http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - انقدر شور شده که سرآشپز هم متوجه شده! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 تیر 1389 توسط عـبــد عـا صـی
 

 

انقدر شور شده که

سرآشپز هم متوجه شده! ...

 

 

 


 

 

در زمان تدوین برنامه چهارم کسی فکر نمی‌‎کرد که قیمت نفت به 120 دلار برسد. حداکثر قیمت نفت را 50 تا 60 دلار تصور می‏کردیم. بنابراین هدف گذاری‎ها برای دولت با منابعی که در اختیار دولت بود، همخوانی مثبت داشت و حتی دولت می‏توانست فراتر از آن را اجرایی کند و به عنوان یک امتیاز اعلام کند که 120 درصد یا 150 درصد به قانون برنامه عمل کرده و از آن جلو زده است. با تمام این منابع افسانه‎ای نفت، تنها 18 درصد از اهداف راه‎سازی در بخش اتوبان‎ها محقق شده است. کمیسیون‎های مجلس‌ اعلام کرده‏اند که کمتر از 50 درصد کل اهداف برنامه چهارم محقق شده است.
 

در شرایط نفت زیر کمتر از 30 دلار، راه‌آهن بافق- مشهد را به طول 1000 کیلومتر ساختیم اما در طول 4سال و نیم گذشته سالانه زیر 200 کیلومتر راه آهن ساخته شده است. این در حالی است که قیمت نفت از میانگین 21.6 میلیارد دلار در دولت آقای خاتمی به میانگین سالانه 85 میلیون دلار در 4 سال اول دولت آقای احمدی‎نژاد رسید. این نشان می‎دهد که آقای احمدی‎نژاد اجرای قانون برنامه را رها کرد و به دنبال کارهای دیگری که فکر می‎کرد در آن رأی هست، رفت و با امر توسعه کشور، سیاسی برخورد کرد.

ولی به هدفی که می‎خواست رسیدو به نظر می‏رسد که در راستای هدفش، درست هم عمل کرد.
بله برای هدفی که دولت برای اشغال یک مسند سیاسی می‏خواست، درست عمل کرد و این دولت مجدداً دولت را بدست گرفت. اما در راستای توسعه کشور عملکرد درستی نداشت. توسعه کشور به دولت این اجازه را نمی‌‏دهد که 1000میلیارد تومان را طی یک سال خرج راه روستایی کند و 150 میلیارد تومان صرف اتوبان‌سازی نماید. بلکه توسعه دستوراتی به عکس نیاز داشت چرا که 70 درصد کشته‎-های جاده‎ای در ابتدای جاده‏های شهری و ورود به اتوبان‏ها رخ می‏دهد. از این رو احداث اتوبان یعنی رساندن تلفات به کمتر از 10 درصد در محورهای پرترافیک.

البته دولت، نسبت به مواضع شما پاسخ دارد و می‎گوید چون دولت‏های گذشته بیشتر تلاش‏هایشان برای خدمت‌رسانی به قشر مرفه و فرادست بوده است، این دولت بیشتر به دنبال خدمت‌رسانی به اقشار ضعیف و کم درآمد است.


راه روستایی یکی از شاخص‏های توسعه برای اقشار پایین دست جامعه است.
زمانی که آقای احمدی‎ نژاد دولت را در اختیار گرفت، 95 هزار کیلومتر راه روستایی در کشور داشتیم. شبکه راه روستایی و راههای فرعی کشور در آسیا استثنایی و شبکه طلایی است. نیاز به نگهداری از راههای روستایی و فرعی بیش از احداث مطرح است. امروز اولویت احداث در راهسازی باید متمرکز روی اتوبان (آزاد راه)سازی شود. که متاسفانه در دولت نهم و دهم در اولویت آخر قرار گرفته است.

شبکه راه‎سازی در کشور شبیه شبکه خون‌رسانی در بدن است. راههای روستایی شبیه مویرگ‏ها هستند و اتوبان‎ها و بزرگ‎راهها شبیه رگ‎های اصلی همچون آئورت در خون‌رسانی به قلب هستند. اگر دولتی به راه روستایی بیش از بزرگراه‌سازی اهمیت دهد و آن را اولویت اول خود بداند، به منزله آن است که پاره شدن یک مویرگ در شست‎پا مهمتر از گرفتگی یک رگ در نزدیکی قلب است. این رویکرد به سیستم ارگانیک بدن، غیرمنطقی است و هیچ پزشکی چنین توصیه‎ای نمی‌‌کند که آئورت را ول کنید و بچسبید به مویرگ انگشت پا! اینقدر آش شور است که صدای آشپز هم درآمده است. این انتقاد از سوی جناح موافق دولت هم مطرح می‌شود کما اینکه این روزها آقایان توکلی، مصباحی‌مقدم و نادران نیز همین مواضع را نسبت به دولت اصولگرا دارند و انتقادات تندتری را به نسبت افرادی مثل من دارند و دولت را قانونگریز می‌دانند. این به نفع کشور نیست و دولت باید با مجلس‌ در جهت منضبط کردن کشور هماهنگ باشد. امروز دیگر نمی‌‎توان مملکت را به شکل قاجاری اداره کرد که همه ثروت کشور در کیسه‎ای ریخته و کسی آن را تقسیم کند!


یکی از انتقادات آقای احمدی ‏نژاد به روش برنامه‌نویسی در دولت‎های گذشته آن است که به استناد مطالب بانک جهانی، صندوق بین ‎المللی پول و برنامه‏های توسعه‎ای برخی کشورهای دنیا بوده که نتیجه آن جز گسترش فقر نبوده است. این ادعا را چقدر می‎پذیرید؟


برای هر ادعایی باید مبنایی را در نظر داشت. ضریب جینی جزو شاخص‏های مطمئن برای تعیین وضعیت معیشتی مردم است. اگر این ضریب کاهش یافته باشد یعنی وضعیت مردم در طول دوره آقای احمدی‎ نژاد بهتر شده در غیر این صورت هر حرف دیگری به استناد هرچه که باشد، صرفاً ادعاست. بر اساس آمار ارائه شده، ضریب جینی در ایران طی 4 سال گذشته رشد داشته است پس چنین ادعایی درست نیست. تا قبل از دولت آقای احمدی‏نژاد این ضریب که گویای فاصله طبقاتی است نشان‌دهنده کاهش این فاصله بود اما الان این فاصله در حال افزایش است.

در دو دولت آقای هاشمی استراتژی سازندگی در پیش گرفته شده بود که فارغ از اینکه در راستای عدالت حرکت بشود یا نه، یک رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود. تا قبل از دولت ایشان رشد اقتصدی کشور منفی بود به همین دلیل در دولت سازندگی، بنا را بر مثبت شدن رشد اقتصادی گذاشتند تا پس از آن، جهت عدالت به اقتصاد ببخشند. اما در دو دولت آقای خاتمی، رویکرد توأمانی به رشد اقتصادی و عدالت وجود داشت تا هم به رشد اقتصادی توجه شود و هم به بحث عدالت. به همین دلیل در برنامه ‎های سوم و چهارم این بحث، مبنا قرار گرفت.
این حرفها بر اساس مقایسه اعداد و ارقام (همچون نرخ رشد اقتصادی، ضریب جینی و فاصله طبقاتی) است نه مثل برخی شعارها که بی‌هیچ‌ مستندی فقط گذشتگان را محکوم می‌کنند که در راستای عدالت پیش نرفته-‎اند. تمامی این شاخص‏ها نشان می‎دهد که درآمدهای کشور بیشتر شده اما وضعمان از نظر رشد اقتصادی بدتر شده. پس شعارها با عملکردها متفاوت است. چون نه فاصله طبقاتی کم شده نه از نرخ تورم و بیکاری کاسته شده و نه شاهد رونق اقتصادی هستیم. بلکه کشور در یک رکود اقتصادی کشنده گرفتار است.

شما می‎فرمایید بر اساس اطلاعات و آمار به چنین نتیجه‌ای رسیدید. ممکن است کمی مصداقی ‎تر در حوزه تخصصی‌تان راه و مسکن صحبت کنید؟
 

در هر دو این حوزه‎-ها ما دچار پسرفت شده‎ایم. مثلاً در مورد پروژه راه‌آهن بافق-مشهد که در دولت خاتمی افتتاح شد، تاکنون مشکلی پیش آمده؟ قطاری از خط خارج شده یا آسیبی دیده است؟ اگر این طور بود تاکنون رسانه ‎ها بارها آن را در بوق و کرنا کرده بودند. این اتفاقها نیفتاده چون یک کار کاملاً فنی و استاندارد انجام شده. حالا همین پروژه را مقایسه کنید با راه‌آهن اصفهان-شیراز. ما این راه‌آهن را با زیرسازی‎هایش آغاز کرده و با چینی-ها داشتیم قرارداد چهارساله می‎بستیم که با 570 میلیون دلا آن را به اتمام برسانند. اما تاکنون دولت جدید 900 میلیارد تومان خرج این پروژه کرده و هنوز هم 150 میلیارد تومان دیگر خرج دارد. یک میلیارد و 50میلیون دلار خرج پروژه‎ای کردند که با 570 میلیون دلار قابل اتمام بود و اگرچه قرار بود تا پایان 87 هم پروژه به اتمام برسد اما تا یک سال دیگر هم این کار تمام نخواهد شد. چون هنوز تعدادی از پل‎ها و ایستگاههای آن تمام نشده است. حتی برای اینکه این راه را تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم افتتاح بکنند، 100 کیلومتر از آن را بدون کار زیربنایی، ریل‌گذاری کردند. من 70 عکس از دفرمه شدن ریل‎های این مسیر و شکسته شدن تراوزها دارم. این کیفیت کار است که در مورد کمیت آن هم گفتم که از سالی 500 کیلومتر ساخت راه‌آهن به زیر 200 کیلومتر در سال رسیده-‎اند.

 

در سیاست خارجی، دیپلماسی دولت اصلاحات تعامل با دنیا بود و در جریان مذاکرات، سه کشور اروپایی مذاکره‌کننده پذیرفته بودند که غنی-‎سازی آزمایشگاهی تحقیقاتی را ادامه دهیم. اما الان حتی همین حد از غنی‌سازی در ایران را هم قبول ندارند. چون تعامل با دنیا در دولت جدید تبدیل به تقابل با دنیا شد و پرونده هسته-‎ای ایران به شورای امنیت رفت. در حالی‌که خاتمی با تدابیری مانع از ارسال پرونده به شورای امنیت ‌شد چون همه می‏دانستند که اگر پرونده ما به این شورا برود دیگر به همین راحتی‏ها قابل بازگشت نیست. با سیاست‏های خارجی این دولت ایران 4 قطعنامه گرفت در حالی‌که با تدبیر و تعامل می‌شد کاری کرد که چنین قطعنامه-‎های تحریم‌کننده‎ای علیه ایران صادر نشود.

آقای لاریجانی می‎گفتند که در دولت خاتمی دُر غلتان را دادند و آب-نبات گرفتند اما الان همان آب-نبات را هم دادند و هیچی نگرفتند. اگر توانسته بودند با دیپلماسی‌‎شان دُر غلتان را پس بگیرند هنر کرده بودند نه اینکه 4 تا قطعنامه تحریمی را به ملت تحمیل کنند.

به عنوان یک ناظر بیرونی معتقدید که دولت‏های نهم و دهم هیچ موفقیت قابل ذکری نداشته است؟
 

نمی‌‎گوییم دولت کاری نکرده اما افزایش نرخ بیکاری و تورم و افزایش ضریب جینی که نشان از گسترش فاصل طبقاتی و فقیرتر شدن مردم شده است گویای آن است که منابع را سرجای خودش خرج نکرده-‎اند.

 

مـتـــن کامـــل :

 

http://risheh.com/view-3237.html

 « تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :