http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - دستور كار جدید افراطیونآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 مرداد 1392 توسط عـبــد عـا صـی

          

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم
نویسنده:  آذر منصوری 
تحركات امروز افراطیون پس از شكست در رقابت انتخاباتی دوره یازدهم ریاست جمهوری واقعیتی است كه از مدت ها قبل از پیروزی جریان سیاسی رقیب در انتخابات پیش بینی می شد چرا كه فریادهایشان نه تنها برای شكل گیری ائتلاف به نتیجه یی نینجامید بلكه سیر تحولات طی چهار سال گذشته نیز شكاف های آنها را به حدی رسانده كه حداقل در كوتاه مدت امكان هر نوع اجماع و ائتلافی را غیر ممكن می سازد كه چنانچه این اتفاق نیز رخ می داد پیروزی آنان در این انتخابات با توجه به سبد آرای كاندیداهایشان نیز غیر ممكن می نمود. از همین رو افراطیون از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به حركت دولت تدبیر و امید فروگذار نخواهند كرد و به نظر می آید نخستین هدف خود را ایجاد شكاف بین ائتلافی می دانند كه موجب روی كار آمدن رییس جمهور منتخب شد. به طور قطع با در نظر گرفتن این هدف فعالیت هایی را نیز در دستور كار خود چه قبل از مراسم تحلیف رییس جمهور منتخب و چه بعد از آن قرار خواهند داد كه به باور من چنانچه به این هدف توجهی نشود ممكن است در طرف مقابل واكنش هایی را برانگیزد كه دسترسی به اهداف آنان را آسان تر كند. مساله خیلی پیچیده نیست، حال كه افراطیون در این انتخابات به موفقیت دست نیافتند.
استراتژی آنان از یك سو عدم توفیق رییس جمهور منتخب و از سوی دیگر پایین آوردن احتمال پیروزی حامیان او در انتخابات آتی خواهد بود و در پی تحقق این استراتژی تاكتیك هایی را به عنوان فعالیت های آینده در دستور كار خود قرار داده اند.
1- قدم اول تلاش برای القای این باور به جامعه بود كه روحانی اصلاح طلب نیست و اصلاح طلبان نیز در این انتخابات پیروز نشده اند. حال آنكه شواهد و قرائن موجود حاكی از آن است كه سال هاست رییس جمهور منتخب را از دایره اصولگرایی خود حذف كرده اند. حال چه شده كه پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات مجددا این تعابیر را به كار می برند؟ جریان اصولگرایی كه محصولش در دولت های دهم و یازدهم به بار نشست و در انتخابات اخیر نیز نتوانست به اجماع بر سر یك كاندیدا برسد چقدر می تواند تغییر موضع داده باشد كه كسی مانند حسن روحانی را آن هم پس از انتخابات اصولگرا بداند؟ گویی افراطیون بر تحلیل ها و نقد های خود در قبل از انتخابات چشم پوشیده اند. اما مستندات به قدری هست كه این چرخش 180 درجه یی زاویه آنان را اثبات كند.
2- حال كه با آمدن روحانی و پیروزی ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل امید و نشاط در جامعه به بی سابقه ترین حد خود حداقل در چهار سال گذشته رسیده است آنها تلاش خواهند كرد با كشیدن خط قرمز هایی برای چینش كابینه جدید این امید را به یاس تبدیل كنند. یاس و سرخوردگی از امیدی كه با خلق حماسه یی سیاسی امید به تغییر را در مدیریت كشور ایجاد كرده است. به طور قطع هدف از این ناامیدی ایجاد فاصله بین رییس جمهور منتخب از سرمایه اجتماعی است كه در انتخابات با تاكید بر مطالبات معوق خود به برنامه های او رای دادند. آنها با این رویكرد درصدد خالی كردن پشت رییس جمهور منتخب از این سرمایه اجتماعی هستند كه خود مهم ترین ابزار اعمال قدرت رییس جمهور در مقابل كج اندیشی ها و كار شكنی ها خواهد بود. چنانچه به این هدف نائل آیند آن روز مصادف با نخستین اقدام آنان برای كارشكنی ها پس از روی كار آمدن دولت تدبیر و امید نیز خواهد بود.
3- با آنكه روحانی اعلام كرده دولت او فراجناحی است. اما با معرفی برخی افراد احتمالی برای حضور در كابینه عصبانیت آنان با انعكاس در فضای رسانه یی همراه شده است. در این بین بیشترین نگرانی آنان از حضور اطرافیان خاتمی و هاشمی رفسنجانی به چشم می خورد و به نظر می آید در زمان باقی مانده نیز بر فشارهای خود بیفزایند. آنان فراموش كرده اند كه در دولت دهم و یازدهم احمدی نژاد در چینش كابینه اجازه حضور حتی اصولگرایان معتدل را كه نداد هیچ بلكه با عزل و نصب های غیر موجه وزرای خود آنها كه حتی اندكی با خود زاویه داشتند را نیز كنار زد. حال چه شده كه ازپس پیروزی ائتلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل انتظار دارند به گونه یی دیگر رفتار شود. این نوع رفتار بیشتر مصداق مثل معروف یك بام و دو هواست. این در حالی است كه هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان معتدل بارها اعلام كردند كه به دنبال هیچ سهمی در كابینه جدید نیستند و باید دست رییس جمهور منتخب را در چینش كابینه باز گذاشت.
4- افراطیون بدون توجه به عوامل عدم توفیق خود در انتخابات اخیر و آسیب شناسی واقع بینانه این شكست در پی آنند كه عدم ائتلاف كاندیداهای خود را به عنوان تنها عامل شكست در انتخابات به جامعه بقبولانند. در حالی كه خود می دانند چنانچه ائتلافی هم شكل می گرفت در نتیجه تاثیر تعیین كننده یی به جای نمی گذاشت. آنها نمی خواهند با این واقعیت روبه رو شوند كه نخستین پیام این انتخابات نفی افراط گرایی و تغییر رویكردهای قوه مجریه در هشت سال گذشته بوده است و تا با این واقعیت روبه رو نشوند و بر دلایل اصلی شكست خود سرپوش بگذارند، این كارشكنی ها و سنگ اندازی ها به قوت خود باقی خواهد ماند.
5- از همان روز اول بعد از پیروزی حسن روحانی و به ویژه در مصاحبه مطبوعاتی رییس جمهور منتخب سوالاتی كه توسط نمایندگان رسانه یی آنان مطرح شد یك راهبرد دیگر را در رفتارهای آنان نشان داد. در حالی كه تمامی آمارهای رسمی دولت از میزان بدهی های دولت و عدم توازن بودجه با منابع موجود حكایت می كند، افراطیون بدون توجه با این واقعیت ها در تلاشند تا با پاك كردن صورت مساله به مطالبات موجود دامن زنند. طرح مسائلی مانند پررنگ كردن رفع تورم و بیكاری در كوتاه مدت ناشی از همین راهبرد آنان است. واقعیت موجود حاكی است انحلال سازمان برنامه ریزی و مدیریت در كنار اجرای ناصحیح و غیر كارشناسی طرح هدفمندی یارانه ها و... دولت جدید را با مشكلاتی مواجه ساخته است كه در كوتاه مدت توقف و رفع این آسیب ها غیر ممكن خواهد بود.
روزنامه اعتماد، شماره 2739 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :