http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - تاریخچه-ی سیاسی مواد مخدرآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ دوشنبه 22 شهریور 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 تاریخچه-ی سیاسی مواد مخدر

 

 

    

 بی گمان امروزه فاجعه مواد مخدر و اعتیاد به آن ، یکی از بزرگترین و پیچیده ترین معضلهایی است که می شود گفت تمام کشورهای جهان به نوعی با آن روبرو هستند ، بنابراین هیچ ناهنجاری و جرمی مانند قاچاق مواد مخدر ، شکل جهانی و بین المللی به خود نگرفته است . مواد مخدردر دنیای امروزحد و مرز نمی شناسد و همه ملتها را دچار آثار ویرانگر خود کرده است ، برای مبارزه با این نا هنجاری ، کشورهای مختلف بر اساس ویژگی های فرهنگی ، اجتماعی ، میزان مصرف و چگونگی مصرف مواد مخدر در جامعه خود ، راههای متنوعی در پیش گرفته اند که
متأسفانه ، گویی تلاش مبارزه کننده گان با این معضل ، بسیار ناکار آمدتر از تلاش توسعه دهندگان و رواج دهندگان آن است .


بر این اساس ، به نظر می رسد شناسایی تاریخچه مواد مخدر ، انگیزه های ترویج ، و قدرت کسانی که از رواج مواد مخدر سود می برند ، برای یافتن راههای مبارزه منطقی تر و اثر گذارتر ضروری باشد ، که در این نوشتار به آن پرداخته شده است .


به نقل از کتاب پژوهشی نو در مواد مخدر و اعتیاد ، مطالعه بر روی آثار گوناگون به جا مانده از پیشینیان نشان می دهد که آدمی از دیر باز با ویژگی های مواد مخدر آشنا بوده است
 
نخستین کاربرد مواد مخدر ، طبی و به عنوان دارو بوده و برای تسکین درد ، از راه خوردن یا مالیدن بر روی عضو استفاده شده است ، نقل است که
" افلا طون در این زمینه مطالعاتی داشته و با آزمایش خواص شیره گرز خشخاش ، آن را برای مداوای بیماران مورد استفاده قرار داده است."(1) همچنین به نقل از کتاب خزان زندگی: "محمد بن زکریای رازی در قرن سوم و ابن سینا در قرن چهارم و پنجم ، در خواص تریاک مطالعاتی داشته اند و در طب قدیم ایران ، استفاده از عصارۀ تریاک متداول بوده است ."(2)

بنابراین ، کاربرد اصلی و اولیۀ شیره خشخاش که قدیمی ترین مادۀ مخدر است ، در پزشکی بوده ولی در بسیاری از موارد ، زمامداران و اشراف به شکل تفننی آن را مصرف می کردند ، به گونه ای که مصرف عصارۀ خشخاش در میان سران مغول ، مشهور است. نکته ای که نباید از آن گذشت این است که در دوران گذشته ، استفاده از این ماده برای تخدیر به صورت امروزی معمول نبوده است و حتی مورد نکوهش نیز واقع شده است ، چنانکه ، از "بنگ" در تاریخ ایران باستان به "گیاه اهریمنی" تعبیر شده است .

صاحب نظران ، عصر صفوی را عصر آغاز مصرف مواد مخدر در ایران می دانند ، رواج تریاک در این عصر به حدی بوده است که شربت تریاک ، یا شربت کوکنار ، در عطاریها به فروش می رسید ، مصرف تریاک در این عصر به حدی شایع بود که فوت شاه عباس دوم را در اثر افراط در مصرف تریاک دانسته اند . اما بیشتر تحقیق کنندگان در زمینۀ پیشینۀ مواد مخدر ، اتفاق نظر دارند که تاریخ سیاسی مواد مخدر در ایران ، از زمان قاجاریه آغاز می شود . در این عصر ، فعالیت پزشکان و مستشاران خارجی و رواج شایعه های مربوط به خواص بی شمار تریاک، موجب آغاز کشت وسیع خشخاش در نواحی مختلف ایران و رواج مصرف آن شد ، تا جایی که در بیمارستان کرمان ، که با نظارت دو پزشک انگلیسی اداره می شد، تریاک ، رایج ترین داروی تجویزی بوده است که بعدا به داروی عمومی و خانگی تبدیل شد ." از انجا که قیمت خرید تریاک از گندم بیشتر بود و در قبال هر مثقال سوخته تریاک نیز سه شاهی پرداخت می شد ، کشت خشخاش گسترش بیشتری یافت ، به گونه ای که هیجده استان ایران به کشت خشخاش روی آورند " (3)برای پاسخ به این سوأل که رواج دهندگان مواد مخدر چه کسانی هستند ، باز هم لازم است به تاریخچه گسترش آن بپردازیم ، غرب و تمدن استماری آن بر اساس شواهد تاریخی ، می کوشید تا از هر راه ممکن به جهان سوم راه یابد و مردم را به پیروی از خود ناگزیرکند .

یکی از راههای رسیدن به این هدف ، تشویق مردم فقیر جهان سوم به کشت کسترده خشخاش و رواج مصرف آن به عنوان مسکن درد و دارو و برطرف کنندۀ اختلالات جنسی در آقایان بود . مردم جهان سوم نیز به علت دسترسی نداشتن به امکانات بهداشت و درمان، استفاده از مواد مخدر را برای مداوا برگزیدند و در رسیدن استعمار به اهداف خود کمک می کردند .

در نوشته های متعدد آمده است که: " استعماربریتانیای کبیر ، تریاک را برای مردم گرسنه و فقیر هند مفید می دانست و به هندیان تلقین می کرد که با مصرف اندکی تریاک ، می توان گرسنگی را برطرف کرد ، شرکت انگلیسی هند شرقی برای تأمین منافع تجاری و مقاصد سیاست جویانه و استعماری خود ، نوانست کشت تریاک هند و تجارت و قاچاق آن را به کشور چین ، در انحصار خود در آورد ." همچنین برای کشیدن خط تلگراف بین لندن و دهلی نو ، سیم بانان و مأموران معتاد هندی را به ایران فرستاد تا هرچه بیشتر مواد مخدر را رواج دهند ، در سال 1851 نیز ، قاچاقچیان در لباس دراویش هندی ، وارد خراسان و کرمان شدند و به ترویج تریاک کشی پرداختند ." (4)

برای شناخت کسانی که از گسترش مواد مخدر بیشترین سود را میبرند ، باز ناگزیریم که انگیزه های توسعۀ آن را در عصر حاضر بویژه در افغانستان ، بررسی کنیم . از دهۀ 1950 تا 1980 میلادی ، بیشترین مواد مخدر ، در مرکز مثلث طلایی یعنی کشورهای (میانمار ، تایلند و لائوس) در جنوب شرق آسیا بود ، اما از دهه 80 به بعد به سمت افغانستان جهت داده شد . این تغیر جهت به دنبال تهاجم شوروی سابق به افغانستان صورت گرفت . در آن زمان ، امریکا با همکاری سازمان جاسوسی پاکستان ، برای مقابله با رقیب خود در افغانستان ، جنگ سردی به نام کشت ککنار ، آغاز کرد . این در حالی بود که پیش از حمله شوروی به افغانستان ، تولید تریاک در این کشور و پاکستان ، متوجه بازارهای کوچک محلی بود و تولید هروئین در این دو کشور وجود نداشت . اقتصاد وابسته به مواد مخدر افغانستان ، پروژه به دقت طراحی شدۀ سازمان سیا بود که سیاست خارجی امریکا از آن حمایت می کرد تا سرمایۀ اصلی عملیات مخفی سیا در حمایت از مجاهدان افغان و مقابله با شوروی از طریق شستشوی پولهای حاصل از مواد مخدر تأمین شود . این پولها ، به وسیله نهادهای بانکی در خاورمیانه و کمپانیهای مخفی سیا به پولهای مخفی تبدیل شد و برای تأمین گروههای جنگجو به کار می رفت .

در اواسط دهه 80 میلادی ، سیا در پاکستان به یکی از بزرگترین قرار گاههای اطلاعاتی امریکا در جهان تبدیل شده بود . دو سال از آغاز عملیات مخفی سیا در افغانستان نگذشته بود که سرزمینهای مرزی افغانستان و پاکستان ، به بزرگترین تولید کنندۀ هروئین در جهان تبدیل شد و60 درصد نیاز آمریکا را تأمین می کرد . "در پاکستان جمعیت معتاد به هروئین در مقایسه با سایر کشورها رشد بیشتری پیدا کرد به طوری که از نزدیک صفر در سال 1979 به یک میلیون و 200 هزار نفر در سال 1985 رسید."(5) در این سالها ، مبارزان افغان به اهالی هر سرزمینی که در داخل افغانستان تصرف می کردند ، دستور می دادند تا تریاک را به عنوان مالیات انقلابی کشت کنند ، همین موضوع سبب شد تا رهبران افغان و سندیکاهای محلی در مرز پاکستان و بعدها در جنوب پاکستان ، صدها آزمایشگاه هروئین را تأمین و اداره کنند. به نقل از سیاحت غرب:" در سال 1995 چارلز کگان ، مدیر سازمان سیا در عملیات افغانستان اعتراف کرد که سازمان سیا جنگ با مواد مخدر را بخاطر مبارزه در جنگ سرد قربانی کرد . مأموریت ما تنها خسارت به شوروی با هر وضعیتی بود و این مأموریت انجام شد و شوروی افغانستان را ترک کرد ."(6) اما با خارج شدن شوروی از افغانستان ، تولید تریاک ، بی وقفه ادامه پیدا کرد و حتی به گزارش سازمان ملل :" تا سال 2000 به 15 برابر رسید ."(7)

به نقل از روزنامه قدس:" در زمان سلطه طالبان ، کشت خشخاش و تولید انواع مواد مخدر در افغانستان به بالاترین حد خود رسید"(8) چرا که از سویی طالبان مورد حمایت پاکستان بود و از سوی دیگر ، تجارت مواد مخدر بیشترین درآمد را نصیب پاکستان می کرد .

با تحریم طالبان در سال 2000 و بمباران افغانستان در سال 2001 دولت تونی بلر مأمور شد تا برنامۀ ریشه کنی کشت مواد مخدر را در افغانستان اجرا کند . این برنامه، در ظاهر تشویق کشاورزان به روی آوردن به کشت جایگزین خشخاش بود ، اما در حقیقت پوششی آشکار بر سیاستهای پنهان استعمارگران برای تهدید کشورهایی همچون ایران و چین به شمار می آید . چرا که براساس گزارش مایکل چاسودوفسکی ، استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوای کانادا :" پس از تحریم طالبان ، جهان با کمبود هروئین روبرو شد و قیمت تریاک ، در هرکیلو 10 برابر بیشتراز قیمت پیش از تحریم آن بود ، اما به یکباره ، تولید تریاک که در زمان طالبان 180 تن بود در سال 2002 و در حکومت کرزای به 3400 تن افزایش یافت. "(9)

جالب است بدانید که کرزای در لیست حقوق بگیران شرکت نفتی یونیکال قرار داشت و از اواسط دهۀ 90 به عنوان مشاور شرکت یونیکال ، با طالبان مذاکره می کرد . طبق نوشته روزنامه سعودی الوطن که در سیاحت غرب به چاپ رسیده است ." کرزای از دهۀ 80 میلادی مأمور مخفی سازمان سیا بود و با سازمان سیا در زمینۀ سرازیر کردن کمکهای امریکا به طالبان از سال 1994 همکاری می کرد، یعنی همان زمان که آمریکاییها به طور مخفیانه و با کمک سرویس جاسوس پاکستان موسوم به isi از طالبان حمایت می کرد ."(10)

بر اساس آمارهای سازمان ملل ، در سال 2003 قاچاق مواد مخدر پس از تجارت نفت و تسلیحات ، سومین کالای بزرگ جهانی برای کشورهای جهان سوم بود .

به گزارش سازمان ملل ، به علت کنترل بیشتر ایران و تغییر مسیر انتقال مواد مخدر از مسیر ایران به سمت کشورهای آسیای میانه و حضور نیروهای بین المللی ، بیشتر کارخانه های تولید هروئین از داخل پاکستان و مناطق مرزی ، به داخل افغانستان منتقل شد ، اما هسته های اصلی مافیای جهانی مواد مخدر هنوز در پاکستان هستند.(11) و این کشور هرگز نمی خواهد به دلایل متعددی که در حوصله این نوشتار نیست ، از امتیازات مالی و سیاسی حاصل از ناامنی و توسعۀ مواد مخدر در افغانستان ، چشم پوشی کند .توسعۀ آزمایشگاههای هروئین در افغانستان سبب شده است تا امروزه حدود 90 در صد تریاک تولید شده در خاک این کشور به هروئین تبدیل شود ، و به همین ترتیب به دنبال کاهش تریاک و فراوانی هروئین و کراک ، میزان مصرف هروئین و کراک ، در کشورهایی نظیر ایران افزایش یافته است .

افزون بر این ، کاهش قیمت این فراورده و تأثیر گذاری سریعتر آن ، بویژه در میان جوانان و نوجوانان ، سبب رشد مصرف آن شده است .

این گزارش از روزنامۀ سرمایه نیز خواندنی است که:" قیمت عده فروشی کراک ، در سال گذشته در تهران، هر کیلو 12 میلیون تومان بوده است ، در حالی که امسال به 5 میلیون تومان کاهش یافته است و هر گرم از 15 هزار تومان سال گذشته به 7 هزار تومان رسیده است ."(12)

از آنچه گذشت ، پیداست که استعمار گران ومنفعت طلبان سیاسی در برخی کشورها بیشترین سودبران مافیای مواد مخدر بوده و هستند و در این بین ، کشوری مانند ایران آسیب پذیرترین کشور در میان کشورهای جهان است که به نقل سایت فرارو:" با پیدایش آزمایشگاههای شیمیایی در افغانستان و فراوانی مواد شیمیایی مورد استفاده در آن ، اگر اقدام جدی در پیشگیری از این امر صورت نگیرد ، در چند سال آینده ایران به عنوان اصلی ترین کشور مصرف کننده هروئین و کراک مطرح خواهد شد ."(13)

بنا براین اگر چه فعالیتهای نظامی ، انتظامی ، فرهنگی ، اجتماعی و تربیتی برای مبارزه با مواد مخدر ضرورتی اجتناب ناپذیر است ، اما ریشه کن کردن آن تنها مستلزم صدور قوانینی از سوی سازمان ملل و دیگر مجامع بین المللی برای محدود کردن استعمارگران و سازمانهای جاسوسی کشورهای سود برنده از مافیای مواد مخدر است .

در پایان ، این اظهار نظر حامد کرزی که بی بی سی آن را منتشر کرده است بسیار شنیدنی و قابل تأمل است :

"جامعۀ جهانی در میان خود هماهنگی لازم را ندارند ، همکاری که لازم است میان آنها وجود ندارد ، در چنین وضعیتی اگر مشکلات مربوط به افغانستان است ، افغانستان مسؤل است . اما قاچاق را جامعۀ بین المللی می کند نه افغانها ، مافیا پدیدۀ جهانی است نه یک پدیده افغانی . رسانه ها ، دولت افغانستان را متهم می کنند ، اما دولت افغانستان در مناطقی که تحت کنترلش بوده موفق بوده است ."(14)

پیداست که افغانستان تحت کنترل دولت افغانستان است یا استعمارگران و سود بران مافیای مواد مخدر .

محمدیار سبزی ( فریاد ) بهار 87

منابع تحقیق: 1- پژوهشی نو در مواد مخدر و اعتیاد ۲- خزان زندگی . ص17 . ۳- همان.ص17 . ۴- همان . ص 40 . 5- اینترنت 6- سیاحت غرب . شماره 17 . ص 93 7- conespiracy planet سیا و تجارت مواد مخدر 8- روزنامه قدس 10/3/79 9- conespiracy planet سیا و تجارت مواد مخدر . 10- اینترنت 11- سایت fararo12-

۱۲- روزنامه سرمایه 13- سایت fararo -14 bbc

نشانی مطلب:
http://www.ilamahoora.blogfa.com/post-28.aspx    


 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :