http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - سود دو میلیون دلاری افغان‏ها از برق ارزان ایران و خسارت خاموشی‌ها به صنایع داخلیآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

 

 

 

 سود دو میلیون دلاری افغان‏ها

 از برق ارزان ایران و خسارت

 خاموشی‌ها به صنایع داخلی


در شرایطی كه صنایع و لوازم برقی خانگی ایرانیان از قطع برق خسارت فراوان می‌بینند،
همشهری از صادرات برق ارزان ایران به افغانستان خبرداد.آفتاب- فروزان آصف نخعی: در شرایطی كه صنایع و لوازم برقی خانگی ایرانیان از قطع برق خسارت فراوان می‌بینند، همشهری از صادرات برق ارزان ایران به افغانستان خبرداد.

به گزارش همشهری،
مقادیر زیادی از برق داخلی به قیمت بسیار ارزان‌تر از هزینه تولید به مناطق غربی افغانستان صادر می‌شود.

همشهری به نقل از یك منبع آگاه تاكید می‌كند براساس قراردادی كه تا سال 1385 اعتبار داشته، ایران
هركیلوات برق را به قیمت 26 تومان به استان هرات افغانستان صادر می‌كند. ولی متاسفانه كماكان پس از تاریخ مذكور تا به امروزیعنی سال 1389 ، قیمت صادرات برق ایران به افغانستان به همان قیمت هركیلوات 26 تومان فروخته می‌شود. این گزارش حاكی است كه شركت‌های خریدار، برق را هر كیلوات 26 تومان از ایران خریداری كرده و به شهروندان افغانی هركیلوات 114 تومان به فروش می‌رسانند و از این طریق سالانه 2 میلیون دلار سود می‌برند. این مقام آگاه به همشهری گفته كه افغانستان هم‌اكنون از كشورهای تركمنستان، و پاكستان برق را گران‌تر از قیمت واقعی خریداری می‌كند و تنها ایران است كه برق را به بهای ارزان به افغانستان صادر می‌كند. صادرات برق به افغانستان درحالی ادامه دارد كه وزیر نیرو چندی پیش گفته بود كه اگر هركیلووات در كشور 46 تومان به فروش برسد وزارت نیرو در تامین برق هیچ مشكلی نخواهد داشت.

كارشناسان اقتصادی دخالت مسایل سیاسی در حوزه اقتصادی را باعث ایجاد خسارت در منافع ملی دانسته و معتقدند برای برون رفت از تحمیل خسارت به منافع مردم ضروری است به سرعت از حوزه اقتصادی سیاست زدایی به عمل بیاید. اما این نگاه سیاسی موجب شده تا غفلت‌های اساسی نسبت به خسارات ناشی از قطع برق در داخل صورت بگیرد.

در یك‌شنبه گذشته، اتاق ایران، یا به عبارتی پارلمان بخش خصوصی موضوع خسارت وارده به صنایع براثر قطع برق را مورد بررسی قرارداد. در این جلسه بهروز صادقی رییس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به قطع برق واحدهای تولید گفته بود كه "
دركجای دنیا هدف‌گذاری می‌كنند كه باید قدرت اول منطقه شویم و دست وپای تولید را می‌بندند و چرا وزارت نیرو پاسخگوی قطع برق تولید نیست؟ وی با اشاره به تحریم‌ها گفت كه " اگر دشمن عنوان می‌كند كه اقتصاد و تولید ایران را هدف گرفته است چرا در درون، خودمان را نیز تحریم می‌كنیم؟

قطع برق در ایران و صادرات برق ارزان به افغانستان در شرایطی انجام می‌شود كه صنایع ایران با توجه به حاكمیت ركود تورمی، در رنج‌اند و قطع برق آنان را بیش از گذشته ازقافله رقابت درحوزه اقتصادی بارقبای خارجی، عقب می‌اندازد.
بسیاری از صنایع بزرگ كشور كه به قوس الكتریكی مجهز هستند به واسطه قطع برق روزانه، ساعت‌ها با وقفه تولید روبرو هستند كه این موضوع خود منجر به بحران در تولید می‌شود.

واحدهای فولاد، ذوب فلزات و ریخته گری از این دست از واحدها هستند. درحالی كه صاحبان صنایع در زمان خاموشی‌ها باید دستمزد كارگران را پرداخت كنند، اما دولت تاكنون " براساس تبصره ج ماده 121 قانون برنامه سوم توسعه، تنفیذ شده در ماده 20 فصل اول بخش نخست قانون برنامه چهارم توسعه كه دولت موظف به تامین خسارت ناشی از قطع برق واحدهای تولیدی است،
به این ماده قانونی عمل نكرده و تاكنون خبری از پرداخت خسارات ناشی از واحدهای صنعتی در دست نیست .

علاوه نگرانی‌های مطرح شده
در اتاق ایران، فعالان صنعتی در گیلان و تبریز از خاموشی‌های بدون برنامه ریزی قبلی به ستوه آمده‌اند.خبرگزاری مهر در گزارش تصویری خود بیكاری در حوزه صنعت با بروز قطع برق را به تصویر كشیده است.

البته شاید صادرات برق به افغانستان به دلیل اصراف ایرانیان در مصرف برق عنوان شود، همان چیزی كه خوش خلق معاون وزیر نیرو به آن اشاره كرده است.   او می‌گوید ایرانیان 3 برابر استانداردهای جهانی برق مصرف می‌كنند. او از كولرهای گازی می‌گوید كه نسبت به گذشته در مصارف خانگی وارد شده است. او هیچگاه به میزان مصرف ادارات دولتی با حجم عظیم خود در مصرف برق اقتصاد ایران اشاره‌ای نكرده است.

دكتر نهاوندیان رییس اتاق ایران در نشست ماهانه اتاق ایران تاكید كرده بود كه "اگر در مسایل اقتصادی رویكرد غیراقتصادی داشته باشیم به نفع كشور نیست. بنابراین باید گفتمان عقلانیت اقتصادی در كشور حاكم شود تا از طریق گفت و گو كاستی‌ها را برطرف كنیم."

این نگاه غیراقتصادی در حوزه صادرات گاز یا تاسیس صنایعی چون اتومبیل سازی در كشورهای دیگر منجر به ضررهای انباشته شده است.

علاوه براین نگاه مذكور منجر به آن شده تا تفكری كه درحوزه اقتصادی یكی از عوامل اساسی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق باشد اكنون به عنوان عامل امنیت بخش پی‌گیری شود.
شوروی در قالب پیمان اقتصادی كومكن سعی داشت با دادن سوبسید به همپیمانان خود از طریق درآمدهای نفت، گاز، برق و ....آنان را بر سر سفره سوسیالیسم روسی ثابت قدم نگاه دارد. این تفكر برای اداره یك قطب از جهان با شكست مواجه شد. اكنون بخشی از اصولگرایان افراطی كه داعیه اداره و مدیریت جهان را دارند به نظر می‌رسد با صدور گاز، نفت و یا برق و صنایع ارزان به برخی كشورها همین سیاست را دنبال كرده‌اند.

این سیاست و به عبارتی نگاه سیاسی به حوزه اقتصاد درحالی در ستون سیاست خارجی قرار دارد كه براساس اسناد بالادستی توسعه دركشور مانند سند توسعه چشم انداز 20 كشور،
ایران باید تا سال 1404 در حوزه‌های اقتصادی، علمی و تكنولوژیك برترین كشور منطقه باشد و برهمین اساس طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و برداشتن سوبسید از حامل‌های انرژی و افزایش بهره وری در حوزه كسب و كار، ابزار دستیابی به چنین اهدافی تلقی ‌می‌شوند. اما سوال اساسی این است كه با سیاست یك بام و دو هوای اقتصادی مبنی بر ارائه سوبسید به افغانستان و... و حذف سوبسید در داخل آیا دستیابی به چنین اهدافی امكانپذیر خواهد بود؟ و آیا نباید از شكست این دست از تجربه‌های در كشورهای بلوك شرق درس گرفت؟ آیا نباید سیاست‌زدایی از اقتصاد نباید یكی از راه‌حل‌های اساسی برای برون رفت از بحران موجود باشد؟
30 تیر 1389


آدرس مطلب: http://aftabnews.ir/vdcfvmdy0w6dxva.igiw.html


 « تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :