http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - حرفهای كلی گفتن و منبرهای طولانی ...آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ شنبه 11 شهریور 1396 توسط عـبــد عـا صـی
 

  بسم الله الرحمن الرحیم  


 

  حرفهای كلی گفتن و منبرهای طولانی ... 

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید 
 

http://s9.picofile.com/file/8305369534/PORGUEE_B3HUDEH_1.jpg

 

http://s8.picofile.com/file/8305369850/PORGOOEE_B3HUDEH_2.jpg

 

http://s8.picofile.com/file/8305370092/PORGUEE_B3HUDEH_3.jpg

 

http://s9.picofile.com/file/8305370550/PORGUEE_B3HUDEH_4.jpg

 

 وبلاگ محمدرضا زائری، خبرآنلاین: سالها پیش روزی از آمریکایی تازه مسلمان شده-ای که به من انگلیسی درس می داد پرسیدم :"اشتباهات و ایرادهای ما روحانی ها در تبلیغ دین برای غیر مسلمان ها چیست"؟ و بیشتر به دنبال این بودم که تفاوت های اساسی منطق ذهنی و نوع تفکر یک مسلمان شرقی با یک شخص غربی را بفهمم.
یكی از اولین چیزهایی كه گفت این بود كه
«در جواب سؤال به جای حرفهای كلی گفتن و منبرهای طولانی رفتن پاسخ مشخص و دقیق بدهید»! ...  منظورش شاید این بود كه منطق ذهنی یك غربی جزئی نگر است و همان طور كه در تفاوت شیوه آدرس دادن مان مشهود است او از مسایل ریز و امور دقیق عینی شروع می كند.
 وقتی می خواهد آدرس بدهد از پلاك خانه شروع می كند و بعد نام خیابان و محله را می نویسد و سپس به شهر و كشور می رسد، اما اینجا ابتدا نام كشور و شهر را می نویسیم و سپس محله و بلوار و خیابان و كوچه را ذكر می كنیم و شاید اگر می شد از كهكشان راه شیری و قاره آسیا شروع می كردیم تا نشانی یك پلاك را اعلام كنیم!
 البته روشن است كه اینجا قصد ارزش گذاری نداریم و تنها می خواهیم تفاوت دو نوع تفكر و روحیه و شیوه و رویكرد را بیان نماییم كه در نتایج و دستاوردها و حاصل عملی زندگی روزمره كاملا مشهود است.
در آنجا معمولا برای هر كاری هدف گذاری عینی و مشخص و بسیار جزئى و كوچك می كنند ولی ما در مقابل می خواهیم با هر كار كوچك مشكلات همه عالم را یكجا حل كنیم!
ما یك ساعتمان پنج ساعت است و نقطه روی نقشه مان یك منطقه شهرداری ! اما آنها پنج دقیقه شان معلوم است و یك كوچه و خیابان شان مشخص!
 گفته اند كه :
" به خاطر میخی نعلی افتاد، به خاطر نعلی، اسبی افتاد، به خاطر اسبی، سواری افتاد، به خاطر سواری، جنگی شكست خورد، به خاطر شكستی، كشوری نابود شد، و همه اینها بخاطر كسی بود كه آن میخ را خوب نكوبیده بود"!
و شگفت این است كه ما وارث دین و آیین و عقیده و مكتبی هستیم كه سراسر تعلیم همین دقت ها و همین ریزبینی ها و دستورهای مكرر برای توجه به همین جزییات است.
 پیامبر خدا هر چه توانست كرد تا همین را به ما یاد بدهد! چنان كه یك روز مدتی طولانی به انتظار كسی زیر آفتاب ایستاد، با این كه در نزدیكی آنجا سرپناهی بود و سایه ای داشت.
هر چه دیگران خواهش كردند و گفتند كه به زیر سایه بروید نپذیرفت و فرمود كه من قرارم با او اینجا بوده نه آن طرف!
 به یك مثال ساده و پیش پاافتاده بنگرید.
همیشه دیده اید كه در بسیاری از اوقات موقع نصب كلید برق یا شیر آب دقت نمی كنیم و مثلا كلید برق برعكس نصب می شود یا شیر آب سرد به جای آب گرم قرار می گیرد. شاید كسی كه دارد مثلا شیر آب را نصب می كند با خود بگوید حالا مگر چه قدر مهم است كه رنگ آبی را برای شیر آب سرد و رنگ قرمز را برای آب گرم ببندم؟ یا كسی كه كلید برق را نصب می كند از خود بپرسد كه مگر چه قدر اهمیت دارد كه برای روشن كردن چراغ ها كلید را به سمت بالا فشار دهند یا به سمت پایین؟ اما همان بی توجهی ظاهرا بسیار كوچك آن لوله كش یا برقكار باعث می شود كه سالها وقتی اهل خانه یا مهمان ها آب سرد می خواهند به اشتباه شیر آب گرم را باز كنند و یا برعكس و هربار چند لحظه صبر كنند و شیرها را ببندند و دوباره باز كنند و قدری منتظر بمانند و ... و خدا می داند كه چه قدر آب و برق در همین فاصله از بین می رود و اسراف می شود؟
 حل مشكلات كلان و اساسی زندگی از چیزهای ظاهرا ساده و بی اهمیت و كوچكی مثل همین شیر آب و كلید برق شروع می شود! از سلام با محبت صبحگاهی، از پاسخ دادن محبت آمیز به تلفن همسر، از سخن گفتن مهربانانه و صمیمانه با فرزند، از نماز اول وقت، از رعایت یك ریال حق مردم، از مراعات دل دیگران در یك اهانت معمولی ... گاهی لازم است به جای فكر كردن به كلیات و مسایل بزرگ نگران همین چیزهای كوچك باشیم!

  تهیه وَ تدوین: عـبـــد عـا صـی 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :