http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ما در وضعیتی نیستیم که رئیس جمهور آزمون وُ خطا را ادامه دهد!آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 21 شهریور 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 ما در وضعیتی نیستیم که

رئیس جمهور آزمون وُ خطا را ادامه دهد!

 


...رحیم مشایی-نماینده رئیس جمهور در امور خاورمیانه- ركن ركین هیئت دولت است وخود را یك سروگردن بالاتر از دیگران می داند.خصوصا" این كه از حمایت غیر قابل وصف رئیس جمهوربرخورداراست و بعید است به سادگی هماهنگ با وزارت خارجه عمل كند.

(یادداشتی از دکتر سیف الرضا شهابی-بابل)
چندروز قبل هنگامی كه ازطریق رسانه ها مطلع شدم آقای رئیس جمهور نزدیكان فكری اش را به عنوان نمایندگان ویژه در عرصه دیپلماسی برای مناطق مختلف برگزید، تعجب نكردم؛ زیرا از قبل احساس می كردم كه اختلافی جزئی و یا كلی در سیاست خارجی بین آقایان احمدی نژاد- رئیس جمهوری و منوچهر متكی -متولی سیاست خارجی جمهوری اسلامی- وجود دارد.

اگر برخی حمایت ها از عملكرد وزیرمحترم خارجه نبود، آقای متكی می بایست در اواسط دوره دولت نهم به سرنوشت برخی از همكارانش در كابینه نهم مبتلامی شد و یا حداكثر دولت نهم را به پایان می رساند و برای دولت دهم به مجلس شورای اسلامی معرفی نمی شد.

براین اساس تا حدودی
احكام آقای احمدی نژاد برای تقابل با وزیر امور خارجه اش قابل پیش بینی بود و حتی زودتر از این انتظار می رفت، لیكن این كه اكثر افراد برگزیده سابقه ای در دستگاه دیپلماسی ندارند بیشتر تعجب بر انگیزبود! البته این مورد هم با مواردی كه در دولت های بعدانقلاب به ویژه دولت های نهم و دهم در چندسال اخیر شاهد بودیم قابل توجیه بود! فقط دوسئوال برای این جانب وجودداشت:

اولا"
این كه مقامات ارشد مملكت كه سیاست خارجی با نظر ایشان تدوین وتنظیم می شود چه موضعی دارند؟ كه خوشبختانه پاسخ این سئوال را مبنی بر مخالفت رهبری در دیدار با هیئت دولت در تاریخ هشتم شهریور ماه امسال دریافت کردم.

دومین سئوال این بود که با توجه به این كه این احكام با قانون اساسی مغایرت دارد چگونه متولیان حفظ قانون در مجلس شورای اسلامی سكوت کرده اند؟ تا این كه اخیرا مركز پژوهش های مجلس بالصراحه آن را رد كرد و صدور احكام مزبور را مغایر با اصل 127 قانون اساسی اعلام کرد.

مطمئنا موازی كاری پدیده ای ناصحیح است كه جز بروز اختلاف و اتلاف انرژی و جنگ اعصاب نتیجه دیگری در بر ندارد،
مخصوصا اگر موازی كاری در دستگاه دیپلماسی و آن هم در شرایط خاصی كه جمهوری اسلامی در سطح منطقه و بین المللی با آن روبرو است روی دهد .

موازی كاری در سطح داخلی عوارض فراوان بر جای می گذارد و اگر ازسطح داخلی فراتر رود و درتحركات سیباست خارجی رخ دهد آسیب های جدی به كشور وارد خواهد ساخت .

در كشورهای دیگر مشاهده شده كه رئیس جمهور برای برخی از موضوعات خاص در سیاست خارجی نمایندگانی بر می گزیند؛ برای مثال باراك اوباما- رئیس جمهور آمریكا- آقای "جرج میچل"را برای مسئله فلسطین و یا "ریچاردهالبروك"را برای افغانستان به عنوان نمایندگان ویژه انتخاب كرد.

اولا" برای انتخاب این افراد با دستگاه دیپلماسی هماهنگی لازم به عمل آمد و موازی كاری نیست.

ثانیا" شخصیت های انتخاب شده در حد و قواره ای نیستند كه برتر از وزیر خارجه باشند. در حالی كه نماینده رئیس جمهور در امور خاورمیانه ركن ركین هیئت دولت است وخود را یك سروگردن بالاتر از دیگران می داند. خصوصا این كه از حمایت غیر قابل وصف رئیس جمهوربرخورداراست و بعید است به سادگی هماهنگ با وزارت خارجه عمل كند .

كشور ما در وضعیت معمولی قرار ندارد تا با آزمون وخطاهائی این جنینی بتوان از گردنه ها بدون عوارض جدی عبور كرد .ما امروز در شرایطی قرار داریم كه باید در سیاست خارجی از انسجام بر خوردار باشیم وبسیار حساب شده عمل كنیم.

آن هائی كه در آن سوی مرزها تحركات جمهوری اسلامی را رصد می كنند از كوچك ترین اشتباه تهران بیشترین استفاده را خواهند برد و ضرباتی وارد خواهند كرد كه غیر قابل جبران است.

نشانی
مطلب:
http://www.mazandnume.com/?PNID=V11165                   

16/06/1389

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :