http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - باید بپذیریم که همه مقصر بودند ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 مهر 1393 توسط عـبــد عـا صـی

 

  باید بپذیریم که همه مقصر بودند ...    
 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید

  بسم الله الرحمن الرحیم 

 

 تهران - ایرنا - شیرزاد : یک نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به حامیان دولت احمدی نژاد که به زعم او معلول تخلفات برجسته او هستند، اعلام کرد: باید از اصولگرایان این سوال را پرسید که اصلاح طلبان مگر تا چه اندازه افسد و ناخوشایند بودند که حاضر شدید 8 سال در مقابل تمام این رانت ها و فساد ها سکوت کنید ولی میدان را به هیچ اصلاح طلبی ندهید. آیا اصلاح طلبانی که سابقه 8 سال اداره کشور را در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی دارند دست به چنین فساد ها و تخلفاتی می زدند که برخی این چنین نسبت به آن ترس دارند و در هراس هستند؟

 درباره این تخلفات، فساد ها و رانت هایی که اتفاق افتاده باید بپذیریم که همه مقصر بودند و در این باره تردیدی وجود ندارد. اگر جامعه حساسیت کمی نسبت به مفاسد داشته باشد و یا مسئولان کمتر متوجه به این مفاسد باشند هر چیزی ممکن است در چنین جامعه ای رخ بدهد.

مجموعه اتفاقات ناگواری که سرانجام سبب شد تا تخلفات و قانون شکنی های احمدی نژاد به جایی برسد که نهادهای نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام را قبول نداشته باشد و یک باره زیر همه چیز بزند.

 احمدی نژاد به روشنی نشان داد که نمی خواست در قید و بند قانون باشد و همیشه تلاش داشت تا این محدودیت های قانونی را برای خود کنار بزند.

 آن جمله که احمدی نژاد می گفت من اصولگرا نیستم از دو جهت قابل بررسی بود. اول آنکه به معنای محتوایی درست بود چون اساسا او پایبند هیچ اصولی نبود. اما در نگاه دوم با یک تعارض رو به رو می شویم چون جریان اصولگرایی حامی جدی او در هر دو دوره انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن بودند لذا اصولگرایان نمی توانند بر پایه این جمله خود را مبرا از احمدی نژاد بدانند.

واقعیت تلخی که درباره اصولگرایان وجود دارد این است که آنان در پی حمایت هایی از احمدی نژاد می خواستند ناپسند ترین تعبیر سیاسی یعنی «دفع به افسد» را اتخاذ کنند. یعنی آن ها حاضر شدند به تخلفات احمدی نژاد تن بدهند ولی میدان را برای اصلاح طلبان بازنکنند. چه بسا در دولت نهم تعدادی از اصولگرایان نیز منتقد دولت بودند ولی در انتخابات سال 88 به یک باره نظر خود را تغییر داده و تمام قد پشت سر احمدی نژاد ایستادند.

 باید از اصولگرایان این سوال را پرسید که اصلاح طلبان مگر تا چه اندازه افسد و ناخوشایند بودند که حاضر شدید 8 سال در مقابل تمام این رانت ها و فساد ها سکوت کنید ولی میدان را به هیچ اصلاح طلبی ندهید. فرض را بر این بگیریم که اصولگرایان در انتخابات 88 از نامزد اصلاح طلبان حمایت می کردند و در آخر یک دولت اصلاح طلب بر سر کار می آمد. آیا اصلاح طلبانی که سابقه 8 سال اداره کشور را در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی دارند دست به چنین فساد ها و تخلفاتی می زدند که برخی این چنین نسبت به آن ترس دارند و در هراس هستند؟

اصلاح طلبان ادعا نمی کنند که در دوران اصلاحات هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته است اما حرف اصلی این است که این تخلفات نه به این میزان نجومی و سرسام آور بود و نه در این تخلفات افراد راس دولت در پشت پرده تخلفات دست داشتند. یعنی اگر تخلفی هم صورت گرفته بود متوجه برخی افراد زیر دست و رده پایین دولت بود و مانند دولت احمدی نژاد نیست که وزرا و معاونان در مظان اتهام قرار بگیرند.

 اینکه شخصی چون آقای غلامعلی حداد عادل می گویند از احمدی نژاد انتقاد نکردیم تا میدان را برای جریان رقیب (اصلاح طلبان) باز نگذاریم یک واقعیت تاسف بار و تامل برانگیز است. اگر تشخیص دوستان اصولگرا این بود که در دوران احمدی نژاد ناچار به انتخاب راه «دفع افسد» بودند باید به حال و روز کشور گریست که انتخاب های کشور بین فاسد و افسد محدود است.

 اگر در بدنه اصولگرایی کشور بردباری بود چنین اتفاقاتی رخ نمی داد. البته تکرار چنین مباحثی جهت اشک ریختن برای کشور نیست. بحث تجربه گرفتن از این اتفاقات است. اکنون که دولت روحانی بر سرکار آمده است برخی دوستان جوان که پیداست انتقادهای تندی نسبت به دولت روا می دارند بیشتر سعی بر آن دارند تا تخلفات هشت سال گذشته را کتمان کنند چون قصد دارند با فراموش کردن این تخلفات خاتمی و روحانی را زیر باد انتقاد بگیرند و آنان را افسد معرفی کنند. باید تاسف خورد به حال مجلسی که تمامی این فساد ها و رانت ها را فراموش کرده. مجلسی که به راحتی چشم بر فسادهای 3 هزار میلیاردی و 7 هزار میلیاردی بسته است.

 البته بحث تخلفات دولت احمدی نژاد را باید از منظر دستگاه های نظارتی نیز مورد بررسی قرار داد. دستگاه های نظارتی باید پاسخ دهند که چه اتفاقاتی رخ داد تا دولت نهم و دهم به راحتی دست به چنین رانت ها و فسادهای کلان مالی زده است. مسلما این تخلفات صورت گرفته نشان می دهد که دستگاه های نظارتی به خوبی این مسائل را رصد نکردند چون در آن دوران آقایان بیش از آنکه مراقب تخلفات دولتی ها باشند مراقب رفت و آمد اصلاح طلبان بودند.


  متن کامل

 

  تهیه وُ تدوین : عـبـــد عـا صـی 

درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :