http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - مهدی کلهر : بسیاری از مشکلات سال گذشته، هنوز مانند آتش زیر خاکستر است! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 شهریور 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 مهدی کلهر :  بسیاری از مشکلات سال گذشته،

 هنوز مانند آتش زیر خاکستر است! ...


 

 

 

مشاور احمدی‌نژاد: بسیاری از مشکلات سال گذشته، هنوز مانند آتش زیر خاکستر است

از رفتار حسن‌آقا در مراسم سالگرد امام خوشم آمد

باید بسیاری از مشکلاتی را که پارسال داشتیم و هنوز هم داریم و برخی از آن آتش زیر خاکستر است را، با یک فکر عاقلانه حل و فصل کنیم.


--------------------------------------------------------------------------------

آفتاب: مشاور رسانه‌ای رییس‌جمهوری، با بیان اینکه "ترورهای اول انقلاب ملاک‌های ما را تغییر داد و امروز به‌دلیل نبودن نخبگان یا رخوت و نخوت آنان دچار وارونگی ارزش‌ها شده‌ایم"، اظهار کرد:
در ایران نظام تشخیص اندیشمند و اندیشه‌ورز و اندیشه‌باز وجود ندارد و این مشکل حاکمیت است.

مهدی کلهر گفت:
ما باید بسیاری از مشکلاتی را که پارسال داشتیم و هنوز هم داریم و برخی از آن آتش زیر خاکستر است را، با یک فکر عاقلانه حل و فصل کنیم.

مهدی کلهر؛ مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهوری
 وی افزود: اینجا مهدی کلهرم نه مشاور محمود احمدی‌نژاد.
نمی‌دانم ایده انتقال کارکنان دولت از کیست اما حتما شکست می‌خورد، چرا که مانند الگوی مدیریتی شوروی سابق است و محکوم به شکست خواهد بود، و دولت‌مردان به جای انتقال اجباری کارکنان، باید فرصت‌ها را منتقل کنند.

کلهر همچنین منتقدانه پیرامون سفر احمدی‌‌نژاد در سفر به آمریکا و نیویورک می‌گوید:
به احمدی‌نژاد گفتم چطور سازمان ملل می‌روی اما مجمع تشخیص مصلحت نمی‌روی. جواب داد خوشم نمی‌آید. گفتم لازم نیست خوش‌تان بیاید مگر شما سازمان ملل می‌روید، از همه خوشتان می‌آید؟

کلهر همین جا تاکید کرد:
ما یک مقدار تربیت سیاسی نیاز داریم من حرف احمد توکلی را قبول دارم که می‌گوید جای حزب خالی است.

پروژه مسکن مهر در نهایت شکست می‌خورد

مهدی کلهر همچنین معتقد است: به جای زائده ساختن برای شهرها مثل آنچه الان در قالب مسکن مهر اجرا می‌شود، باید شهرسازی کنیم همان‌گونه که شاه عباس و محمد شاه قاجار کردند... این را باید یقین داشته باشید این پروژه‌های مسکن مهر صرفا به صورت مسکّن مقطعی تجویز شده است. گرچه در شکستن قیمت مسکن موثر بود اما همگی شکست خواهند خورد.

وی ادامه داد:
من این را دوسال پیش گفتم. تمام کسانی که این مسکن مهر را ارزان خریده‌اند چندسال دیگر آنها را خواهند فروخت و یک‌سری سرمایه‌دار آن روز خواهند خرید و قیمت‌ها را بالا خواهند کشید و دوباره این داستان تکرار می‌شود. مانند آنچه در سعادت‌آباد تهران رخ داد و در تمام شهرهایی که اول انقلاب زمین مجاتی داده شد.

کلهر با انتقاد از اینکه مسکن مهر در پروژه‌های ساخت مسکن با متراژ بالا تعریف شده است، گفت: یک زن و شوهر جوان خانه 25 متری نیاز دارند. در اروپا اینگونه تعریف شده است که تا 25 متر برای زن و شوهر جوان و یک بچه 2 ساله هم کافیست. این یعنی به جای یک میلیون و 400 هزار تا مسکن مهر می‌توانستید 3 برابر بسازید یعنی 4 میلیون و 500 هزار تا مسکن بسازید و همین موضوع قیمت مسکن را بسیار پایین می‌آورد.

کلهر با بیان اینکه
تهران قدیم برای جمعیت تا 800 هزار نفر طراحی شده بود، گفت: جمعیت تهران وقتی از 800 هزار نفر بیشتر شد تهران بیمار شد. الان دیگر نفس‌های آخر را می‌کشد. آنقدر شکمش چاق شده که فعلا دارند چربی‌های آن‌را عمل می‌کنند، باید مواظب باشیم تهران زیر عمل نمیرد.

وی یاد آور شد: چین و انگلستان هر دو گرفتار پیه آوردن شهرهای‌شان شدند و شهرسازها به این فکر افتادند که اگر شهرهای جدیدی را به جای اضافه کردن جمعیت شهرهای بزرگ بسازند مشکل حل می‌شود.

شهرسازی در زمان رضاشاه موفق بود

کلهر همچنین به رواج شهرسازی در ایران قدیم اشاره کرد و گفت: شهرهایی که در زمان رضاخان توسط آلمان‌ها طراحی شد مثل رودسر، رامسر و لاهیجان با تعریف شهر ساخته شدند و شهرهای موفق و زیبایی هم بودند.

وی توضیح داد: تعریف شهر را غربی‌ها از میدان نقش جهان شیخ بهایی گرفتند، در یکی از کتاب‌های شهر سازی دیدم وقتی مادام دوالافا و تاورنیر و شاردن به ایران آمدند و صفت اصفهان را نصف جهان گذاشتند، دیده بودند که یک معمار مثل شیخ بهایی تمام عناصر شهر را یک‌جا جمع کرد. الگوی نقش جهان شیخ بهایی، مدینه النبی بود نه آتن و نه رم.

کلهر یکی از مشکلات شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران را تشکیل شهرک‌های خوابگاهی در اطراف شهر خواند و تاکید کرد که شهرک‌های خوابگاهی برای کشور وسیع همچون ایران حکم غده‌های چربی و زائده‌های خوش خیم و بدخیم دارد.

وی تاکید کرد که
بحث خلوت کردن تهران کلان‌تر از تمام جریانات سیاسی است و یک بحث کاملا فنی است که باید برای آن از تجربه بشری استفاده کرد.

کلهر خاطر نشان کرد:
آلمان بعد از جنگ جهانی دوم یک مارک وام به مسکن‌ساز برای فروش مسکن نداد، بلکه برای اجاره مسکن وام داد. چون اگر در سن کار - از 25 تا 55 سالگی - افراد صاحب مسکن شوند، دنبال کار در کنار خانه می‌گردند بنا براین کارخانه را باید کنارمسکن‌ها بسازیم. در صورتی‌که اگر فرد اجاره نشین باشد برای انتخاب کار و شغل در انتخاب مکان زندگی آزاد است و در 55 سالگی است که مردم به فکر داشتن مسکن می‌افتند.

کلهر گفت:
در زمان شاه هم نسل من، ما به راحتی می‌توانستیم صاحب خانه شویم، هیچ‌گاه به دنبال خرید مسکن نبودیم چون فکر می‌کردیم ما را زمین‌گیر می‌کند. اساسا مبله اجاره دادن در اروپا هم از بعد از جنگ جهانی اول مرسوم شد برای اینکه افراد در سن کار آزاد و رها باشند.

وی در عین حال گفت: من نمی‌گویم سیاست مسکن مهر قطعا و کاملا منفی است اما باید کارشناسی شود.

کلهر ادامه داد: آنچه امروز به عنوان عملکرد بد شهردار و دولت و وزارت مسکن داریم محصول یک تفکر و تعریف غلط و بی‌اطلاعی از تعریف شهر است در حالی‌که تجربه‌های موفقی در جهان وجود دارد.

پروژه انتقال پرسنل دولت از تهران قطعا موفق نیست

وی در پاسخ به این سئوال که آیا پروژه انتقال 40 درصد پرسنل دولتی از تهران درعرض چند هفته تا آخر مرداد موفق خواهد بود، گفت: انتقال سازمان های نامربوط از منطقه چه از تهران و چه غیر تهران حرف درستی است. اما مسأله خروج پرسنل از تهران و آگهی که دولت در این‌باره داده است کار اشتباهی است من برای آقای احمدی‌نژاد نوشته‌ام که راه‌حل این نیست.

کلهر افزود:
من در مناظره انتخاباتی در تلویزیون با مرعشی در سال 84 تاکید کردم که حداقل به 30 شهر تخصصی در کشور نیاز داریم این برای پیشرفت کشور ضروری است. توسعه براساس هر الگویی بدون داشتن شهرهای موضعی و تخصصی ممکن نیست.

وی یاد آور شد: دلیل اینکه سینمای آمریکا جهان را گرفت ساخت هالیوود بود و گرنه سینمای آلمان و فرانسه و انگلیس جلوتر بودند. ولی چون شهر تخصصی هالیوود ساخته شد و ارتباط عوامل فیلم‌ساز را آسان ساخت و محل رجوع فیلم سازان شد، سینمای آمریکا دنیا را گرفت.

کلهر در پیش‌بینی از موفقیت طرح خروج 40 درصد پرسنل دولتی از تهران گفت: من اصلا اصل موضوع را غلط می‌دانم و قطعا طرح ناموفق است. البته پرسنل برای تعطیلات به مسافرت تابستانی از تهران خارج می‌شوند، اما باز خواهند گشت!!

وی گفت:
به نظر من جای سئوال دارد از مدیریت کشور که چرا این‌گونه به موضوع نگاه نمی‌کند و به جای آن یک بخش‌نامه صادر می‌کند که 40 درصد را یک‌دفعه بریزد بیرون، چه کسی چنین کاری کرده و کجای دنیا موفق بوده است. حتی در کشور شوروی سابق در مورد شهر مسکو اینگونه عمل نمی‌شد و بسیار نرم‌تر بود.

کلهر این روش را با روش‌های ب‌کار گرفته شده در شوروی کمونیستی مقایسه کرد و گفت اگر این روش درست بود اتحاد جماهیر شوروی می‌ماند.

فرمانداران کشور از طرح انتقال تهرانی‌ها ناراضی‌ هستند

وی در تشریح عواقب طرح حمایت از پرسنل خارج شده از تهران توضیح داد:
دریک استان 20 فرماندار در یک جلسه استانداری به من می‌گفتند مردم ما می‌گویند این تهرانی‌ها پول‌ها را گرفتند و خوردند و حالا کارمند مثل ما می‌خواهد بیاید اینجا 25 درصد حقوق بیشتر از من بگیرد. تازه خانه هم به او می‌دهید؟ خوب چرا به من که از ابتدا در این شرایط زندگی کرده‌ام نمی‌دهید. اگر در شهرستان بودن کار خوبی است به شهرستان‌ها پول بدهیم و برای‌شان وام خانه دار شدن بدهیم.

کلهر با بیان این که اکثر فرمانداران سراسر کشور از اجرای این طرح ناراضی هستند، گفت: اکثر فرمانداران می گویند از وقتی این طرح مطرح شده ما دچار مشکل شده ایم. این نوع برخورد با افکار عمومی واحساسات عمومی درجامعه خوب نیست.

به احمدی‌نژاد نامه نوشتم

وی در یاد آوری مشاورت‌های خود با احمدی‌نژاد در این باره گفت: اولین روزی که این بحث مطرح شد برای دکتر احمدی‌نژاد این مطالب و نظریاتم را نوشتم. 5 سال قبل هم راجع به این موضوع با آقای احمدی‌نژاد صحبت کرده بودم.

کلهر در پاسخ به این سئوال که فکر می‌کنید چرا توجه نمی‌کنند، گفت:
از آنها بپرسید چرا توجه نمی‌کنند نه از من. من در نامه به دکتر احمدی‌نژاد نوشتم که بحث بسیار جدی است و بگذارید همه در این‌باره حرف بزنند و نظرات را هم بشنوید. این معضل فقط مربوط به کشور ما نبوده و نیست. این معضل در بیشتر کشورهای جهان بوده و هست و راه‌حل‌هایی هم ارائه شده و نتیجه داده است.

کلهر در پاسخ به این سئوال که مبدع طرح جدید در دولت برای خروج پرسنل ادارات از تهران چه کسی بود، گفت: نمی‌دانم چه کسی بود.

وی بار دیگر یادآور شد:
نمی‌توان از پایین تصمیم گرفت که تا پایان مردادماه 40 درصد کارمندان بیرون بروند. تا جایی‌که من اطلاع دارم هنوز تعداد متقاضیان خروج از تهران به 5000 نفر نرسیده است.

کلهر گفت:
اگر فرض کنیم این طرح موفق باشد کارمندی که 3 سال به بازنشستگی‌اش مانده باشد می‌رود و این مزایا را می‌گیرد و 3 سال بعد دوباره بر می‌گردد به تهران، ضمانت عدم برگشتش کجاست؟

کلهر تاکید کرد که در حال حاضر 100 تا شهر تخصصی در کشور نیاز داریم.

وی با بیان اینکه ساخت شهر تخصصی از ضرورت‌های پیشرفت کشور است، گفت: من متاسفم از اینکه دولت نهم به این موضوع توجه نکرد و هنوز هم متاسفم که به اصل موضوع اصلا گوش نمی‌کنند.

کلهر گفت: ما شهری لازم داریم که فقط درودگرها آنجا باشند. یک شهر که عروسک‌سازها در آنجا باشند شهری که خیاطان و طراحان لباس آنجا باشند. صنایع چرم در 3 شهر جداگانه ایران باشد. تنها اگر چنین کاری کنیم می‌توانیم با دنیا رقابت کنیم. و گرنه اگر کارخانه تولید لباس کودک درتبریز باشد و طراح آن در تهران مدل را هم از تایوان بیاوریم نمی‌توانیم با چین و تایوان رقابت کنیم. پراکندگی عوامل تولید کالا در افزایش هزینه و افت کیفیت آن بسیار موثر است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر مناطق تخصصی در شهر تهران توسط اصناف درست شده است اما این کار دولت است این وظیفه دولت است که جایی را برای اصناف جداگانه مشخص کند و وسایل رفاه را نیز فراهم نماید. حکومت باید در آمایش شغل و صنعت و سرزمین و تکنولوژی نقش پدرانه ایفا کند. نه مردم خودشان برای میز و صندلی و مبل یافت‌آباد را آباد کنند! یا شوش را به تیمچه حاجب‌الدوله برای فروش چینی و بلور تبدیل نمایند!!

کلهر با انتقاد از اینکه موضوع آمایش سرزمین مصوب مجلس رها شد و پیگیری نشد گفت: این راهی که انتخاب شده کمرکش راه می‌دانیم، سازمان‌های غیر مرتبط باید از تهران خارج شوند ولی اینها مشکل را حل نمی‌کند. گرچه کاری به جاست.

وی ادامه داد: این خیلی بد است که ما مصوبه آمایش سرزمین را داشته باشیم و حاضر نباشیم شهر جدید بسازیم من فکر می‌کنم این مشکل مربوط به کوتاهی ذهن برخی مسئولان ماست. در این مملکت باید یک نفر مثل آقا محمدخان و ناصرالدین شاه بتواند شهر بسازد اما ما نتوانیم بسازیم. انتخاب نقاطی در کشور برای شهرسازی کار مردم کوچه و بازار نیست، کار حاکمان مدبر و شجاع و آینده‌نگر است.

اقدامات خوب متکی و دانش‌جعفری که ناتمام ماند

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در دولت کسی با شما در این پیشنهاد همراهی کرد گفت: هیچ‌کس. البته چرا! باید از همراهی وزیر خارجه در کسب اطلاعات از کشورهای مختلف در دولت نهم و آقای دکتر دانش‌جعفری، وزیر وقت دارایی در هم‌اندیشی مقدماتی برای تبدیل مالیات‌های ثابت مسکن به مالیات‌های جاری که از افزایش قیمت مسکن در کشورهای پیشرفته جلوگیری می ‌کند یاد کنم، که البته رها شد.

کلهر در ادامه با بیان اینکه اصلا فرمایشات چکشی در این زمینه مثل اینکه بگوییم 40 درصد بروند بیرون از شهر جواب نمی‌دهد، گفت: اول باید دولت یک شهر آباد و جاذب بسازد که جوان و پیر عاشقانه در صف بایستند که بروند شهروند آن شهر بشوند، نه اینکه بگویند برو بیرون تا این مزایا را به تو بدهیم.

وی بااشاره به سفرهایش از پیش از انقلاب اسلامی تا کنون به کشورهای اروپایی و بلوک شرق گفت:
مثل بقیه کشورهای پیشرفته باید جذابیت‌های شهر را برای جلوگیری از مهاجرت به روستا ببریم. نگوییم روستا طبیعت دارد نیازی به پارک ندارد اینها در دنیا تجربه شده است. روستا‌ها را با یک طرح زیبا، کارآمد و جذاب به شهر تبدیل کنیم.

کلهر در باره انتخاب مکان برای ساخت شهر‌های جدید نیز گفت: مناطق کوهستانی بهترین منطقه برای شهرسازی است و از نظر امنیتی چه در شرایط جنگ و چه شرایط خاص محیطی مثل زلزله بهترین مناطق محسوب می‌شود. ما می‌توانیم در وسط کویر با کشیدن 250 کیلومتر لوله شهر بسازیم. ما نباید پیه اضافی بدنه تهران را در شهرستان‌ها تقسیم کنیم. قلب، ریه، کبد و معده هر شهر برای تعداد معینی از جمعیت ساخته شده است اضافه بر آن شهر را به نفس نفس می‌اندازد.

کلهر افزود: شما رامسر را نگاه کنید، نام قدیمیش سخت‌سر بوده است این یعنی اراده‌ای که سخت را رام می‌کند. من نمی‌خواهم از رضا‌خان تعریف کنم اما اگر ما قدرت تشخیص نداشته باشیم که تعریف مدیریت چیست وضع ما از این بدتر خواهد شد. آینده‌نگری در راستای آبادانی کشور وظیفه مدیریت کلان کشور است.

پروژه نواب کرباسچی الگوی شهرسازی شود

وی بخش دیگری از سخنانش را این گونه آغاز کرد: مدرس می‌گوید در این مملکت مسائل پیچیده فهمیده می‌شود اما بدیهیات فهمیده نمی‌شود.

کلهر گفت:
یکی از طرح‌های موفقی که در دوره شهرداری کرباسچی بود پروژه نواب بود. البته اشکالاتی داشت اما می‌شد اشکالاتش را برطرف کرد و با این روش کل ایران را نوسازی کرد. بدون سرمایه‌گذاری دولت.

وی ادامه داد: البته در دوره‌های کرباسچی کارهای اشتباه زیادی هم صورت گرفت مسبب اصلی شکست طرح‌های سازندگی آقای هاشمی، کرباسچی بود. چون ارزش افزوده سرمایه‌گذاری تهران شد 10 برابر درصورتی که کسانی که برای کارخانه‌ها موافقت اصولی گرفته بودند ارزش افزوده‌شان 30 درصد بود و مجبور شدند سرمایه را بیاورند و در تهران برج‌سازی کنند.

کلهر در ادامه با تشریح مزایای پروژه نواب گفت: باید مثل طرح نواب‌ خانه‌ها را به قیمت روز بخریم یک اتوبان بکشیم و یک باند سبز کنار اتوبان احداث کنیم و با فاصله از آن آپارتمان‌سازی کنیم و بفروشیم، هیچ پولی هم از کیسه دولت نمی‌رود. بر این اساس یک خیابان یک طرح و یک شکل و عریض بسازیم.

وی با ابراز تاسف گفت: در درگیری‌های سیاسی این طرح که یکی از بهترین طرح‌های کشور بود در کشور ما تکرار نشد. با وجودی که همین طرح نیز از کشورهای دیگر آمده بود!

کلهر توضیح داد:
من به بسیاری از استان‌های کشور بیش از 3 بار سفر کرده‌ام مشکل بسیاری از شهرهای ما تعریض خیابان‌هاست. اگر این طرح نواب را بررسی می‌کردیم آیا واقعا الگوی طرح نواب نمی‌توانست الگوی مناسبی برای کل کشور باشد؟ ما شهرهای ناتوان مالی زیادی در کشور داریم که نیازمند بازسازی هستند و خرید و تملیک بودجه‌های سنگینی می‌خواهد که الگو گیری از طرح نواب می‌تواند چاره کار باشد.

ایران باید حدود 8 منطقه فرهنگی در میان قومیت‌ها داشته باشد

کلهر با بیان اینکه موضوع آمایش سرزمین باید فراجناحی و فراسیاسی صرفا باتوجه به مباحث عقلی و تجربی با دقت پیگیری شود، گفت: ایران می‌تواند بین 5 تا 8 منطقه فرهنگی مثل هالیوود داشته باشد اگر شما شهری سینمایی بسازید که مترو و مهد کودک ودبیرستان و دانشگاه داشته باشد و نیازی به بیرون کردن سینماگران از تهران نیست خودشان می‌روند و از این عزیمت استقبال هم می‌کنند.

وی افزود: ما در مناطق ترک‌نشین، کردنشین، عرب‌نشین، در سیستان‌و بلوچستان و ... در هر کدام می‌توانیم یک منطقه فرهنگی جداگانه داشته باشیم در حالی‌که در حال حاضر سنندج حتی یک سینمای فعال ندارد اما یکی از بهترین دانشگاه‌ها و یکی از بهترین کتابخانه‌های کشور در سنندج است.

به جای زورآباد، اختیارآباد و اشتیاق‌آباد درست کنیم

کلهر گفت: ما باید به جای زورآبادها اختیارآباد درست کنیم. اشتیاق‌آباد درست کنیم. در 70 سال اخیرآنقدر مسئولان خواب و کوتاه فکر در مملکت داشته‌ایم که مدام حلبی‌آبادها به زورآباد‌ها تبدیل شده و زورآبادها را نهایتا به عنوان یک تومور چربی یا چرکی پذیرفته‌ایم و با هزار جان کندن به آن لوله آب و گاز و برق داده‌ایم؟

وی یادآور شد: کشور در حال ساخت است اصلا نباید در سن 25 تا 55 سالگی به فکر تملیک مسکن باشد موضوع اجاره را باید جدی بگیرید و جوانان را پویا و متحرک و با قابلیت انتخاب نگه دارید.

کلهر توضیح داد: قویترین کشورهای دنیا کشورهای مهاجر هستند. تاریخ اسلام میلادی نیست با اینکه سال میلاد پیامبر هم سال مهمی بود سال عام‌الفیل. بعثتی هم نیست هر چند بعثت هم خیلی بزرگ است. هجری است. چون هجرت هم مهاجر را می‌سازد و هم انصار را. دینی که تا این اندازه در آن مهاجرت اهمیت دارد 30 سال در رادیو تلویزیون تبلیغ کردیم که مهاجر بد است. مثل کمونیست‌ها که می‌خواستند مسکو بزرگ نشود.

مسئولان جایگاه مدیریتی خود را درک کنند

وی در پاسخ به این سئوال که مصوبات استانی در 5 سال اخیر چه تاثیری در حل معضلات آمایشی دارد، گفت: مصوبات استانی عمدتا بسته به درخواست مردم و مسئولان استانی بوده است مردم نگاه آمایشی ندارند ما نیازمند مسئولانی هستیم که جایگاه خود را درک کنند، بچه در منزل اعلام می‌کند که گرسنه است اما این شما هستید که بودجه منزل را با غذای روزانه تنظیم می‌کنید آمایش یعنی نگاه مدیریتی از بالا. مدیریت کلان کشور متناسب با شرایط جهان و مزیت‌های کشور باید شجاعانه، یک طرح آمایش سرزمینی را مدنظر قرار دهد.

حذف یک‌پارچه یارانه انرژی در سراسر کشور صحیح نیست

کلهر درباره تاثیر هدفمند‌سازی یارانه‌ها بر ترکیب جمعیتی در کشور گفت: من با اینکه انرژی در ایران یک قیمت است مخالفم. در خیلی از کشورها برای اینکه مردم در نزدیک مرزها زندگی کنند به ساکنان آن منطقه یارانه می‌دهند، اما آن یارانه را در مرکز نمی‌دهند.

وی ادامه داد: من به عنوان یک شهروند اگر بدانم در منطقه گرمسیری قیمت برق ارزان‌تر است، آنجا زندگی می‌کنم و کولر گازی می‌زنم، یارانه دادن در دنیا رسم است به بخش‌های مختلف و بنا بر ضرورت در انگلیس و آمریکا و فرانسه و کانادا یارانه داده می‌شود؛ اصل سوبسید درست است اما جایش باید روشن شود.

کلهر معتقد است: عنوان هدفمندکردن یارانه‌ها عنوان بسیار عاقلانه‌ای است اما باید این را روی آمایش سرزمین پیاده کنیم. یعنی اگر لازم داریم در شرق کشور تراکم جمعیت داشته باشیم باید هزینه کنیم و امکانات رفاهی را اول آماده کنیم و یارانه هم بدهیم.

مدل هدفمندی یارانه‌ها باید تغییر کند

وی ادامه داد: مدل هدفمند کردن یارانه‌ها باید به شیوه‌ای دیگر باشد در جنوب کشور بدون کولر گازی نمی‌توان زندگی کرد اگر از آنجا همان پول برقی را بگیرید که در اصفهان می‌گیرید تمام جنوب کشور خالی می‌شود.

کلهر با بیان این مثال که در شمال آمریکا که سردسیر است یارانه انرژی داده می‌شود، گفت: برای هدفمند کردن یارانه‌ها باید در هر منطقه دلیل و استدلال داشته باشیم و میزان یارانه هم مشخص باشد هم تشویقی و هم تنبیهی.

وی در پاسخ به این سئوال که در حال حاضر در کشور چه نهادی باید مسئولیت این کار را برعهده بگیرد، گفت: این کار کار حاکمیت است، یک گروهی که حتما باید در حاکمیت باشد و حتما شجاع باشد، این‌ها را ببیند و برای مردم توضیح بدهد. این را نمی‌توان به تصمیمات مردم روستاها و شهرها در مصوبات استانی موکول کرد.

کلهر ادامه داد: وقتی ما در سخنرانی‌ها از تمدن ایران و فرهنگ غنی ایران حرف می‌زنیم باید بتوانیم از آنها چیز یاد بگیریم.

نخبگان دچار رخوت و نخوت شده‌اند

وی در پاسخ به این سئوال که مسئولیت نخبگان در این میان چیست، گفت: نخبگان دچار رخوت و نخوت شده‌اند. ما یک مشکل داریم که نظام تشخیص اندیشمند و اندیشه‌ورز و اندیشه‌باز در کشور ما وجود ندارد. یعنی بسیاری از مترجمین ما از مولف خارجی بیشتر دچار نخوت می‌شوند اگر این را داشته باشیم می‌توانیم بگوییم دولت سراغ نخبگان رفته است یا نرفته است.

کلهر در پاسخ به این سئوال که مشکل از نخبگان است یا حاکمیت، گفت: مشکل حاکمیت است. به هر حال مسئولیت با حاکمیت است تا به هر طریق ممکن بهترین و مناسب‌ترین راه را انتخاب و شجاعانه اجرا کند.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که هرکس کار خودش را بلد باشد. مدیریت تعریف مشخصی در دنیا دارد و آمایش اساسا کار استراتژیست هاست.

کلهر ازتخصص‌های نامرتبط مدیران و مسئولان کشور همچنین اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس انتقاد کرد و گفت: در مجلس ما متخصص آپاندیسیت وکیل مردم شده است در حالی که نماینده مجلس باید تاریخ ایران و پارلمان‌های جهان و مشروطیت را خوانده باشد و باید از کسی که می‌خواهد وکیل مردم بشود اینها را پرسید و امتحان گرفت. کسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود نمی‌ تواند پزشک جراح باشد، این چه ربطی به ریاست‌جمهوری دارد و صرف دکتر بودن دلیل بر انتخاب شدن به عنوان رئیس‌جمهور نیست.


وی افزود: در کشورهای پیشرفته استراتژیست‌ها سیاست کشور را در دست می‌گیرند، وقتی پست سیاسی می‌گیرند باید تاریخ خودشان و جهان را بدانند و تمام قواعد بازی‌های سیاسی و حزبی خودشان را بشناسند و جهان را بشناسند. اینکه تمدن غرب سقوط می‌کند به خاطر این است که قطار را عوضی سوار شده‌اند و الا در قطار درجه یک هستند. ما اینجا قطار را درست سوار شده‌ایم ولی در قسمت باری هستیم.

کلهر گفت: مجلس باید ابتدا ضوابط را اصلاح کند و شرایط وکالت و گرفتن سمت‌های اجرایی را تغییر دهد. صرف داشتن یک مدرک تحصیلی گمراه کردن رای دهندگان است. شناخت تاریخ تطور قوانین، یکی از ضروریات نمایندگان مجلس است.


کلهر با اشاره به تفاوت جامعه غربی با جامعه ایرانی گفت: آزادی و دموکراسی در جامعه غربی معنای حکومت مردم بر مردم نمی‌دهد بلکه به این معناست که مردم در انتخاب لباس و غذا و ... آزادند اما به سیاست کاری ندارند.

وی ادامه داد: من در اروپا از مردم در این‌باره پرسیدم جواب‌شان این بود که ما پول خرج کرده‌ایم و سیاست‌مدار تربیت کرده‌ایم که برای سیاست ما کار کند و دلیلی ندارد که ما خود را وارد سیاست کنیم. این مشابه همان اعتمادی است که ما به روحانیت داریم. در غرب آنقدر به حکومت اعتماد دارند که هر چه حکم کند می‌پذیرند. اما در فرهنگ و کشور ما این مدل در قبل از انقللاب بارها شکست خورده است.

برخی مشکلات پارسال آتش زیر خاکستر است

وی همچنین بهبود شرایط مدیریتی کشور همچنین پیشرفت کشور در سایه آمایش سرزمین را در گرو توجه به وحدت و انسجام ملی خواند و گفت: آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود بر انسجام و اتحاد ملی تاکید کرد و این کاملا درست بود.

کلهر ادامه داد: ما باید بسیاری از مشکلاتی را که پارسال داشتیم و هنوز هم داریم و برخی از آن آتش زیر خاکستر است با یک فکر عاقلانه حل‌و فصل کنیم. باید بررسی کنیم چرا این مسائل به‌وجود آمد، و اساسا حق کجاست؟ سیاه و سفید هم نباید ببینیم. به هر حال هرچه اتحاد و انسجام ملی قوی‌تر باشد استحکام و سرعت پیشرفت ما بیشتر خواهد شد.

آنها که در پی وحدت نیستند کم شعورند

وی افزود: برای همین می‌گویم که من به عنوان مشاور احمدی‌نژاد مصاحبه نمی‌کنم به عنوان کلهر می‌گویم که باید این مسائل را جزء به‌جزء بررسی کرد. از گفت‌و گو و نقدهای دلسوزانه نترسیم و استقبال کنیم.

کلهر در پاسخ به این سئوال که چرا عده‌ای در کشور به دنبال وحدت و انسجام نیستند، گفت: کم شعورند. پیغمبر هم می‌گفت دو گروه کمر مرا شکستند، جاهل متنسک و عاقل متهتک.

رفتار حسن‌آقا را مراسم سالگرد امام پسندیدم

وی گفت:
من از رفتار حسن آقا در مراسم سالگرد امام خوشم آمد. آدم باید بتواند فحش بخورد و چیزی نگوید. چه به‌جا و چه نابه‌جا.

کلهر ادامه داد: من اوایل دولت احمدی‌نژاد 4-3 ماه به‌جا و بی‌جا فحش خوردم. در ماجرای حضور بانوان ورزشگاه یک شب شام در صدا و سیما مهمان بودم که یک نفر از مدیران صدا و سیما از میان صحبت فریاد زد که پسران آقای مصباح یزدی گفته‌اند حضور بانوان در ورزشگاه پیشنهاد کلهر بوده است، گفتم من هم مثل شما در رادیو شنیدم که گفته‌اند علی‌آبادی بررسی کند. گفتم برو به آقازاده‌های آقای مصباح بگو شما به من تهمت زده‌اید اما معنی این آن نیست که با این موضوع مخالفم. چون نامه در باره بررسی یک مشکل و معضل بود و اصولا بررسی، کار عاقلانه‌ای است.

خیلی بجای مشایی و آقایان ...فحش خوردم

وی ادامه داد: من خیلی به جای آقای مشایی و آقایان... فحش خوردم، متاسفانه قیافه من طوری است که گویا همه فسق‌و فجورهای احتمالی دولت می‌ریزد گردن ما. سهم ما از دولت این است! از سر قسمت نمی‌باید گریخت- عین الطاف است ساقی آنچه ریخت.

کلهر گفت: این عده‌ای هم که می‌گویید خواستار انسجام و وحدت نیستند آدم‌های بدی نیستند اما سقف فکرشان تا حد زانو است خیلی کوته فکرند. همان‌طور که رهبر عزیز انقلاب فرموده‌اند همگی باید به سمت جذب حداکثری و دفع حداقلی برویم.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا به نظ رمی‌رسد ریشه اختلافات در سطوح بالایی حاکمیت و در سطح مسئولان بلندپایه است، گفت: دقیقا چون آنها بی‌اطلاع‌ترند، چون ما وقت نداشتیم درس بخوانیم. اینکه آقا فرمودند مردم بیشتر از خواص می‌فهمند راست گفتند.

حاضرم محاکمه شوم

وی با اشاره به اینکه متاسفانه نسل اول انقلاب تجربه خود را به نسل‌های بعدی منتقل نکرد، گفت: نسل ما باید به تاریخ پاسخ بدهد و خودم حاضرم به عنوان نسل اول انقلاب به این جرم محاکمه شوم. البته نسل‌های بعدی انقلاب بسیار با هوش‌تر از ما هستند و بسیار باسوادتر و بسیار شجاع‌تر و بسیار با ایمان‌تر اما، تجربه کمی دارند.

جزئیات دیدار 3 ساعته با علیرضا بهشتی

کلهر با بیان خاطره‌ای در تبیین ضرورت تعامل و گفت‌و گوی سیاسی، گفت: علیرضا بهشتی که از زندان بیرون آمد، محمدرضا بهشتی تماس گرفت و گفت علیرضا می‌گوید من از تمام آن‌طرفی‌ها فقط کلهر را قبول دارم و می‌خواهم صحبت کنم. گفت بیایید موسسه بابا و رفتم. 2 ساعت و50 دقیقه صحبت کردیم هر 40 دقیقه هم زنگ می‌زد به مهندس موسوی گزارش می‌داد مهندس هم می‌گفت: ادامه بده. آقای شرف‌الدین هم شاهد صحبت‌های ما بود. گزارش تفصیلی این دیدار را هم به هیچ‌کس حتی احمدی‌نژاد هم ندادم. محمدرضا بهشتی از من تشکر کرد و گفت می‌خواهم بازدید پس بدهم اما اطرافیانش نگذاشتند. 4 بار قرار گذاشتم و آنها قرار را بر هم زدند. به قول یکی از دوستان همکار شما متاسفانه کار دست بچه‌ها افتاده!!

به احمدی‌نژاد گفتم چرا به مجمع تشخیص نمی‌روی ولی به سازمان ملل می‌روی

وی افزود: من اولین کسی بودم که به آقای احمدی‌نژاد گفتم چرا به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی‌روی، گفت من خوشم نمی‌‌آید. گفتم لازم نیست خوش‌تان بیاید مگر شما سازمان ملل می‌روید از همه خوش‌تان می‌آید؟ ملت به شما رای داده و حقوق می‌دهد که در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کنید.

کلهر تاکید کرد: ما یک مقدار تربیت سیاسی نیاز داریم من حرف احمد توکلی را قبول دارم که می گوید جای حزب خالی است. البته از دید بنده نه تنها چند ماه قبل از انتخابات، یا برای کسب قدرت، بلکه برای آموزش سیاسی به همه اقشار جامعه که حداقل به یک دستور زبان و واژگان سیاسی مشترک برسیم.

ترورهای اول انقلاب ملاک‌های ما را تغییر داد

وی در پاسخ به این سئوال که چرا این‌گونه شد و طیف نخبه برای اداره کشور روی کار نیامد، گفت: این تقصیر آمریکا بود. ترورهای اول انقلاب ملاک‌های ما را تغییر داد. امروز باید ملاک شناسایی اندیشمند، اندیشه‌باز و اندیشه‌ورز داشته باشیم تا بتوانیم نخبگان را شناسایی کنیم. ما دچار یک اینورژن و وارونگی ارزش‌ها شده‌ایم و کسی باید باشد که جرات کند و این را بگوید.

ملاک بی‌حاشیه بودن برای انتخاب وزیران اشتباه است

کلهر گفت: من یک‌بار گفتم اینکه می‌گویید وزیر باید بی‌حاشیه باشد خوب نیست، انسانی که حاشیه ندارد آدم نیست. پر حاشیه‌ترین انسان تاریخ پیامبر است که از هنگام تولد پدر نداشت و مادر بزرگوارش را هم از دست داد، یا ازدواج ایشان با حضرت خدیجه که ثروتمندترین بانوی آن زمان بود از دید عده‌ای حاشیه‌ساز می‌شد. روایت صریح از پیامبر داریم که اگر کسی دشمن جدی نداشته باشد در ایمانش شک کنید. وقتی دشمن دارید معلوم است که تاثیر گذارید و معلوم است که دشمن حاشیه می‌سازد. امام هم پرحاشیه بود. حضرت امام تنها روحانی بود در قم که کفش پوشید. دختران و همسر امام چادر کمری را برداشته و چادر چرخی سر کردند. شما نمی‌دانید چقدر پشت سر امام حرف بود. هر آدم توانمندی حتما حاشیه دارد. چقدر مرحوم شهید مطهری حاشیه داشت؟! چقدر او را با زبان و حتی قلم سنگ زدند؟!

وی تاکید کرد: باید بدون نگاه جناحی و حزبی این مسائل مهم را بررسی کنیم. مهمترین مسئولیت خوب آموزش نیروی سیاسی و مدیر است.


نشانی مطلب:
http://aftabnews.ir/vdcgw39qnak9zt4.rpra.html              
1389/06/03

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :