http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - واردات مرموز محصولات کشاورزی و دامی ، وَ خودکفایی مشکوک! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 شهریور 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 واردات مرموز محصولات کشاورزی

 

 و دامی ، وَ خودکفایی مشکوک! ...مسئول کمیته تخصصی تولید ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران گفت:در ایران کارها برعکس است،مثلا"در آستانه ورود سیب داخلی به بازار،از فرانسه سیب وارد می کنند؛در حالی که ما سالانه 25 تا 30 درصد مازاد مصرف داریم-دولت اگر قصد دارد از تولید داخلی حمایت کند فهرست واردکنندگان برنج را به ما اعلام کند- در کجای دنیا با واردات دم از خودکفایی می زنند؟-برند محسن به دروغ می گوید که برنج داخلی را عرضه کرده است.

شعبان گیلانی-مسئول کمیته تخصصی تولید ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران-به مازندنومه گفت:دولت اقدام به ورود گوشت خارجی به قیمت 7 هزار تومان می کند،در حالی که قیمت تمام شده گوشت در ایران بیشتر از 15 هزار تومان است و همین مسئله باعث ورشکستگی واحدهای صنعتی ونیمه صنعتی دامی و همین طور سبب مشکلات نقدینگی وافت تولید و مقروض شدن کشتارگاه های صنعتی شده است.

وی استدلال کرد:به نظر ما باید گوشت ارزان خارجی را باید در اختیار واحدهای تولید کالباس وسوسیس یا سازمان هایی مثل ارتش و بیمارستان ها داد؛نه این که در سوپری ها عرضه کرد و از این طریق دامداران و صاحبان کشتارگاه ها را به ورشکستگی کشاند.

گیلانی با طرح این سئوال که
در کجای دنیا با واردات دم از خودکفایی می زنند،یادآور شد: در ایران کارها برعکس است،مثلا"در آستانه ورود سیب داخلی به بازار،از فرانسه سیب وارد می کنند؛در حالی که ما سالانه 25 تا 30 درصد مازاد مصرف داریم و حتی می توانیم سیب صادر کنیم!

وی افزود:
در وزارت بازرگانی کسی نمی داند ما چند تن کسری برنج داریم و اگر آمار هم می دهند واقعی نیست،چرا که آمار درست را شالی کوبی ها و واحدهای تولید برنج دارند و این ها اطلاعات دقیق را درباره برنج و ارقام وکیفیت و مقدار آن در اختیار دارند.

مسئول کمیته تخصصی تولید ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران در ادامه گفت:
من به عنوان فعال بخش کشاورزی از طریق همین سایت مازندنومه اعلام می کنم که با بررسی های ما،کشور در زمینه تولید برنج به خودکفایی رسیده است و به واردات نیازی نیست.


وی با طرح این پرسش که چرا واردکننده ها برنج موردنیازشان را از بازار داخلی تهیه نمی کنند،تصریح کرد:
دولت اگر قصد دارد از تولید داخلی حمایت کند فهرست واردکنندگان برنج را به ما اعلام کند!

گیلانی افزود:
چرا واردات را در اختیار خود کشاورزان قرار نمی دهند وهیچ وقت حاضر نمی شوند اسامی واردکننده ها را به ما بگویند تا با آن ها مذاکره کنیم؟!

وی استدلال کرد:
کشاورزان و سازمان های وابسته به آن ها باید نبض واردات کشاورزی را بر عهده بگیرند،نه عده ای رانت خور وسودجو.


وی گفت:
در شرایط کنونی اعتبار خرید برنج باید دست بانک کشاورزی باشد و بانک از وارد کنندگان ضمانت نامه بگیرد که اگر خریدشان خوب و کامل و به صرفه بود،پول شان را بدهد،نه این که برخی تاجران و وابستگان پول مملکت را ببرند و برنج مورددار پاکستانی و هندی بخرند.


گیلانی سپس به بیان سابقه اش در مسایل کشاورزی پرداخت و گفت:من در سال 59 که فرماندار مریوان بودم، همان جا برنج نشا کردم و همین آقای رحیمی که معاون اول رییس جمهوری است را بردم و مزرعه برنج را نشانش دادم؛حالا حرف چه کسی کارشناس است،من یا فلان مسئول و فلان واردکننده؟!

وی با بیان این که تولیدات داخلی کیفیت بهتری نسبت به محصولات خارجی وارداتی دارند،گفت:
برنج یا مرکبات ما را با تولیدات خارجی مقایسه کنید،اگر محصول ما بهتر یا همتراز محصولات خارجی بود،پس چرا اقدام به واردات می کنید،آن هم درست در فصل برداشت محصولات؟!

گیلانی در بخش دیگری از این گفت وگو به زیان ده بودن چند تولید دیگر داخلی اشاره کرد وافزود:
سالانه 80 هزار تن از محصول زیتون ما فرآوری نمی شود،چای داخلی خریدار ندارد و نوغان ما تقریبا" نابود شده است.


مسئول کمیته تخصصی تولید ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران گفت:
بیمه محصولات کشاورزی ما نیز پا در هواست واین گونه بیمه کردن حداقلی محصولات و باغات که شمولیت اندکی دارد،شبیه صدقه دادن و کمک ناچیز کمیته امداد به برخی نیازمندان تحت پوشش خود است!


گیلانی تصریح کرد:
کشاورز و کشاورزی مظلوم واقع شده و وزیر بازرگانی به مشاوره کشاورزان و امثال ما نیاز دارد تا درست تصمیم بگیرد.

وی با بیان این که برنج محسن به دروغ اعلام کرده که محصولات داخلی را عرضه می کند، هشدار داد: ما نباید اجازه دهیم برندی مثل محسن آزادانه هرکاری را که دلش خواست انجام دهد،چرا که ما توانایی داریم تمام مواد غذایی خودمان را -از زعفران گرفته تا آرد بلوط- با برند ایرانی درجه یک به بازار عرضه کنیم.

وی با اشاره به این نکته که
الان در برخی روستاهای ما خبری از اسب و گاو و بز و گوسفند وحتی مرغ وخروس نیست، افزود: دامداری های کوچک وبزرگ ما کجا هستند و چرا از ظرفیت بیش از 200 هزار هکتاری شالیزارهای ما بعد از برداشت، برای تعلیف و چرای دام استفاده نمی شود؟

این فعال بخش کشاورزی استدلال کرد:
کشاورز ما باید از هر هکتار زمین،صد میلیون تومان سود به دست بیاورد،اما الان به زحمت 4 میلیون تومان سود-البته بدون درنظرگرفتن هزینه های کارگر وسم وکود و...- عایدش می شود!


گیلانی به دولت پیشنهاد داد:
دولت اگر به فکر کشاورز است بیاید زمین های ما را اجاره کند،به ازای هرهکتار هم نمی گوییم 100 میلیون تومان، حدود 5 میلیون تومان به کشاورز بدهد؛در این صورت ما حاضریم محصول مان را مجانی به دولت بدهیم و زارع دولت شویم!

وی افزود:
آقایان بدون در نظر گرفتن سختی کار و هزینه هایی مثل کارگر،سم و کود و ...روی محصول قیمت گذاری می کنند که به سود کشاورز نیست.

گیلانی گفت:ما با خرید تضمینی برنج مخالفیم،چون تجربه نشان داده که این کار به سود کشاورز نیست،
حرف ما این است که واردکننده ها را وادار کنند تولید داخلی را خریداری کنند که اگر این کار صورت نگیرد ما مجبور به برخورد از نوعی دیگر با محصولات خارجی می شویم.

این فعال بخش کشاورز استان خاطرنشان کرد:
امسال دو هزار هکتار از زمین های شالیزاری ما در اثر مسایلی مثل مناسب نبودن طرح تسطیح اراضی،شرایط آب وهوایی و...از بین رفت،اما کسی پاسخگو و فریادرس زارعان زیان دیده نیست.

مسئول کمیته تخصصی تولید ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران با بیان این که در مملکت ما پول به هرز می رود،گفت:
دولت به ما بگوید چه مواد غذایی و با چه میزانی می خواهد تا ما برایش تولید کنیم و پول واردات را در محل مناسب تری سرمایه گذاری کند.

وی گفت:ما به عنوان مدافع حقوق کشاورزان،از فرمانداران استان و مسئولان بالاترشان می پرسیم
مشاور کشاورزی آن ها کیست و آیا اصلا"مشاور کشاورزی دارند؟

گیلانی افزود:
فصل شالی کاری تمام شده است وسد البرز هم پر از آب است،اما بچه ماهی های ما در بابلرود تلف شدند!

وی در پایان این گفت وگو با طرح این پرسش ها که چرا بچه ماهی های بابلرود مردند و چرا بخشی از شالیزارهای سرخرود ومحمودآباد که می تواند از هراز آبگیری کند،گرفتار خشکسالی شد،پاسخ داد:
چون آقایان،مشاور بخش کشاورزی ندارند که به آن ها کمک کند.
نشانی مطلب:
http://www.mazandnume.com/?PNID=V11183
20/06/1389

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :