http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - معادل ِ 2 سال یارانه مردم در دستهای کیست؟! ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 اردیبهشت 1393 توسط عـبــد عـا صـی

 

  معادل ِ 2 سال یارانه مردم در دستهای کیست؟! ... 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 سیستان پرس:درآمد دولت از انصراف دهندگان حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است. از سوی دیگر جمع میزان بدهی ۵۷۵ نفر بدهکار بانکی که همان ۸۲ هزار میلیارد تومان است معادل ۶۶ سال سود دولت از درآمد انصراف دهندگان از دریافت یارانه است.
فردانیوز در ادامه نوشت: به نظر می ‌رسد زنگ‌ ها برای بدهکاران بزرگ به صدا درآمده و اراده‌ای جدی و بین قوه‌ای در پی احقاق حقوق شهروندان و بازپس‌گیری معوقات صدها و هزاران میلیاردی از ابر بدهکاران بانکی ایجاد شده است چراکه روز گذشته بود که معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم‌اکنون مجموع مطالبات معوق بانک‌ها به ۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: ۵۷۵ نفر به‌عنوان بدهکار کلان بانکی شناسایی شده‌اند و اسامی این افراد به قوه قضائیه ارسال شده است.
از سوی دیگر حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه می گوید: افراد دارای معوقات بانکی سه دسته هستند؛ یک دسته کسانی هستند که بر اساس قانون و مقررات تسهیلات بانکی را دریافت کردند و در جایی که باید هزینه کنند هزینه کرده‌اند که این موضوع فاقد مشکل است. دادستان کل کشور دسته دوم را کسانی دانست که بر اساس مقررات تسهیلات دریافت کرده اما در جایی که باید هزینه کنند هزینه نکرده‌اند. وی گفت: دسته سوم نیز کسانی هستند که تسهیلات بانکی را برخلاف قوانین و مقررات دریافت کردند که در این شرایط هم بانک و هم مشتری متخلف محسوب می‌شوند.
در این بین با حسابی سرانگشتی با آمار ارائه شده از سوی معاون اول رئیس جمهور می توان به نکات جالبی دست یافت.
نکته اول: دولت در طول بیش از ۳ سال گذشته و در جریان اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها رقمی بالغ بر ۱۲۵ هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان یارانه به مردم پرداخت کرد و این جمع کل یارانه هایی بوده که دولت در ۳۸ ماه اخیر به ازای هر ماه رقم ۳ هزار و ۲۹۳ میلیارد تومان به مردم پرداخت کرده است. از سوی دیگر میزان بدهی ویژه خواران بانکی معادل ۸۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده که با این حساب پول ۲ سال یارانه مردم در حال حاضر در اختیار این ۵۷۵ نفر می باشد. در این بین از میزان ۸۲ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی این افراد، بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان آن نیز در اختیار ۲۳ نفر می باشد که این میزان نیز معادل ۳ ماه یارانه نقدی کل مردم کشور است.
بنابراین ۲۳ نفر از بدهکاران به طور متوسط بیش از ۴۷۸ میلیارد تومان بدهی معوق دارند که حاضر به پرداخت آنها نیستند، این درحالی است که نه فقط با آزاد‌سازی و وصول بدهی‌ها دست دولت در اجرای فعالیت‌های عمرانی باز می‌شود که بی‌شک این منابع قادر خواهد بود نقش مهمی در گردش واحدهای تولیدی ایفا کند. این حجم بدهی که تنها متعلق به ۲۳ نفر است در محاسبه‌ای دیگر حدود ۹ برابر درآمد دولت از محل انصراف ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از یارانه نقدی در طول یک‌سال است که رقمی قابل توجه است. درآمد دولت از انصراف دهندگان حدود یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است. از سوی دیگر جمع میزان بدهی ۵۷۵ نفر بدهکار بانکی که همان ۸۲ هزار میلیارد تومان است معادل ۶۶ سال سود دولت از درآمد انصراف دهندگان از دریافت یارانه است.
نکته دوم: بدهی بانکی ۲۳ نفر برتر فهرست بدهکاران نیز بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان است که این مبلغ بیش از درآمد دولت از محل افزایش قیمت‌های بنزین و گازوئیل در طول سال ۹۳ است. بنابراین با نگاهی دیگر می توان به این نکته دست یافت که میزان بدهی همه این ۵۷۵ بدهکار بانکی که همان ۸۲ هزار میلیارد تومان باشد، معادل با ۷ سال سود دولت از میزان افزایش قیمت حامل های سوخت است، چراکه دولت از محل افزایش قیمت بنزین در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در طول یکسال رقمی بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان سود می برد.
بنابراین گزارش ارقام مطرح شده نشان می دهد که دولتی ها اگر توان و وقت خود را بیش از آنکه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و انصراف مردم از دریافت یارانه بپردازند، صرف بازپس گیری معوقات بانکی این ویژه خواران بانکی می کردند، درآمد و سود بیشتری برایشان حاصل می شد.


 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی
 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :