http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - احمدی‌نژاد: قوه مجریه در رأس امور استآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ سه شنبه 13 مهر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 احمدی‌نژاد: قوه مجریه در رأس امور است
عصرایران - محمود احمدی نژاد در گفت و گویی با ارگان رسمی دولت -ایران - به بیان دیدگاه های خوددر امور مختلف پرداخت که شاید مهم ترین و جنجالی ترین بخش از سخنان وی ، تفسیر جدید او از جمله معروف امام خمینی(ره) بود که مجلس را در رأس همه امور معرفی کرده اند.

احمدی نژاد در این باره گفته است که
این جمله مربوط به زمانی است که در ایران ، نظام پارلمانی حاکم بود و اکنون که پست نخست وزیری حذف شده ، قوه مجریه ، قوه اول کشور است.

اصلاح سازمان ملل متحد

وی در این گفت‌و‌گوی صریح كه 2ساعت به طول انجامید، افزود: اكنون باید ساختار سازمان ملل با همكاری كشورها تغییر كند و این اصلاح باید به یك مؤلفه واحد تبدیل شود. دكتر احمدی‌نژاد درباره دلایل حضور هر ساله در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: سازمان ملل یك ظرفیت است و حتماً باید از آن استفاده كنیم و
كسانی كه می‌گویند شما كه سازمان ملل را قبول ندارید، چگونه هر سال در آن حاضر می‌شوید، نه به اصول مدیریت توجه دارند نه به اصل دیپلماسی! اگر ما حضور پیدا نكنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌تواند اثرگذار باشد؟ پاسخ منفی است.

از طرف دیگر این مسئله زمانی است كه ما حضور پیدا كنیم و در آنجا حل شویم؛ یك موجی را 4 تا كشور درست كنند، ما نیز همان‌ها را تكرار كنیم، كما این كه در سال‌های گذشته برخی این كار را می‌كردند. الآن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت فشار امریكا و متحدانش برخی تصمیمات را اتخاذ می‌كند. پس ما باید بیرون بیاییم؟ این حرف غلطی است.

ما حقوقی داریم كه با اتكا به آن، در مقابل آنها می‌ایستیم. با بیرون آمدن و نرفتن، مشكل حل نمی‌شود.
ما فكر می‌كنیم مدیریت‌های جهانی همچون سازمان ملل و آژانس باید در اختیار دولت‌های مستقل باشد و باید برای رسیدن به این هدف تلاش كرد.

تحول در وزارت خارجه

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی‌اش از وضعیت وزارت خارجه به عنوان دستگاه دیپلماسی گفت:
سیاست خارجی در وزارت خارجه تنظیم نمی‌شود، گرچه وزارت خارجه پیشنهاد می‌دهد و مسائل را پیگیری می‌كند، اما در واقع وزارتخانه مجری سیاست‌های خارجی است، یعنی بخش مهمی از بار اجرای تصمیمات سیاست خارجی در حیطه وزارت امور خارجه است. البته مركز هماهنگی فعالیت‌های خارج از كشور هم هست. اگرچه متأسفانه نهادهایی داریم كه بدون هماهنگی عمل می‌كنند.

دكتر احمدی‌نژاد در این‌باره افزود:
موضوع مهم این است كه تغییر نگاهی كه در سیاست‌ خارجی رخ داده، باید در وزارت خارجه نهادینه شود. بالاخره چندین سال این وزارتخانه بر مسیر همراهی با معادلات جهانی حركت كرده، حالا بناست تحول رخ دهد، البته تحولاتی نیز شروع شده كه من امیدوارم این تحولات به سرعت جلو برود.

رئیس‌جمهور درباره جزئیات این تحول گفت:
ساختار وزارت خارجه، تشكیلات سفارتخانه‌ها و درجه‌بندی آنها باید عوض شود. همچنین ارزیابی‌ها و ادبیات دیپلماتیك باید تغییر كند كه این كار آغاز شده و من امیدوارم با سرعت ادامه پیدا كند و تكمیل شود.

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال كه آیا دستگاه دیپلماسی انتظارات شما را برآورده كرده است، گفت: بالاخره در سیاست خارجی همه با هم كمك می‌كنیم و كار را جلو می‌بریم.

تحریم ها بی تاثیرند

دكتر احمدی‌نژاد درباره تحریم‌های اخیر نیز گفت: بیش از نیمی از كل كشورها می‌گویند ما به مراودات اقتصادی با ایران ادامه می‌دهیم. ما باید اقتصادمان را از نگرش به سمت اروپا به سمت داخل برگردانیم و ثانیاً با دیگر كشورها به مراوده بپردازیم. البته این كار زحمت دارد اما باید انجام بشود.

رئیس‌جمهور درباره نقش امریكا در تحریم‌ها گفت: امریكا 30 سال است كه با ما مراوده ندارد. در حقیقت امریكا دیگران را تحریم كرده است.
به آنها دیكته كرده‌اند كه شما حق ندارید به ایران كالا بفروشید، یعنی حق ندارید سود ببرید. اروپا حدود 23 میلیارد دلار با ما مبادله دارد كه حدود 6/3 میلیارد دلار آن صادرات ایران به آنهاست و حدود 19 میلیارد دلار نیز صادرات آنها به ماست. اعلام كرده‌اند كه بخشی از كالاها را به ایران نمی‌دهند این سبب می‌شود كه اولاً تولید داخلی ما به سرعت رشد كند، ثانیاً این مسئله باعث می‌شود كه فرصت برای دیگران پیدا شود.

دكتر احمدی‌نژاد افزود: می‌خواهند با جنگ روانی، خلأ تأثیرناگذاری این كاغذ پاره‌ها را پر كنند چرا كه اثری كه این قطعنامه‌ها بتواند در زندگی مردم داشته باشد، ندارد. اقتصاد ما حدود 900 هزار میلیارد تومان در سال چرخش دارد. بنابراین 19 میلیارد در مقایسه با آن به حساب نمی‌آید.

هدفمندی یارانه ها

رئیس‌جمهور درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها هم گفت: این طرح با قدرت اجرا می‌شود، البته عده‌ای هستند كه خیال می‌كنند این موضوع فرصتی برای تبلیغ علیه دولت و ملت و آسیب زدن به كشور به آنها می‌دهد اما بدانند كه اشتباه می‌كنند و این یك طرح كاملاً مردمی است و با كمك مردم اجرا خواهد شد.

بیانیه تهران درباره مبادله سوخت هسته ای

دكتر احمدی‌نژاد در ادامه این گفت‌وگو بااشاره به بیانیه تهران اظهار داشت: بیانیه تهران فقط درباره موضوع هسته‌ای نبود. در واقع یك شكاف در مناسبات سیاسی حاكم بر جهان بود. این بیانیه ابتكار عملی بود كه خارج از اراده امریكا و دوستانش اتفاق افتاد. یكی از دلایل صدور قطعنامه علیه ایران هم این بود كه بگویند هیچ كس برخلاف اراده آنها حق ندارد ابتكار عمل داشته باشد.
بیانیه تهران كار خود را می‌كند ولو اینكه منجر به یك توافق برای تأمین سوخت رآكتور تهران نشود.

تدوین برنامه پنجم

رئیس جمهور در ادامه در‌خصوص تدوین برنامه پنجم و روند تصویب آن در مجلس گفت: من در ابتدا از نمایندگان محترم تشكر می‌كنم، ما با نمایندگان یك مجموعه هستیم و جدا نیستیم، منتهی تقسیم كار شده است. تدوین برنامه و شاكله آن با دولت است و نمایندگان باید آن‌را ببینند، اگر جایی سؤال وجود دارد، باید جواب بدهیم و اگر قسمتی ناقص است باید تكمیل كنیم و به مجلس ارسال كنیم. ما انتظار نداریم كه مجلس خودش از اول برنامه را بنویسد و در واقع لایحه را كنار بگذارد.

رشد اقتصادی ایران

دكتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال كه آیا اقتصاد ایران توان رسیدن به رشد 8 درصدی را دارد یا خیر؟ گفت:
اقتصاد ایران این ظرفیت را دارد. شرط آن هم این است كه روان‌سازی شود، موانع اتلاف منابع گرفته شود و از طرف دیگر به ضرورت تمركز در تصمیم‌گیری احتیاج دارد.

اگر هر بخشی از چند جا مدیریت شود، راندمان كار پائین‌می‌آید، ابزارها اگر در دست دولت باشد می‌توانیم به آن 8درصد دست پیدا كنیم منتهی توجه داشته باشید همین سال‌های گذشته هم در بعضی از بخش‌ها ما بیش از 8‌درصد رشد داشتیم، در بخش ساختمان كه مسكن هم بخشی از آن است ما بیش از 8 ‌درصد رشد داشتیم، در بخش صنعت رشد بسیار بالایی را تجربه كردیم.

روابط ایران و روسیه

دكتر احمدی‌نژاد در ادامه مصاحبه خود به روابط ایران و روسیه اشاره كرد و گفت: ما و روسیه دو كشور همسایه هستیم و دو كشور همسایه هم بطور قهری باید با هم دوست باشند.
ما دو تا قدرت بزرگ دنیا با توان اثرگذاری در مناسبات جهانی هستیم كه می‌توانیم با یكدیگر همكاری كنیم و اگر این همكاری صورت پذیرد قدرتمان با یكدیگر هم‌افزا خواهد بود.

دولت روسیه باید بداند كه ما هیچ اقدامی علیه منافع روسیه انجام نداده‌ایم، هیچ وقت تلاش نكردیم به قول سیاسیون بی اخلاق با كارت روسیه، بازی كنیم. در مناسبات جهانی هم این انتظار وجود دارد كه آنها نیز چنین كاری را نكنند. اما متأسفانه برخی اتفاقات رخ داد كه دیگر برای ما قابل تحمل نبود.

این انتظار نبود كه مواضعی بگیرند كه ابزار دست تبلیغات علیه ملت ما باشد و در كنار امریكایی‌ها بایستند. باید به این نكته اشاره كنم كه با روسیه در حال صحبت هستیم كه برای تولید 4 هزار مگاوات نیروگاه دیگر به تفاهم برسیم. امیدواریم كه در مسیر درست حركت و از پتانسیل‌های مثبت یكدیگر استفاده كنیم.

فضاسازی علیه دولت بی سابقه و بی نظیر است

رئیس جمهور همچنین در خصوص مسائل داخلی و نحوه مواجهه دولت با برخی جریان‌های مخالف دولت گفت: هدف خدمتگزاری به مردم و پیشبرد امور كشور است. البته ایستادگی در برابر طراحی‌های دشمن جزو محورهای اساسی سیاست خارجی دولت است. همانطور كه گفتم، در داخل هم اساس كار ما خدمت به مردم است،
البته آن كسانی كه از داخل در ارتباط با دشمن بخواهند فتنه‌انگیزی كنند،دستگاه‌های رسمی شناسایی می‌كنند و برخورد می‌كنند، یك بخشی هم هست كه ما خیلی وارد آن نمی‌شویم و آن فضا‌سازی‌هایی است‌كه می‌كنند. واقعیت این است كه فضاسازی‌هایی كه علیه دولت نهم و دهم می‌كنند، بی‌سابقه و بی‌نظیر است.

یكی از محورهای آنان این است كه علیه دولت دست به بهانه تراشی بزنند، در صورتی كه اساس این‌است كه عدالت اجرا شود، آنهایی كه منابع ملت را بردند پس بدهند و آنهایی كه علیه ملت قیام كردند و خواستند با كمك دشمن براندازی كنند باید جواب بدهند. آنهایی كه خودشان را مالك كشور می‌دانستند، باید پاسخگو باشند، آنهایی كه از ساختار معیوب اقتصادی سوءاستفاده‌های بسیار كلانی كردند، باید جواب بدهند، دولت همه هم‌وغمش این است كه حقوق ملت را برگرداند. برخی‌ها هم می‌خواهند جابه‌جایی در موضوع ایجاد كنند، در گوشه‌‌وكنار دولت بگردند و یك مسئله‌ای پیدا كنند و به نحوی القا‌كنند كه مسئله كشور الآن این است. اما این اقدامات اثر ندارد. توده‌های مردم امروز آگاه هستند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به بحث استقلال قوا از یكدیگر خاطرنشان كرد: بعضی‌ها استقلال قوا را فقط برای قوه مقننه و قوه قضائیه می‌خواهند. اتفاقاً قوه مجریه، قوه اول كشور است، بعضی‌ها یك جمله حضرت امام(ره) را متعلق به زمانی كه نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌كنند، آن‌زمان رئیس‌جمهور مسئول اداره كشور نبوده بلكه نخست‌وزیر مسئول اداره كشور بوده كه از طریق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترین بود. اكنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره كشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید كمكش كنند.

ضمن این‌كه در قوه مجریه، جایگاهی است به‌نام ریاست جمهوری. رئیس جمهوری علاوه بر این‌كه رئیس جمهور هست، رئیس دولت هم هست.
رئیس جمهور بعد از رهبری بالاترین مقام كشور است، رئیس جمهور مجری قانون اساسی هم هست، این دیگر به استقلال قوا ربطی ندارد. مردم رأی مستقیم می‌دهند، رئیس‌جمهور كه انتخاب می‌شود، رئیس دولت است، رئیس قوه مجریه است، این یك قوه مستقل است. علاوه بر این‌ها رئیس‌جمهور مجری قانون اساسی هم است، مسئول امور اداری، برنامه، بودجه و استخدامی كشور شخص رئیس جمهور است. یعنی سایر قوا هم اگر بخواهند كار برنامه، بودجه، استخدامی و اداری داشته باشند مسئولش رئیس‌جمهور است. معنای این موضوع، دخالت در قوا و نقض استقلال قوا نیست.

دكتر احمدی‌نژاد در‌خصوص برخی افراد و گروه‌ها كه خود را منصوب به ایشان می‌دانند و علیه دولت هم فعالیت‌هایی دارند، گفت: كسانی هستند كه می‌گویند ما این دولت را سركار آوردیم، ستاد زدیم، تبلیغات كردیم. ما تشكر می‌كنیم از آنها اما نكاتی درباره این گروه‌ها می‌گویم، اولاً من در انتخابات گفته‌ام كه ستاد ندارم، اگر كسی هم كار كرد بعداً توقع نداشته باشد كه در اداره امور كشور دخالت كند، این نكته مهمی است، من قبلاً این را اعلام كرده‌ام كه وظیفه‌ام این است كه كاندیدا شوم. دوستان برای انجام وظیفه سخنرانی كرده‌اند. من تشكر می‌كنم از این‌كه انجام وظیفه كرده‌‌اند، اما حالا نباید توقع داشته باشند كه دولت مجری نظرات آنها باشد. اما حالا دولت باید بتواند كار خودش را بكند، بالاخره دولت تصمیم‌ می‌گیرد، یك عده خوششان می‌آید، یك عده خوششان نمی‌آید. البته این به این معنی نیست كه همه تصمیمات دولت درست است، ما هم اشتباه داریم، اما بررسی و اصلاح می‌كنیم ولی دولت نمی‌تواند اختیار خود را به كس دیگری بدهد. برخی رسانه‌ها هم هستند كه این گونه مسائل را مطرح می‌كنند.

رسانه مستقل کم است

رئیس جمهور با اشاره به نقش رسانه‌ها و رابطه آنها با دولت افزود:
متأسفانه دركشور ما رسانه مستقل كم است. این رسانه‌ها متعلق به یك گروه هستند اما نمی‌خواهند بگویند كه گروه هستند. البته برخی از رسانه‌ها كه از روز اول مخالف دولت بودند، همه چیز را سیاه می‌بینند، آنها زمانی سفید می‌بینند كه مسائل دست خودشان باشد، و جالب آنجاست كه آنها به كارهای دولت اصلاً نمی‌پردازند، همیشه در حاشیه‌اند. بعضی رسانه‌ها هم هستند كه می‌گویند ما طرفدار دولت هستیم، ‌دلسوز دولت هستیم، البته من اعتقاد ندارم كه دلسوز دولت هستند. دلسوز نیستند مگر معنی دلسوز چیست؟ به شما بگویم كه برخی اتفاقات در رسانه‌های ما می‌افتد كه من از اساس به آنها اعتقاد ندارم، آنهایی كه راجع به خود من است، من شخصاً گذشت می‌كنم.

دكتر احمدی‌نژاد با انتقاد شدید از برخی رسانه‌ها افزود: بعضی از روزنامه‌ها خودشان را معیار حق و باطل می‌دانند.
خیلی جالب است كه می‌گویند اگر ما گفتیم كه مثلاً این بد است همه باید بگویند این بد است. سعی كنند منصف باشند. در رسانه‌های ما اخلاق باید حرف اول را بزند.

عده ای فکر می کنند چند نفر ولایتمدارند و بقیه فاسد هستند

متأسفانه بعضی همین طوری افراد را متهم می‌كنند. من این مسائل را قبول ندارم. فكر می‌كنند كه در بین این 75 میلیون نفر فقط چندنفر هستند كه ولایتمدار هستند و بقیه فاسد هستند، من این اسلام را قبول ندارم، اسلامی كه به‌خودش اجازه می‌دهد كه هر كسی را لجن‌مال كند، فكر كند كه تعداد كمی مسلمان هستند بقیه 75 میلیون نفر بی دین هستند، من این اسلام را قبول ندارم، اصلاً آن را اسلام نمی‌دانم، نظام اسلامی نظام حداكثری است، هم در آرمان‌ها حداكثری هستیم هم در مردم، 40 میلیون نفر در انتخابات شركت كردند، همه خوشحال هستند، اما من یك دغدغه دارم كه چرا چهار میلیون نفر شركت نكردند، جامعه اسلامی «كلكم‌راع» و «كلكم مسئول» همه باید بیایند، چرا چهار میلیون نیامدند؟ باید دغدغه داشته باشیم، چهار میلیون انسان محترمند. ما فكر می‌كنیم همه 75 میلیون طرفدار نظام، رهبری و ولایت فقیه‌اند، خدا، اسلام، عدالت و عزت كشور را می‌خواهند اما یك عده می‌خواهند بگویند ولایت در انحصار ماست. در صورتی كه ما معتقدیم 75 میلیون نفر ملت طرفدار ولایت هستند. طرفدار اسلام، دین و پاكی هستند.

حداکثر تعامل با قوا را داریم

دكتر احمدی‌نژاد در خصوص «اتحاد قوا» نیز اظهار داشت:
ما واقعاً حداكثر تعامل با قوا را داریم. هر چقدر علیه ما انتقاد شود ما سكوت می‌‌كنیم. ما فكر می‌كنیم، سه قوه یكی هستند، تفكیك قوایی كه از غرب آمده در نظام اسلامی اصالت ندارد. حقیقت یك تقسیم‌كار است و خود كار یك موضوع بیشتر نیست، و آن ساختن ایران و خدمت به مردم و اجرای عدالت است. این كار تقسیم شده و هر كس گوشه‌ای از كار را می‌گیرد. همه اجزای یك مجموعه هستند ولی بنا بر یك منطقی باید تقسیم كار شود.

فضای جمهوری اسلامی یک نعمت الهی است

وی در پایان این مصاحبه با اشاره به این نكته كه همگی باید قدر نظام اسلامی را بدانیم، خاطرنشان كرد: واقعاً فضای جمهوری اسلامی یك نعمت الهی است، من به 80-70 كشور جهان سفر كرده‌ام، در بین مردم، دانشگاهیان و سیاستمداران آنها حضور یافته‌ام، هر روز هم دارم می‌خوانم، مردم ما هم دنیا را دیده‌اند، اهل دنیا‌گردی هستند، ایرانی‌ها به این مسئله خیلی علاقه‌‌دارند و خوب هم هست، چون روح ملت ایران بزرگ است و نگاهش جهانی است، مشكلاتی داریم اما بالاخره مسیرمان مسیر درستی است، با سرعت در مسیر خوب جلو می‌رویم، باید همه كمك كنیم، همدلی، برادری و هم افزایی باشد، همچنین امید و نشاط در جامعه باشد، كه تا حد بسیار بالایی الحمدلله هست، من اعتقادم این است كه این مسیری كه امروز در برابر ملت ایران باز شده، ادامه دارد، به لطف خدا هیچ عاملی دیگر نمی‌تواند تغییر در این راستا ایجاد كند و همه این دشمنی‌‌ها علیه ملت ایران به سنگ می‌خورد.

همانطور كه گفتم آینده از آن ملت ایران ‌است و مسیر هم مسیر خوبی است، این مشكلاتی را هم كه داریم ان‌شاءالله به فضل‌الهی در این سه سال دولت دهم، تا حد زیادی حل می‌شود.

وی ابراز امیدواری كرد دولت یازدهم دیگر در افق جهان بدرخشد، یعنی یك جایی باشد كه این انرژی ملت ایران در مناسبات جهانی رها شود. دیگر مشكل مسكن، ازدواج و این مشكلات جلو پای جوانان نباشد. همه با معیارهای جهانی وارد بشوند، رشد كنند و به جای مطلوب برسند.

نشانی مطلب :
http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=120555 

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :