http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - دولت پیشاپیش از فتنه اقتصادی سخن می گوید!؟ ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 مهر 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 دولت پیشاپیش از فتنه اقتصادی سخن می گوید!؟ ...


 


این كه مقامات دولتی اخیرا از فتنه اقتصادی سخن می‌گویند، خودش می‌تواند یكی از مهمترین عوامل شكست این طرح شود. چون این حرفها غیرمستقیم این پیام را به جامعه می‌دهد كه دولت خودش پیشاپیش به ناكامی طرحش پی برده. وقتی دولت خودش پیشاپیش ناكامی این طرح را پیش بینی كند، چه انتظاری دارد كه جامعه موفقیت آن را باور كند؟

دكتر محسن رنانی عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان طی نشستی كه با عنوان «پیش شرطهای موفقیت هدفمندسازی یارانه ها» در دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد پیشنهاد كرد دولت به منظور افزایش احتمال موفقیت طرح هدفمندسازی یارانه ها، اعتماد به خود در افكار عمومی را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار «آینده» دكتر محسن رنانی، دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان و نویسنده كتاب «بازار یا نابازار؟» كه روز چهارشنبه 21 مهر به دعوت مشترك دفتر تبلیغات اسلامی و سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی مشهد در نشستی با عنوان «پیش شرطهای موفقیت طرح هدفمندسازی یارانه ها» سخن می گفت اعلام كرد: به علت آن كه اكنون سطح اعتماد متقابل میان دولت و جامعه بسیار پایین است، جامعه آمادگی لازم برای همكاری در اجرای موفقیت آمیز طرح هدفمندسازی را ندارد و همین عدم آمادگی می تواند موجب ناكامی این طرح شود.

وی افزود، باید توجه كرد كه دولت مجری این طرح نیست، دولت فقط تصویب كننده این طرح است، آن كه باید این طرح را اجرا كند پیكره جامعه و تمام فعالین اقتصادی در بخش مختلف هستند. اگر آنها با دید مثبتی برای اجرای این طرح همكاری نكنند امیدی به موفقیت طرح نخواهد بود.
-------------------------------------
هم تجربه سایر كشورها و هم توصیه های بانك جهانی و صندوق بین المللی پول حاكی از این است كه جراحی های اقتصادی بزرگی مانند حذف یارانه های انرژی زمانی انجام شود كه سطح اعتماد عمومی بسیار بالا و ركود و تورم پایین باشد. در حالی كه در حال حاضر وضعیت كشور ما عكس این حالت است
--------------------------------------
رنانی افزود: این كه دولت اطلاعات دقیقی در مورد زمان و نحوه اجرای طرح هدفمندسازی به جامعه نمی دهد، خود نشانه آن است كه دولت به جامعه اعتماد ندارد و در مورد نوع واكنش جامعه در ابهام به سر می برد. از سوی دیگر این كه مثلا مردم در هنگام پر كردن فرم اطلاعات خانوار اطلاعات نادرست به دولت داده اند نیز نشانه بی اعتمادی جامعه به دولت است. این ها علائم خوبی نیستند و این بی اعتمادی متقابل می تواند برای موفقیت طرح آسیب رسان باشد.

وی مدعی شد، اكنون شكاف بی اعتمادی بالاست و این به معنی این است كه بستر روانی لازم برای اجرای هدفمندسازی هنوز آماده نیست. رنانی اشاره كرد هم تجربه سایر كشورها و هم توصیه های بانك جهانی و صندوق بین المللی پول حاكی از این است كه جراحی های اقتصادی بزرگی مانند حذف یارانه های انرژی زمانی انجام شود كه سطح اعتماد عمومی بسیار بالا و ركود و تورم پایین باشد. در حالی كه در حال حاضر وضعیت كشور ما عكس این حالت است.

در حالی كه برخی مسوولان دولتی و انتظامی، بعد از حوادثی نظیر اعتصاب طلافروشان درباره در پیش بودن فتنه اقتصادی هشدار داده اند، دكتر رنانی افزود: این كه مقامات دولتی اخیرا از فتنه اقتصادی سخن می گویند، خودش می تواند به یكی از مهم ترین عوامل شكست این طرح تبدیل شود. چون این حرفها به طور غیر مستقیم این پیام را به جامعه را می دهد كه دولت خودش
پیشاپیش به ناكامی طرحش پی برده است. وقتی دولت خودش با رفتار و گفتارش پیشاپیش ناكامی این طرح را پیش بینی می كند، چه انتظاری دارد كه جامعه موفقیت آن را باور كند؟ ..ممكن است دولت دارد پیش دستی می كند كه بعدا ناكامی این طرح را به گردن دیگران بیندازد ولی باید بداند كه خود این حرفها موجب گسترش بی اعتمادی مردم و نهایتا ناكامی طرح خواهد شد.

دانشیار اقتصاد دانشگاه اصفهان درباره فقدان فضای معنی داری برای اجرای هدفمندسازی یارانه ها گفت: برای آن كه هر اقدامی در هر مورد عملی و موفقیت آمیز باشد، دو شرط لازم است. نخست این كه آن عمل معنی دار باشد و دیگر آن كه آن را عقلانی انجام دهیم. اما معنی داری مقدم بر عقلانیت است. یعنی اول ما معنی داری عملی را می سنجیم سپس اگر آن عمل برای ما معنی دار بود، فكر می كنیم ببینیم چگونه آن را به صورتی عقلانی محقق كنیم. مثلا در مورد انتخاب شغل یا سرمایه گذاری ما اول نگاه می كنیم ببینیم ورود به فلان شغل یا انجام فلان سرمایه گذاری برای ما معنی دار است؟ اگر معنی دار بود بعدا به دنبال راههای عقلانی اجرای آن می رویم. در مورد سیاست های كلان نیز این گونه است.
--------------------------------------------------------------------------------
با توجه به شكاف بی اعتمادی جدی ای كه میان دولت و جامعه وجود دارد نمی توان انتظار داشت كه جامعه با خواهش و تمنا یا با توصیه های اخلاقی بر بی اعتمادی خود فائق آید. دولت باید به گونه ای جدی این شكاف بی اعتمادی را ترمیم كند. اما این ترمیم با درخواست وعاظ برای وفاق و همگرایی رخ نمی دهد. این ترمیم باید آشكارا و جدی باشد و دولت نشان دهد كه در عمل قصد جدی برای این ترمیم دارد.
--------------------------------------------------------------------------------
وی ادامه داد: برای آن كه مردم در اجرای یك سیاست همكاری كنند و برای آن كه یك سیاست در سطح كلان موفق باشد، اول باید معنی دار باشد. سپس باید روشهای عقلانی اجرای آن را پیدا كنیم. وی افزود: برای آن كه فضای معنی داری در كشور وجود داشته باشد و برای مردم همراهی و مشاركت در اجرای یك سیاست معنی دار باشد، دو شرط لازم است: یكی بالا بودن سطح سرمایه اجتماعی و دیگری باثبات بودن فضای كسب و كار. اما اكنون شواهد موجود نشانگر این است كه هم سرمایه اجتماعی در ایران وضع مناسبی ندارد و هم فضای كسب و كار ابهام آلود و پر خطر است. بنابراین باید گفت در حال حاضر فضای معنایی لازم برای این كه مردم با اعتماد و باوری قوی در هدفمندسازی مشاركت كنند وجود ندارد و همین می تواند زمینه ساز ناكامی این طرح شود.

رنانی در پاسخ به این سوال كه در شرایط كنونی چگونه می توان فضای معنایی لازم را ایجاد كرد گفت: با توجه به شكاف بی اعتمادی جدی ای كه میان دولت و جامعه وجود دارد نمی توان انتظار داشت كه جامعه با خواهش و تمنا یا با توصیه های اخلاقی بر بی اعتمادی خود فائق آید. دولت باید به گونه ای جدی این شكاف بی اعتمادی را ترمیم كند. اما این ترمیم با درخواست وعاظ برای وفاق و همگرایی رخ نمی دهد. این ترمیم باید آشكارا و جدی باشد و دولت نشان دهد كه در عمل قصد جدی برای این ترمیم دارد. این شكاف را با سیاست های معمولی نمی توان ترمیم كرد. بنابراین دولت باید با یك اقدام شوك آور یا یك ضربه گیج كننده توجه جامعه را به صادقانه و جدی بودن قصدش برای جبران این شكاف جلب كند.

رنانی گفت: در شرایط كنونی كه مردم معمولا خیلی از حرفها و مصاحبه ها و حتی مصوبه ها را نیز جدی نمی گیرند، به نظر می رسد تنها روشی كه می تواند هم صداقت و عزم دولت برای بازسازی فضای اعتماد را نشان دهد و هم موجب معكوس شدن روند واگرایی جامعه و دولت و شكل گیری فضای معنایی در كشور شود، اقدامی است كه موجب بازگشت همه نخبگان جداشده به حوزه منافع ملی می شود و تمام كسانی هم كه به علت ارتباط و رجوع به این نخبگان از فضای عمومی بیرون رفته و مشاركت ملی برایشان بی معنا شده است، دوباره به فعالیت اجتماعی امیدوارانه باز می گردند و فضای معنایی لازم در كشور شكل می گیرد.

رنانی افزود: عفو عمومی هم شاخصی بر عزم و صداقت دولت برای بازسازی فضای معنایی كشور است وهم یك شاخص بزرگ برای توسعه خواهی دولت است.

عنوان اصلی متن :  پیشنهاد اقدام شوك‌آور دولت

 قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها

 
 مـــرجـــع

 89/07/25

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :