http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - نقش عدم آگاهی و كم ‌توقعی شهروندان در فساد حاكمان ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ شنبه 26 مرداد 1392 توسط عـبــد عـا صـی

       

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم
  بنده چند سالی را در استان خوزستان زندگی كرده‌ام و از نزدیك مشكلات و محرومیت‌های این سرزمین زرخیز را مشاهده نموده‌ام. اگر فقط در یك جمله بخواهم بگویم كه چرا با وجود منابع سرشار نفت و گاز و زمین‌های حاصل خیز كشاورزی خوزستان محروم است، پاسخ در http://s4.picofile.com/file/7896344408/JAHL_XOD_RAA_BE_X8B_ZDAN.jpeg«فقر فرهنگی و فقدان آگاهی نسبت به حقوق شهروندی و پایین بودن سطح توقعات مردمان خوزستان» خلاصه می‌شود.
یكی از اولین مسائلی كه در روزهای اول اقامت خیلی توی ذوق من زد، وضعیت اسف‌بار نان در شهرهای مختلف خوزستان بود. حتی در اهواز كه مركز استان است، كیفیت نان به شدت پایین است. یعنی اگر بهترین نانوایی اهواز را به بدترین نقطه‌ی تهران منتقل كنند، امكان ندارد بتواند حتی یك قرص نان خودش را به فروش برساند. عجیب‌تر این كه برای خرید آن نان بی‌كیفیتی كه نمی‌دانستم اسمش را تافتون بگذارم یا لواش و بیشتر به لاستیك می‌مانست تا نان، انبوه جمعیت بود كه صف كشیده بودند و احدی اعتراض نمی‌كرد. حتم دارم اگر چنین نانی در تهران ارائه گردد نه تنها تحریم می‌شود بلكه انواع تلفن‌ها و گزارش‌های مردمی برای برخورد با این نانوایی برقرار می‌شود.
اما چرا مردم خوزستان به این وضعیت نان عادت كرده‌اند و اعتراض نمی‌كنند؟
پاسخ نانوایان خیلی جالب و درخور تأمل است.
نانواها می‌گویند آرد بی‌كیفیت به ما می‌دهند. یكی نیست بگوید جاده اهواز تا اندیمشك تا چشم كار می‌كند مزارع گندم است. استان خوزستان با تولید نزدیك به ۹ درصد از كل گندم كشور [+] دومین تولیدكننده گندم در ایران است، آن هم با آن خاك حاصلخیز و مرغوبش. تو به عنوان نانوا باید بلند شوی و بروی اتحادیه آرد و نان اهواز، یقه‌ی آن رئیس را بگیری و بچسبانی به سینه‌ی دیوار و بگویی كه: «آرد مرغوب تولید شده در این آب و خاك را كجا می‌برید و این آرد سیاه نامرغوب را به ما غالب می‌كنید؟»
حتی اگر بپذیریم كه آرد تحویلی به نانوایی‌ها نامرغوب باشد، شیوه‌ی پخت و عدم مهارت نانوایان را كه داریم با چشم خودمان می‌بینیم. پس علت اصلی در پایین بودن انتظار مردم اهواز از كیفیت نان است. در تصور یك خوزستانی مفهوم نان همینی است كه دارد عرضه می‌شود و آنها می‌خرند و با لذت می‌خورند. اما بنده در تمام مدت سه سالی كه آنجا بودم، هرگز با این مسأله كنار نیامدم و همواره اعتراض خودم را نسبت به این موضوع بیان كردم.
اگر مردم خوزستان بدانند كه 1000 كیلومتر آن سوی‌تر در شهر تهران، نان‌های دو رو كنجد سفید رنگی پخت می‌شود كه اگر جلوی مرده بگذاری، زنده می‌شود و چند لقمه با شما همراهی می‌كند و از این مهم‌تر كه آرد آن از خوزستان آمده است و از همه‌ی این‌ها مهمتر این كه اهالی تهران با سماجت و پافشاری بر روی حقوق خود، حداقل‌های كیفیت نان را بالا نگه داشته‌اند، آن وقت دیگر خوزستانی‌های عزیز نان بی‌كیفیت نمی‌خوردند.
مقایسه وضعیت نان بین اهواز و تهران را می‌توان برای سایر مسائل بین تهران و سایر شهرهای توسعه یافته دنیا انجام داد، با این تفاوت كه در این مقایسه تهران در قاعده‌ی محرومیت قرار می‌گیرد. اگر مردم تهران به حقوق شهروندی خود با استاندارد شهروندان اروپایی آشنا شوند و این‌ها را از حكومت مطالبه می‌كردند، مسئولین تا اندازه‌ای می‌توانند در مقابل این مطالبات دوام بیاورند اما در صورت گسترش نارضایتی‌ها و اجماع عمومی بر ارائه‌ی خدمات مطابق سطح توقعات مردم، حكومت ناگزیر از تبعیت از خواست جمعی است.
به عنوان نمونه هم اكنون كه سازمان حج و زیارت در حال پذیره‌نویسی برای حج عمره است، بر اساس استاندارد اروپا باید به مشتریان اعلام كند كه دقیقاً این پول‌ها را صرف چه خدماتی خواهد كرد. اما آن چه در عمل اتفاق می‌افتد این است كه از ریز هزینه‌ها و جزئیات گروه قیمتی كاروان‌های درجه یك تا سه هیچ اطلاعاتی به زائرین ارائه نمی‌شود. بنده حق دارم بدانم كه از مبلغ پرداختی من چه مقدار صرف هزینه هتل، چه میزان صرف بلیط هواپیما و چه مقدار صرف سایر هزینه‌ها شده است. اگر در این فرایند شفاف‌سازی وجود نداشته باشد، زمینه‌‌ی فساد و سوء استفاده فراهم خواهد شد.
نمونه دیگر حق بیمه‌ای است كه ماهیانه از حقوق من كسر و به حساب سازمان تأمین اجتماعی واریز می‌گردد. شاید برایتان جالب باشد كه بدانید شستا [+] (شركت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) كه چندین شركت مادر تخصصی [+] را در صنایع مختلف در اختیار دارد، به تنهایی 11 درصد تولید ناخالص داخلی كل كشور را ایجاد می‌كند. اما هیچ گونه اطلاع‌رسانی و شفافیتی از نحوه‌ی هزینه‌كرد حق بیمه های دریافت شده از سوی این شركت به اطلاع بیمه دهندگان رسانده نمی‌شود.
حال تصور كنید اگر تنها ده هزار نفر از مجموع چند ده میلیون بیمه شده‌ی تأمین اجتماعی برای دریافت ریز هزینه كرد و گردش مالی این شركت مقابل شستا تجمع كنند. آیا باز هم این روند می‌تواند ادامه داشته باشد؟ دقت کنید سازمان تأمین اجتماعی یك سازمان دولتی است و چون با پول مردم اداره می‌شود باید تمام گردش‌های مالی‌اش برای مردم شفاف باشد.
نتیجه‌گیری
بین آگاهی شهروندان و سطح توقعات ایشان از خدمات ارائه شده از سوی دولت و بنگاه‌ها رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. هر چه قدر مردم به حداقل‌ها راضی باشند، شرایط روز به روز برای‌شان بدتر می‌شود. به نظر بنده ظرفیت‌های قانونی بسیار زیادی برای احیای حقوق پایمال شده‌ی شهروندان وجود دارد كه فقدان تشكل‌های مردم‌ْنهاد و سطح پایین ارتباطات انجمنی میان شهروندان، باعث فراموش شدن این مسائل شده است.
تجمع فقط ۲۵ نفر پرسپولیسی داغدار پس از باخت ۲ بر صفر به استقلال، مقابل ساختمان این باشگاه منجر به استعفای كاشانی، سرپرست آن باشگاه شد[+]. ما برای احقاق حقوق از دست رفته‌ی خود نیاز به همگرایی بر روی آرمان‌ها داریم.
ای كاش شهروندان ایرانی برای بزرگترین اختلاس تاریخ بشریت (سه هزار میلیارد تومان) به اندازه‌ی باخت دو بر صفر به تیم حریف ناراحت می‌شدند و فقط هزار نفرشان متولیان این فاجعه‌ی اقتصادی را استنطاق می‌كردند. آن وقت آیا باز هم مسئولین جرأت می‌كردند با سینه‌های ستبر و بادهای در غبغب، جلوی دوربین‌ها حاضر شوند و برای كسب افتخار كشف این اختلاس، گوی سبقت را از یكدیگر بربایند؟

 «محمدرضا اسدی»

 پنجم مهر 1390

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :