب ارزیابی می‌گردد.


نظرات بازدیدکنندگان


Alizadeh-Universe@yahoo.com1389-03-06 19:02
آقایان فراروی تیترگذار که نظر مرا در پاسخ به نظر پریخودكوی روس هنوز نگذاشته اید و بعضی کامنت گذاران عجولی که فکر می کنید مسئولان از تاریخ معاصر چیزی نخوانده اند، توجه کنید که مسئولان ما دربست نگفته اند که روسیه دوست درجه 1 ماست! حداقل مثل امریکا بعد از انقلاب و درمورد فناوری صلح آمیز هسته ای ما لجاجت نمی کند که دشمن درجه 1 ما محسوب شود! بنابراین اگر دوست درجه 1 ما نیست، هنوز دشمن درجه 1 ما هم نیست..
hoomi3400@yahoo.com1389-03-05 20:25
تا اونجایی که جا دارد ایران را میچاپند بعد سر بزنگاه پشت مارا خالی میکنند ظاهرا الان هم نوبت برزیل و ترکیه شده چطور میگفتیم ما هیچ خاطره بدی از روسها نداریم در حالیکه 17 ایالت شمالی ایران را که مرغوبترین خاک ایران بودند را از ما جدا کردند
1389-03-05 23:09
یک شاهکار دیگر از دستگاه دیپلماسی کشور که به خود زحمت خواندن تاریخ معاصر ایران را ندادند.
1389-03-06 00:14
این نتیجه اعتماد به بیگانه است آقای رئیس جمهور !
1389-03-06 00:17
روسیه از دوستان تاریخی ایران بوده نه روسیه از دشمنان تاریخی ایران بوده و هست از زمان نادر شاه روسیه پی در پی در حال توطئه علیه ملت ایران بود و ضمنا تنها دولتی بود که به طور رسمی از استبداد صغیر حمایت کرد و آخر سر به طرفداران خود در ایران نیز خیانت کرد و ظاهرا حالا به مطیعان ایرانی خود n باره خیانت می کند.
1389-03-06 02:43
روسیه باکی دوسته دولت ایران یامردم ایران ترکمن چای تحمیل شده مناطقی ازکشورمان درگذشته تصرف شده خیانت به جنبش های انقلاقی کرده اند خزراقورت داده اندو........... حالا دوست شماهاست یادشمن ملت ایران
1389-03-06 05:35
روسیه دوست صمیمی ماست، چین هم همینطور. اینجور مسایل بین عاشق و معشوق پیش میاد. حالا چهار تا قطعنامه و معلق شدن چند تا پروژه کوچک مثل نیروگاه اتمی و S-300 و ... چیزی نیست که بخاطر آن خاطر معشوق را مکدر کنیم. در ضمن آفای مدودوف: Happy New Year (لطفا با لبخند ملیح گفته شود)
1389-03-06 08:34
مردم ایران می دانند.خیلی خوب هم می دانند. فقط شمائین كه نمی دانید
1389-03-06 08:39
دوستان بیایید یك مقدار واقع بین باشیم به عكس العمل معاون رئیس جمهور روسیه دقت كنید مناسبات بین كشورها بر اساس منافع ملی آنهاست نه چیز دیگر .روسیه دشمن ما نیست دنبال منافع ملی خودش است وظیفه ایست كه مردم روسیه به گردن رئیس جمهور خود گذاشته اند حال باید پرسید منافع ملی كجاست و رئیس جمهور .. آنها را رعایت میكند یا بدنبال ماجراجوییست راهی كه اینها میروند به جنگ یا تحریم های فلج كننده منتهی خواهد شد كه نتیجه آن مرگ و نسل كشی ملت است راهی كه میروند دقیقا با راه كره شمالی منطبق است
1389-03-06 09:11
آفرین عجب تیتری!
1389-03-06 10:23
عجبا" غریبا، ما نمیدونستیم كشوری كه در 200 سال گذشته یك سوم خاك كشورمون را از ما گرفته دوست به حساب میاد. اگر در سفر استانی آقای دكتر بتونم ایشون رو ببینم حتما یك كتاب تاریخ دبیرستان بهش هدیه میدم
1389-03-06 11:04
دل دادن پولشو گرفتن!!!! ما هم پول دادیم هم دل!!! شانس اوردیم زود معلوم شد چیکاره بودن والا کار به جاهای باریک تر هم میکشید!!! راستی الان ما از دریای خزر سهمی داریم!!؟؟؟؟
1389-03-06 11:11
متاسفانه سیاستهای ساده انگارانه جمهوری اسلامی در سی سال اخیر به ویژه در روزگار احمدی نژاد هزینه های وحشتناکی را به ملت ایران تحمیل نموده است. وگرنه اگر احمدی نژاد تاریخ می دانست ، روسیه را دوست تصور نمی کرد.
cop5559@yahoo.com1389-03-06 11:39
جواب معاون مدمدوف را خوندید "روسیه در رابطه با ایران منافع ملی خود را می بیند "قابل توجه دولتمردان ایران این یعنی فکر نکنید ما با شما ایم تا آخر اگر منافع ما تامین شود هستیم در غیر این صورت جائی هستیم که منافع بیشتری برایمان دارد .روسیه هیچ گاه دوست مانبوده ونخواهد بود
1389-03-06 13:32
اتفاقا این شمایید که نمیدانید در عالم سیاست فقط بر سر منافع ملی خودشان دوستی می کنند و شما نیز باید چنین می کردید. اما شما کشور را چوب حراج زدید و هم ثروت و هم آبرو و عزتمان را بردید.
1389-03-06 12:25
«مردم ایران نمی‌دانند كه روس‌ها با ما دوست هستند یا بر علیه ما.» اتفاقا ملت ایران خوب می دونند که روسها دشمن تاریخی ما بوده و هستند. این دولت ایران است که نمی فهمد. کمی به تاریخ مراجعه کنن، درک این مساله بسیار ساده است.
1389-03-06 09:15
باش تا صبح دولتت بدمد کین هنوز از نتایج سحر است... حضرت آقا!
1389-03-05 19:57
اگر مسولین سیاست خارجی كشور به خود زحمت مطالعه تاریخ 150ساله ایران ؛ در حوزه رابطه با روسیه را میدادند طبعا از این چرخه آزمون و خطای سیاسی و برخورد احساسی در مسایل ملی با هرینه كمتری بیرون میامدند.
1389-03-05 18:50
جالبه همون کارهایی که به خاطرش اصلاح طلبان را از دم تیغ می گذروندند حالا خودشون همون کار ها را می کنند؟؟؟!!! ای کاش این ها برای همه ما عبرت بشود؟؟!!!!
1389-03-05 18:49
mardom e iran kheili khub midun_and ke russieh doshman e iran eh!in shoma hastid ke nemidunid ia khudetun ro be nadanestan zadid
1389-03-05 18:42
نتیجه ی این که به راحتی از حق خودمان در دریای خزر می گذریم همین می شود؟؟!!!! کاشکی دیگر این قدر پشت خاتمی حرف نمی زدند؟؟؟!!!!!!
کشور همچون ساخت خطوط لوله گاز، سکوهای نفتی، ساخت مخازن ذخیره‌سازی نفت، محصولات گازی و فرآورده‌های نفتی طرح‌هایی را در دست اقدام دارند.

 

 

 

 « تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

مـرجـع

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :