http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - آیت‌الله جوادی‌آملی : در حاکمیت عَمروُعاصی ، علی هم محکوم به شکست استآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ شنبه 8 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

آیت‌الله جوادی‌آملی :  در حاکمیت عَمروُعاصی ،

 علی هم محکوم به شکست است 

 
 


 

حضرت علی‌(ع)  به دلیل جهل و عدم آگاهی مردم و تبلیغات سوء عمروعاص و معاویه علیه ایشان، حکمیت را پذیرفتند و گفتند: «اگر من حکمیت را قبول نمی‌کردم مردم من را مخالف قرآن و معارض آن می‌پنداشتند.»

آیت‌الله ‌جوادی‌آملی با اشاره به اینکه طبق خطبه ۲۳۸ نهج البلاغه، امام علی ‌(ع) به دلیل جهل و عدم آگاهی مردم و تبلیغات سوء عمروعاص و معاویه علیه ایشان، حکمیت را پذیرفت؛ تصریح کرد: در جامعه‌ای که تفکر عمروعاصی حاکم باشد و علی را کنار گذاشته باشند، قطعا علی اگر بخواهد مقاومت کند، محکوم به شکست است، ولی در قیامت حساب و کتاب و محکمه عدل است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله جوادی‌آملی، در درس اخلاق خود در جمع پرشور طلاب حوزه و اقشار مختلف مردم به فوائد فن اخلاق اشاره کرد و اظهار داشت: فن اخلاق دارای ۴ فایده مهم است که پایین ترین آن در دنیا و سه فایده بزرگ آن در برزخ و قیامت است.

جامعه متمدن، جامعه اخلاقی است

ایشان، فایده دنیوی رعایت اخلاق و اخلاق مداری در جامعه را ایجاد جامعه متمدن دانست و افزود: جامعه متمدن حقیقی جامعه‌ای است که اخلاق در راس روابط اجتماعی مردم باشد.
آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به فواید اخروی اخلاق مداری ادامه داد: اخلاق طبی است که در برزخ به انسان حیات و سلامت می‌دهد و معماری است که بدن را در برزخ در برابر شدائد مرگ مقاوم نگه می‌دارد و هنری است که انسان را در برزخ، زیبا و سفید رو جلوه می‌دهد.

وی افزود: در فرهنگ دینی مصاف انسان با مرگ همواره به نفع انسان به پایان می‌رسد و انسان مرگ را می‌میراند و مرگ را می‌چشد نه این که مرگ انسان را بمیراند، چون «کل نفس ذائقه الموت» است نه برعکس؛ بنابراین انسان در برزخ زنده است و حیات دارد و اخلاق بدنی از خود می‌سازد که در برابر مرگ و شدائد آن مقاوم است، چون شدت مرگ باعث می‌شود برخی افراد، اولیات دین را فراموش کنند.

این استاد برجسته تصریح کرد: گرچه انسان در مصاف با مرگ پیروز است، ولی مرگ چنان قدرتی دارد که انسان با چشیدن آن وارد دنیای دیگری می‌شود، این انتقال برای برخی آنچنان شدید و دردناک است که در قبر هرچه از او می‌پرسند را می‌تواند جواب دهد.

تقوا و اخلاق است که برتری می‌آورد ، نه زیبایی

ایشان در ادامه گفت: زیبایی برای همه مهم است، ولی هیچ امتیاز و فخری ندارد، بنابراین سهیل رومی با بلال حبشی هیچ امتیازی ندارند و آنچه باعث برتری بر دیگری می‌شود، تقوا و اخلاق الهی است. همه ما دوست داریم همچون یوسف نبی در برزخ حاضر شویم این کار اخلاق است و اخلاق می‌تواند انسان را در برزخ رو سفید کند.

آیت‌الله جوادی‌آملی تصریح کرد: چنین فنی که ۴ فایده دنیوی و اخروی برای انسان دارد هرگز نمی‌تواند انتزاعی و نسبی باشد، برخلاف عقیده برخی غربی‌ها که تلاش می‌کنند اخلاق را نسبی جلوه دهند.

تبعات حاکمیت تفکر عمرو عاصی

این مفسر قرآن و نهج البلاغه با اشاره به خطبه ۲۳۸ نهج البلاغه اظهار داشت: این خطبه درباره جنگ صفین است و امام علی‌(ع) در این خطبه فتنه‌هایی که از داخل توسط اشعث و از خارج توسط عمر و عاص ایجاد شده را تشریح و علت پذیرفتن حکمیت را بیان کردند.

ایشان خاطرنشان کرد: حضرت علی‌(ع) به دلیل جهل و عدم آگاهی مردم و تبلیغات سوء عمروعاص و معاویه علیه ایشان، حکمیت را پذیرفتند و گفتند: «
اگر من حکمیت را قبول نمی‌کردم مردم من را مخالف قرآن و معارض آن می‌پنداشتند.»

این استاد حوزه تصریح کرد:
در جامعه‌ای که تفکر عمروعاصی حاکم باشد و علی را کنار گذاشته باشند قطعا علی اگر بخواهد مقاومت کند محکوم به شکست است ، ولی در قیامت حساب و کتاب و محکمه عدل است.

دانشگاهها با تفکیک جنسیتی اسلامی نمی شوند

،آیتالله عبدالله جوادی آملی همچنین غروب پنجشنبه در دیدار تعدادی از اساتید دانشگاه تربیت معلم تهران با بیان اینکه دین سه رشته جهان بینی الهی، جهان بانی الهی و جهان آرایی الهی را به ما آموخت، تأکید کرد: صدرالمتالهین می فرماید که علم مانند معماری نیست بلکه نظیر بخشهای ریاضی است.

وی تاکید کرد: اگر کسی در حوزه یا دانشگاه بگوید که 40 یا 50 سال کار کرده و زحمت کشیده و فکر کرده است، این اسلامی حرف زدن و قارونی فکرکردن است.

آیت الله جوادی آملی گفت: باید دانشهایی که یاد گرفتهایم را در راه صحیح به کار ببریم نه در مسیر باطل؛ به عنوان مثال اگر به انرژی هستهای دست یافتهایم باید از این انرژی به صورت صلحآمیز استفاده کنیم نه تخریبی.

مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت:
منظور از اسلامیکردن دانشگاهها فقط این نیست که تعلیم و تعلم در مسیر رضای خدا باشد و هر چه یاد گرفتهایم در مسیر صحیح به کار بریم؛ یا اینکه در دانشگاهها نمازخانه ایجاد شود و دعاهای کمیل و توسل قرائت شود و کلاسهای دختران و پسران از همدیگر تفکیک شوند؛ این موارد کار حسینیه و مسجد است.

آیتالله جوادی آملی در عین حال احداث نمازخانه و توجه به دعا در دانشگاهها را از کارهای مناسب دانست و خاطرنشان کرد:
اگر صرفا این کارها را در دانشگاهها انجام دادیم، دانشجوی مسلمان تربیت کردیم، نه اینکه دانشگاه اسلامی شده باشد.

استاد برجسته حوزه با تاکید بر این نکته که دانش حرف اول را در دانشگاهها میزند، تصریح کرد:
عنصر محوری دانشگاه، علم است؛ اگر علم اسلامی شد، دانشگاه هم اسلامی میشود و دیگر لازم نیست که به دختران و پسران بگویند کنار هم ننشینند.

مرجع تقلید جهان تشیع گفت: مگر در حوزه توصیه میکنند مردان و زنان کنار هم ننشینند؛ مگر به طلبهها میگویند که نماز را در اول وقت وحدالامکان جماعت بخوانند.چون علم درحوزه دینی است رهاوردهای فراوانی دارداما اساسیترین و عنصریترین حرف دانشگاه علم و متون درسی است که اگر این متون اسلامی نشد، سفارشی است.

 

عنوان اصلی متن ؛  آیت‌الله جوادی‌آملی : در جامعه‌ای که تفکر

 عمروعاصی حاکم باشد، علی هم محکوم به شکست است
 مـــرجـــع
 1389/08/07
 
 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :