http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - حسن نیت اصولگرایان و پاسخ سرد دولتآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ جمعه 8 مرداد 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 حسن نیت اصولگرایان و پاسخ سرد دولت
 
 

عسگراولادی از سال گذشته تا به امروز تلاش های زیادی در ارتباط با تغییر نگاه دولت راجع به موضوعات مختلف به کار بست هرچند که موفقیت درخوری به همراه نداشت
.ریشه : اخیراً حبیب الله عسگراولادی اقدام به ارسال نامه ای در شش بند به رئیس جمهور نمود که در آن به مهمترین نقاط ضعف دولت دهم و همچنین تهدیدات فراروی نظام اسلامی اشاراتی شد.
مهمترین بندهای این نامه درباره لزوم تعامل قوای سه گانه، پاسداشت حرمت روحانیون و حوزه های علمیه، انتقاد به برخی انتصابات دولت و دیدگاههای برخی اطرافیان رئیس جمهور و همچنین لزوم برنامه ریزی دقیق برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بود.
دکتر احمدی نژاد پس از دریافت این نامه، زمانی را تعیین کرد تا در دیداری حضوری با حبیب الله عسگراولادی، نقطه نظرات وی را جویا شود.
اما اهمیت موضوع آنجا نمایان می شود که رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری برای انجام این دیدار از یکسال پیش تا کنون پیگیری های مکرری را انجام داد ولی چون به نتیجه نرسید خواست تا با نوشتن نامه دغدغه های خود را به گوش رئیس جمهور برساند. در این رابطه مریم بهروزی می گوید: از زمانی که احمدی نژاد رئیس دولت دهم شد تقاضای ملاقات داده شد ولی از یکسال گذشته تاکنون تعیین زمان دیدار به تعویق افتاد.
عسگراولادی به عنوان قدیمی ترین و اصیل ترین چهره حزبی کشور شناخته می شود و در منظر سیاسیون بزرگ فردی با قدرت تحلیل قوی به حساب می آید به طوری که در زمان دوم خرداد نیز وی با نامه نگاری های خود باب گفتگو با جبهه مشارکت را باز کرد و نامه های مکرری میان وی و محمدرضا خاتمی، دبیرکل وقت حزب مشارکت، رد و بدل شد. این نشانگر آنست که حتی تندروهای جریان اصلاحات نیز از جایگاه عسگراولادی مطلعند و در اوج قدرت مواضع وی را شنیدند و نسبت به نامه های وی پاسخی در خور شان دادند.
اما اینکه چه لزومی داشت به رغم بی میلی از سوی رئیس جمهور، عسگراولادی آنقدر بر انجام دیدار اصرار کند،از دو منظر قابل تحلیل است.
 اول آنکه وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروزکشور نیاز به ارائه راهکارهای راهگشا است و مهمترین رسالت احزاب تدوین برنامه و استراتژی در این زمینه هاست.  ثانیاً فلسفه وجودی تأسیس حزب کسب قدرت یا نقد جریان حاکم است، لذا گروهی نمی تواند ادعا کند که تنها برای خدمت به مردم فعالیت می کند بدون آنکه چشم داشتی به قدرت داشته باشد. در مجموع تقاضای مکرر ملاقات رئیس جمهور از سوی عسگراولادی به دیگر احزاب این پیام را می دهد که علیرغم عدم تمایل احمدی نژاد به اخذ نظرات و دیدگاه های تشکل های سیاسی در اداره کشور، احزاب نباید خود را از ارتباط گیری با دولت کنار بکشند چراکه این خود کمک می کند که راحت تر از صحنه سیاست کنار گذاشته شوند. به عبارت دیگر نقش آفرینی سیاسی و صحنه گردانی در این عرصه بی هزینه نیست و نباید به خاطر حفظ پرستیژ، دبیران احزاب نسبت به اقدامات و تصمیمات دستگاه های دولتی یا حامیان شخصیت ها بی اعتنایی پیشه کنند.
البته این استقبال سرد رئیس جمهور از نظر احزاب به دوره کنونی خلاصه نمی شود و قبل از انتخابات ریاست جمهوری دهم چهره های جبهه پیروان خط امام رهبری من جمله عسگراولادی و باهنر به دیدار احمدی نژاد رفتند تا شروط خود را برای حمایت از وی اعلام کنند ولی جواب رئیس جمهور یک جمله بود «شما به وظیفه تان عمل کنید». بعداز آن جلسه جبهه پیروان بدون آنکه از نتیجه جلسه با احمدی نژاد راضی باشد دلیل حمایت از وی را تبعیت از منویات رهبری اعلام کرد.
بهروزی عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری در مورد نتایج دیدار اخیر گفت: امیدوار به کسب نتایج مطلوب هستیم. اگر جلسات مکرری برگزار شود ارتباط رئیس دولت با احزاب بهبود خواهد یافت. از این حیث احزاب برای ایجاد تعامل و ارتباط گیری تقاضای دیدار و جلسه با دکتر احمدی نژاد دارند ولی باید ایشان موافقت نماید.
دبیرکل جامعه زینب با اشاره به آنکه
دیدار انجام شده در زمانی رخ داد که سه واقعه مهم اعتصاب بازار، اظهار نظر رئیس جمهور راجع به احزاب و هشدار بزرگان اصولگرا نسبت به دیدگاه اصولگرایی منهای روحانیت در کشور به وقوع پیوست، افزود: حسن رفتار سیاسیون اصولگرا آنست که نقاط قوت رئیس جمهور را می گویند نقاط ضعف وی را هم می گویند به عبارت دیگر انتقادات راجع به دولت را به راحتی بیان می کنند من در طرح این مباحث اشکالی نمی بینم و آنقدر هم تعجب آور نیست یک امر طبیعی است که انجام شد.
وی با بیان اینکه در دوره نهم تعامل بین دولت و احزاب بیشتر از حال حاضر بود خاطرنشان کرد: این مسائل که از نگاه احزاب مطرح شد حتما روی اصلاح رویه دولت تأثیرگذار خواهد بود. ضمن آنکه تشکل های سیاسی یکسری وظایفی دارند که باید آنچه به نظر شان می رسد خواه انتقاد و خواه پیشنهاد به سمع و نظر رئیس جمهور برسانند فارغ از اینکه ایشان در چه جایگاهی هست و چه نگرشی نسبت به احزاب دارد.
در رابطه با جزئیات این دیدار، عضو دیگر جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت:
در این ملاقات مطالبی به دکتر احمدی نژاد تذکر داده شد تا در مشی رئیس جمهور، حامیان و دولت وی اصلاح رویه ای صورت گیرد.
ابوالقاسم رئوفیان افزود:
ایشان هر از چند گاهی با اتخاذ مواضعی مجلس را به چالش می کشد و برخی طیف های اصولگرا را دچار زحمت می کند یا آنکه به قانون از باب انجام وظیفه توجه لازم صورت نمی دهد.
وی ادامه داد:
برای حل ریشه ای مسائل اقتصادی کشور، تنگناهای معیشتی مردم و مشکلاتی که دامن گیر جامعه شده است تدبیر مناسبی اندیشیده نمی شود. برخی تندرو های حامی دولت چنان به اعلام دیدگاه ها و نظرات خود می پردازند که اختلافات میان گروه های اصولگرا بیش از پیش نمود پیدا می کند و رخ می نماید.
دبیرکل حزب ایران زمین تصریح کرد: بواسطه تشدد نظرات و تفاوت دیدگاه ها، دشمن جسورتر می شود چون با اعمال تحریم های اقتصادی درصدد آنست که روی معادلات داخلی تأثیرگذار باشد و عمیق شدن شکاف ها میان طیف های اصولگرا به نوعی دشمن را به ادامه رویکرد خود تشویق می کند. اینها مواردی هستند که در سیاست داخلی و سیاست خارجی وجود دارد و چهره های مطرح جبهه بزرگ اصولگرایی نسبت به آنها حساس شده اند.
وی اضافه کرد:
اظهارات رئیس جمهور در ارتباط با احزاب و گروه های سیاسی و نوع ادبیاتی که در عتاب و خطاب احزاب به کار گرفت باعث شد تا شخصیتی نظیر عسگراولادی رسالت حزبی خود بداند تا در این ارتباط مطالبی را به ایشان متذکر شود. امید است این هشدارها موثر بیفتد و بیش از این شاهد اصطکاک و برخورد میان مسئولان، شخصیت ها و دستگاه های نظام بالاخص مجلس و دولت نباشیم.
رئوفیان افزود:
انتظار می رود احمدی نژاد با عبرت از گذشته یک آسیب شناسی جدی در رویکرد خود و دولت انجام دهد و نقد دلسوزانه شخصیت های اصولگرا را در تصمیمات لحاظ کند تا منافع و مصالح کشور در حداکثر انتظار تأمین شود.
در همین راستا حمید رضا ترقی، معاون بین الملل دبیرکل حزب موتلفه، اظهار داشت: حقیقت این است که ریشه اختلافات اصولگرایان با دولت بر سر یک موضوع نیست اما عمده اختلاف اصولگرایان با دولت در روش‌های اجرایی و بعضا برخی موضوعات کارشناسی و همچنین تفاوت‌نظر در رابطه با بعضی موضوعات فرهنگی است.
وی اضافه کرد: انتقادات خیرخواهانه و تبادل نظر در فضایی دوستانه همیشه اثربخش است. در رابطه با انتقادات اصولگرایان از برخی اقدامات دولت نیز چون این انتقادات به حق و در جهت پیشبرد امور صحیح کشور بوده، دولت به آنها توجه کرده است. نقد و بررسی به دور از جو سازی و با نگاهی منصفانه اقدامی بوده که همیشه از سوی اصولگرایان صورت گرفته است.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه خاطرنشان کرد: نام بردن مصداقی از انتقاد اصولگرایان که دولت به آن توجه کرده است ، کار درستی نیست. اصل این است که دولت در جهت اصلاح روش نادرست گام بردارد که این اقدام از سوی دولت انجام شده و اکنون نیز به آن توجه می‌شود.اگر بخواهیم از اقدامات نام ببریم دیگر احزاب یا تشکل‌ها دلگیر می‌شوند که چرا فقط به انتقادات موتلفه توجه شده و این باعث جوسازی می‌شود.

ضلع سوم فتنه زاویه ای دیگر از ضرورت دیدار احمدی نژاد و عسگراولادی

مهدی محمدی دبیر سیاسی روزنامه کیهان در جلسه انصار حزب‌الله از شکل‌گیری ضلع سوم فتنه خبر داد و تاکید کرد که این جریان خود را انقلابی‌تر از رهبری می‌داند.
وی هدف فتنه‌گران از آشوب‌ های پس از انتخابات را زیر سوال بردن مشروعیت اخلاقی نظام و رهبری در ذهن مردم دانست و افزود: اینها می‌خواستند به مردم بگویند، نظام الهی هیچ وقت با مردمانش این گونه رفتار نمی‌کند، در حالی که واقعیت چیزی دیگری بود و بسیاری از کشته سازی‌ها توسط خودشان صورت گرفته بود و این نظام در مورد آنها حداکثر مماشات را کرد.   لذا یک پروژه‌ای وجود داشت که اعتبار اخلاقی نظام فروکش کند و کار به جایی برسد که رهبری به لحاظ اخلاقی و انسانی در موضعی نباشد که وقتی صحبتی با مردم کرد، توسط مردم شنیده شود و آنان را به تفکر وادار کند.
محمدی هم‌چنین به ظهور جریانی در کشور اشاره کرد که به عقیده او تشکیل دهنده ضلع سوم فتنه خواهد بود و خاطرنشان کرد: در کشور جریانی در حال ظهور است که می‌خواهد بگوید من از رهبری انقلابی‌تر هستم. جریانی که در صدد است طیف حزب‌اللهی‌ جامعه را مقابل آقا قرار دهد و نسبت به ایشان مسأله‌دار کند. این جریانی است که نمی‌خواهد کشور روی آرامش به خود ببیند و حتی‌المقدور می‌خواهد دور آقا را خلوت کند و فقط خودش بماند و زمانی که چنین شد بگوید حالا که من فقط مانده‌ام، باید اختیارات را تفویض کنید. چرا که من 25 میلیون رأی دارم و ...
وی تاکید کرد: این حرف‌ها را زده‌اند. باید مراقب بود؛ چرا که هیچ‌کس در این کشور انقلابی‌تر از رهبری نیست و هرکس چنین ادعایی کرد، مطمئناَ یک جای کارش عیب دارد و این اول انحراف است.
دبیر سیاسی روزنامه کیهان تصریح کرد: نظام باید نسبت به این جریان فتنه تدبیری بیندیشد، چرا که مقام معظم رهبری هم در بهمن سال گذشته به 35 نماینده مجلس فرمودند، بروید مردم را برای فتنه‌های جدید و بزرگ‌تر آماده کنید. خیلی از چیزهایی که ما تازه متوجه می‌شویم ایشان از قبل دیده‌اند و هشدار داده‌اند ولی بعضی آقایان گوش نکرده و هنوز هم گوش نمی‌کنند!
اسداله بادامچیان در همین رابطه با اشاره به حامیان رئیس جمهور گفت: در مجلس و سایر دستگاه های حکومتی در نظام جمهوری اسلامی ایران، اصولگرایان فقاهتی- ولایی حرف اول و آخر را می زنند. البته در بین اصولگرایان هستند افرادی که به مرجعیت و روحانیت تنها به عنوان یک طبقه اجتماعی نگاه می کنند و به دیدگاه فقاهتی - ولایی اعتقادی ندارند.
وی افزود: دیدگاه مذکور مربوط به زمان حال نیست و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشته و در هر برهه تحرکاتی نیز انجام داده ولی چون با اقبال مردمی مواجه نشد خاموش شده است.
نماینده مردم تهران و قائم مقام حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: راهکار مقابله با این تفکر آگاهی بخشی به مردم و شفاف کردن مرزبندی های اصولگرایی بدون جنجال ها و دعواهای سیاسی است چراکه برخی منفعت خود را در دعوای سیاسی می بینند تا حقایق به چشم نیایند.

لزوم بازگشت ریش سفیدی به اردوگاه اصولگرایی

در هنگامه‌ای که برخی نزدیکان دولت از پایان عصر ریش‌سفیدی در مناسبات اصولگرایانه خبر می‌دهند، باز هم همه امیدها برای بازگشت دولت به چارچوب‌های اصولگرایانه، معطوف به تلاش‌های یک ریش‌سفید باسابقه است. عسگراولادی از سال گذشته تا به امروز تلاش های زیادی را در این رابطه راجع به موضوعات مختلف به کار بست که هرچند موفقیت درخوری به همراه نداشت اما این سیاستمدار 77 ساله گویا همچنان خود را متعهد و مسئول برای برقراری آرامش و میانه‌روی‌اش می داند و از این جهت بر رایزنی با احمدی نژاد اصرار ورزید، نامه نوشت و به دیدار وی رفت. با این وجود باید منتظر ماند و دید که آیا دور تلاش‌ها برای کاهش اختلافات میان دولت و اصولگرایان، نتیجه‌ بخش خواهد بود یا اینکه همچون گذشته، اقدامات وی ناکام خواهد ماند.


امید کرمانی ها
1389/05/06 


آدرس مطلب:
http://www.risheh.com/view-4320.html   

 « تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :