http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - انتظار مدرس و مصدق بودن بیشتر شبیه یک طنز تلخ-ست ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ جمعه 25 اردیبهشت 1394 توسط عـبــد عـا صـی
    
 

 

  بسم الله الرحمن الرحیم  

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید

صادق زیباکلام :  حضرات آقایان جنابان حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی و عبدالرضا رحمانی فضلی
وزرای محترم دادگستری و کشور ایدکم الله تعالی
با سلام و تحیات، از اینکه برای نخستین بار به موضوع نقش «پول‌های کثیف» در امر انتخابات پرداخته‌اید به شما آقایان تبریک عرض می‌نمایم. جسارت آقایان ولو در حد طرح موضوع هم قابل‌ستایش است و ایضاً اینکه این بلیه مهم را به دشمنان نظام و استکبار جهانی نسبت نداده‌اید کارتان بیشتر قابل‌تقدیر می‌شود.
برخی از مسئولین که بیشتر ترجیح می‌دهند صدای خوش‌الحان تعریف و تمجید را بشنوند و کمتر تمایل دارند تا واقعیت‌های تلخ‌تر نظام را استماع نمایند، آنچه گفته‌اید را بالطبع خوش نیامده. برخی دیگر سکوت کرده‌اند کانه شما به موضوع نقش پول در انتخابات کشور حبشه اشاره داشته‌اید و البته شماری هم ‌روی به انکار آوردند. اما صرف‌نظر از واکنش مسئولین، از این واقعیت تلخ گریزی نیست که حتی یک نگاه سطحی به جریان انتخابات در ایران، مبین آن است که نقش پول و هزینه کردن در انتخابات در ایران منظما از ابتدای انقلاب تا به امروز رو به افزایش خیره‌کننده بوده. چه تعدادی از نمایندگان مجلس اول در سال ۱۳۵۸ به‌واسطه آنکه هزینه زیادی در انتخابات کرده بودند موفق می‌شوند به مجلس راه یابند و چه تعدادی از نمایندگان مجلس فعلی به‌واسطه هزینه‌های هنگفتی که در انتخابات اسفند ۹۰ کردند توانسته‌اند به مجلس راه یابند؟ هزینه‌های چند صدمیلیونی و حتی میلیاردی امروزه تبدیل به امری متداول شده و اساساً قبحی بر آن دیگر نیست.
یقیناً برخی یا شاید هم بسیاری از مسئولین که چاره همه آفات و مفاسد اجتماعی را در وضع قوانین و مقررات سخت‌گیرانه، بازرسی، کنترل، گرفتن، زدن و بستن می‌دانند چاره جلوگیری از هزینه‌های باورنکردنی در انتخابات را هم در همین دست اقدامات می‌جویند. چاره‌جویی‌هایی که تنها حاصل آن‌ها به‌جای حل مشکل صرفاً سوق دادن آن به زیرزمینی و مخفی شدن می‌باشند. به‌جای این دست اقدامات ببینیم مشکل چرا بوجود آمده؟ از خودمان بپرسیم که چرا در انتخابات سال ۵۸ اینکه یک نامزد چقدر مجبور بود هزینه کند تأثیرش درنتیجه انتخابات نزدیک به صفر بود اما در بسیاری از حوزه‌ها در انتخابات سال ۹۰ برعکس تأثیر اینکه یک نامزد چقدر هزینه کند تعیین کنده بود؟
بدون تردید فقدان احزاب و تشکل‌های سیاسی نیرومند که مورد اقبال و اعتماد عمومی ‌باشند ازجمله دلایل اصلی این معضل می‌بوده. درعین‌حال اعمال مکانیسم نظارت استصوابی هم اگر نقشش بیشتر از اولی نباشد یقیناً در بوجود آمدن این بلیه کمتر هم نبوده. در بسیاری از حوزه‌ها اعمال نظارت استصوابی در قالب رد صلاحیت‌ها باعث می‌شود تا نامزدهایی که از وجاهت و معروفیت محلی یا کشوری برخوردارند نتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند. خالی شدن میدان از وجود این دست نامزدها، راه را برای نامزدهایی هموار می‌کند که بیشترین هنرشان یا در بریزوبپاش‌های مالی است و یا در بهره بردن از مناسبات قومی قبیلگی و طایفگی. خیلی حاجت به گفتن نیست که چنین نامزدهایی به‌نوبه خود چه نوع مجالسی را هم به ارمغان می‌آورند.
بدبختانه اصلی‌ترین و عمده‌ترین ملاک هم برای تعین صلاحیت از جانب شورای محترم نگهبان جهت‌گیری‌های سیاسی یک نامزد می‌باشد. نظارت استصوابی، آن‌هم به صورتی که ظرف یکی دو دهه اخیر درآمده، با ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی که حق شرکت در یک انتخابات آزاد می‌باشد در تناقضی آشکار می‌باشد. اگر آقایان به‌راستی خواهان کاهش نقش پول در انتخابات هستند می‌بایستی ببینند کدامین اسباب و علل سبب شدند تا از آن مجلس اول که در انتخاباتش شورای نگهبان و نظارت استصوابی هم در کار نبود رسیده‌ایم به مجلس نهم.
این فقط منحنی نقش پول در انتخابات نیست که در فاصله ۹۰- ۵۸ منظما رو به صعود بوده. مصیبت دیگر افول چشم‌گیر منحنی جایگاه مجلس در رأس امور نظام بوده. علی‌القاعده از نماینده‌ای‌ که با صرف صدها میلیون تومان هزینه وارد مجلس شده و نگران است مبادا سخنی بگوید و یا موضع‌گیری نماید که احتمال تأیید صلاحیتش از جانب شورای نگهبان در دور بعدی با مشکل مواجه شود، انتظار مدرس و مصدق بودن بیشتر شباهت به یک طنز تلخ پیدا می‌کند تا یک آرزوی ملی.
ایام به کام باد
صادق زیباکلام

 

  تهیه وُ تدوین : عـبـــد عـا صـی 

 

     
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :