http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - خودرو با قیمت ایرانی، بنزین با نرخ جهانی! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 خودرو با قیمت ایرانی، بنزین با نرخ جهانی! ...


در همه جای دنیا رسم بر این بوده و هست که خودرو دارای قیمتی نسبتا” پایین در قیاس با سطح درامد عمومی است و در مقابل هزینه سوخت بالاست طوریکه استفاده از خودروی شخصی برای تک سرنشین بودن و همچنین مقاصدی مانند خیابان گردی خیلی اقتصادی نیست.
سالهای سال در کشور ما رویه ای کاملا” برعکس جهان حاکم بود. یعنی قیمت خودرو بالا بود ولی قیمت سوخت بسیار نازل تعیین شده بود و به لطف این یارانه های سنگین که از پول نفت پرداخت میشد قاچاق سودآور سوخت به دیگر کشورهای همسایه و همچنین کارکرد خودروهای بسیار فرسوده با مصرف سوخت حتی ۲۰ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر دارای توجیه بود.

با اجرای سهمیه بندی سوخت و همچنین در پی آن عرضه سوخت آزاد قدری قیمتها واقعی شد و به حدود ۳۰ درصد قیمت واقعی بنزین در دنیا رسید. اکنون هم دولت قصد دارد که آن را در طی ۵ سال به قیمت واقعی دنیا برساند که در حدود یک دلار میباشد.
((( حداقل دستمزد در آمریکا بیش از ساعتی 8 دلار وَ نرخ بنزین سوپر حداکثر لیتری600 تومان وَ بهای خودروها حتی به دلار، کمتر از ایران است. {ع.ع} ))) با اینکه در این مقال قصد بحث راجع به هدفمندی یارانه سوخت نیست آنچه عجیب است عدم تناسب بین قیمت سوخت و خودرو در ایران است. گویا در این مورد فقط قصد داریم قیمت بنزین را واقعی کنیم و کماکان سود سرشاری ساخت خودروهای بی کیفیت و تابوتهای روان به قیمت بین ۸ تا ۱۰ میلیون ادامه پیدا کند. نکته جالب اینکه قیمت خودرویی مانند پراید در کشورهای همجوار در حدود یک و نیم میلیون و خودروی ماکسیما حدود شش میلیون بوده است که قیمت عرضه انها در افغانستان و دوبی چندان تفاوتی هم با هم نداشته است اما همین خودروها در ایران به قیمتهای ۸ میلیون و ۴۰ میلیون عرضه میشوند و کماکان مراکزی که سودهای تریلیاردی میبرند مدعی زیاندهی خوردروسازان هستند که اگر واقعا زیانده هستند بدون شک مشکلی غیر از دلایل فنی و اقتصادی آنها را زیانده کرده است.
مـــرجـــع

توضیح : ((( به صحت قیمت خودروهای مذکور در کشورهای همسایه ، چندان مطمئن نیستم ؛ ولی از چندین سال قبل تا کنون ، در برنامه-های تلویزیونی خودمان مطرح شده که خیلی از خودروهای ما را در خارج از کشور ، بزحمت اگر به « نیم-بهای » داخلی بخرند! ... { عـبـــد عـا صـی } )))

 

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :