http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - از كنار كیسه‌ها و جعبه های یورو بسادگی نگذریم!؟آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 27 آبان 1389 توسط عـبــد عـا صـی

 

 از كنار كیسه‌ها و جعبه های یورو بسادگی نگذریم!؟

 


اگر همانگونه كه كرزای ادعا كرده این كمكها رسمی وثبت شده بوده است،چرا از خزانه ایران به خزانه افغانستان واریز نشده وچرا آقای كرزای شركتهای امنیتی بیكار شده از افغانستان را عامل افشاگری می داند در حالیكه دریافت این كمكها حداقل باید باعث افتخار دولت كرزای باشد.اینكه سفارت ایران وشخص سفیر متهم به انتقال پول با كیسه به هواپیماهای افغانستان شده است ابتدا اصل كمكها را تكذیب وپس از اعتراف كرزای سخنگوی وزارتخارجه آن را تایید می كند به چه معناست.   با گذشت یكماه از افشای كمك نقدی دولت ایران به حامدكرزای ورییس دفتر وی توسط نیویورك تایمز درباره این موضوع كه یكی از اخبار جنجالی و نادر عرصه دیپلماسی تبدیل شده است اطلاع رسانی مناسب صورت نگرفته است.
 


به گزارش سرویس سیاسی آینده؛ طرح ادعای پرداخت صدها هزار یورو پول نقد توسط سفیر ایران در هواپیما به رییس دفتر كرزای كه بی شباهت با فیلمهای گانگستری و معاملات مخفیانه نبود، در ابتدا باور نكردنی می‏نمود بخصوص كه نیویورك تایمز مدعی شده بود: «این پولها به صندوق ذخیره عمر داودزی و حامد كرزی می‌رود و آنها از این مبالغ برای پرداخت پول به نمایندگان پارلمان، سران قبایل و حتی فرماندهان طالبان و كسب وفاداری آنها استفاده می‌كنند.»

و بدین خاطر بیانیه سفارت ایران كه در آن تصریح شده بود: «دفتر مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل روز دوشنبه در بیانیه ای گزارش روزنامه آمریكایی نیویورك تایمز مبنی بر كمك مالی كشورمان به رییس دفتر حامد كرزی رییس جمهوری افغانستان را شایعه واهی و ادعای مضحك رسانه ای دانست.سفارت ایران با رد ادعای كذب، مضحك و اهانت آمیز نیویورك تایمز تاكید می كند، این گونه شایعات بی اساس توسط برخی رسانه های غربی با هدف تشویش افكار عمومی و مخدوش كردن روابط و مناسبات رو به گسترش دو كشور همسایه و دوست صورت می گیرد.»

باور پذیرتر می نمود بویژه آنكه نیویورك تایمز ادعا كرده بود دكتراحمدی نژاد در سفر سال گذشته خود به كابل جعبه های پول نقد را به همراه برده ویك جعبه پول به رییس دفتر كرزای وجعبه دوم را به كاخ ریاست حمهوری هدیه داده است.

اما اعتراف كرزای بسیار تكان وتلخ بود، وی دربرابر خبرنگاران كه صحت گزارش نیویرك تایمز را جویا شده بودند با تایید دریافت پول نقد از ایران این كار بصورت مداوم وهربار 500 تا 600 هزار یورو عنوان كرد.

حال چرا پرداخت پول نقد از یوی یك مقام ایرانی به یك مقام افغانی تا این حد شگفت آور و جنجالی است؟

همگان می دانند كشور فقیر وجنگ زده ای مانند افغانستان از بسیاری از كشورهای جهان از جمله آمریكا اروپا، دولتهای عربی وایران كمكهای مداوم مالی دریافت می كند. حجم این كمكها بسیار بیشتر از یك میلیون یورو مورد ادعایی نیورك تایمز است و درمورد آمریكا به میلیاردها دلار ودرمورد ایران به صدها میلیون دلار در چندسال اخیر رسیده است.

این كمكها بصورت رسمی وعلنی انجام شده و تبلیغات زیادی نیز پیرامون آن صورت می گیرد چرا كه نشاندهنده بشردوستی دولت كمك كننده و افزایش اعتبار دولت مذكور در مجامع بین المللی است.

هر ساله همایش بزرگی نیز برای جذب كمك كشورهای جهان به بازسازی افغانستان برگزار می گردد اما هیچ یك از این كمكها بصورت دادن پول نقد در كیسه و جعبه انجام نمی شود بلكه با صدور چكهای دولتی مبالغ اهدایی از حساب دولت كمك كننده برداشت و به حساب افغانستان واریز می گردد.

بطور كلی استفاده از پول نقد در دهه های اخیر وبا فراگیر شدن سیستمهای بانكی واعتبارات الكرونیك برای مصون ماندن مبادله مالی از نظارت قانونی صورت می گیرد و به همین خاطر استفاده از پول نقد برای مبالغی حتی در حد چندهزار یورو نیز در سیستمهای مالی با مشكل مواجه می شود وقوانین مربوط به پولشویی مانع آن می گردد.

این قوانین كه برای روشن شدن منبع پرداخت ودریافت پول وعلت پرداخت تدوین شده است مانع انتقال پولهای كثیف ومربوط به معاملات موادمخدر وقاچاق انسان تروریسم یا سایر مبادلات مالی غیرقانونی است.

حال در رابطه با دو دولت رسمی كه خود منبع قانونگذاری هستند چگونه وچرا از پول نقد آنهم در مقیاس میلیونی وبصورت مداوم استفاده شده است جای سئوال دارد.

اگر همانگونه كه آقای كرزای ادعا كرده این كمكها رسمی وثبت شده بوده است، چرا از طریق رسمی از خزانه ایران به خزانه افغانستان واریز نشده است وچرا آقای كرزای شركتهای امنیتی بیكار شده از افغانستان را عامل این افشاگری می داند در حالیكه دریافت این كمكها حداقل باید باعث افتخار دولت كرزای باشد.

اینكه سفارت ایران كه شخص سفیر متهم به انتقال پول با كیسه به هواپیماهای افغانستان شده است ابتدا اصل كمكهای مالی را تكذیب و پس از اعتراف كرزای سخنگوی وزارتخارجه آن را تایید می كند به چه معناست.

عدم رعایت پروتكلهای دیپلماتیك وشئون حاكم بر روابط بین الملل شاید برای كشور جنگ زده وویرانی مانند افغانستان اهمیتی نداشته باشد اما قطعا برای كشوری با اعتبار وسابقه جمهوری اسلامی ایران كه یكی از قدرتهای منطقه ای در خاورمیانه است قطعا واجد اهمیت است.

تردیدی نیست كه اگر این موضوع وتكذیبها وتاییدهای پس از آن بین كشورهای دیگری غیر از ایران وافغانستان رخ داده بود پس لرزه های بسیار بیشتری از توجیه دوسطری سخنگوی وزارت امورخارجه داشت.
مـــرجـــع

 1389/08/26

 

« تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی »

 

 

  
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :