http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - افزایش قیمت به‌رغم كاهش مصرف!؟ ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 افزایش قیمت به‌رغم كاهش مصرف!؟ ...
 

 

بعد از اینكه قبض‌های ۲۰۰ هزار تومانی برق بسیاری از تهرانی‌ها را شوكه كرد، حالا نوبت به قبض ۸ میلیون تومانی گاز رسیده، تا تهرانی‌ها را حسابی نگران كندو درحالیكه هنوز یارانه80هزارتومانی به حسابشان واریز نشده قبض گاز 800هزارتومانی برای یك آپارتمان را تحویل بگیرند.

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، در حالی كه قانون هدفمندكردن یارانه‌ها در كشور هنوز اجرا نشده و تعرفه‌ها نیز تغییر نكرده است، افزایش قیمت گاز مشتركان، این نگرانی را ایجاد كرده كه در صورت واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی، قیمت گاز تا چه میزان افزایش خواهد یافت.

افزایش قیمت به‌رغم كاهش مصرف


روز گذشته یكی از مشتركان گاز، قبض دو دوره اخیر خود را به «گروه انرژی» فرستاد و از نحوه محاسبه قیمت گاز گلایه كرد. وی كه در یك ساختمان مسكونی ۱۰ واحدی زندگی می‌كند، می‌گوید: «دوره قبل (مرداد ماه)، مصرف گاز آپارتمان ما، ۳۳هزار و ۹۹۸ مترمكعب بود، اما در دوره جدید (مهرماه) ۲۷ هزار و ۸۰۰ مترمكعب گاز مصرف شده كه نسبت به دوره قبل ۶هزار مترمكعب كاهش داشته است.»

وی ادامه می‌دهد: «قیمت گاز برای دوره قبلی یك میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۰ تومان حساب شده بود. اما در دوره جدید كه كمتر هم مصرف كرده‌ایم، قیمت پرداختی ۸ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان شده است.» البته ناگفته نماند كه در این قبض گاز بیش از ۴ میلیون تومان یارانه دولتی هم در نظر گرفته شده است؛ یعنی بدون احتساب یارانه دولتی قبض گاز این مشترك تهرانی بیش از ۱۲میلیون تومان می‌شد.

هر مترمكعب، ۲۳۶ تومان!

مقایسه میزان مصرف گاز با قیمت محاسبه شده آن نشان می‌دهد، قیمت گاز مصرفی این مشترك تهرانی برای دوره مرداد، ۵۴ تومان و برای دوره مهر، ۲۳۶ تومان به ازای هر مترمكعب محاسبه شده است؛ این در حالی است كه در حال حاضر، متوسط قیمت گاز برای بخش خانگی ۱۳تومان به ازای هر مترمكعب است.

اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود؛ چرا كه قبض این شهروند تهرانی نكته شگفت‌انگیز دیگری هم دارد. وی می‌گوید: «دوره قبل كه قبض گاز به دستمان رسید، به‌طور كامل تسویه كردیم؛ اما این دوره باز هم ۱٫۵ میلیون تومان بدهی برای ما حساب كرده‌اند.»

وقتی از وی پرسیدیم، چرا این موضوع را به شركت گاز اعلام نكرده‌اید، می‌گوید: «این موضوع را مطرح كرده‌ایم، اما مسئولان شركت گاز منطقه در مقابل اعتراض ما، فقط گفتند كه این بدهی به دلیل افزایش قیمت گاز در دوره قبل بوده است.»

با این حساب به نظر می‌رسد، شركت گاز اعمال جرایم گازی را زودتر از موعد اعلام شده (یعنی مهرماه)، اعمال كرده و تحت عنوان بدهی معوق در قبض‌های جدید لحاظ كرده است. این درحالی است كه بر اساس اعلام مسئولان شركت ملی گاز ایران قرار بود كه افزایش قیمت گاز از اول مهر ماه اعمال شود.

درست همین یكی دو ماه پیش بود كه مدیرعامل شركت ملی گاز ایران از اعمال جرایم جدید برای مشتركان پرمصرف خبر داد و گفت: «جرایم مشتركان پرمصرف گاز كه الگوی مصرف را رعایت نمی‌كنند، بین ۲ تا ۵/۲ برابر افزایش می‌یابد.»«جواد اوجی» گفته بود: «برای مشتركانی كه طبق الگو مصرف كرده و در دهك‌های یك تا ۷ مصرفی قرار می‌گیرند، هیچ‌گونه جریمه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود، ولی دهك‌های ۸ تا ۱۰ مصرفی كه ۹درصد خانوارها را تشكیل می‌دهند و ۳۰ تا ۳۲ درصد گاز را مصرف می‌كنند، جریمه خواهند شد.»

به گفته وی، جریمه دهك ۸ به دو برابر، جریمه دهك ۹ به ۲٫۵۲ برابر و دهك ۱۰ به ۲٫۵ برابر افزایش پیدا می‌كند.

۳ سناریو برای افزایش قیمت گاز

اعمال جرایم جدید برای گاز در حالی آغاز شده كه هنوز سناریوهای افزایش تعرفه گاز بعد از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها مشخص نشده و دولت نیز تاكنون زمانبندی افزایش قیمت‌ها را اعلام نكرده است.هم اكنون بر اساس ۳ سناریوی ارائه شده به كارگروه طرح تحول اقتصادی دولت، نحوه افزایش قیمت گاز مشتركان خانگی، تجاری و صنعتی در قالب یك برنامه ۵ ساله در حال بررسی است.

در سناریوی اول، افزایش قیمت به صورت یك منحنی یكنواخت مطرح شده است؛ به طوری كه باید قیمت گاز مشتركان خانگی از ۱۳۰ ریال فعلی، به طور متوسط سالانه ۲۰ درصد افزایش ‌یابد و در مدت ۵ سال كاملا آزاد ‌شود.سناریوی دوم افزایش قیمت گاز مشتركان هم به گونه ای طراحی شده است كه بهای این حامل انرژی در سال اول و دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با شتاب بیشتری افزایش یابد و در سال‌های پایانی منحنی افزایش قیمت با شیب كمتری دنبال شود. در صورت اجرای این سناریو، قیمت گاز طبیعی در سال‌های اول و دوم به طور متوسط سالانه ۳۰ درصد و در سال‌های پایانی تا ۱۵ درصد به صورت تدریجی افزایش می‌یابد.

اما در سناریوی سوم، پیشنهاد افزایش همزمان و متناسب قیمت تمامی‌ حامل‌های انرژی همچون برق، گاز، بنزین و گازوئیل در دستور كار قرار گرفته است.

به هر حال، در شرایطی كه هنوز دولت زمانبندی مشخصی را برای اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها در بخش گاز اعلام نكرده، به نظر می‌رسد كه با شروع فصل سرما و افزایش مصرف گاز در میان خانواده‌ها، مشتركان بیشتری مشمول جرایم گازی شده و از قبض‌های چند میلیونی گاز، حسابی شوكه شوند.
مـــرجـــع

 عنوان اصلی متن :   قبض گاز800هزارتومانی پس از یارانه 80هزارتومانی!

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :