http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - آیت‌الله جوادی‌آملی : با بیراهه نرفتن روحانیون وَ سَـد راه نشدن ، جامعه اصلاح می‌شودآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) 

آیت‌الله جوادی‌آملی :  
 با بیراهه  نرفتن روحانیون وَ سَـد راه نشدن ، جامعه اصلاح می‌شود

 


 

 جوانان اگر از ما طهارت و قداست ببینند، جامعه اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده دیدند که ما به بیراهه رفتیم و یا راه کسی را بستیم، کنترل کردن اینها سخت است.
 

آیت‌الله عبدالله جوادی‌آملی با بیان اینکه فعالیت در حد مسجد و حسینیه برای حل مشکلات جوان کافی نیست، خواستار آن شد که عوامل ریشه‌ای مشکلات فرهنگی جامعه شناخته شود.

ایشان بیکاری و عملکرد نادرست مسئولان را از جمله این ریشه‌ها دانست و با بیان اینکه “
اگر ما (روحانیون و کارگزاران نظام) بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و مشکلی نداشته باشیم، این مسأله سهم تعیین کننده‌ای در اصلاح جوانان دارد ”، افزود: جوانان اگر از ما طهارت و قداست ببینند، جامعه اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده دیدند که ما به بیراهه رفتیم و یا راه کسی را بستیم، کنترل کردن اینها سخت است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، این استاد حوزه علمیه قم در دیدار فرمانده انتظامی استان قم و اعضای هیئت اجرایی همایش بررسی نقش پیشگیری از وقوع جرم با استفاده از فرهنگ دینی، فرارسیدن سالروز شهادت امام جواد علیه السلام را خدمت امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و همه مومنان عالم تسلیت گفتند و با اشاره به روایتی از آن امام بزرگوار اظهار داشت: وجود مبارک امام جواد در بیان نورانی دارند که (مَن اَصغی اِلی ناطِقٍ فَقَد عَبَدَهُ فَاِن کانَ النّاطِقُ عَنِ اللّهِ فَقَد عَبَدَاللّهَ وَ اِن کانَ النّاطِقُ ینطِقُ عَن لِسانِ اِبلیسَ فَقَد عَبَدَ ابلیس)؛ یعنی هر فرد یا ملتی که گوش به حرف کسی می‌دهد و حرف کسی را می‌پذیرد، وی را عبادت می‌کند. اگر آن گوینده سخن دینی گفت، این فرد یا جامعه خدا را عبادت کرده است و اگر سخن شیطان را گفته است، این فرد یا جامعه شیطان را عبادت کرده است.

وی گوش دادن هر صدایی و پذیرفتن آن صدا را نوعی عبادت دانست و تاکید کرد: طبق بیان نورانی امام جواد علیه السلام، الان صداهای گوناگونی به وسیله رسانه‌های اینترنتی و ماهواره‌ای به گوش جوانان ما می‌رسد و این مهم‌ترین آسیبی است که به نسل جوان ما می‌رساند.

استاد برجسته حوزه با ابراز تاسف از عدم توجه کافی به فرهنگ مطالعه اظهار داشت: متاسفانه فرهنگ عمومی جامعه ایران فرهنگ کتاب نیست، یعنی مردم اهل مطالعه و دقت و پژوهش نیستند و گروه اندکی اهل مطالعه و تحقیق هستند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: انسان باید یا مکتب ببیند یا محضر، یعنی یا باید از راه گوش مطالب مفید را بشنود و یا از راه چشم ببینند، یا کتاب مطالعه کند تا چیزی نصیبش شود و یا از محضر عالمان دینی و محافل مذهبی و هیئت‌های مذهبی استفاده کند، اما بسیاری از جوانان ما اهل مطالعه و محضر نیستند.

آیت‌الله جوادی‌آملی در عین حال تاکید کرد: بسیاری از افراد هستند که درس نخوانده‌اند ولی محضر علما را درک کرده‌اند و از منش و روش آنها چیزهایی یاد گرفته‌اند.

وی ناامیدی را امری ناپسند دانست و گفت: همگان باید تلاش و کوشش کنیم تا از طریق راه حل‌های مختلف، جوانان را از آفت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی نجات دهیم.

استاد حوزه علمیه قم افزود:
غریزه‌های سرکشی که جوانان را به گناه وا می‌دارد از امور حسی است، اما بحث‌هایی که احیانا برای اصلاح آنها ارائه می‌شود مفهوم ذهنی است و مفاهیم ذهنی قدرت لازم برای اثرگذاری در برابر کشش‌های حسی را ندارند.

استاد برجسته حوزه تصریح کرد: دشمن برای از بین بردن اعتقادات جوانان از راه حس وارد می‌شود و ما اگر بخواهیم از راه مفهوم ذهنی، جوانان را بیمه کنیم امری دشوار است، اما سختی این کارها نباید ما را وادار کند که ناامید شویم، برای اینکه هم امر به معروف و نهی از منکر واجب است و هم تعلیم و تبلیغ و پژوهش. اگر هر دوی این کار (تعلیم و تبلیغ) واجب شد معلوم می‌شود که اثر می‌کند و اگر بر روی انسان و جامعه اثر نمی‌کردند، واجب نمی‌شدند.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه فرمایشات خود به روایت دیگری از امام نهم (ع) در مورد اینکه اطمینان به لطف خدا بهای هر کالای گران و نردبان هر مقام بلند است، اشاره کرد و گفت: اگر کسی خواست تجارت کند و کالای گرانبهایی بخرد، بهای او اطمینان به قدرت مطلق خداست و امام جواد (ع) فرمودند که وثوق به لطف خدا بهای تهیه کردن هر کالای گران است.

وی اطمینان به لطف الهی را نردبان ترقی انسان‌ها دانست و تاکید کرد: اگر کسی خواست ارتقا یابد به نردبان نیاز دارد و وثوق به لطف الهی نردبان هر مقام برتر و بالاتر است.

وی اظهار داشت: داشتن یک جامعه آرمانی، متدین و متمدن کالای گرانی است که بهای سنگینی می‌خواهد و مقام والایی است که برای رسیدن به آن نردبان مستحکم لازم است و هر دوی آنها با اطمینان به لطف خدا حاصل می‌شود، بنابراین ما باید با این اطمینان کارها را شروع کنیم و به مقصد برسیم.

این مرجع تقلید خطاب به دست‌اندرکاران همایش بررسی نقش پیشگیری از وقوع جرم با استفاده از فرهنگ دینی تاکید کرد:
وقتی شما می‌خواهید کار مسجد و حسینیه را انجام دهید، این کار ممکن است ولی بازه مخاطبان خاصی دارد. اگر مخاطبان شما کسانی باشند که سن آنها از ۴۰ سال بیشتر است، این فعالیت‌ها برای آنها کارآمد است، اما معمولا مستمعان مسجد کسانی هستند که سن آنها از ۴۰ سال بیشتر است.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید در حد مسجد و حسینیه برای جوانان کاری انجام دهید، توفیقتان کم خواهد بود، برای اینکه جوانان مشکل محسوس دارند و شما می‌خواهید یک حرف محکوم ذهنی را تحویل آنها دهید. این مطالب متعلق به کسی است که دوران سختی را گذرانده باشد.

آیت‌الله جوادی‌آملی در بخش دیگری از سخان خود، شناسایی راه‌های ابتذال و انحراف جوانان را مهم دانست و تاکید کرد: یکی از راه‌های موفقیت نیروی انتظامی این است که در هنگام بازجویی از مجرمان، راه‌های به دام افتادن جوانان را از راه روانکاوی و روانشناسی شناسایی و معالجه کند.

وی افزود: اگر به این فکر هستید که یک همایشی داشته باشید و سخنرانی کنید، این کار برای مسجدی‌ها و مخاطبانی که سن آنها از ۴۰ سال به بالاست مناسب است، ولی چون سن جوانان کم است و از طریق ماهواره‌ها آلوده شده‌اند، شما باید کاری کنید که در حد ماهواره و اینترنت اثر کند.

استاد برجسته حوزه با اشاره به زمینه‌های ارتکاب گناه تصریح کرد:
کسی که جوان و بیکار باشد و وسیله گناه هم داشته باشد، بسیاری از فسادها از این سه عامل برمی‌خیزد.

وی ادامه داد:
بسیاری از جوانان چون نه مکتب دیده‌اند و نه محضر؛ اگر واقعا کار باشد و اینها سرگرم کار باشند بخشی از فساد کم می‌شود.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه بیکاری است که احیانا این فساد را دامن می‌زند، خاطرنشان کرد: بخشی دیگر از این عوامل مربوط به طهارت روحانیون که در خط مقدم مسئله امر به معروف و نهی از منکر و تبلیغات دینی هستند و شما که جزو کارگزاران هستید است.
اگر از ما طهارت و قداست ببینند، جامعه اصلاح می‌شود و اگر خدای ناکرده دیدند که ما به بیراهه رفتیم و یا راه کسی را بستیم، کنترل کردن اینها سخت است اینها که مکتب و محضر ندیده‌اند، بلکه عمل می‌بینند.

وی با اشاره به مطلوب بودن وضعیت جامعه در اوایل انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در اوایل انقلاب اسلامی، جوانان امام و همراهان ایشان را دیدند و وضعیت جامعه آن زمان بسیار شایسته بود، یعنی جوانان کمتر گناه می‌کردند، چون دیدند که جامعه، جامعه قداست داشته و فضا، فضای عطرآگین است.

این مرجع تقلید تاکید کرد: اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و مشکلی نداشته باشیم، این مسئله سهم تعیین کننده‌ای در اصلاح جوانان دارد.

آیت‌الله جوادی‌آملی در پایان برای موفقیت نیروی انتظامی دعا کرد و خطاب به حاضران گفت: امیدواریم سعی بلیغ همه شما مشکور باشد و از خدای سبحان تقاضا داریم توفیق خدمات بهتر و برتر را نصیب ناجا بفرماید که هم این عزیزان به وظایف خود عمل کرده باشند و هم جامعه ما از امنیت دینی و فرهنگی برخوردار باشد.

مـــرجـــع

 1389/08/17

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

   
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :