http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - تنبلی بسه! بعد از 150 سال بریم تو تـَرک! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ شنبه 1 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 تنبلی بسه! بعد از 150 سال بریم تو تـَرک! ...

 

 

دیروز رییس جمهوری در جمع صنعتگران گفت که هدفمندی یایارنه ها یک فرصت است تا اقتصاد ایران از یک تنبلی ۱۵۰ ساله رها شود. با اینکه اساس حرف ایشان مبنی بر اینکه طرح حذف یارانه ها در صورت اجرای صحیح عامل تحرک اقتصادی در درازمدت است کاملا” صحیح می باشد اما به نظر میرسد که مشکل اقتصاد ما در تاریخ خود بیشتر بی برنامگی است تا تنبلی!

نخست باید مشخص کنیم که تنبلی اقتصاد یعنی چه؟

اگر منظور تنبلی نیروی کار است که خیلی بعید است با عقل سازگار باشد.

 اگر به بخش تولید این مملکت سر بزنید می بینید که به دلیل قدیمی بودن امکانات کارگران با وضعی گاها” رقت بار در حال تولید محصول هستند. در مورد نیروهای فکری مانند کارشناسان هم اگر در بخشی نیروی آنها بلا استفاده و علاف باقی مانده است مشکل آن کارشناسان نیست بلکه مشکل مدیرانی هستند که به دلیل بی لیاقتی و بی برنامگی خود را با مسایل ریز سرگرم کرده اند تا گذران کنند و فاقد یک برنامه کیفی برای پیشبرد سازمان خود هستند.

اگر هم منظور از تنبلی عدم رقابتی بودن اقتصاد ماست که با عرض معذرت ریشه آن در رانتهای دولتی است. بروید ببینید همین مثلا” خصوصی سازیها را چه کسانی در دست گرفته اند؟ آیا واقعا” خصوصی سازی شدند؟ کدام مناقصه دولتی است که در آن قانون رعایت شود و بدون زیر میزی و رشوه کار به پایان برسد؟

اگر هم منظور ایشان از تنبلی اقتصادی این است که اقتصاد ما توان رقابت با اقتصادهای دنیا را ندارد که باید گفت اقتصاد کلان کشور ما در واقع بیشتر وابسته به فناوریهای خارجی است. زمانی که تجهیزات کارخانه های ما قدیمی و در زمینه انرژی پر مصرف هستند و همچنین نیاز به نیروی انسانی بالایی در مراحل تولید دارند و به دلیل تحریمها قطعات یدکی با چند برابر قیمت واقعی به دستشان میرسد و به دلیل توان اقتصادی کم و مهمتر از همه تحریمها امکان نوسازی را هم ندارند شما چگونه انتظار دارید که اقتصاد که وابسته به همین صنایع است توان رقابت داشته باشد؟ وقتی که دولت شما در حال حاضر درها را به روی محصولات بی کیفیت چینی گشوده و برای واردات کالای مصرفی تسهیلات بانکی هم می دهد! چگونه انتظار دارید اقتصاد ما فرصت نفس کشیدن داشته باشد چه رسد به اینکه همگام دنیا شود!

متاسفانه باید گفت که مشکل اقتصاد ما نه تنبلی بلکه بی برنامگی است. فقط در همین ۵ ساله اخیر چند سیاست مختلف اقتصادی حدس و خطا شده که هر کدام خساراتی به دنبال داشته است. از گشاده دستی دولت در افزایش نقدینگی در ۸۵ و ۸۶ تا ده قفله کردن تسهیلات و تلاش برای کاهش نقدینگی در سال ۸۷ و ۸۸ گرفته تا سایر طرحها.

در حال حاضر صنایع دنیا به حدود ۵۰۰۰ فناوری پیشرفته وابسته هستند که درصدی کمی از آن در حال حاضر در اختیار ماست و اگر هم بخواهیم از صفر شروع به یادگیری و ساخت کنیم باید چند دهه صبر کنیم تا تازه به الان دنیا برسیم! اقتصاد پویا در رده نیازمند امنیت اقتصادی و ثبات است. مادامیکه سیاستهای اقتصادی حدس و خطایی است و به سرعت هم دچار تغییر میشود مسلما” اقتصاد ما همچنان خدماتی و واسطه ای خواهد ماند.

طرح هدفمندی یارانه ها هم اگر به طرز صحیحی اجرا شود و همزمان به سمت بهینه شدن و نوسازی صنایع برویم میتوان امیدوار بود که در یک دهه آینده اقلا” یک اقتصاد متوسط داشته باشیم. مسلما” اقتصاد کشور ما یک روزه اینجور نشده که یک روزه هم درست شود. رکودی که بر این اقتصاد حاکم است ناشی از عوامل فراوانی است که بخشی از آن به روابط سیاسی با دنیا باز میگردد و بخش دیگر آن هم به مدیران کلان اقتصادی که متاسفانه در حال حاضر در هر دو زمینه مشکل داریم. نباید فراموش کرد که بازیابی اقتصادی مانند ایران از رکود تورمی که در آن گیر افتاده نیازمند اقدامات جدی است و گرنه وضعیت آن روز به روز بدتر خواهد شد.

مسلما” با حرف هم این اقتصاد درست نخواهد شد. فراموش نکرده ایم که رییس جمهور در روز کارگر خبر از آن داد که سال ۸۹سال رونق اشتغال است و به میزانی شغل ایجاد خواهیم کرد که افراد در انتخاب بین گزینه ها دچار ابهام شوند! اما آمارها نشان داد که نرخ بیکاری با افزایشی چشمگیر روبرو شد و حتی بخشی از کارکنان هم بیکار شدند چه رسد به اینکه شغلی ایجاد شود. در هر حال طرح حذف یارانه ها یک فرصت است برای اقتصاد. البته به شرط انکه اولا” منافع حاصل از آن خرج فربه شدن دولت نشود و ثانیا” طرح درست و بدون انحراف اجرا گردد.

مـــرجـــع

 عنوان اصلی متن :   تنبلی یا بی برنامگی؟

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :