http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - نگاهی به مواضع این روزهای سید حـسن خـمـیـنـیآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 تیر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 

 

نگاهی به مواضع این روزهای

 سید حـسن خـمـیـنـیاگر چه در سال های ابتدایی دولت نهم انتقادات پراکنده ای به سید حسن خمینی وارد می شد اما انتقادات تند سایت نوسازی به او دریچه جدیدی را در این حوزه گشود.
در واکنش به اقدام این سایت بود که آیت الله توسلی سخنانی را در مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراد کرد که در اواسط آن به دلیل سکته از دنیا رفت. وی گفت: امام در تاریخ 23 آبان61 پیش بینی این قضیه را کرده بود و برای همین طی یک نامه مفصل نوشت:« اینجانب هیچگاه میل نداشتم و ندارم که درباره نزدیکان خود سخنی بگویم یا دفاعی کنم.
 
لکن علاوه بر آنکه در پیشگاه مقدس حق (جل و علا) مقصر و مجرم هستم و از درگاه متعالش امید عفو و بخشش دارم و تمام سرمایه ام اعتراف به تقصیر و عذر از آن است و در نزد مسلمان و ملت عزیز نیز اعتراف به قصور، تقصیر و از آنان امید عفو و طلب آمرزش دارم. اما در پیش گروههایی و اشخاصی گناهانی نابخشودنی دارم. و احتمال قوی می‌دهم که پس از من برای انتقام جویی از من به بعضی نزدیکان و دوستانم تهمت ها که من آنها را ناروا می‌دانم بزنند. و به آتشی که باید مرا بسوزانند، آنان را بسوزانند. و احیانا به صورت دفاع از من، انتقام مرا از آنها بگیرند.»
 تا انتخابات ریاست جمهوری دهم نوه امام نسبت به مسائل مطروحه سکوت کرد ولی بعد از آن اعتراضات خود را با حضور یا عدم حضور در مراسم و دیدارها به نوعی اعلام کرد.
وی در اولین اقدام از حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اجتناب کرد و تنها احمدی نژاد را در روز بیعت وی با بنیانگذار جمهوری اسلامی همراهی نمود اما ساعتی بعد به دیدار موسوی رفت و فردای آن روز این مسئله تیتر یک همه روزنامه ها شد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در 23 و 28 شهریور88 طی یک هفته با دو یادداشت به یادگار حضرت امام خمینی (ره) هشدار داد که در دام جریان شکست خورده 22 خرداد نیفتد و به سرنوشت فرزند مرحوم آیت الله سید مصطفی خمینی بیندیشد.
اما در 18 بهمن 88 سیدحسن خمینی شفاف تر عمل کرد و در نامه‌ای انتقادی به عزت‌الله ضرغامی رییس سازمان صداوسیما، به ذکر نکاتی درباره برنامه " شاخص" که در ایام دهه مبارک فجر پخش می‌شد، پرداخت. وی در آن نامه نوشت: چنانکه از منابع موثق شنیده‌ام، برنامه‌ای تحت عنوان شاخص در تلویزیون پخش می‌شود و به گونه‌ای غیر صادقانه و تحریف‌آمیز، شخصیت جامع عارف کامل و مهربان و رهبری مقتدر امام خمینی(س) را مخدوش نموده است. جامعه‌ جوان امروز ما به وسیله آن‌چه در این برنامه پخش می‌شود، شخصیت واقعی امام را نمی‌شناسد و تنها با شخصیت دست ساخته‌ صداوسیما آشنا می‌شود که متاسفانه فرسنگ‌ها با حقیقت امام که به فرموده‌ رهبری انقلاب همه هویت جمهوری اسلامی است، فاصله دارد. ضرغامی نیز پاسخ تندی به او داد و او را نهیب زد از راهی که برگزیده است.
ضرغامی نوشت : همانگونه که اشاره کرده‌اید ؛ خودتان این برنامه را ندیده و به «منابع موثق» اکتفا کرده‌اید. توقع زیادی نیست که از شما بخواهم شخصاً قسمت‌هایی از این مستند را ببینید. آیا پاداش این همه تلاش برای نشان دادن چهره نورانی آن امام بزرگ به هنرمندان، برنامه‌سازان ، دوستداران و علاقمندان آن عزیز سفر کرده در رسانه ملی عباراتی نظیر «غیرصادقانه» ، «تحریف آمیز» ، «خشن» ، «شخصیت دست ساخته سیما» ، «فرسنگ‌ها فاصله با حقیقت امام» ، «اشتباه فاحش» ، «چشم پوشی از هزاران هزار جلوه رأفت و محبت امام» ، «مخدوش کردن چهره عارف کامل ، مهربان و مقتدر»، «نیاز به تذکر کتبی» و ... است.
پس از چند ماه پر ماجرا بار دیگر سید حسن خمینی در آخرین شب ادیبهشت سال جاری با شرکت در مراسم دامادی پسر میردامادی خبر ساز شد. انتشار تصاویری از آن مراسم از حضور سید حسن در کنار موسوی خوئینی ها، موسوی، کروبی و خاتمی حکایت داشت. به بهانه همین امر عده‌ای در سخنرانی وی در مراسم سالگرد امام خمینی‌(ره) اختلال ایجاد کردند و حتی صلوات های بلند هم نتوانست موثر واقع شود و سخنرانی ناتمام ماند. سیدحسن که شاید انتظار چنین برخوردی آن هم با این حجم را نداشت در مواجهه با این اقدام گفت: مردم قطعا از این تعداد اندک که اینگونه شعار می‌دهند بیزار هستند، عده‌ای که تلاش می‌کنند مراسم باشکوه سالگرد امام راحل را به کام مردم تلخ کنند و تا بوده چنین بوده و هنوز 20سال از رحلت امام نگذشته ... 
چند روز بعد محمد علی انصاری دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی پیرامون این رخداد توضیحات خود را به صورت سرگشاده در قالب نامه ای به سید حسن خمینی نوشت: رفتم کنار تریبون به آقای رئیس جمهور دو سه نوبت عرض کردم وقت شما تمام است که
ایشان با اخلاق خاص خود جلوی انظار عمومی و رسانه ها تندی نمودند. و اظهار داشتند برو شما چکاره اید و به سخنان خود ادامه دادند حجم یادداشت باقی مانده سخنرانی ایشان حاکی از آن بود که تا حدود 30/12 ادامه می دهند.
خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و در حضور میهمانان عرض کردم که ظاهرا بنابر اینست که نگذارند آقای حاج سید حسن آقا سخنرانی کنند که ایشان با قاطعیت فرمودند: "برای چه؟ حتما باید ایشان سخنرانی کنند.
خلاصه بعد از این ماجراها جناب آقای رئیس جمهور تا حدود ساعت 15/12 به سخنرانی ادامه داده و با کمال تأسف در پایان سخنرانی خویش این مطلب را (که اعلان آن شأن و وظیفه مجری برنامه است ) اعلام می نمایند که: اینک توجه شما را به سخنان رهبری جلب می کنم! جای تعجب اینکه پس از سخنرانی نیز اینجانب را مورد خطاب و عتاب قرار داده که شما چکاره اید و به چه حقی به من یادداشت می دهید من رئیس جمهور این ملت هستم. و جناب آقای نجار نیز با تکیه بر اینکه ایشان 25 میلیون رای دارند کسی حق محدود کردن سخنرانی وی را ندارد مطالبی را بیان کردند. حال چه کسی است که نداند در تمام دنیا و در تمام مناسبت های رسمی داخلی و بین المللی تنظیم برنامه یک همایش و تعیین وقت سخنرانی و لو بالاترین مقام ،تابع برنامه ریزی قبلی توسط نهاد مسئول همایش است و برای رعایت نظم برنامه ها، آخرین زمان باقیمانده از برنامه و یا پایان برنامه را طی یادداشت به سخنران یاد آور می شوند.
اما درباره سخنرانی ناتمام حجت الاسلام سید حسن خمینی تحلیل‌ها و تفسیرهای گوناگونی ارائه شد. در این میان حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان، با اشاره اعتراضات آن روز نوشت: این اعتراض به اندازه‌ای فراگیر بود که نوه حضرت امام(ره) را نه فقط از ادامه سخن بازداشت، بلکه فرصتی برای سخنان ایشان باقی نگذاشت و آقای سیدحسن خمینی را ناچار به قطع سخن و ترک تریبون کرد. از آنجا که جمعیت چندمیلیونی روز 14خرداد، تقریباً از تمامی نقاط ایران اسلامی آمده بودند، ماجرای آن روز را به اقصی نقاط این مرز و بوم مقدس بردند.
هم راستا با مدیر مسئول کیهان، روح اله حسینیان، رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، نیز گفت: اینگونه وقایع در دوران گذشته نیز صورت پذیرفته تا جایی که در مقطعی حسین خمینی با حمایت از بنی‌صدر در مقابل انقلابیون ایستاد و در مقابل امام او را بازداشت خانگی کرد و سرانجام آن‌را از خود راند. حسینیان با اشاره به تذکرات گذشته خود به سید حسن خمینی درباره رفتارش، اظهار داشت: به او نیز پیشتر گفته بودم که به خط امام بازگردد و از نسبت خود با امام سوء‌استفاده نکند اما به این مطالب توجهی نشد و وقتی که مردم می‌بینند سید حسن که نوه امام است با سران فتنه دور یک میز جمع می‌شوند به او واکنش نشان می‌دهند.
اما در مقابل این موضعگیری ها هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به اهانت صورت گرفته تذکر داد و روایت مهمی را نقل کرد: مردم اهانت به بیت امام(ره) را تحمل نمی‌کنند. شخص حسن آقای خمینی، یک عالم جلیل‌القدر و حقیقتاً دانشمند جامعی است، از تبار امام(ره) که اهانت به او، معلوم است که در جامعه سخت است. مردم فراموش نمی‌کنند تصاویر فرزند حاج احمد آقا را در کنار امام با چه فضای محبت‌آمیزی منتشر می‌کنند و آنها را در خانه‌هایشان دارند. ‌این‌جور رفتار، رنجاندن بیت امام(ره) کار درستی نبود. من آن روز در اتاق انتظار، خدمت مقام معظم رهبری نشسته بودم، می‌دیدم ایشان ناراحتند. یک وقت که حسن آقا پیشنهاد صلوات داد و صدای بسیار بلندی از جمعیت به گوش رسید که برخلاف آن شعارها، یک دفعه انبوه جامعه، در آنجا صلوات فرستادند. رهبری معظم انقلاب، خوشحال شدند. به من گفتند ببین، این جمعیت است، نه آن صدایی که از یک معدودی درمی‌آید؛ جمعیت وفادار است. قبل از سخنرانی حسن‌آقا رنجیده بود. می‌خواست صحبت نکند. باز همان جلوی من بود که رهبری معظم به ایشان گفتند که مناسب نیست شما صحبت نکنید. مردم انتظار دارند از شما مطالبی بشنوند و ایشان را ترغیب کردند که بروند. آن کاری که جلوی تریبون در انظار کردند، خیلی معنادار بود. خوب این سالها، این مراسم تکرار شده، مقام معظم رهبری هیچ وقت حسن آقا را جلوی مردم نبوسیده بودند، آنهایی که این را می‌دیدند، باید درس می‌گرفتند، می‌فهمیدند، این یک اشاره‌ای داشت، خب ایشان در این حد، این‌گونه رمزگونه نظرشان را اعلام کردند. من می‌بینم بعد از آن هم، همان‌هایی که محرک این جمعیت بودند، هنوز دارند مقاله می‌نویسند، سخنرانی می‌کنند، تحریک می‌کنند، این چه چیزی است؟ چه نفعی از آن می‌بریم؟ اما حقیقتاً نباید این کارها تکرار شود؛ یعنی همه متعهد باشند در این شرایط، ندای وحدت و همدلی خیلی مقدم است بر این که کسی کینه‌اش را بر سر فردی خاص خالی کند، یا حرفی به یک کسی بزند.
تقبیح عمل انجام شده به هاشمی محدود نشد و چهره های جریان اصولگرا نظیر علی مطهری، عماد افروغ و ... نیز ضمن محکوم کردن این عمل، به تبعات منفی آن اشاره کردند.
در این میان اما واکنش علما به این قضیه بازخورد ویژه ای داشت به طوریکه تصدیق کنندگان این حرکت را به حاشیه راند. آیت الله ناصر مکارم شیرازی قبل از آخرین درس خارج فقه خود در سال تحصیلی جاری اظهار داشت: در مراسم سالگرد امام(ره) حرکتی کاملا غیراخلاقی واقع شد که باعث شد افراد، روزنامه‌ها‏ و سایت‌ها در مقابل هم صف بکشند ولی همه توجه کنند که نباید بنزین روی آتش این اختلافات ریخت.
وی افزود: این کسانی که اختلافات را دامن می‌زنند توجه داشته باشند که در خارج از مرزها دشمنان در حال تنظیم قطعنامه علیه ما هستند، اسرائیل برادران ما را در غزه می‌کشد، کیان ما را تهدید می‌نماید و در کل شرایط،‏ شرایط تهدید و خطر است.
در چنین موقعیتی باید به جای آتش افروزی تمامی دوستداران انقلاب جبهه واحدی تشکیل دهند و اگر مشکلی هم وجود دارد عقلای قوم دور هم جمع شده آن را رفع کنند.
هم راستا با این مرجع بزرگ شیعه، آیت‌لله امینی از عالمان برجسته وعضو بلند پایه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضور در منزل یادگار امام راحل با حجت‌الاسلام سید حسن خمینی ملاقات و از واقعه پیش آمده در 14 خرداد ابراز تاسف کرد و تصریح کرد: این اهانت به شخص شما نبود بلکه اهانت به امام (س) و نظام تلقی می‌شود؛ تلخی حادثه از آنجا مضاعف می‌شود که در حضور مقام معظم رهبری و صدها میهمان خارجی وعاشقان حضرت امام و در روزی که متعلق به امام راحل عظیم الشان بود صورت گرفت. باید از همگان پرسید که چرا با شما چنین می کنند و اینها کیستند و چه خطری را در وجود شما می بینند که دست به این حرکات می زنند؟ باید در مقابل ناملایمات صبر و استقامت داشت.
چند هفته از این ماجرا نگذشته بود که این بار سید حسن بر آن شد که شفاف تر موضع گیری کند. او حرف هایی را زد که در این چند سال هرگز مشابه آن را نگفته بود. اگر او تاکنون با عدم حضور یا حضور در دیدارهای مختلف اعتراض خود را نشان می داد این بار تصمیم گرفت انتقاداتش را به صورت شفاف مطرح کند. حرف های او و انتقاداتش آنچنان غیرمنتظره بود که به سرعت در صدر اخبار و رسانه های مختلف قرار گرفت.

سیدحسن در دیدار جمعی از حانواده های شهدای حادثه هفتم تیربا تاکید بر رفع مشکلات اقتصادی جامعه گفت: اقشار مستضعف جامعه منتظر نمودارشدن کارآمدی نظام هستند. مردم از همه انتظار دارند با دست برداشتن از اختلافات ناشی از حب و بغض های شخصی و دوری از کینه توزیهای بچه گانه سعی کنند مشکلات کشور را برطرف کنند. اینکه جوانان جامعه بیکار باشند، کارخانه ها تعطیل شوند، بازار کشور محل تاخت و تاز کالاهای خارجی شود و هر روز با گرانی جدیدی مواجه شویم، جز دلسردی اجتماعی محصولی ندارد.
یادگار امام راحل تاکید کرد:
این کشور با این حجم نیروی انسانی، پول خدادادی نفت و منابع مختلف و با این نیروی ایمان، باید با ترک افراطی گرایی و طرد افراطیون، بسیار کارآمدتر از این باشد.
وی با اشاره بر این نکته که هر کدام از ما هر روزه با مشکلات مردم مواجه ایم خطاب به حاضرین گفت:
ما هر روزه با مشکلات مردم مواجه ایم اما از اینکه توان حل مشکلات آنها را نداریم، خجالت زده هستیم.
حسن خمینی با اشاره به لزوم توجه به دغدغه دلسوزان واقعی انقلاب در مبارزه صحیح با عفاف زدایی از جامعه دینی گفت:
اگر به فرمایشات مراجع و علمای شیعه که بی تردید حافظان شریعت و پناهگاه مردم بوده و هستند، گوش نکنیم، از دین داری فاصله گرفته ایم. باید هشدارهای پنهان و آشکار مراجع و علمای شیعه درباره فساد اجتماعی و فقر و گرانی جدی گرفته شود.
اما این نوع موضعگیری به همین جا محدود نشد و نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران چند روز بعد در جمع زندانیان سیاسی مسلمان پیش از انقلاب، با اشاره به آیه شریفه قرآن خطاب به پیامبر(ص) در خصوص جایگاه مومنان قبل از فتح و‌ آیه الذین اتبعوه فی ساعة العسر اظهار داشت:
کسانی که در ساعات عسرت و سختی از پیامبر تبعیت کردند و قبل الفتح آمدند با مومنان بعد از فتح فرق می‌کنند.
وی افزود:
این توصیه خداوند درسی است برای همه کسانی که مخاطب قرآن هستند و اگراین مساله یادآوری نشود مسوولان جامعه فراموش می‌کنند که میان مومنان بعدالفتح و قبل الفتح تفاوت وجود دارد. کانه این هشدار همواره باید باشد، زیرا جامعه به صورت متعارف یاران سابق را فراموش می‌کند و بزرگترین سرمایه‌های خود را از دست می‌دهد.
وی ادامه داد:
کسانی که در ساعات عسرت حضور پیدا می‌کنند خصلت حق گویی و صریح گویی دارند؛ خصلتی که آنها را از راحت زندگی به عسرت و همراهی با مولا و مقتدا می‌کشاند. در تاریخ همیشه وقتی سختی‌ها پدید می‌آمد، کسانی جلو می‌آمدند که از نظر خصوصیات شخصی تفاوت اساسی با بقیه داشتند.
یادگار امام در ادامه به خاطره‌ای از فرزند گرانقدر امام حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی اشاره کرد و یادآور شد:
ابوی من هفت ماه قبل از رحلت خود چند نفر را اسم بردند و به من تاکید کردند که بعد از ایشان مواظب این چند نفر باشم. ایشان گفتند این چند نفر کسانی بودند که در شرایط سخت دوران تبعید هر چه اندوخته بودند به زمین گذاشتند و دشنام‌های محیط متحجرانه نجفِ آن دوران را تحمل کردند و به پشتیبانی از امام پرداختند.
سید حسن خمینی با بیان اینکه
اجر کسانی که در روزهای سخت مبارزه با امام همراه شدند، با دیگران یکسان نیست، گفت: زمانی که آوردن اسم مبارزه و ذکر نام خمینی جرم بود، سالهایی که خمینی گفتن پلو نداشت بلکه چوب داشت، تنها کسانی آمدند که حق گو بودند. امروز ”امام امام“ کردن برای بسیاری منافع دارد اما مهم کسانی هستند که در آن روزهای سخت پای فشردند.
یادگار امام به خصلت برتر حق گویی در میان زندانیان سیاسی و مبارزان قبل از انقلاب اشاره کرد و تصریح کرد:
تهی شدن جامعه از زبان حق گویانی که صداقت خود را در روزهای تنگ دستی ثابت کردند بزرگترین ظلم و اجحاف به جامعه است.
وی گفت:
جامعه‌ای که از زبان صادق‌ترین افراد دوران مبارزه سخنی نشنود و به گوش نگیرد و به آنها روی ترش کند، مجبور می شود تجربیات تلخ گذشته را دوباره تجربه کند.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به قدردانی از مجاهدات زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب پرداخت و خطاب به آنان خاطرنشان ساخت: در آن سال‌ها شما سختی‌های زیادی کشیدید و خیلی‌ها هم سختی‌های زیادی کشیدند، شما را و اینان را ارج می نهیم و به عنوان یک وظیفه باید این ارجمندی و قدردانی را به مثابه یک فرهنگ نهادینه کنیم.
وی افزود:
کسانی که دلشان با زبانشان یکی نیست بزرگترین عامل بدبختی جوامع هستند؛ کسانی که در ظاهر می‌خندند و در باطن اخم می‌کنند و آنچه را که واقعیت است،‌ نمی‌گویند.
به هر روی به نظر می رسد این روحانی جوان قصد جدی برای ورود به عرصه سیاست را دارد و در حالیکه اصلاح طلبان چهره شاخصی برای حضور در این میدان ندارند سید حسن خمینی می تواند آلترناتیوی برای آنان باشد حال آنکه قرابتش با امام(ره) می تواند بخشی از اصولگرایان را هم با او همراه کند.

امید کرمانی ها


 
http://www.risheh.com/view-3584.html  

« تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :