http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - وقتی تخته-ی سیاه را برای دار ِ قالی گرو میگذاریم!؟آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 مهر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 وقتی تخته-ی سیاه را برای دار ِ قالی گرو میگذاریم!؟ 

*نوبر دختر 15 ساله ترکمن بدلیل نبود مدرسه راهنمایی در روستایش مجبور به ترک تحصیل شد و اکنون پشت دار قالی نشسته است و صحبتهایی را بیان می کند که حکایت از دانش آموزان مستعدی است که بدلایل مختلف، مهرماه امسال نیز به مدرسه نمی روند.

*هر چند آمار صحیحی از دانش آموزان بازمانده از تحصیل استان وجود ندارد اما برآیند بررسی ها نشان می دهد که شمار زیادی دانش آموزان گلستان به دلایل مختلف از تحصیل باز مانده اند.
*براساس برخی آمارهای غیررسمی، حدود 12 هزار دانش آموز گلستانی تاکنون از تحصیل بازمانده اند که بیشتر این دانش آموزان در مناطق روستایی و محروم بسر می برند.
*بازماندگان از تحصیل در این استان بیشتر در مناطق مینودشت، کلاله، گالیکش، مراوه‌تپه، گنبدکاووس و علی‌آباد کتول هستند و بیشترین جمعیت بازمانده از تحصیل در این استان را قشر دختران روستایی تشکیل می‌دهند.
Open in new window

بدون شک یکی از علل بازماندن دانش آموزان از تحصیل به خصوص در روستاها فراهم نبودن امکانات برای ادامه تحصیل، افت تحصیلی، ورود به بازار کار و عدم حمایت خانواده است.

*در مجموع میانگین باسوادی استان 84.6 درصد است که دو درصد از میانگین کشوری عقب تر است و حدود 118 هزار نفر از جمعیت 10 تا 49 سال استان بیسواد هستند و از تحصیل بازمانده اند.

*برخی از دانش آموزان گلستانی دلایل ترک تحصیل خود را بدلیل نبود مدرسه، عدم حمایت خانواده ها، جذب شدن به بازار کار می دانند.

*تا پایان مقطع ابتدایی تحصیل کردم اما به علت نبود مدرسه راهنمایی و مخالفت والدینم برای رفت و آمد به روستای دیگر از تحصیل بازماندم.
*به درس خواندن علاقه زیادی دارم اما اکنون به جای تحصیل ناچارم پشت دار قالی بنشینم و قالی بافی بیاموزم.

*اکنون کمک کار خانواده عشایرنشین خویش هستم و در امور مربوط به خانواده و دامداری نیز همکاری دارم.

*معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش گلستان در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: اختلافات خانوادگی از جمله عواملی است که موجب می شود برخی دانش آموزان از تحصیل باز بمانند.

*تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل در مناطق روستایی بویژه در روستاهای صعب العبور و مناطق کوهستانی بیشتر است.

*معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش گلستان به سئوال خبرنگار مهر درباره میزان دانش آموزان بازمانده از تحصیل پاسخ نداد.

*مختلط شدن مدارس موجب عدم جذب دانش آموزان دختر بویژه در پایه های چهارم و پنجم ابتدایی می شود.

*استفاده از نیروهای مرد در مدارس و کلاسهای دخترانه از دیگر عواملی است که بر ترک تحصیل دانش آموزان بویژه دختران تاثیر می گذارد.

*فقر مالی خانواده ها نیز باعث بکارگیری در امور کشاورزی و دامداری می شود و نبود حمایتهای قانونی برای توجیه خانواده هایی که از فرستادن فرزندانشان به مدارس ممانعت می کنند، از دیگر مشکلات است.
*عدم اطلاع رسانی کافی از سوی رسانه ملی را از دیگر چالشها برشمرد.


*مدیرکل آموزش و پرورش گلستان به ارائه آمار درباره جذب کودکان بازمانده از تحصیل در استان پرداخت و گفت:  در سال تحصیلی 87-86 حدود 415 دختر بازمانده و 420 پسر بازمانده از تحصیل جذب شدند.

*در سال تحصیلی 88 - 87 نیز 725 دانش آموز بازمانده از تحصیل جذب شدند که 349 دانش آموز دختر و 386 دانش آموزو پسر بوده اند.

*در سال تحصیلی 89 – 88 حدود 957 دانش آموز بازمانده پای کلاس درس حضور یافتند که 499 نفر پسر و بقیه دختر بوده اند.

ترک تحصیل روندی است که به مرور زمان شکل می‌گیرد و بر اساس این دیدگاه، علائم خطر برای دانش‌آموزانی که در معرض ترک تحصیل قرار دارند، از سالهای دبستان به چشم می‌خورد که زمان زیادی را برای مداخله عوامل فراهم می‌آورد.

فقر فرهنگی، مسائل مالی و مختلط بودن مدارس از جمله عواملی است که موجب می شود مهرماه امسال نیز شماری از دانش آموزان مناطق مختلف گلستان از تحصیل بازمانند و اول مهر همزمان با دیگر دانش آموزان به سر کلاس نروند.
 

 مـــتـــن کامـــل  

1389/07/02

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی  »

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :