http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - بازتاب اولین نشست خبری میرحسینآفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 فروردین 1388 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 

 

 

 

بازتاب اولین نشست خبری میرحسین

 

مهندس موسوی در مورد علت سکوت بیست ساله خود گفت : سال 68 که مسوولیت نخست وزیری من تمام شد، تجدیدنظری در قانون اساسی صورت گرفت و پست نخست وزیری حذف شد و تغییراتی دیگر نیز در آن مقطع اتفاق افتاد. بنده هم در آن دوران و هم در مقاطع بعدی فکر میکردم که باید شرایطی ایجاد شود که افراد در یک پست و مقام همیشگی نباشند و براساس قواعدی که طراحی شده بود، امید آن میرفت که سلایق گوناگون در صحنه حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گاه این نگرانی را نداشتم که کسی از جناح راست یا چپ روی کار باشد ، مهم و اصل برای بنده جابهجاییها در اصل حکومت بود. اگر کسی در حکومت افراط میکرد حکومت بعدی آن سیاستها را تعدیل میکرد و مشکلی نبود ولی آن چه که در دوران جدید ما را به سمت تصمیمگیری برای حضور ترغیب کرد ، تغییر این وضعیت بود.

مهندس موسوی تاکید کرد : در دوران جدید احساس کردم كه قواعد و قوانین در حال به هم خوردن است ، مهمترین مسالهای که انگیزه بنده برای حضور بود ، مساله قانونگریزی است . معتقدم اجرای قانون به شکل صوری آن برای حفظ کرامت انسانی و قدم اول برای اجرای هر برنامهای و حراست از منافع ملی است.

متاسفانه شرایطی پیش آمده است که قانونگریزی تبدیل به یک رویه شده است ، در این شرایط همه باید نسبت به نظام احساس خطر کنند.
 متاسفانه امروز شاهد هستیم که ساختارهایی در سیستم تصمیمگیری در حال به هم خوردن است
، این مساله امکان تصمیم
گیری عقلانی را در کشور از بین میبرد.

عدم شفافیت اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات در کشور یکی دیگر از مشکلات است ، ملت ما در مواجهه با آمارها و اطلاعات با شرایط متفاوتی مواجه است و امکان یافتن حقیقت را ندارد و این مساله باعث شده است كه در شرایط مهم ، امکان تصمیمگیری درست از ملت سلب شود.

مساله دیگر افراط و تفریطهایی بود که در کارها وجود داشت. افراطها که هزینه گزافی برای ما به دنبال دارد و اگر مواظب نباشیم ما را به تفریط میکشاند. در جاهایی آن چنان غرب ستیزی در ما اوج میگیرد که برای جبران آن مجبور به فرستادن پیامهای بیحاصل به این کشورها هستیم و هزینههای بیهوده را به ملت ما تحمیل کرده است.

نگرانی از برخوردها با سرمایه اجتماعی کشور، انگیزه دیگر برای حضور در عرصه بوده است. سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایهای بود که براساس آن انقلاب پیروز شد ولی شرایطی به وجود آوردهاند که با دادن صدقه ، مردم را تحقیر میکنند و در چنین شرایطی نمیتوانیم امید داشته باشیم آزادگی و عزت نفس ملت ما برای همیشه باقی بماند.

اگر لازم است باید به مردم کمک کنیم ، این حق مردم است و نباید انتظار محبت ویژه از آنها داشته باشیم. اگر قرار است برای مردم کاری بکنیم باید نهادینه شود در غیر این صورت نتیجه این میشود که میبینیم.
 تصمیم دارم در صورت انتخاب
، در اولین قدم آسیبی را که به دستگاههای تصمیمگیری رسیده است، جبران کنم و فضای آزادی برای گردش اطلاعات درست کنم چرا که هم حق مردم است و هم روشی مطمئن برای مقابله با فسادهاست.
با تاکید بر اینکه سعی می‌کنم بر آزادی‌های مصرح در قانون اساسی بپردازم ،  حفظ آزادی فکر، بیان، مطبوعات، آزادی در نشر کتاب‌ها در چارچوب قانون از جمله برنامه‌های من است.

بنده در صورت انتخاب شدن از منابع کمیاب در جهت اهداف راهبردی استفاده خواهم کرد. می‌خواهم از کلام مقام معظم رهبری در مورد اصلاح الگوی مصرف استفاده کنم و معتقدم یکی از اصلاحات در این زمینه الگوی مصرف ما در قبال منابع کمیابی است که در اختیار دولت است.

پرداختن به سیاست خارجی فعال برای نیل به اهدافی که براساس منافع ملی تعریف شده است با پایبندی به اصول و با حرکتی که منجر به تنش‌زدایی در این ارتباط شود باید مدنظر قرار گیرد. تهدیدهایی در این زمینه بر علیه ما شده است که هزینه زیادی را بابت آن پرداخت کرده‌ایم. باید تلاش کنیم اعتمادی را که در سطح بین‌المللی نسبت به خود ایجاد کنیم که هم به نفع مصالح داخلی ما و هم به سطح بین‌المللی ما باشد.

در پاسخ به خبرنگار روزنامه اطلاعات كه از وی در خصوص سیاست‌های اقتصادی‌اش به خصوص در زمینه سیاست كوپنی در عرصه اقتصادی سوال كرد گفت: یكی از افتخارات دوران خود را استفاده از كوپن می‌دانم كه در آن دوره كسی از گرسنگی تلف نشد و مردم در آن دوران و در دفاع مقدس از حریم كشور خود به خوبی دفاع كردند البته استفاده از سیاست كوپنی در شرایط جنگی اقتضا می‌كرد و مطمئنا همه كشورها كه در شرایط ویژه به سر می‌برند سیاست‌های متناسب با شرایط موجود را اعمال خواهند كرد.

بعد از اتمام جنگ با توجه به شرایط جدید امكان فعال شدن سیاست جدید باید در دستور كار قرار می‌گرفت كه همین گونه هم شد زیرا سیاست اقتصادی به یك سری اصول برمی‌گردد ولی اینكه بخواهم سیاست كوپنی را در شرایط جدید هم ادامه دهم این كار را نخواهم كرد.
نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس با بیان اینكه در اوایل انقلاب تعداد كسانی كه كارشناس اقتصادی بودند به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید ،تعداد این افراد در مقطع فعلی را بسیار زیاد دانست و تاكید كرد: هر دولتی كه بر سركار بیاید باید یك ثبات در عرصه سیاستگذاری كشور اتخاذ كند.

کاندیدای دور دهم ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر مشورت یا اجازه از مقام معظم رهبری برای حضور در عرصه انتخابات از سوی خود گفت: همانطور که گفته‌ام میل به حضور در انتخابات را نداشته‌ام. مشکلات را دیدم و توانایی حل آنها را در خود یافتم. در رابطه با انتخابات نیز با مقام معظم رهبری مشورت نکردم. انشاءالله خدمت ایشان خواهم رسید و معتقدم ایشان چه از حضور من و یا هر کس دیگری در چارچوب قانون در صحنه انتخابات ، استقبال خواهد کرد.

مهمترین مشكلی كه دولت آینده با آن روبه‌روست مساله تورم و بیكاری است . دولت آینده باید نگاهی نو به بودجه‌ای كه هم‌اكنون بسته شده است داشته باشد ، امید بخشیدن به مردم و دستگاه‌های تولیدی و كنترل افزایش نقدینگی از جمله اولویت‌های دولت آینده است كه باید به آن بپردازد.
میرحسین موسوی با بیان اینكه مهمترین مشكلی كه دولت آینده با آن روبه‌روست مساله تورم و بیكاری است، تاكید كرد: باید نگاهی نو به بخش خصوصی داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر بحث آزادی تلویزیون‌های خصوصی كه میرحسین موسوی پیشتر در سخنان خود مطرح كرده بود، گفت: من در مجلس خبرگان قانون اساسی كه در سال 68 برای اصلاح آن تشكیل شد، حضور داشتم و یكی از مواردی كه در آن‌جا نیز تاكید كردم بحث تلویزیون‌های خصوصی بود و هنوز هم به این مساله اعتقاد دارم؛ زیرا معتقدم با توجه به گسترش فضای رسانه‌ای در جهان برای ما امكان حركت در این فضای فزاینده رسانه‌ای وجود ندارد مگر اینكه در این ارتباط آزادی عمل داشته باشیم. ولی هر تغییری در این زمینه باید با توجه به قانون اساسی صورت گیرد و هر موقع اصلاح قانون اساسی صورت گرفت من از این ایده خود دفاع خواهم كرد.

این كاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به خبرنگار شبكه الجزیره كه از او در مورد رابطه ایران و آمریكا و موضع‌گیری‌های اخیر اوباما پرسید، گفت: لحن رئیس‌جمهور جدید آمریكا با لحن رئیس‌جمهور پیشین آن متفاوت است و همه و از جمله بنده این تفاوت را حس كردیم. منتظر می‌مانیم كه این تفاوت گفتاری چه تاثیری در سیاست آمریكا خواهد داشت. البته سخنان اخیر اوباما در پراگ سایه‌ای در این ارتباط افكنده است.
نخست‌وزیر دفاع مقدس با بیان اینكه برطرف كردن برخی ابهامات موجود در زمینه رابطه ایران و آمریكا می‌تواند زمینه‌ساز مناسبی برای این ارتباط باشد، تاكید كرد: من خواهان ارتباط با تمام كشورهای دنیا در چارچوب رعایت حقوق طرفین هستم.

این كاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دور دهم در خصوص بحث تحزب نیز گفت: بنده در اوایل انقلاب عضو حزب جمهوری اسلامی بودم و اهمیت تحزب را می‌دانم و یكی از كاستی‌های نظام را فقدان احزاب موثر می‌دانم. اگر احزاب امیدی داشته باشند كه در آینده سهمی در انتخابات داشته باشند مطمئنا برنامه‌های موثری برای آینده خواهند داشت. ما در زمینه تحزب ضعف‌هایی داریم و باید این ضعف‌ها مرتفع شوند.

من مساله اعتقاد به تحزب را مساوی با سهم دادن به احزاب در كابینه نمی‌دانم، البته من دید بازی در خصوص مسائل مختلف دارم و هر كسی كه توانایی داشته باشد، از او استفاده خواهم كرد.
وی با بیان اینكه مخالف تغییرات كامیونی نیروها در وزارتخانه‌ها هستم. مدیرانی كه تجربه دارند باید قدر آن‌ها را دانست و البته مدیران جدید را باید جلب كرد و از همه مدیران در حد معقول استفاده كرد.

مـتـن کـامـل :

http://salaamnews.com/ShowNews.php?6022

 

 « تهیه وُ  تدوین : عـبـــد عـا صـی » 

 

 

 

 
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :