http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - کـَــل اگر طبیب بودی سَـر خـود دوا نمودی!!! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 مهر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

  کـَــل اگر طبیب بودی

 سَـر خـود دوا نمودی!!! ...

 

 

     

آفتاب: صادق زیباکلام درباره دستاوردهای سفرهای احمدی‌نژاد به نیویورک گفت: اگر ملاک ما منافع ملی کشورمان باشد، تردیدهای جدی دارم که این چند سفر به سود و نفع منافع ملی جمهوری اسلامی ایران باشد. بالعکس معتقدم که اتفاقا سفرهای ایشان و مطالبی که در صحن علنی سازمان ملل مطرح کردند به هیچ‌وجه به خیر و صلاح و نفع کشور مان نبود.

این استاد دانشگاه در خصوص دلیل نظرش توضیح داد: معتقدم مطالبی که ایشان در اجلاس نیویورک مطرح می‌کنند باعث کدورت و دلخوری و رنجش رهبران کشورهای دیگر می‌شود؛ همچنان که در گذشته شاهد بودیم و این بار نیز این اتفاق افتاد.

او افزود: البته آقای احمدی‌نژاد و مشاورین شان به ایرادی که من مطرح می‌کنم همواره این‌گونه پاسخ می‌دهند که درست است رهبران کشورها با ما مخالف و از حرف‌های ما استقبال نمی‌کنند ولی ملت‌ها از حرف‌های ما استقبال می‌کنند. ولی معتقدم که این جا یک خلط مبحث مهمی صورت می‌گیرد.
اینکه ما بگوییم ملت‌ها طرفدار این اظهارات هستند ولی رهبران کشورها نیستند یک تضاد به‌وجود می‌آید. چون در کشورهای غربی و بسیاری از کشورهای دمکراتیک غیر غربی مانند ترکیه، ژاپن و هند رهبران کشورها منتخب مردم‌شان هستند و ظرف 5 سال گذشته هیچ‌گاه ندیدیم مردم آن کشورها به رهبران‌شان اعتراض کنند که چرا حین سخنرانی آقای احمدی‌نژاد در سازمان ملل، اجلاس را ترک کردید و چرا مقابل پیشنهادات واکنشی نشان ندادید.


زیباکلام خاطر نشان کرد: اصلا این‌گونه مواردی نداشتیم. یعنی نه تنها رهبران کشورها از مطالب آقای احمدی‌نژاد استقبالی نکردند بلکه مردمان بسیاری از کشورها از اظهارت ایشان استقبالی نمی‌کنند. البته ما می‌توانیم بگوییم که مثلا یک میلیون مردم نوار غزه یا 2 میلیون مردم کرانه غربی رود اردن از اینکه آقای احمدی‌نژاد می‌گویند هولوکاست واقعیت نداشته و تحریف تاریخ است و یا اسراییل باید نابود شود استقبال می‌کنند ولی باید کلان مسأله را دید.

زیباکلام با بیان این نظر که ما شواهد و قراینی برای استقبال مردم کشورهای جهان از صحبت‌های آقای احمدی‌نژاد در نیویورک نداریم، خاطرنشان کرد:
باید طوری به مسأله نگاه کرد که در سطح 7 میلیاردی جهان آیا حرف‌های آقای احمدی‌نژاد در نیویورک مورد استقبال مردمی که به مسایل سیاسی و جریانات روز اشراف دارند قرار می‌گیرد یا خیر؟

وی با اشاره به مشاورین احمدی‌نژاد و اینکه ممکن است برخی از مشاورین وی سال ها در آمریکا زندگی کرده باشند، افزود: مشاورین آقای احمدی‌نژاد باید دو کار اساسی بکنند. یکی اینکه بازتاب و بازخورد مطالبی که ایشان در صحن علنی سازمان ملل مطرح می‌کند را در سطح دنیا بررسی کنند. به هر حال کمپانی و شرکت‌هایی هستند که این کار را انجام می‌دهند و قطعا کار دشواری نیست.

زیباکلام تصریح کرد:
اگر به این نتیجه رسیدند که مردم بسیاری از کشورهای از حرف‌های ایشان استقبال کردند به طبع به این روند ادامه دهند. حتی اگر این حرف‌ها درست نباشد همچنان این حرف‌ها را تکرار و مطرح کنند.

این استاد دانشگاه گفت: اما اگر متوجه شدند که این حرف‌ها خیلی به نفع ایران اسلامی نبوده و باعث بالا رفتن جایگاه ایران اسلامی و پیدا شدن دوستان، همراهان و هم پیمانانی برای جمهوری اسلامی نمی‌شود، در بیان برخی از این مطالب و مشاورینی که ممکن است نطق‌های ایشان را بنویسند مقداری تجدیدنظر کرده و دایره مشورت و رایزنی‌های خود را بیشتر کنند.

وی با بیان اینکه در این خصوص مجلس شورای اسلامی را به شدت مقصر می‌دانم، گفت: معتقدم که قطعا نمی‌بایست مجلس شورای اسلامی از کنار نطق‌های رییس‌جمهور بی‌تفاوت رد شود. این نطق‌ها مهم و روی منافع و مصالح ملی ما تاثیر زیادی می‌گذارد. قطعا باید مجلس از رییس‌جمهور به خاطر نطق‌هایی که در صحن عمومی سازمان ملل بیان می‌کند بازخواست کند.

زیباکلام در خصوص ارزیابی‌اش از کلیات مطالبی که رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح می‌کند گفت: می‌توان مطالبی که آقای احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح می‌کند به دو گروه و دسته تقسیم‌بندی کرد. یک دسته مطالبی در جهت نفی سرمایه‌درای یا انتقاد از سرمایه‌داری و توزیع ناعادلانه ثروت در جهان و یا یک سری نابرابری‌ها است. که
به نظر من این حرف‌ها جدید نیست و 150سال پیش کارل مارکس مدعی ناعدالتی و نابرابری در نظام سرمایه‌داری شد. این حرف جدید نیست و بسیاری از رهبران انقلابی و رادیکال جهان نیز به کرار این مطالب را بیان کردند.

وی ادامه داد: مسأله اساسی بیان این نیست که توزیع ناعادلانه ثروت در جهان حاکم است. چه کسی توزیع را عادلانه می‌داند؟
ولی سوال اساسی از آقای احمدی‌نژاد این است که راه‌حل عملی و واقع‌بینانه شما برای توزیع عادلانه ثروت چیست؟ اینجاست که دیگر آقای احمدی‌نژاد نمی‌تواند کلی‌گویی کند. چون آن فرمول و راه‌‌حل باید در جمهوری اسلامی پیاده شده باشد.

وی تصریح کرد:
هنگامی که ما در جامعه خود نتوانستیم بعد از 32 سال عدالت و مساوات را پیاده کنیم و وقتی اقتصاد ما به شدت به فساد و تبعیض آلوده است، دنیا به آقای احمدی‌نژاد می‌گویند شما که این فرمول و راه‌حل را ارایه دادید، چرا این راه‌حل را در مملکت خود پیاده نکردید؟  یا مثلا مطالبی که ایشان در خصوص توزیع قدرت بین کشورها و ناعادلانه بودن شان مطرح می‌کند و حرف کاملا درستی است ولی مائو تسه‌تونگ حدود چهل سال پیش از آقای احمدی نژاد مطرح کرد که بر شورای امنیت قانون توحش حاکم است.

وی همچنین گفت: در اینجا چه از آقای احمدی‌نژاد و چه از مائو‌‌تسه تونگ این سوال مطرح می‌شود که راه حل شما برای اینکه شورای امنیت و نهاد سازمان ملل عادلانه و بهتر اداره شود چیست؟ ما نمی‌توانیم بگوییم روسیه یا چین که یک میلیارد و اندی جمعیت دارد یا فرانسه و انگلستان یک رای داشته باشند و گینه بیسائو هم یک رای داشته باشد. این مسأله محقق نمی‌شود و حتی خود آقای احمدی‌نژاد نیز این مسأله را قبول ندارد.

زیباکلام خاطرنشان کرد: فرمول و راه‌حل‌هایی برای حل این مشکل بیان شده است که مثلا بزیل، هند و …نیز به شورای امینت بپیوندد که راه‌حل‌های عملی است و جهان به آن گوش داده و برای آن ارزش قایل می‌شوند.

وی در خصوص دسته دوم مسایل و مطالبی که آقای احمدی‌نژد در سازمان ملل مطرح کرد گفت: در این سفر گفتند که یازده سپتامبر کار خود آمریکایی‌ها بوده و گرو‌ه‌های رادیکال و اسلام‌گرایی تندرو در آن نقش نداشتند.
قبول داریم که ممکن است در خود آمریکا نیز حدود 10 درصد، کمتر یا بیشتر به این اعتقاد داشته باشند که حادثه 11 سپتامبر را کار افرادی داخل حاکمیت آمریکا بدانند ولی ۲۱ مقصر و متهم اصلی 11 سپتامبر معرفی و محاکمه شدند و القاعده به عنوان یک طرز فکر و جریان فکری و کارهایی که کرده است مشخص است و این که ما پیشنهاد دهیم کمیته‌ای روی این حادثه کار کنند به نظر من مسخره کردم حکومت آمریکا و انکار بسیاری از بدیهیات و مسلمات است.

 

1389/07/04

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :