http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - ائمه-ی جمعه، نسبت به مردم وَ مسئولین، باید برخوردی پدرانه وَ ارشادی داشته باشندآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 مهر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 ائمه-ی جمعه، نسبت به مردم وَ مسئولین،

 باید برخوردی پدرانه وَ ارشادی داشته باشند


 روزنامه جمهوری اسلامی :

هفته گذشته، ائمه جمعه سراسر كشور در تهران گردهم آمدند و در یك اجلاس سه روزه ضمن بهره بردن از بیانات رهبر معظم انقلاب، آخرین تحولات كشور را از زبان رؤسای سه قوه و تعدادی از وزرا و مسئولان شنیدند.
بدون تردید، برگزاری چنین اجلاس‌هائی برای ائمه جمعه بسیار لازم و مفید است. در عین حال، این واقعیت را نیز بایذ پذیرفت كه با توجه به برنامه‌ها و محتوای اجلاس، آنچه معمولاً برگزار می‌شود كافی نیست. برای آنكه از این قبیل گردهمائی‌ها حداكثر
بهره برداری بعمل آید، همه‌ی صاحبنظران باید پیشنهادات تكمیلی خود را به شورای سیاستگزاری ائمه جمعه ارائه دهند و شورا نیز باید از پیشنهادها استقبال نموده با جمع بندی آنها تلاش كند گردهمائی‌ها - اعم از سراسری و استانی و منطقه‌ای را از غنای بیشتری برخوردار سازد.
به عنوان فتح باب، در این مقاله نكاتی را مطرح می‌كنیم و از كلیه صاحبنظران نیز دعوت مینمائیم پیشنهادات خود را ارائه نمایند و از این طریق به دست اندركاران سیاستگزاری ائمه جمعه كمك نمایند.


1 - امامت جمعه، منصبی فراتر از امور اجرائی و دولتی است و به همین جهت مستقیماً به ولایت امر وصل است. ائمه جمعه توسط ولی امر منصوب می‌شوند، تحت نظارت ولایت امر قرار دارند و باید با سیاست‌های رهبری هماهنگ باشند. اقتضای این جایگاه اینست كه ائمه جمعه جایگاه خود را فراتر از مسئولان دولتی و جریان‌های سیاسی بدانند و نسبت به آحاد مردم جامعه برخوردی یكسان داشته باشند. فراتر بودن، به معنای خود را برتر دیدن نیست، بلكه به معنای پدری كردن، دلسوز بودن و برخورد حامیانه نسبت به همه، اعم از مسئولان حكومتی و عامه مردم، می‌باشد. طبعاً كسی كه در چنین جایگاهی قرار دارد، برای آنكه بتواند به وظایف خود عمل كند باید با همه رابطه داشته باشد، از وضعیت همه آگاه باشد و از حداكثر تواضع و فروتنی برخوردار باشد


2 - با توجه به آنچه در نكته اول یادآور شدیم، طبیعی است كه ائمه جمعه همواره نیازمند رهنمودهای رهبری هستند و اینكه چنین برنامه‌ای در صدر همه گردهمائی‌های ائمه جمعه وجود داشته باشد، امری كاملاً منطقی و لازم است.


3 -
استماع گزارش رؤسای قوا و وزرا و سایر مسئولین دولتی و دستگاه‌های اجرائی نیز لازم است، زیرا آگاهی داشتن از اوضاع و شرایط كشور، چه به لحاظ داخلی و چه به لحاظ مناسبات خارجی، به ائمه جمعه كمك می‌كند در تشریح مسائل، رویاروئی با مشكلات و تحلیل حوادث با اشراف بیشتری به صحنه بیایند و خطبه‌های غنی تری ارائه نمایند و در جلسات مختلف نیز بتوانند از عهده پاسخگوئی به سئوالات و رفع شبهات و ابهامات برآیند.


4 -
با اینحال، باید به این واقعیت نیز توجه شود كه آگاهی داشتن از گزارش مسئولان دولتی شرط لازم است نه كافی.  زیرا آنها یك طرف آنچه در جامعه جریان دارد هستند و طرف دیگر جامعه كسانی هستند كه در شكل گیری حوادث و بالندگی جامعه مؤثرند و به عبارت روشن‌تر بدنه جامعه را تشكیل می‌دهند. نهادهای اجتماعی مهمی وجود دارند كه بدنه جامعه از آنها شكل می‌گیرد و فلسفه وجودی دولت و مسئولان قوای مختلف و وزارتخانه‌ها و ادارات و ارگانها و نهادها همراهی با آنها برای اداره جامعه است. نمونه‌هائی از این نهادهای اجتماعی عبارتند از دانشگاه ها، حوزه‌های علمیه، رسانه‌ها، اصناف، كارگران، كارمندان و سایر اقشار كه اطلاعات مهمی از اوضاع كشور دارند و با تكیه بر تجربیات خود می‌توانند تحلیل‌های مفیدی ارائه نمایند و گزارش‌های مسئولان را تكمیل كنند و یا احیاناً نواقص آن گزارش‌ها را نشان دهند.
گردهمائی‌های ائمه جمعه درصورتی به كمال خواهد رسید كه آنها علاوه بر مسنولان رسمی كشور، از نقطه نظرهای اساتید دانشگاه، علمای حوزه، نمایندگان اصناف، كارشناسان رسانه ای، افراد صاحب تجربه از قشر كارمند و نمایندگانی از كارگران كه از وضعیت جامعه كارگری اطلاعات خوبی داشته باشند نیز بهره ببرند.


5 - از آنجا كه هدف از حضور نمایندگان اقشاری از بدنه جامعه و ارائه گزارش توسط آنها تكمیل اطلاعات ائمه جمعه و بالا بردن قدرت تحلیل آنها نسبت به مسائل جامعه می‌باشد،
طبعاً در مورد افرادی كه به عنوان نمایندگان اقشار برای حضور در گردهمائی‌ها در نظر گرفته می‌شوند باید حداقل دو شرط رعایت شود؛ اول آنكه از وفاداران به نظام جمهوری اسلامی باشند و دوم آنكه از آراء و نظرات مستقل برخوردار باشند و به هیچیك از جریان‌های سیاسی وابسته نباشند.
استقلال، ویژگی مهمی است كه از مقدمات امام جمعه بودن است و به همین نسبت، مجاری خبرگیری و دریافت گزارش و تحلیل آنها نیز باید از ویژگی استقلال برخوردار باشند. فقط در اینصورت است كه محتوای ذهنی ائمه جمعه همانگونه كه شایسته جایگاه آنهاست، یعنی جامع و دقیق و منطبق بر واقعیت، شكل خواهد گرفت و قدرت تحلیل مسائل را در آنها بالا خواهد برد.


6 -
امامت جمعه، یكی از مهمترین و مردمی‌ترین رسانه‌های سنتی و دینی است كه با خود اسلام همزاد است. بنابر این، همه‌ی توصیه‌های پیشوایان اسلام كه ساده زیستی در صدر آنها قرار دارد باید در وجود ائمه جمعه متجلی باشد تا مردم، شیفته آنها شوند و با عمل به حدیث شریف "كونوا دعاه الناس بغیرالسنتكم" عمل آنها پشتوانه سخن و گفتارشان گردد. برای رسیدن به این مقصود، طبعاً باید همان ساده زیستی كه آنها در دیدار با رهبر معظم انقلاب مشاهده می‌كنند، همان را در سرتاسر گردهمائی نیز شاهد باشند. فقط در اینصورت است كه خوی ساده زیستی در وجود ائمه جمعه نهادینه خواهد شد و همین خصلت است كه می‌تواند آنها را در قلب مردم جای دهد و میدانیم كه امام جمعه فقط وقتی می‌تواند موفق باشد كه در قلب مردم جا داشته باشد.
 مـــرجـــع

1387/07/13

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :