http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - قالیباف مدت‌هاپیش باید ازمسئولیت كنار گذاشته می‌شدآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 توسط عـبــد عـا صـی

کد خبر: 34754 | تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۲۰ - 12:25
قالیباف مدت‌هاپیش باید ازمسئولیت كنار گذاشته می‌شد
جمیله کدیور در گفت و گو با «قانون»:

قالیباف مدت‌هاپیش باید ازمسئولیت كنار گذاشته می‌شد

روحانی فرصت مناظره سوم را از دست ندهد.

قانون-گروه سیاسی- سعید شمس

کمتر از دو هفته دیگر به برگزاری دو انتخابات مهم و تاثیرگذار ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا مانده است و به همین دلیل، نه تنها در محافل سیاسی بلکه در هر کوی و برزنی شاهدیم که مردم از هر طبقه و سطحی «گپ‌های انتخاباتی» را به جمع خود‌‌‌ آورده‌اند. در چنین فضایی سوال‌هایی از قبیل «کدام طیف می‌توانند در هر دو انتخابات موفق شوند»،«آیا روحانی می‌تواند دولتش را برای چهار سال دیگر تمدید کند»،«شوراها چقدر جدی است»،«شورای پنچم اکثریتی اصلاح‌طلب خواهد داشت، یا اصولگرا» و پرسش‌های دیگری که این روزها به‌گونه جدی ذهن جامعه را به خود مشغول کرده است.

جمیله کدیور، فعال‌سیاسی اصلاح‌طلب که سابقه شورا‌نشینی و نمایندگی مجلس را در فعالیت‌‌های سیاسی خود به ثبت رسانده است، می‌گوید: «اگر آرامش به كشور برگشته و هر روز از طرف رییس‌جمهور و دولتش، تنشی داخلی و منطقه‌ای ایجاد نمی‌شود، از نقاط مثبت دولت روحانی است. نكته مثبت دیگر ثبات بخشی، كاهش التهاب‌های سیاسی- اقتصادی موثربر حوزه اقتصاد، رشد شاخصه‌های اقتصادی و مهار تورم است. همه این نكته‌ها و بسیاری موارد دیگر كه در این مجال نمی‌‌گنجد از جمله دلایلی است كه در این دوره نیز به روحانی رای دهیم». وی در گفت‌‌‌‌و‌‌گویی با «قانون» به مسائل بالا اشاره و در رابطه با موضوعات مختلف كشور نیز تحلیل‌هایی را ارائه كرده است كه در ادامه پی می‌گیریم.

با توجه به اینكه حدود 2 هفته از تبلیغات كاندیداها گذشته است، فضای انتخاباتی را چگونه تحلیل می‌كنید؟

فضای انتخاباتی را در چند سطح می‌شود تحلیل كرد. اول در سطح مردم شهر و روستا كه با نزدیك‌تر‌شدن به زمان رای‌گیری، فضا انتخاباتی‌تر می‌شود. نامزدها نیز در این بین بی‌تاثیر نیستند و ما شاهد آن‌هستیم كه برخی كاندیداها در این عرصه فعال‌ترند. برای مثال برخی سفر استانی نرفته و خود را متمركز بر تبلیغات رسانه‌ای خاص كرده‌اند و عده‌ای دیگر مسیر فعالیت‌شان متفاوت است. دوم در سطح شبكه‌های مجازی كه طرفداران همه كاندیداها تاحدودی بسیار فعالند و سومین بخش، به فعالیت در سطح استفاده از برنامه‌های صدا و سیما منتهی می‌شود. كاندیداها نیز از مجال‌های دیگر استفاده می‌كنند و بعضی به دلیل نقاط ضعفی كه دارند، نگران طرح پرسش‌هایی از سوی خبرنگاران هستند كه نتوانند پاسخ مناسب یا قانع كننده‌ای بدهند و این باعث شده است خود را فقط به بیان مواضع در سطح شبكه‌های اجتماعی و صدا وسیما محدود كنند. جدای از اختلافات سیاسی كه بین كاندیداها وجود دارد و طبیعی نیز هست، به نظرم فضای قالب بر تبلیغات، تقابل دو گفتمان اخلاق و بی‌اخلاقی است. یك طرف به بیان مواضع و عملكرد می‌پردازد و طرف دیگر درصدد تخریب و عوام‌فریبی و دادن وعده‌های غیرقابل تحقق است.

وضعیت روحانی به عنوان رییس جمهور مستقر در فضای رقابتی چگونه است؟

دوباره به همان سه سطح تحلیل بالا ارجاع می‌دهم. در سطح مردم وضعیت خوب‌است. البته ضرورت دارد وقتی از مردم صحبت می‌كنیم، میان كلانشهرها، شهرهای كوچك و روستاها تفاوت قایل شویم. به نظرم در دو حوزه شهرهای كوچك و دهستان‌ها نیاز به فعالیت افزون‌تری وجود دارد. مسئولان باید نتایج ملموس كارهایی كه كرده‌اند را به مردم اطلاع دهند. طرفداران روحانی باید با سفرهای استانی به شهر و روستاهای دور افتاده در این روزهای پیش‌رو نقایص اطلاع‌رسانی را جبران كنند و تفاوت‌ها و اتفاقات مثبتی كه در این چهار سال رخ داده را به مردم اطلاع دهند. به‌عبارتی خود را متمركز بر شهرهای بزرگ و مراكز استان‌ها نكنند و از سویی، كار را بیشتر روی اقشار آسیب‌پذیر و ضعیف، مانند كارگران تمركز دهند. در سطح شبكه‌های اجتماعی نیز وضع روحانی خوب بوده و این فضا به نفع روحانی است. البته این مساله نباید باعث شود كه كاربران شبكه‌های اجتماعی خود را محدود به فضای مجازی كنند و از فضای شهر و روستا غافل شوند. در حال حاضر اقدام مناسبی كه صورت گرفته است اینكه، دست‌كم هركاربر روی سه نفر دیگر برای رای‌دادن كار كند. لازم است جزواتی مختصر با زبان ساده تهیه تا اقدامات دولت را تشریح كند و در سطح گسترده توزیع شود.

در سطح صدا و سیما و برنامه‌ها، به نظرم با توجه به بی‌اخلاقی‌های جریان رقیب و تعهد روحانی و كاندیداهای جریان اصلاح‌طلب به رعایت موازین اخلاقی و عدم ورود به نقاط ضعف كاندیداهای جریان مقابل، فضا سخت‌تر است و باید در فرصت پیش‌رو بیشتر كار شود. مناظره سوم به نظرم برای بیان ناگفته‌ها بسیار كلیدی است و روحانی نباید این فرصت را از دست بدهد. مشاوران به‌خصوص بخش رسانه‌ای روحانی باید فعال‌تر شود و نكاتی را كه اقشار مختلف مردم تشنه شنیدن آن هستند، به او یادآور شوند.

كارنامه كلی دولت یازدهم به گونه‌ای هست كه برای روحانی رای آور باشد؟

برای پاسخ به این سوال به دو بعد باید توجه كنید. اول اقدامات مثبتی كه انجام شده است. دوم توقف كارهای منفی‌‌‌ای كه در دوره قبل از روحانی انجام می‌شد و به اصطلاح، آوار‌‌برداری از ویرانی‌های بازمانده است. مهم‌ترین دستاورد روحانی بازگرداندن عقلانیت به مدیریت كشور و تزریق امید به جامعه ایران و ارتقای جایگاه ایران در جامعه بین‌المللی است. این نكته را وقتی در خارج از ایران باشید بهتر می‌توانید درك كنید. درست است كه برجام مهم‌ترین دستاورد دولت‌روحانی است اما موضوع، فقط محدود به برجام و دستاوردهای فراوان آن در حوزه داخل و خارج نیست. ایران در این چهار سال از خود چهره منطقی و معقول نشان داد. تعامل با دنیا باعث شده كه توریست‌های بیشتری جذب ویژگی‌های ایران شوند و در همین مسیر نیز سرمایه بیشتری وارد كشور شده و اشتغال نیز برای تعداد زیادی فراهم كرده است. افزون بر این، به نظرم در زمینه سلامت و بخش بهداشت و بیمه‌های همگانی اقدامات خوب و مهمی انجام شده‌است. وزارت خارجه و وزارت نفت نیز موفق عمل كرده‌اند. معاونت زنان روحانی نیز اقدامات خوبی در حوزه زنان و دفاع از حقوق آن‌ها انجام داده است. در حوزه سیاست داخلی مجال فعالیت آزادانه‌تر احزاب در قیاس با قبل به مراتب بهتر و بیشتر شده است و سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد فراوانی در این دوره مجوز فعالیت گرفتند. در حوزه فرهنگ نیز فضای هنری-كتاب، موسیقی، تئاتر و سینما-قابل قیاس با دولت قبلی نیست. مطبوعات نیز در قیاس با گذشته به مراتب از فضای بهتری برای فعالیت برخوردارند. اینكه آرامش به كشور برگشته و هر روز از طرف رییس جمهور و دولتش تنشی داخلی و منطقه‌ای ایجاد نمی‌شود، از نقاط مثبت دیگر است. نكته مثبت دیگر ثبات بخشی، كاهش التهاب‌های سیاسی اقتصادی مؤثر بر حوزه اقتصاد، رشد شاخص‌های اقتصادی و مهار تورم است. همه این نكته‌ها و بسیاری موارد دیگر كه در این مجال نمی‌گنجد از جمله دلایلی است كه در این دوره نیز حكم می‌كند به روحانی رای دهیم.

حضور اسحاق‌جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی تاچه حد می‌تواند به روحانی كمك كند؟

هم حضور آقای جهانگیری و هم آقای هاشمی‌طبا تا اینجا بسیار خوب و موثر بوده است. باید هماهنگی بیشتری در بین كاندیداهای جریان اعتدال و اصلاح‌‌طلب وجود داشته‌باشد. شما اگر دقت كنید سه كاندیدای اصولگرا هماهنگ عمل می‌كنند. به تعبیری یكی پاس می‌دهد و دیگری به سمت دروازه می‌برد و این هماهنگی را من در این طرف ندیدم. به نظرم لازم است برای مناظره سوم منسجم‌تر كار شود. آقای جهانگیری با توجه به سوابق اجرایی ارزنده‌ای كه داشته و اشراف به اطلاعات و عملكرد دولت، حضورش بسیار موثراست.

با توجه به همراهی اصلاحات با روحانی، آن‌ها می‌توانند در دولت آینده توقع حضوری پررنگ‌تر داشته‌باشند یا موضوع، سهم خواهی قلمداد می‌شود؟

من با چنین سهم خواهی‌هایی موافق نیستم. باید به‌گونه‌ای عمل كرد تا رییس‌‌جمهور دستش برای انتخاب شخصیت‌های اصلح و توانمند باز باشد. چه اصلاح‌طلب باشد یا نباشد، مهم این‌است كه در چارچوب عقلانیت و اعتدال برای خدمت به مردم آماده باشد و صلاحیت لازم برای پذیرش مسئولیت را داشته باشد.

اصلاح طلبان برای توفیق در انتخابات شورا باید چه اقداماتی را مد نظر خود قرار بدهند؟

باید شخصیت‌های موثر، متخصص و مجرب را برای رفاه و پیشرفت حوزه شهر و روستا را معرفی كنند و درگیر رودربایستی‌های متعارف سیاسی نشوند. نتیجه مخرب و منفی چنین رویكردی در چند مورد مشخص هم در شورا و هم در مجلس دیده‌ایم. كسانی كه امتحان خود را در گذشته ناموفق پس داده‌اند، دوباره امتحان نكنند.

عملكرد شورای چهارم را چگونه تحلیل می‌كنید؟

اقدامات خوبی توسط شورا انجام شده است. برای مثال اقدامات تخصصی در زمینه حمل و نقل و زیرساخت‌ها صورت گرفته است. البته در بسیاری زمینه‌ها نیز اقداماتش تاثیر قابل توجهی بر مدیریت شهری نداشته است. در قبال نابودی فضای سبز و پارك‌ها و ساخت و سازهای بی‌رویه منفعل عمل كرده است و از این جهت شریك جرم شهرداری تلقی می‌شود. تا جایی كه اخبار را دنبال كردم، آلودگی هوا و جمع آوری زباله و پسماندهای شهری مشكلاتی‌ به حساب می‌آید كه شورا باید در این‌باره بیشتر كار كند. از سوی دیگر، به نظرم شورای شهر چهارم، در حوزه نظارت بر عملكرد شهرداری موفق نبوده و بعد نظارتی شورا دست‌كم در مواردی تابع یك‌سری بده بستان‌ها بوده است.

امكان دارد بعد از شكست احتمالی قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری،او دوباره شهردار شود؟

شك نكنید شكست قالیباف قطعی است. همچنین تصور نمی‌كنم اصولگرایان در شورای تهران رای اكثریت را به دست بیاورند. به نظرم یكی از برنامه‌های جدی اعضای شورای شهر پنجم باید انتخاب شهردار جدید باشد. غیر از عملكرد ضعیف و غیرقابل دفاع قالیباف در دوران شهرداری تهران، صحبت‌های دروغ و اظهار نظر‌‌های عوام‌‌فریبانه و غیر موجه و غیر اخلاقی او در برنامه‌های تلویزیونی نشان داد، صلاحیت و شایستگی مسئولیت شهر بزرگی مثل تهران را ندارد.

یك شهردار مطلوب برای شهر مهمی مثل تهران باید از چه ویژگی‌هایی برخودار باشد؟

مردم انقلاب كردند تا ارزش‌‌های اخلاقی یا دینی را به‌جای دروغ، نفاق و عوام فریبی و نیرنگ بر كشور حاكم كنند. به نظرم مهم‌ترین خصلت شهردار این است كه امانتدار باشد و در چارچوب اخلاق و قانون عمل كند. من اولویت را در انتخاب شهردار به مراعات اخلاق می‌‌دهم. قالیباف در آزمون اخلاق مردود است. هر چند از ابتدا نیز در حد شهرداری تهران نبود. حضور امروز قالیباف در شهرداری تهران نتیجه زدوبندهای سیاسی-اقتصادی پشت پرده است. او مدت‌هاست كه باید از این مسئولیت كنار گذاشته می‌شد.

باور به شورا و همكاری با شورای شهر از ویژگی‌هایی است كه شهردار جدید باید دارا باشد. قدرت بالای مدیریت ادارات زیرمجموعه شهرداری از مولفه‌های دیگر شهردار مطلوب است. برای همه اقشار شهر از جمله اقشار معلول، سالخورده، جوان، كودك، زنان و ...برنامه داشته باشد. به نظر كارشناسان و متخصصین حوزه‌های مختلف توجه دارد و تصمیمات شهری را بر اساس نظر مشورتی با متخصصین هر حوزه اتخاذ می‌كند. علاوه بر این، به نظرم شهردار به جای داشتن پیشینه امنیتی- انتظامی باید شاكله فرهنگی-اجتماعی داشته باشد. شهردار مطلوب باید نگاهی توسعه محور داشته باشد و در پی مدیریتی مبتنی بر توسعه باشد، نه فقط انجام اقدامات خدماتی و عمرانی شهری را در دستور كار داشته باشد.شهردار باید ارتباط خوب با مردم شهر داشته باشد و به دنبال مدیریت شهروند محور باشد. سابقه و یا آشنایی با كار در حوزه شهری از مولفه‌های موثردیگر برای انتخاب شهردار است.

 

 

قالیباف مدت‌هاست كه باید از این مسئولیت كنار گذاشته می‌شد

حضور قالیباف در شهرداری، نتیجه زدوبندهای سیاسی- اقتصادی پشت پرده است

مسئولان باید نتایج ملموس كارهایی را كه كرده‌اند، به مردم اطلاع دهند

شك نكنید شكست قالبیاف قطعی است

باید هماهنگی بیشتری میان كاندیداهای جریان اعتدال و اصلاح‌طلب وجود داشته‌باشد

باید به گونه‌ای عمل كرد تا رییس جمهور، دستش برای انتخاب شخصیت‌های اصلح باز باشد

شهردار به جای داشتن پیشینه امنیتی- انتظامی باید شاكله فرهنگی- اجتماعی داشته باشد

درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :