http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - امام ، امروز مظلوم شده ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ یکشنبه 16 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 امام ، امروز مظلوم شده ...
 

 

 

امام آمد که به اسلام و روحانیت عزت دهد کارهای ما اسلام و روحانیت را زیر سوال برده است باید برگردیم به اندیشه امام ، تا به اسلام ناب محمدی برگردیم ، امام فضائلی داشت که هیچکس نداشت و آقای بهاء الدینی می فرمودند: امام در روحانیت شاخص بودند نه در روحانیت فعلی بلکه در تمام تاریخ علمای مشهور نظیر امام کسی جامعیت نداشت ، یعنی امام خمینی (ره)در میان علمای اسلام ،ممتاز و گل سرسبد است ...متاسفانه باید بگوییم همین امام ، امروز مظلوم شده است و کارهای زشت ما را دارند به حساب امام می گذارند.

آینده با هدف تقویت بنیانهای معنوی و اخلاقی و اعتقادی و تلاش برای حاکم شدن اخلاق بر تعاملات جامعه، از این پس برخی مواعظ و تذکرات علمای عامل و روشن اندیش را بازنشر می کند. در این بخش بخشی از مباحث اخلاقی آیت الله محمود امجد را از نظر می گذرانیم.

ایمان

به حضرت آیت الله العظمی بهاءالدینی عرض کردم ،سابقاً خرج می کردم ،بعدمنتظر پول می شدم ولی الان منتظرپول می شوم بعدخرج می کنم.فرمودند:ایمانت ضعیف شده!

مظلومیت امام

امام آمد که به اسلام و روحانیت عزت دهد کارهای ما اسلام و روحانیت را زیر سوال برده است باید برگردیم به اندیشه امام ، تا به اسلام ناب محمدی برگردیم ، امام فضائلی داشت که هیچکس نداشت و آقای بهاء الدینی می فرمودند: امام در روحانیت شاخص بودند نه در روحانیت فعلی بلکه در تمام تاریخ علمای مشهور نظیر امام کسی جامعیت نداشت ، یعنی امام خمینی (ره)در میان علمای اسلام ،ممتاز و گل سرسبد است شاید مثل آقای بهاء الدینی و آقای بهجت که در حد اعلی معنویت بودند وجود داشت اما مثل امام کسی جامعیت نداشت و متاسفانه باید بگوییم همین امام ، امروز مظلوم شده است و کارهای زشت ما را دارند به حساب امام می گذارند.

گوشمالی

ما داستان هاداریم که اگر کسی برای غیرخدا کاری بکند،چقدر ضرر می کند و خدا چگونه گوشمالی اش می دهد!

احترام بزگترها

همیشه به بزرگترها احترام کنید،خدابه شمااحترام می کند.احترام به بزرگترها اجلال و احترام نسبت به خداست.اگردر مجلسی بودید و پیرمرد یا بزرگی وارد شدکه جای تکیه ندارد،فوری جای خود را به او بدهید و خودتان وسط مجلس بنشینید.وسط مجلس چرب است .(درمجالس اهل بیت وسط مجلس برکت بیشتری دارد).

تماشا

درجهان باید تماشا کرد،نه اینکه فقط در فکر ایراد گرفتن باشیم.باید اول و آخر قضایا را دید و نه فقط بخشی را و سپس قضاوت کرد.

دود وهوی

آیا حیف نیست انسان درتهران دود بخورد و برای غیرخدا نفس بکشد؟!

من در تهران دود از بیرون می خورم ، هوی از داخل(هوای نفس)]عجب تواضعی ![

دقت

به همه حسن ظن داشته باشیدو با دید احترام بنگرید ولی هنگام دوست گرفتن یا معامله کردن یا پست و مسئولیت دادن،حواستان جمع باشدو خیلی دقت کنید.

نیت خدایی محض

کارهابایدنیت خدایی داشته باشند.یک روز برای خاطرعسل خوب خوردن درفلان ناحیه ، می خواستیم راه بیفتیم ،ماشین آتش گرفت ،نیت عسل را که از ذهن بیرون کردیم خودش خاموش شد.حضرت آقای بهاءالدینی فرمودند:می بایست خودت آتش می گرفتی !(توجه شود که هرچه مراتب معنوی بالاتر رود ،ظرافت ها بیشترمی شود.حسنات الابرار،سیئات المقربین ).

صلاحیت علمی

اگر انسان صلاحیت علمی نداشته باشد،چه بسا صلاحیت اخلاقی خودش را هم ازدست بدهد.چون بعد از مدتی ازگفتن "بلدنیستم "خجالت می کشد و ابا می کند و جوابی غیرصحیح و...می دهداما کسی که از نظر علمی پر و بُلغه باشدخیلی راحت در موارد نادری که جواب را نمی داند،مثل شیرمی گوید:بلدنیستم .پس مساله صلاحیت علمی خیلی مهم است .

کمال ،در بندگی خداست

اولیای شیطانی هم در آسمان ،آب و آتش می توانند راه بروند.اینها کمال نیست ؛تمام اینها فرمول دارد.کمال ، در بندگی خداست؛آن هم بندگی بر اساس دستورات شرع مقدس نه بندگی سلیقگی خودمانی .

ریح الرحمن

تماشا و زیارت حضرت ولی عصر(عج) ،کمال نیست .کمال ، اطاعت از فرمایش حضرت است .اگر حضرت تشریف بیاورند و وظیفه ات این باشد که بروی و در یک جایی کاری انجام دهی ،حق نداری بمانی و به تماشای حضرت بنشینی .همان گونه که اویس قرنی به وظیفه اش عمل کرد و امر مادرش را اطاعت نمود و قبل از اینکه حضرت رسول اکرم (ص) را زیارت کند به امر مادرش مبنی بر بازگشت سریع ،عمل کرد.در نتیجه، وقتی رسول اکرم (ص) بازگشتند،فرمودند:"انی اجد ریح الرحمن ".من بوی بهشت را استشمام می کنم .

توکل

تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافریست / راهرو گر صد هنر دارد توکل بایدش

خیلی از نوابغ از راه بدر رفته اند و غرق شده اند.نبوغ ، زور ، پول ، پارتی و...هیچ کدام به درد نمی خورد.کشتی نجات لازم است ."والفلک الجاریه فی اللّجج الغامره یامن من رکبها و یغرق من ترکها".

نظم

در محضر امام خمینی گفته شد:اگربخواهندمعجزه عصر را نام ببرند ، باید صاحب اثرجواهر را(44جلدفقه استدلالی کامل )نام ببرند.امام فرمودند:خیر،ایشان منظم بود و توانست این کار را بکند.

بر داده ها و نداده هاشان شکر

از اهل بیت (ع) همه چیز بخواهید.از دریا چیزی کم نمی شود.تا ببینیم ظرف ما چقدر است.هم دنیا بخواهید هم آخرت (مقدس بازی در نیاورید)و اگرچیزی خواستید و ندادند مبادا گله کنید.بر داده هاو نداده هایشان شکر. مثلا یک بچه اگر پدرش برای او دوچرخه ای بخرد مهمتر است یا اگر علیرغم درخواست مصرانه اش چاقو به او ندهد که چشمش را کور کندکدام یک شکرش بیشتر و لازمتراست؟اهل بیت (ع)جزخیر و مصلحت ما را نمی خواهند.

به جز آقای وزیر

در زمان طاغوت ،یکی از روحانیون می رفت منبر ،می گفت :خدا لعنت کند تارک الصلاة ها را .خدا لعنت کند تارک الزکاة ها را.در مجلسش هم وزیری حضورداشته که تارک الصلاة و تارک الزکاة بود. وزیرآمد یک عبا به او هدیه داد تا دیگر چنین مطالبی روی منبر نگوید او روز بعد روی منبر گفت :خدا لعنت کند هر تارک الصلاتی را به جز آقای وزیر،خدا لعنت کندهر تارک الزکاتی را به جز آقای وزیر.

مزه

روحانی باید خیلی مایه داشته باشد.هم علمیت ، هم معنویت و هم روحانیت . بدون روحانیت و معنویت مزه ندارد.نمی گوییم اصلا ثمر ندارد،می گوییم مزه ندارد .باید با خاندان عصمت وطهارت (ع) سنخیت پیدا کرد.

مـــرجـــع


 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :