تبلیغات


http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
http://img.tebyan.net/big/1390/09/20111126123721510_moharam-12.jpg
امام خمینی: همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند.

/ باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...) - مطالب آذر 1392آفـتـــاب در زنـجـیـــر! ... (اگر از آفتاب بیم نداشتند ، هر شمعی را گردن نمیزدند! ...)نوشته شده در تاریخ شنبه 30 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 http://s5.picofile.com/file/8104984450/SADRE_A_AZAM_01.jpeg

 

 

  مگه میشه مقام عظمای صدارت رودَست بخوره!؟ ... 

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 ــ الو و و ! ... عبدلی؟
ــ سلام مادر جون...
ــ مادر جون ‏‏، مادر جون رو بزار واسه ننه ات !؟ می مُردی اگه یه هفته بیشتر پیش اهل و عیالت میموندی و دخترم انقدر جلو سر و همسر سرشكسته نمیشد !
ــ گفتم كه ، مقام وزارت عُظما آماده باش داده بودن و نمیشد كاریش كرد.
ــ مُرده شورت رو ببرن با اون كارت! مثلا « مقام صدارت بساز و بندازی » ! گوشی رو بگیر ببین این مادر مُرده چیكارت داره.
ــ سلام دل آرام ! خودت كه از چند و چون كارام خبر داری ، پس جون مامان الماست تو دیگه شروع نكن. با مهمونات خوش میگذره؟ نه جون مامانم هاوائی یه چیز دیگه ست. حالام هر وقت بخواین میتونین به « میامی » پرواز كنین ، بلیت و هتل هم از همین جا ردیف میشه. بگو نگران نباشه ، خودم دختر خاله رُز ماری ات رو هم دعوت میكنم با اولین پرواز به مهمونی « میامی » ات بیان. خواهش میكنم ، اینا كه چیزی... نه بابا آ آ ! ... بگو بینم چی بوده؟
ــ آره خواب میدیدم كه تك و تنها تو كویر برهوتی و یه گوشه نشستی و داری فكر میكنی. اونم زیر برف و بوران ! ... تو چلهء زمستون ... خواستم با « اسكیت » ها بیام سراغت ! اما یه دفه سرجام خشكم زد. یه دختر مثل دختر شاه پریون جلوت ظاهر شد و گفت :
ــ جناب مقام صدارت ! چرا سر در گم و حیرونی؟!
بعد با اون عصای سحرآمیزش سه بار زد رو شونه هات و یه بارم تو سرت! بعدش گفت :
ــ حالا با اون بیل ات سه بار محكم بزن تو دل زمین.
تو هم چُست و چالاك ، عین این « سوپرمن » های ماهواره ای بلند شدی و سه بار دل زمین رو شیكافتی. همه چیز مثل برق عوض شد ، دیگه نه كویر برهوتی بود ، نه برف و بوران و یخبندون !!! همه جا شده بود عین بهشت ... پُر از دشت و دمن ، رودخونه های آبیه آبی ! عین دریا ... همون بُرجای سر به فلك كشیده ای كه همیشه آرزو شو داشتی ، برجای هزار و یك طبقه ! ...
ـــ فدای چشمات با اون خوابای ناز نازیت ! دلم غش رفت ! دیگه نگو كه تحملش رو ندارم.
ــ خدا كنه تا ما بر میگردیم تعبیر شده باشه ! از كجا معلوم كه تا اون موقع به « مقام صدارت عُظما » نرسیده باشی !؟ ...
ــ خدا از دهنت بشنفه ! ...
**************
ما در صدارتخانهء بساز و بفروشی ، با هزار تلاش و مصیبت ، با كار شبانه روزی پژوهشگرامون تو ساسر دنیا ! کاری کردیم که در گلخونه هامون انواع درختای خیار ! گوجه ، فلفل ، کدو ، طالبی گرمک ، انواع گلای لیلوم ، لی لی روز ! ، لیلا روز ! ، سمبل ، سنبل ! ، کلم قُمری ، کلم پیچ ، کلم پیچ در پیچ ! ، کلم صاف ! ، توت فرنگی ، توت ایرانی ! ، گیاهان داروخانه ای ! ، و هزار و یك جور محصولات دیگه به روش کشتابی ! و به کمتر از نصف قیمت تولید و به بازار سفید ! عرضه بشه. ما برای هر گلخونهء چند هکتاری که حدود پنج هزار و 225 متری میشه ! فقط و فقط از دو تا مهندس کشاورزی و چار تا مهندس غیر کشاورزی که همون کشاورز سابق باشه ! استفاده کردیم. اگه صدارتخانهء ما از 100 هزار هكتار زمین خود 20 هزار کیلومتری ! رو زیر كشت ببره، همه مهندسای كشاورزی ، بعلاوهء همهء مهندسای فنی و غیر فنی مملكت مشغول كار میشن ! بطوریكه مجبور میشیم برای پیشرفت ، مملكت از اروپا و آمریكا هم مهندس فنی و غیر فنی وارد كنیم ! ... در اولین فرصت قراره كارخونه های صادرات خارجی رو هم راه بندازیم !!! ...
**************
ــ الو؟ مادر جون ، میگم تو « میامی » خوش میگذره؟
ــ نه قربونت برم ، میامی كجا بود ! امروز اومدیم طرفای « هالیوود » و « دیزنی لند » ، گفتم تو سرت شلوغه ، مامانی یه زنگی بهت بزنه.
ــ پس حسابی خوش میگذرونین. از عبدُلی هم بی خبر نیستم ‏، هفته پیش زنگ زد حال و احوالی بپرسه. اوضاش خوبه ، بد نیس ، فقط چند روزه بعضی اخبار داخلی و خارجی بهش گیر دادن و این طرح « مدینهء فاضله » اش رو عَـلَـم یزید كردن. آره مامان ، همون طرح كویر زدائی و توسعهء سحر آمیزش ! از كی تا حالا شماهام اهل اخبار و سیاست شدین ! ... نه بابا آ آ ! ... بگو جون آبجی دلارام ! پس این خوابو اون براش دیده تا واسه « تور خانوادگی به كرهء ماه » نرمش نشون بده؟ آخه مامان...
ــ آخه نداره پسر ! تا حالا سیزده نفر از این گدا گشنه های آمریكائی واسه 12 سال دیگه پیش خرید كردن ، اونم فوووله فول ! ... با گروه ما جمع شون به 73 نفر میرسه!!! ... با آ آ ور كن ! آبجی دلارام ات همین امروز و فردا از عبدُلی « اوكی » میگیره. این حرفا باد هواس. مردم زود یادشون میره. از كجا معلوم ، شایدم خدا كمكش كرد و یخش گرفت ! ...

  برگرفته از وبلاگ :   دنـیـــا 


 نوشته : عـبـــد عـا صـی ،

  1384/02/13

   

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

4.5 میلیون دانشجوی آماده ورود به بازار کار و 3.5 میلیون بیکار فعلی

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

  عبرت نیوز: اشتغال و بیکاری جوانان در استانها و مناطق شهری و روستایی، نشانگر بالا بودن آمار بیکاری در کشور است؛ بیکاری به عنوان یک پدیده مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همواره از دغدغه‌های اساسی مسوولان و برنامه‌ریزان و خانواده‌های ایرانی بوده و عدم توجه به این مساله، علاوه بر گسترش پیامدهای سوء اقتصادی و رشد مهاجرت، عواقب اجتماعی جدی همچون افزایش آمار طلاق،جرم و بزه، سرقت، فقر و دیگر پیامدهای ناگوار را به دنبال دارد.
 برنامه کنترل نقدینگی، بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید را دنبال کرده است، برنامه‌ای که بازارهای سرمایه و تجاری کشورمان تاکنون به آن پاسخ مثبت داده و رضایت نسبی فعالان بخش خصوصی را به دنبال داشته
با این حال رییس جمهوری معتقد است که رکود اقتصادی همراه با تورم بزرگترین مشکل کنونی و بیکاری پنهان جوانان تحصیلکرده مهمترین معضل آتی اقتصاد ایران است.
دغدغه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اشتغال پایدار همراه با ایجاد کرامت انسانی است و شاید به همین دلیل باشد که به نحوه پرداخت وام‌های خود اشتغالی و مشاغل خانگی دولت قبل انتقاد وارد می‌کند.
از نگاه او علیرغم ورود حجم بالای نقدینگی و دلارهای نفتی، خروجی ‌آمارهای اشتغال قابل دفاع نیست و تجربه بنگاههای زودبازده نیز عملکرد نه چندان موفق آنها را نشان می‌دهد ...
ربیعی اشاره‌ای هم به وجود 4.5 میلیون دانشجوی آماده ورود به چرخه بازار کار دارد و می‌گوید: در طول هشت سال گذشته دغدغه غالب در جامعه، جذب دانشجو در دانشگاهها بود تا ایجاد شغل برای آنان و امروز فارغ از جمعیت 3.5 میلیون نفری بیکاران، با 4.5 میلیون دانشجوی در انتظار شغل مواجه هستیم که با تاخیر وارد بازار کار خواهند شد.
او معتقد است که تنها 50 درصد متقاضیان کار دارای مهارت هستند و مابقی هنگام ورود به بازار کار مهارت لازم را ندارد ...
 وزارت کار اگر چه سیاستگذاری‌های مربوط به اشتغال را بر عهده دارد اما به تنهایی نمی‌تواند بار سنگین ایجاد اشتغال و مهار بیکاری را بر دوش بگیرد، مقابله با پدیده بیکاری یک عزم و بسیج همگانی می‌طلبد تا همه دستگاهها، سازمانها و وزارتخانه‌ها با هماهنگی و هم‌افزایی لازم در این مسیر حرکت کنند، در همین راستا با توجه به تاکید دولت بر بهبود فضای کسب و کار، گسترش همکاری و تعامل میان بخشهای تعاونی، خصوصی و دولتی با یکدیگر می‌تواند شرایط محیط کسب و کار را تا حد زیادی بهبود بخشد.
تفاوت فاحش در نرخ بیکاری استانها، شکاف میان استانهای کمتر توسعه یافته و برخوردار و نرخ بالای بیکاری جوانان، خود گویای وضعیت بحرانی بیکاری در کشور است این در حالی است که
بسیاری از مناطق و استانهای محروم که جمعیت بیکاران در آنها قابل مقایسه با کلان‌شهرها نیست با داشتن قابلیتها و پتانسیل‌های بالا مستعد سرمایه‌گذاری هستند و به سهولت می‌توان با تزریق وا‌م‌ها و اعتبارات خرد امکان ایجاد اشتغال در آنها، ‌رفع مشکل سرمایه در گردش واحدها و جذب جوانان بیکار را به وجود آورد؛هم اکنون بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن، صنایع دستی و گردشگری از ظرفیتهای بالقوه و بالایی برخوردار است که به نظر می‌رسد با اتخاذ سیاستهای موثر و کارامد بتوان زمینه اشتغال پایدار و گسترده در این بخشها را فراهم آورد.

 متن کامل

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 

با پولهای پرداختی یارانه-ی دولت قبل چه خدماتی میتوانستیم ارائه دهیم ...

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 عبرت نیوز: در آستانه سومین سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بنا بر گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسنا در سی و چهارمین دوره پرداخت یارانه نقدی سر جمع یارانه پرداختی به 123 هزار میلیارد تومان رسیده است.
رقمی بسیار بزرگ که در پی رشد شدید قیمت ها و در طوفان تورم در عمل مرهمی برای هزینه های رو به افزایش خانوارها محسوب نمی شود. پرداخت سرانه یارانه 45500 تومانی معادل 3500 میلیارد تومان برای دولت هزینه در بر داشته است و در دوره سه ساله ای که پشت سر گذاشته شده حجمی معادل بودجه جاری سالانه دولت را بلعیده است.
مقایسه با بودجه عمومی کشور
برای آنکه بهتر بتوانیم حجم یارانه نقدی پرداخت شده در این سالها را به تصویر بکشیم، رقم 123 هزار میلیارد تومان را با چند شاخص دیگر اقتصادی می توان مقایسه کرد. نگاهی به بودجه عمومی کشور نشان میدهد در سال 92 دولت کشور ایران را با رقمی معادل 236 هزار میلیارد تومان اداره می کند
که از این رقم 154 هزار میلیارد تومان حجم بودجه جاری کشور است، به عبارت ساده تر میزان یاران نقدی پرداختی در سالهای اخیر معادل هزینه جاری سالانه یک دولت بوده است.
مقایسه با بودجه عمرانی
 بودجه عمرانی مصوب دولت طی سالهای 89 تا 92 رقمی معادل 167 هزار میلیارد تومان بوده است.

 یارانه نقدی پرداختی طی سالهای 89 تا آذرماه 92 معادل 76 درصد از کل بودجه مصوب عمرانی کشور بوده است. نکته جالب اینجاست که براساس گزارش های منتشره از سوی مرکز پژوهشهای مجلس بودجه عمرانی محقق شده طی سالهای 89 تا 92 معادل 42 درصد بودجه مصوب بوده است یعنی رقمی معادل 68 هزار میلیارد تومان که این رقم کمی بیشتر از نصف یارانه نقدی پرداختی بوده است، مقایسه با مسکن مهر
 قرار بود که در غالب مسکن مهر سالانه حدود یک میلیون واحد مسکونی با قیمت هر متر مربع 300 هزار تومان احداث شود که براساس گزارشهای جسته و گریخته ای که از عملکرد مسکن مهر منتشر شده هنوز تعداد واحد مسکونی بهره برداری شده این طرح به یک میلون واحد نرسیده است.
میزان یارانه نقدی پرداخت شده در سالهای اخیر معادل هزینه احداث 5.8 میلیون مسکونی مهر 70 متری است.

123 هزار میلیاردر
دوستی به شوخی می گفت در صورتی که این بودجه به صورت قرعه کشی بین 123 هزار خانوار کم بضاعت کشور توزیع می شد امروز 123 هزار خانوار به میلیاردر های ایرانی افزوده شده بود.
بودجه آموزش و پرورش
در سال 92 حجم بودجه آموزش و پرورش کشور رقمی معادل 15.5 هزار میلیارد تومان مصوب شده است،
به عبارت ساده تر با یارانه نقدی پرداختی طی یه دوره سه ساله تمامی هزینه آموزش و پرورش کشور طی 8 سال قابل تامین بوده است.
هزینه های بهداشت و درمان
براساس آخرین ارقام منتشره کل هزینه بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی در سال 1390 رقمی معادل 19.7 هزار میلیارد تومان بوده است که
با احتساب یارانه نقدی پرداختی طی سه سال دولت می توانست تمامی هزینه های بهداشت ودرمان خانوارهای ایرانی را طی شش سال به صورت مجانی تضمین کند.
در سال 90 احداث یک تخت بیمارستانی بین 10 تا 40 میلیون تومان هزینه برمی داشت،
با احتساب بودجه 123 هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی طی سالهای اخیر امکان ایجاد بیش از سه میلیون تخت بیمارستانی در کشور فراهم می شد.

 تازه ترین امارها نشان میدهد در حال حاضر در ایران به ازای هر 1000 نفر 1.34 تخت بیمارستانی وجود دارد.

63 میلیارد دلار یارانه
طی سالهای 89 تا آذرماه سال 92 قیمت هر دلار آمریکا از 1044 تومان به 3250 تومان افزایش پیدا کرده است
با احتساب نرخ روز دلار آزاد حجم یارانه نقدی پرداختی 123 هزار میلیارد تومانی معادل 63 میلیارد دلار می رسد، این رقم بزرگتر از درآمد 50 میلیارد دلاری صادرات نفت ایران در سال 91 و حدود دو برای متوسط درآمد نفتی ایران طی سالها 1358 تا 1391 که رقمی معادل 32 میلیارد دلار در سال بوده است.

 متن کامل

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

 

ظریف: به موقع جواب نارواگویان و غیر منصفان را خواهم داد

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 دوستانی که با استفاده از سکوت ضروری ما، مشغول خرده گیری از کنار گود هستند هم حتما می دانند که فرمایشاتشان همگی جواب دارد ولی تیم مذاکره کننده وظیفه مهمتری برای پیگیری منافع ملی دارد و پاسخ عمومی به برخی موارد را فعلا به مصلحت نمی داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غیرمنصفانه بخاطر منافع ملی سکوت کند ولی در زمان مناسب به همه ایرادها و ابهامات پاسخ خواهیم داد.

 متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 روزی وُ روزگاری ، انقدر ناامنی بود كه نه شاه وُ گدا به هم رحم میكردن ، نه شاه وُ شازده ، و نه شازده وُ شا قُلی ... مَخلَص كلام اینكه بد دوره ای شده بود وُ هیچكی به هیچكی رحم نمیكرد ، مگه بنده های خدا ... مثل حالا نبود كه گرگ و میش با همدیگه ، در كمال صلح و صفا ، سر یه میز بشینن و « خوراك بـَــرّه » سفارش بدن!!! ... بگذریم ... بریم سراغ نَقل و حكایت خودمون. ننه صغری و بابا اصغری نصفه های شب مست خواب بودن وُ تازه خدمت « بی بی مُشكل گشا » رسیده بودن كه ناغافل ، بابا اصغری با صدای « گرومپی » كه از پشت بوم اومد ، صد ذرع از جا پرید و خواب خوشش پریشون شد. گوشاشو كه تیز كرد ، فهمید كه صدای پای چند نفر دزده كه از بالا میاد. با اینكه از ترس جونش زیر لب دُعا میخوند و از اولیاء و انبیاء كمك میخواس ، ولی یه جای دلش قُرص و مُحكم بود و خودشو نباخته بود. زود دست ننه صغری رو تو مُشتش گرفت و به علامت هُشدار چند بار چـِلوند و زود زیر گوشش گفت « دریا توفانی شده! توكل ات بخدا و گوشات به من »! عیال خوش مرامش هم كه سرد وُ گرم چشیدهء روزگار بود ، فقط گفت « وای! خدا مرگم بده... چشم »!
بابا اصغری زیر لب و پـِـچ پـِـچ كنون گفت :
ـــ تو با چرب زبونی ، یه طوری كه بشنُفن ، مثلا پا پــِی من شو وُ هی اصرار كن كه چطور گنج قاضی رو با تردستی زدی وُ هنوزم بعد از چند سال هیچكی بو نبرده!
عیال مربوطه هم ، هنر خدادادی شو به كار انداخت و یه تیاتری بازی كرد كه دزدا سر جاشون میخكوب شدن وُ خود بابا اصغری هم ، همچین سر ِ ذوق اومد كه انگار صد سال این كاره بوده!
ـــ زن دس وَر دار! منو نصفه شبی جون به سر كردی كه چی ، صد بار بهت گفتم كه تو معقولات دخالت نكن! بدبخت مون میكنی. زن جماعت دهن لَقّه ، و پُر حرف … یه وقت دهنت گرم میشه و پُرگوئیت گل میكنه و سَرمُو به باد میدی.
ـــ به جون خودت ، به مرگ حاج داداشم ، من یكی اهل این پُـرگوئی ها نیسّم ؛ رو راس بگو كه به زنت اعتماد نداری ، غریبه ست.
ـــ نه جون تو ، غریبه شیطونه! از قدیم گفتن « دیوار موش داره ، موش هم گوش داره »!
ـــ نه ، هیچ نَقل این حرفا نیس ، اعتماد نداری ، غریبه ام. من سیاه بخت رو بگو كه جون فدات میكنم!
و صدای آبغوره گرفتنش رو بلند شد! بابا اصغری زود تسلیم شد وُ گفت :
ـــ با آ آ شه بابا! ولی قسم خوردی كه حواست جمع باشه آ آ … راستش ، من یكی دو بار دیگه هم كارائی از این قبیل كردم ، ولی خوب ، سبك تر بودن. یه وردی میخونم ، میرسم بالای بوم ، با همون ورد ، از روزنهء گنبد پشت بوم ، یا پنجره ، مثل كفتر می شینم روی زمین ، خوبیش اینه كه « جن » هم نمیتونه منو ببینه! وارد كه بشم ، به احترام « صاحب لوگ » ، همه چیزای اونجا جلو چشمام آشكار میشه. یه جادوگر هندی كه آدم خیلی محترمی هم بود ، وقتی جوونیام نوكرش بودم ، از اعتمادی كه به من داشت ، یادم داد. فقط هفت بار باید مُشتت رو رو به آسمون وا كنی و بگی « یا صاحب ِ شولم ، یا صاحب ِ لوگ » ! اما شرطی داره!؟ اگه رفیق و همدستی داری ، به احترام « صاحب شولم » ، باید محكم دست همدیگه رو بگیرین ، چشما تونو ببندین ، و اونوقت به بالا یا پائین پرواز كنین ؛ هر كس هم به این ورد شك كنه ، بهتره تا از « حُنّاق ِ آنی » خفه نشده ، حرفشو به زبون نیاره!
حرف به اینجا كه رسید ، بابا اصغری و ننه صغری چشماشونو بستن و شروع كردن به دعا و نذر و نیاز ؛ اما از ترس ، همینطور چشماشونو محكم بسته بودن. هنوز صلوات هفتم رو نگفته بودن كه یه صدای « گرومپی » ، مثل توپ ، زیر روزنهء اتاق چار صُفّه ، صدا كرد و فریاد « آخ » تو گلوی دزدا خفه شد.

«
نوشته : عـبــد عـا صـی ، 1384/06/05 »

 برگرفته از وبلاگ :    دنـیـــا 

  

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 فكر كردی خـیـلی مـــرد رنـــدی !؟ ... 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 نــه جانم ! این ‹‹ رند ›› با اون ‹‹ رند ›› ی كه خواجه حافظ فرمودن ، زمین تا
آسمون فرق داره. بفرمایین ! خودتون قضاوت كنین.

روزی ، روزگاری ، خلیفهء عبّاسی ای بود بنام ‹‹ منصور دوانقی ›› كه به
خساست و مكّاری معروف شده بود0 این آدم ادّعا میكرد كه اهل شعر و ادبــه ،
و حامی فرهنگ و ادبیات ... هر شاعری كه به دربار میومد و میخواست شعر
جدیدش رو بخونه ، باهاش شرط میكرد :
ــ اگه كسی این شعر رو قبلا شنیده باشه ، یا ثابت بشه كه شعر از شاعر
دیگه ای ست ، از صله و جایزه خبری نیست ، در غیر این صورت هموزن طومار
شعرت بهت سكّه میدم.
بعد از اینكه شاعر بیچاره شعرش رو میخوند ، آب پاكی رو میریخت رو دستش
و بقول بعضیا ‹‹ سنگ رو یخش میكرد ››. اوّل خودش شروع میكرد به خوندن اون
شعر ، بعد غلامش كه در عرصهء فرهنگی حضور داشت ! و دست آخری هم ،
كنیزكی از پشت پرده شروع میكرد به افاضهء فضل ! ... اونوقت منصور با ریشخند
به شاعر بیچاره میگفت :
ــ نه فقط من ، بلكه این غلام و كنیزك هم قبلاً این شعر رو شنیدن !؟
شاعر فلك زده هم ، ‹‹ هاج و واج ›› ، دُمش رو میذاشت رو كولش و میرفت.
تعجّب میكنین كه ‹‹ جریان چی بوده ›› !؟ هـیـچـّی ... ، اصل جریان ‹‹ مـكـر و
فـر یـب ›› بوده و حـا فـظـهء قـویّ این سه نفر ...
ا مّـــا ا ا ا ! یــه روز یــه شاعر زیركی پیدا میشه و بعد از شنیدن شرط و
شروط های خلیفه ، شروع میكنه شعرش رو ‹‹ از بــر ›› خوندن0 اینم بگم كه
جناب شاعر ، لباس عشایر رو پوشیده و صورتش رو هم طوری پوشونده بود كه
فقط چشماش دیده میشد0 و امّا شعر این شاعر 000 انقدر پیچیده و سخت بود
كه به راحتی نمیشد فهمیدش ، چه برسه به ‹‹ از بــر ›› تكرار كردنش ...
خلیفه كه تو گـل گـیـر كرده بودش ›› ، به شاعر گفتش كه طومار شعرش رو بده
تا هموزنش سكّه بگیره0 جناب شاعر تو دلش گفت : " الان حالیت میكنم ، فكر
كردی ‹‹ خیلی مـرد رنـدی ›› ! و رو به منصور ، خلیفهء عبّاسی كرد و گفت :
ــ می بخشید ! من كاغذ پیدا نكردم و شعرمو رو سنگ نوشتم ، بیرون ، بار
شُترمه !!! میرم بیارمش.
سنگ نوشته رو كه اورد ، منصور دید كه چه لوحی ! یــه سـتـون سنگـیّـه !
همهء خزانه رو هم كه بده ، هـمـو ز ن این سنگ نمیشه0 با هوش و ذكاوتی
كه داشت ‹‹ شـصـتـش خـبـر دار شد ›› و پرسید :
ــ ببینم !؟ تو ‹‹ اصمعی ›› ، همون شاعر معروف نیستی؟
اونوقت ، ‹‹ اصمعی ›› ، بقول معروف ، ‹‹ نقاب از چهره برمیداره ››.

 برگرفته از وبلاگ :    د نـیــــا 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 از پیشنهاد ترک مذاکرات تا توصیه به تدبیر وخویشتن داری

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین پس از قرارگرفتن نام​های جدید در فهرست تحریم​های آمریکا علیه ایران هیات ایرانی مذاکره کننده محل مذاکرات را ترک کردند و به ایران بازگشتند. این اقدامات باعث بروز برخی تردیدها در اجرایی شدن توافقنامه ژنو شد. خبرآنلاین از کاربران خود درباره عملکرد تیم مذاکره کننده هسته​ای این سوال را پرسید که « انتظار شما از مسئولان دیپلماسی کشور در برخورد با این رخداد چیست؟» شما هم برای پاسخ به این پرسش می​توانید ایـــنـــجـــا نظرات خود را بگذارید.
کاربران خبرآنلاین نظرات مختلفی درباره این اقدامات داشتند. به طور کلی می​توان نظر کاربران را از کاملا موافق با ترک مذاکرات تا مخالفت کامل با این اقدام دسته بندی کرد که در ادامه مهمترین این دسته بندی​ها می​آید:
کاملا موافق ترک مذاکرات: برخی از کاربران خبرآنلاین ضمن اعلام بی اعتمادی به طرف غربی خواهان بازگشت به وضعیت قبل از توافقنامه بودند. به عنوان مثال این نظر را بخوانید: «عملا باید توافق رو لغو شده بدانیم و سانتریفیوژها را بیشتر کنیم. غنی سازی بالای 20 درصد انجام بدهیم و دیگر مذاکره نکنیم و از ان پی تی خارج بشویم»
نسبتا موافق ترک مذاکرات: برخی دیگر از کاربران خواهان ترک کلی مذاکرات نبودند اما خواهان اقدامی بودند که پاسخ قاطع به وضع تحریم​ها باشد. به عنوان مثال به این نظر توجه بفرمایید:« غنی سازی 20٪دور از روح توافق ژنو است.درست است که آمریکائی​ها خیلی از چیزها رو در توافق ژنو زیرپا گذاشتند اما بهترین کار را روز گذشته هیئت مذاکره کننده ما انجام داد و جلسه را ترک کرد.
آنها به دنبال بهانه هستند که ماکاری را عجولانه انجام دهیم که دراین میان آقای ظریف و تیمشان بهتر می​دانند چه کارباید انجام دهند؟بهتراست که ما دراین شرایط روی همان توافق ژنو اصرار داشته باشیم که آنها خودشان بهتر می​دانند شکست ژنو یعنی شکست خودشان وغرب. زیرا چهره سیاسی آمریکا وغرب دربین مردم دنیا منفورتر از گذشته خواهد شد.»
تحلیل وضعیت و اعتماد به تیم مذاکره کننده: برخی از کاربران به تحلیل عمل آمریکایی​ها و همچنین اقدام تیم مذاکره کننده پرداخته بودند و در نهایت تصمیم را بر عهده تیم مذاکره کننده گذاشته بودند. به این نظر توجه بفرمایید:
«به نظر من همین طور که آقای روحانی در ایران گرفتار ... و ... می​باشد در آمریکا هم اوباما هم گرفتار جمهوری خواهان و طرفداران اسرائیل در کنگره و سنا می​باشد. برای اینکه بتواند دهان آنها را بسته نگاه دارد و بتواند آنها را قانع کند تا هم بتواند وقت خریده وهم بتواند مانع از تصویب تحریم های جدید بشود مجبور است یکسری ژستهایی بگیرد. مطمئنا هر دو طرف بخصوص آقای روحانی و اوباما می​دانند این یک فرصت طلایی است که شاید سالیان سال طول بکشد تا مجددا این فرصت بدست آید.» یا به این نظر توجه کنید: « تحریم جدید وضع نشده این​ها مربوط به اجرای تحریم های قبلی است. اسرییل از طریق کنگره دولت آمریکا را در فشار شدید می گذارد تا مجبور به مواردی شود. ولی دولت با این تاکتیک سعی در جلو گیری از قطعنامه کنگره دارد ما نیز باید آرامش خود را حفظ کرده و در دامی که اسراییل پهن کرده که هدفش شکست مذاکرات است نیفتیم.»
نسبتا مخالف ترک مذاکرات: برخی با تاکید بر اینکه شکست مذاکرات خواسته اسرائیل است گفته​اند باید از اقدام احساسی پرهیز و عاقلانه در این باره تصمیم گیری شود. به این نظر دقت کنید :
​« فقط باید سنجیده حرف زد چون کشورهای غربی دوست دارند که اگر قرار باشد این توافق بی نتیجه تموم بشود، این کار از جانب ایران باشد و دوباره بر طبل ایران هراسی بکوبند .ما باید هوشیار باشیم و توپ را بیندازیم در زمین آن ها تا حسن نیت ایران به جهانیان ثابت بشود.
کاملا مخالف ترک مذاکرات: برخی از کاربران خبرآنلاین معتقد بودند که ایران باید به هر ترتیبی بر ادامه مذاکرات پافشاری کند چرا که تاثیر تحریم​ها بر اقتصاد ایران بیش از نداشتن فناوری هسته​ای ضربه وارد خواهد کرد. به این نظر توجه کنید: «آقای دیپلماسی!هرکاری می​کنی بکن اما جوری بشود که فشار از روی دوشمان کمتر بشود. من اثر بود و نبود انرژی هسته ای را نمی​دانم چیست، اما اثر تورم و بیکاری و بی پولی و فقر و فساد را خوب می​فهمم. شعار هم ندهید. چون گوشمان پر شده از این حرف​ها و خودتان می دانید شعار نون و آب نمی​شود.

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

   

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 بنزین استاندارد گوگرد هوا را ۹۰ درصد کاهش می‌دهد

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 به گزارش فارس، کاظم ندافی بر اهمیت همکاریهای بین بخشی و مشارکت سایر سازمانها و دستگاههای ذیربط در آلودگی هوا تأکید کرد و افزود: یکی از اولویتهای برنامه کاهش آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ خارج کردن خودروهای فرسوده از چرخه حمل و نقل است.
وی با تأکید بر گسترش سریع ناوگان حمل و نقل عمومی گفت:
شاید هیچ اقدامی به اندازه گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی به خصوص وسایل نقلیه انبوه بر مثل مترو و اتوبوس، در کاهش آلودگی هوا سهم و نقش نداشته باشد.
ندافی به استفاده از سوخت گاز طبیعی در نیروگاهها و کارخانجات کشور اشاره کرد و گفت: نیروگاهها و کارخانجات کشور در فصل سرما از سوخت مازوت استفاده می کنند، در صورتی که باید با استفاده از سوخت گاز جلوی انتشار آلودگی هوا از این صنایع را بگیریم.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت توجه جدی به برنامه‌هایی که می تواند به کاهش تقاضای سفر منجر شود را یکی دیگر از راهکارهای کاهش آلودگی هوا ذکر کرده و گفت: اگر بتوانیم در اموری مانند بانکداری، تجارت، و کارهای اداری از سیستم های جدید ارتباطی و IT استفاده کنیم موفق به کاهش 12 درصدی تقاضای سفر شده‌ایم و کاهش تقاضای سفر به معنی کاهش آلودگی هوا،کاهش ترافیک و کاهش هزینه های مردم است.
ندافی در ادامه به اجرای
طرح کهاب (کاهش، هدایت،انتقال و بازیافت بخار بنزین) که از حدود 10 سال پیش در کشور شروع شده بود اشاره کرد و گفت: این طرح متأسفانه به دلیل عدم تأمین مالی دچار مشکل شد و به نتیجه نرسید. هدف طرح کهاب جمع آوری گازهای بنزین به خصوص در جایگاههای پمپ بنزین و تخلیه و بارگیری سوخت بوده است. اگر این طرح با حمایت وزارت نفت به نتیجه برسد، گام بسیار بزرگی در کاهش آلودگی هوا برداشته می شود.
وی گام بعدی در کاهش آلودگی هوای تهران و کلانشهرها را استفاده از سوخت یورو 4 دانست و افزود:
سوخت یورو 4 می تواند میزان بنزن هوا را به یک سوم و میزان گوگرد هوا را به یک دهم کاهش دهد و در نتیجه از اثرات آلودگی هوا بر سلامت جامعه جلوگیری می کند.
ندافی افزود: معاینه فنی خودروها باید به صورت جدی و اصولی در کشور دنبال شود و خودروهایی که فاقد کاتالیست کانورتور و کنیستر هستند باید این تجهیزات را نصب کنند و اگر خراب شده باید اصلاح کنند.

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

دخل و خرج شهری که با درآمد توریست اداره می شود

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک شب گذشته در یک کنفرانس خبری دخل و خرج سازمان شهرداری نیویورک در سال 2013 را به اطلاع شهروندان این شهر رساند.
به گزارش عصر ایران نکته قابل توجه در آمارها و اطلاعاتی که شهردار نیویورک ارایه کرد این مساله بود که تقریبا شهر بزرگی چون نیویورک نزدیک به دوبرابر هزینه های سالانه نهاد شهرداری خود تنها از توریسم درآمد دارد.
طبق اعلام بلومبرگ این شهر در سال 2013 پذیرای 54 میلیون و 300 هزار توریست بوده است که از این رقم 11 میلیون و 400 هزار نفر از کشورهای خارجی و بیش از 43 میلیون نفر از شهروندان دیگر ایالت های آمریکا بوده اند.
بلومبرگ افزود شهرداری نیویورک در سال 2013 بیش از39 میلیارد و 400 میلیون دلار هزینه داشته است در حالی که رقم در آمد شهر نیویورک از محل توریست هایی که در سال 2013 به این شهر آمده اند بیش از 58 میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است.
این رقم در مقایسه با درآمد توریستی سال 2012 رشد داشته است. در سال 2012 شهر نیویورک 55 میلیارد دلار درآمد توریستی داشته است.
بلومبرگ اعلام کرد در هدف گذاری قبلی شهرداری نیویورک برای جذب توریست داخلی و خارجی رقم 55 میلیون نفر برای سال 2015 در نظر گرفته شده بود ، در حالی که به گفته او با بازدید 54 میلیون و 300 هزار توریست در سال 2013 از این شهر ، شهرداری نیویورک امیدوار است هدف عبور از 55 میلیون توریست سالانه در سال 2014 محقق شود.
میزان ورود توریست به نیویورک نیز در سال 2013 در مقایسه با سال 2012 بیش از 1 میلیون و 600 هزار نفر رشد داشته است.

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 23 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 تنها تکرار نکردن خطاهای 

 

  هشت سال گذشته، کافی نیست ...

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

  عصر ایران - مردمی که با حضور خود در انتخابات24 خرداد به حسن روحانی رییس جمهور جدید کشورمان رای دادند غالبا به دو دلیل عمده وی را انتخاب کردند :
1- نخست اینکه در دوره 8 ساله افتادن سکان اجرایی کشور به دست محمود احمدی نژاد آن قدر سیاست ها و کارهای عجیب ، غیر کارشناسی و مضر و بر مبنای آزمون و خطا صورت گرفته بود ، که
مردم خواستار قطع این روند آسیب رسان و عدم تکرار آنها بودند.
به عبارت دیگر بیشتر کسانی که به حسن روحانی دادند یکی از دلایل رای شان به روحانی، پایان یافتن روند خسارت بار به کشور و ملت بود.
مردم می خواستند آمارهای جعلی، دروغ ، عوام فریبی ، شعارهای هزینه زا و بی حاصل، دشمنی با دنیا، سوء استفاده از باورهای مذهبی مردم و در نتیجه اخلاق گریزی جامعه و به ویژه جوانان و... پایان یابد.
فرصت سوزی
چند روز پیش نلسون ماندلا یکی از بزرگ ترین شخصیت های مورد احترام همه جهان درگذشت و نمایندگانی از سرتاسر جهان در سطح رییس جمهور و نخست وزیر و وزیر خارجه و.. در مراسم یادبود او در آفریقای جنوبی حضور یافتند.  در سفر اخیر اوباما و همسرش و 3 رییس جمهور سابق این کشور به مراسم یادبود نلسون ماندلا مهم ترین سوژه مورد بحث رسانه ها عکس های "SELFIE" اوباما با نخست وزیران دانمارک و بریتانیا و حواشی همراه آن بود.
رییس جمهور کشوری در مراسم یادبود یکی از صلح طلب ترین نمادهای جهان حضور یافته بود که هم اکنون روزانه در حمله هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در افغانستان ، پاکستان و یمن و در عملیات های نظامی این کشور در اقصی نقاط جهان صدهاو یا هزاران نفر سالانه به طور مستقیم و غیر مستقیم جان می بازند و علاوه بر آن کشوری که به خود حق می دهد برای تامین امنیتش مکالمات خصوصی مردم اقصی نقاط جهان را شنود کند و...

 وقتی فرصتی چون مراسم مهم یادبود ماندلا فراهم می شود، روسای جمهور این کشور همگی سوار بر یک هواپیما می شوند و به محل مراسم می روند ، سخنرانی می کنند و در حاشیه های مراسم نیز صحنه هایی خلق می کنند که سوژه روز رسانه های جهانی می شود
و این گونه دهها سوال و انتقاد ریز و درشت اساسی از نحوه عملکرد این کشور در زیر این مانورهای تبلیغی گم و محو می شود.
 ما بیش از آنکه قادر به انجام عمل بوده باشیم شعار های هزینه-زا داده-ایم و اظهار نظر های بی-مورد کرده ایم و از سوی دیگر به مقوله مهم دیپلماسی عمومی کم توجهی داشته ایم؟
در زمینه مساله مراسم یادبود نلسون ماندلا نیز یک فرصت عالی برای دیپلماسی عمومی کشور را به مدد کم توجهی و کم انگیزگی دولت یازدهم از دست دادیم و از این نظر باید به دولتمردان دولت یازدهم خسته نباشید گفت!
2-نکته دومی که به نظر می رسد باید به دولتمردان دولت جدید گوشزد شود این مساله است که
اکثریت مردم پس از استقرار دولت جدید به خاطر انجام نشدن خطاکاری های دولت های نهم و دهم خشنود اند، اما رضایت کامل رای دهندگان به دولت یازدهم زمانی تکمیل می شود (البته به طور نسبی و کسب رضایت مطلق همه تقریبا نا ممکن است ) که دولتمردان دولت یازدهم علاوه بر عدم انجام خطاهای گذشته و قطع روند آسیب رسان 8 سال گذشته ، در عرصه اجرایی کشور نیز هنر نمایی کرده و تدابیر و سیاست های جدید خود را به کار گیرند.
مساله سلبی که الحمد الله از زمان 15 مرداد 1392 و همزمان با پا گذاشتن حسن روحانی به پاستور آغاز شده است و مردم دیگر شاهد اجرای سیاست های هزینه زا ، شعاری و آن فاجعه ای که در 8 سال گذشته بر کشور حاکم بوده است ،نیستند.
 این تذکر ازآن روست که خدای ناکرده برخی مدیران دولت یازدهم براین گمان باطل نباشند : "چون خطاکاری های دولت های نهم و دهم را انجام نمی دهند همین کافی است!" باید به این دسته از مدیران گفت :"بله این خوب است اما کافی نیست."
باید به این دسته از مدیران که این گونه فکر می کنند این نکته را یادآور شد که این تنها جنبه سلبی ماجرا است و باید از منظر ایجابی نیز قدم های بزرگی برای اصلاح و بهبود امور کشور برداشته شود که ان شاء الله این گونه نیز خواهد بود.
   متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

  رسایی: هدیه سازمانها به نمایندگان مبلغ ناچیزی بوده ...  

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم


 عصر ایران _ رسایی عضو کمیسیون اصل نود : شایسته بود اسامی نمایندگان در این تحقیق و تفحص خوانده نمی شد تا نتیجه آن اعلام شود.
رسایی :
ابتدا اعلام شد 37 نماینده بن کارت دریافت کرده اند، بعد اعلام شد این افراد 150 نفر هستند و بعد از آن هم گفته شد که در همه دوره های مجلس از این ارتباطات با سازمان هایی همچون کمیته امداد، بهزیستی، هلال احمر و تامین اجتماعی وجود داشته است.
وی ادامه داد:
این دستگاه ها مبالغ ناچیزی به عنوان واسطه در اختیار نمایندگان می گذارند و نمایندگان از باب کمک این مبالغ را در اختیار مردم قرار می دهند در حالی که گزارش تحقیق و تفحص و حاشیه های آن سبب سوء تفاهم و هجمه به مجلس شده است. گویی که مجلس و نمایندگان تخلف و یا دزدی کرده اند.
 همه نمایندگان در همه دوره ها با این دستگاه ها که کارشان کمک به افراد تحت پوشش است، ارتباط داشته اند و مبالغی به عنوان واسطه در اختیار نمایندگان قرار می گرفت.
 
مگر نمایندگان کار خلافی کرده اند؟ گفت: این مبالغ با حجم مراجعات به نمایندگان کم است،
اکنون وزارت ارشاد به روزنامه ها کمک مالی می کند و بن کتاب در اختیار آنها قرار می دهد، چرا برای آنها تیتر نمی زنند؟
 حتی نمایندگان مبالغی از هزینه خود روی این مبالغ می گذارند و به مردم می دهند اما فضایی درمطبوعات ایجاد شده که این خیانت در حق نظام و مجلس است.
به گزارش ایرنا،
«محمدرضا باهنر» که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت با بیان اینکه برخی رفتارهای رسانه ای شاید مناسب نبوده است، گفت: باید تحقیق و تفحص به نتیجه برسد و اگر کسی سوء استفاده شخصی کرده، حتما هیات رییسه پرونده را به قوه قضاییه ارجاع می دهد ولی سابقه وجود داشته که هر از چندی دستگاه ها مبلغی به نمایندگان می دهند که این مساله نباید با کسانی که سوء استفاده های شخصی می کنند، خلط شود. سوء استفاده های شخصی باید پیگیری شود، اما این جوسازی ها ظلم به نظام و خدمتگزاران است.

 اخبار مرتبط :

 شمار نمایندگانی که هدیه دریافت کردند، ۱۵۰ تن بود 

 نامه لاریجانی در ممنوعیت هدیه به نمایندگان

  متن کامل

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ جمعه 22 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دولت یازدهم این روزها از دو جنبه مورد توجه بوده است. او یا به شکل زاید الوصفی مورد تمجید و تقدیر قرار گرفته است و یا به شکل غلو شده ای با نقد و حملات تند روبرو بوده است. بر همین روال
هر سخن او با برداشت ها و سلیقه های متفاوت، تا مدت ها سوژه عده ای می شود برای نوشتن مقاله و متن تذکر و حتی نامه درخواست برکناری.
آخرین نمونه از این دست اتفاقات، سخنانی است که در هفته گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه تهران، بر زبان وزیر خارجه رانده شد. آنجا که محمدجواد ظریف، سه شنبه 12 آذر، در پاسخ به انتقادات یکی از دانشجویان نسبت به توافق ژنو گفته بود:
«غربی ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی ترسند. از این مردم می ترسند. آیا شما فکر کرده اید که آمریکا که با یک بمبش می تواند تمام سیستم های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می ترسد؟»
این سخنان به سرعت موج انتقادی تازه ای علیه ظریف به راه انداخت. توضیحات وزیر خارجه هم آن را متوقف نکرد. یک روز پس از حضور در جمع دانشجویان دانشگاه تهران، وزیر امور خارجه در مورد آن سخنرانی و اظهاراتـی که در پـاسخ بـه سؤال یـکی از دانشجویـان منتشر شد، گفته بود:
مبنای سخنرانی و پاسخ به سؤالات با تأکید بر قدرت و نقش بی بدیل مقاومت مردم مسلمان و قهرمان ایران بـه عنوان عنصر مهم بازدارندگی درمقابل هرگونه طمع ورزی و زیاده خواهی ها بود.
من تأکید داشتم که این مهم منشأ هرگونه دستاورد برای کشور بوده است و کما اینکه در پاسخ به سؤال مطرح شده بر نقش قدرت ناشی از مقاومت مردم تأکید کرده و در بخش پایانی جلسه نیز تصریح کردم آنچه که آمریکا از آن می هراسد مقاومت مردم ایران است و در عین حال که به توان و قدرت دفـاعی و نیروهـای بسیجی کشور افتخار می کنیم این امر واقعیتی انکار ناپذیر است.
 بدیهی است جایگاه و توان بالای قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران منبعث از مقاومت مردم شجاع و قهرمان ایران است و این مهم در طول دفاع هشت ساله و ایثارگری و فدارکاری آحاد ملت شریف ایران بویژه رزمندگان و ایثارگران به اثبات رسیده است و بدون تردید امروز با استفاده از تجارب ارزشمند هشت سال دفاع مقدس و پشتوانه رهنمودهای رهبری معظم و تلاش و کوشش جهادگران عرصه علم و ایثار هرگونه خیال تعدی و تجاوز به کشور بزرگمان باطل و زورگویان باید با زبان احترام و تکریم و نه زبان تهدید و زور با ملت بزرگ ایران سخن بگویند.»
با این حال دو روز پس از آن ، حیدر مصلحی بدون ذکر نام از وزیر خارجه ایران گفت: «یکی از افراد در جمع دانشجویان دانشگاهی گفته که آمریکا اگر بخواهد می تواند در عرض 10 دقیقه تمامی تاسیسات هسته ای و استراتژیک ایران را نابود کند.»
وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد در این اظهارات که رسانه های اصول گرا آن را خطاب به محمدجواد ظریف تعبیر کرده اند، گفت:
تو غلط می کنی. شما که از توان دفاعی کشور خبر نداری و در مسیر اصلی انقلاب نیستی، چگونه به خود اجازه می دهی چنین اظهاراتی بگویی؟»
 زیباکلام:
زمانی هم صدام حسین حاکم وقت عراق تهدید می کرد که حکومت تحت امرش از چنان توان و قدرتی برخوردار است که می تواند در برابر هر حمله نظامی مقاومت کند. وقتی هم که اخباری بر افزایش احتمال حمله آمریکا به عراق منتشر شد، صدام خبرنگاران خارجی را جمع کرد و به آنها گفت که در جنوب بغداد، قبرستان بزرگی آماده کرده ایم تا متجاوزان آمریکایی را در آن دفع کنیم.
با این حال شاهد بودیم که پس از آنکه آمریکا به عراق حمله کرد ظرف کمتر از دو هفته مقاومت نیروهای نظامی این کشور در هم شکست و مردم عراق با شادمانی به خیابان ها ریختند و مجسمه صدام را به زیر کشیدند.

 سرهنگ قذافی هم در لیبی به سرنوشت مشابهه صدام دچار شد. نظام هایی که از پشتوانه مردمی برخوردار نیستند نمی توانند به پیروزی خود امیدوار باشند تمام حرف ظریف هم همین است.
مگر غیر از این بود که پیشرفته ترین جنگ افزارهای نظامی که صدام با پول نفت و حمایت های شیوخ عرب خلیج فارس تهیه کرده تنها دو هفته توانست مقاومت کند.

 برخلاف تمام سر و صداهایی که تندروهای اصولگرا به راه انداخته اند مقصود آقای ظریف این نبوده است که اینگونه وانمود کند که توان نیروهای مسلح ما در برابر حمله احتمالی متجاوزان از جمله آمریکا و اسرائیل ناتوان است و تاب و توان مقاومت ندارد.
وی گفت: بر هیچ کسی پوشید نیست که قوای نظامی ما ظرف 24 سالی که از جنگ تحمیلی می گذرد به لحاظ لجستیکی، تجهیزات و ادوات و نیروی انسانی در زمین، هوا و دریا چه پیشرفتی کرده است.
بر این اساس طبیعی است که اگر خدای نکرده، این حماقت سر بزند از متجاوزان خارجی برای حمله به ایران با توجه به توان نظامی کنونی کشور اینگونه نیست که پیروزی به آسانی به دست بیاید.  بلکه معتقد است قبل از توان نظامی این پشتوانه مردمی است که در درجه اول اهمیت است.
زیباکلام گفت: تاسف آور است وزیرخارجه ای که شبانه روز در حال تلاش برای خارج کردن کشور از بحران بین المللی است و نیاز به حمایت و پشتوانه همه جانبه دارد،این گونه مورد بی مهری قرار دهیم و پشت او را در مذاکرات بین المللی خالی کنیم.
زیباکلام درباره ادعای کیهان که ظریف با این سخنان دست خود را به علامت تسلیم بالا برده است، گفت:
سوالم از آقای شریعتمداری این است اگر آمریکایی فکر می کردند ما دستمان را به علامت تسلیم بالا برده ایم و پرچم سفید بلند کرده ایم آیا حاضر می شدند در مذاکرات ژنو3 حول محور برنامه هسته ای میان ایران و گروه 1+5، 4 شبانه روز با تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران مذاکره کند.
دوستان اصولگرا فکر می کنند که اگر ایران توان مقاومت و ایستادگی نداشت، حاضر می شدند تن به توافقنامه ای در ژنو بدهند که در آن حق هسته ای ایران به رسمیت شناخته شود.
یا اگر ایران دستش را بالا برده بود چرا نتانیاهو تا این اندازه از توافق صورت گرفته ناراحت شد.
 تمام این هیاهوهای صورت گرفته توسط تندروهای اصولگرا علیه وزیر خارجه صرفا در راستای بهره برداری های سیاسی برای دور کردن اذهان عمومی از ناتوانی های اصولگرایان تندرو در اداره کشور است چرا که کاری که اصولگرایان تندرو در حاکمیت 8 ساله شان نتوانستند بکنند دولت روحانی و شخص ظریف ظرف کمتر از سه ماه انجام دادند و این پیروزی خرد و تدبیر بود.
 

   متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

   روزنامه جمهوری اسلامی در خبری در باره استعفای نمادین نمایندگان خوزستان در مجلس نوشت:
سئوال مردم این است که چرا در چند سالی که از انتخاب شما میگذرد در مقابل سوء مدیریتها و ظلم به مردم خوزستان کمترین اعتراض را نداشتید؟ و بجز یکی دو نفر که در نطق‌های خود انتقادات نرم و گلایةگونه داشتید بقیه ساکت بودید و موضوعات سیاسی در اولویت کاریتان قرار داشت؟
آیا آقایان نمایندگان خوزستانی، نابودی لحظه به لحظه تالاب شادگان، رنج مردم از آلودگی کارون و ریزگردها را نمی دیدید؟ آیاوضعیت آب وتشنگی مردم مسجدسلیمان که در محاصره دریاچه‌های آب شیرین قرار دارند شما را ناراحت نکرد؟ آیا وضعیت آب آشامیدنی مردم خرمشهر و آبادان حل شده بود که با وجود اعتراضات مردمی در این شهرها باعث نشد که کمترین اعتراضی به دولت آقای احمدی نژاد بکنید؟ چرا آشامیدن باقیمانده لیوان آب رئیس جمهور سابق به عنوان تبرک برای برخی از نمایندگان اهواز ازتشنگی مردم خرمشهر - آبادان و مسجد سلیمان با اهمیت‌تر بود؟ چرا قرارداشتن واگن آموزش و پرورش خوزستان در انتهای قطار آموزش و فرهنگ کشور شما را برافروخته نکرد؟ شاید چون برخی از آقایان سهم خانواده خود رااز پست‌های مدیریتی این سازمان گرفته بودند و جای اعتراض نبود؟
امااز اینکه شما دولت نوکار تدبیر و امید را این چنین مورد اعتراض قرار داد‌ه‌اید ناراحت نیستیم چون آن رااز برکات رای مردم در ایجاد فضای نسبتا آزاد میدانیم والبته می دانیم شما هرگز استعفای واقعی نخواهید کرد چون برای به دست آوردن این کرسی هزینه و زحمات زیادی را تقبل کرده‌اید . اما خداوکیلی، ای کاش درسالهای پر رنج ونومیدی که گذشت شجاعانه از حقوق مردم خوزستان دفاع میکردید و دیدن شما به صورت دسته‌جمعی یک دست و معترض و عصبی را به فال نیک می گیریم و البته با سئوالات بالا هم روبرو شده‌ایم.

  متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

  مـنـــاظـــره ( طنز

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

آیدین سیارسریع :

 ما طنزنویس ها که از روز رفتن آقای احمدی نژاد همینطور داریم مثل مرغ سحر ناله سر می دهیم و داغ خود را تازه تر می کنیم و در خلال طنزهایمان تمایل خود را به بازگشت آقای احمدی نژاد نشان می دهیم هیچوقت فکرش را نمی کردیم که نوشته هایمان توسط دولتمردان بهاری جدی گرفته شود و آنها واقعا تصمیم بگیرند که به میادین برگردند.... الان واقعا از نوشته های خود پشیمانیم و از همه هموطنان حلالیت می طلبیم. خدا به خیر بگذارند. آقای احمدی نژاد طی نامه ای به حسن روحانی، او را به مناظره طلبیده و با تاکید بر حفظ همدلی ها و تحکیم دوستی ها گفته جرات داری زنگ آخر وایسا دم در تا جواب تمام ناملایمات و بی مهری ها را بدهم و به عنوان قطره ای از اقیانوس ملت ایران بپاشم روی بدخواهان. اما به راستی چرا آقای احمدی نژاد تشنه ی مناظره است و اهدافش از این کار چیست؟ دانشمندان جوان ما در زیرزمین خانه شان در پی کشف این حقیقت بر آمده اند. با هم این دلایل را مرور می کنیم؛
1- دکتر احمدی نژاد برخلاف تصورات همه با دولت جدید کاری ندارد، او جدیدا یک عکس خانم پیدا کرده، الان فقط دنبال یک نفر برای مناظره می گردد تا هویت خانم را افشا کند.
2- آن کت آقای احمدی نژاد که لیست مفاسد اقتصادی در جیبش بود بعد از چهار پنج سال پیدا شده
3- کشور آرام است. خب اذیت می شود طفلکی.
4- دکتر دوربین دوست دارد.
5- می خواهد از تریبون صداوسیما استفاده کند و به امریکا بگوید هنوز درهای مذاکره بسته نشده و او آماده است تا برای حل مسائل فی مابین با امریکا مذاکره داشته باشد.
6- می خواهد از روحانی بپرسد ما تورم ایجاد کردیم (انگشت به سمت خودش!) یا شما تورم ایجاد کردید؟ (انگشت به طرف مقابل!)
7- چون افسوس می خورد که اگر همان موقع می زد هفت هشت تا صفر را از پول ملی حذف می کرد دیگر الان دولت جدید ادعا نمی کرد که دولت دهم چند هزار میلیارد بدهی به جا گذاشته. در آن صورت جمع بدهی ها فوقش می شد 50 هزار تومان!
8- همه اینها بهانه است. می خواهد شماره حساب جدید دانشگاهش را بدهد. وسط مناظره هم بلند شود و استایل آن آدمک کانون قلمچی را بگیرد و بگوید: سومی ها، چهارمی ها، اخراجی ها ... به ایرانیان بیایید!
بعد از بررسی این فرضیه ها می رسیم به این نکته که اگر رگ حقوقدانی آقای روحانی بالا بزند و در پی پاسخگویی و شرکت در مناظره بر بیاید، چه اتفاقاتی می افتد و آقای احمدی نژاد چه حرف هایی بیان می کند.
1) از دکور برنامه انتقاد می کند، و می گوید: «این آقای ضرغامی پول یک دکور داده برای مناظره های 92 ول کن دکور نیست. تا خرج دکور رو در نیاره بیخیال نمیشه.»
2) به انتخاب شهیدی فر به عنوان مجری برنامه اعتراض می کند و می گوید: «این کیه دیگه آوردین، مگه اون آقای مرتضی حیدری چش بود ورداشتید مجری این شکلی آوردین؟ زنگ بزنید آقای حیدری بیاد. یا لااقل اون آقایی که توی مناظره 88 منو خیلی دوست داشت. آقای پورحسین. یادش بخیر بنده خدا اینقدر کم حرف بود من هم تو مناظره ها از وقتش استفاه می کردم جاش حرف می زدم»
3) در ادامه درباره موضوعات فرهنگی و هنری می گوید: «من می خوام بپرسم چه بر سر برادر عزیزمان آقای امیر تتلو آمده، ما داشتیم برای مردم حبیب و معین می آوردیم، پا می داد ادل و ریحانا می آوردیم، اون وقت شما چی؟ همین «الو سلام» رو هم از مردم دریغ کردید. همین آقای خاوری با چند هزار میلیارد ساعت رفت اونجا تا سلن دیون رو بیاره به آغوش فرهنگ بهاری.»
4) در ادامه درباره کشاورزی می افزاید: « دولت ما به کشاورزی و باغداری داخلی بی اهمیت بوده؟ ما که یه هلو رو وزیر کردیم؟ من می خوام از شما بپرسم شده بود شما یه هلو رو حتی مدیرکل کنید، چه برسه به وزیر؟»
5) «اما در مورد نرخ ارز و دلار ... (پرش بینی به سمت چپ) آقای روحانی (لبخند) از مردم بپرسید در دولت نهم و دهم چطوری پول درمیاوردن؟ آیا به اندازه دولت شما مجبور بودند که صبح تا شب برای یک لقمه نان جان بکنند؟ چهار تا دلار می خریدن یه شب می خوابیدن (حرکات دست در راستای محور ایکس) بلند می شدن، می فروختن و ... خب این بد بود؟»
6) ایشان همچنین درباره مردمواری دولت نهم خاطر نشان می کند: «ما با مردم بودیم، ما توی مردم بودیم. آیا شما هم توی مردمید؟ (مکث) چرا سعی دارید دولت بهار را از توی مردم بیاورید بیرون؟ ما نمیایم بیرووون(خنده)»
7) «از قدیم گفتند اون چیزی که خودتون دوست دارید رو بدید همسایه تون، ما هم برای تعامل با کشورهای همسایه هر چی مفاخر و میراث علمی، فرهنگی داشتیم دادیم بهشون تا به نام خودشون ثبت کنند. ما که زیاد داریم از این هله هوله ها. گذاشتیم دلشون خوش باشه تا با کشور ما خوب باشند. طی یک برنامه هدفمند بوعلی سینا و مولانا و عطار و خیام و بادگیرهای یزد و چوگان و هزار تا چیز دیگه رو دادیم بهشون»
8) «ما با 150 نفر می رفتیم نیویورک، آنوقت شما با 6 نفر میرید؟ اگر یک نفر مصدوم می شد می خواستید چکار کنید؟»
9) « شما ادعای ورزش دوستی و فوتبالی بودن دارید ... حالا نمیگیم با شورت ورزشی ولی شما حتی با یک گرم کن ورزشی که توی جوراب باشه یه عکس دارید؟ شده یه تک پا بروید ورزشگاه دروازه تیم ملی را با گل های پیاپی سوراخ کنید تا روحیه بازیکنان بالا برود؟»
10) در آخر صحبت هایش مثل همیشه نصحیت می کند: « آقای روحانی قدر زن و بچه و فامیل رو بدون. مگه چند سال رئیس جمهوری؟ اینا رو ببر دور دنیا (دستش را می برد بالا یه حلقه می زند) چرا این طفلی ها رو از وقتی رییس جمهور شدی یه سفر نبردی؟ چرا باید اینطور باشه؟ آیا این درسته که رئیس جمهور که باید الگوی مردان کشور باشد مجردی و تنها با 6 نفر برود نیویورک؟»
در پایان آقای احمدی نژاد وقتی می بیند در صداوسیما تنهاست و یاوری ندارد می رود استودیویی که مرتضی حیدری در آن برنامه دارد، آقای احمدی نژاد شانه های مرتضی حیدری را برای گریه کردن دوست دارد، دوست دارد. بی تو بودن را برای با مرتضی حیدری بودن دوست دارد. لذا سرش را می گذارد روی شانه حیدری. یک دل سیر گریه می کند و با ماشین پژوی خود، ساده زیستانه به خانه نارمک بر می گردد.
 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی


 

 

 

 

 

       پا در هـــوا ... 

 

 

 

 

 

 

  بُـــزَک نمیر بهار میآد ... 

 

 

 

 

 

 


  دغـــدغـــه-ی ادای ِ تکلیف ... 

 

 

 

 

 

 


 بـــوی ِ گندم مال من، هر چی میکارم مال تو ... 

 

 یادش بخیر بابابزرگ ...

  بخاطر زندگی کردن کار نمیکرد ...

 

 

 

 

 

  همه چیز ترازو وُ اندازه داشت ...

 

 

 

 

 

   با رفتن سنگ وُ ترازو،

   دیگه دو دوتا چارتا نشده ...

 

 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  ارتباط ، رابطه ...

 

 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

  

نوشته شده در تاریخ شنبه 16 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

   فکر میکنید که ضروری-ترین نیازهای کشور کدامند؟

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید

  بسم الله الرحمن الرحیم

 دکتر صادق زیباکلام :
«52 درصد از واحد‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند یا با ظرفیتی کم‌تر از 50 درصد فعالیت می‌کنند.» این جمله را
سیدمحمدعلی سیدابریشمی، معاون وزیر صنایع و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در جریان بازدید از شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی در هفته گذشته بیان داشت. داریوش اسماعیلی نماینده مجلس و عضو کمیسیون صنایع یک گام از معاون وزیر صنایع جلوتر رفته و اظهار می‌دارد که «به غیر از شهرک‌های صنعتی تمام واحد‌های تولیدی کشور در آستانه ورشکستگی و تعطیلی هستند.» فی‌الواقع مدت‌هاست که بسیاری از واحد‌های تولیدی کشور یا تعطیل شده‌اند یا فعالیت‌شان به حداقل ممکن تقلیل یافته و به سختی نوک بینی‌شان را توانسته‌اند بالای آب نگه دارند تا غرق نشوند. بسیاری مجبور شده‌اند که پرسنل و نیرو‌های کاری‌شان را کنار بگذارند یا در تهیه مواد اولیه دچار مشکل هستند، یا قطعه و لوازم یدکی ماشین‌آلاتشان را نتوانستند جایگزین نمایند، یا دستگاه‌ها و ابزار آلات لازم را نتوانستند وارد کشور نمایند. اغلب بدهی‌های سنگین به بانک‌ها دارند، چون به دلیل رکود و تعطیلی نتوانستند اقساط و وام‌هایشان را بپردازند. دلیل دیگر ناتوانی در تادیه بدهی‌هایشان به واسط آن است که خود نتوانستند مطالباتشان را دریافت نمایند. اگرچه باورنکردنی است، اما یکی از بزرگترین بدهکاران به صنایع مختلف و واحد‌های تولیدی، دستگاه‌های تولیدی هستند. ایران خودرو، سایپا، توانیر، ذوب‌آهن از جمله بزرگترین بدهکاران به تولید کنندگان و شرکت‌های بزرگ و کوچک خصوصی هستند. فی‌الواقع کم‌تر شرکت، سازمان، صنعت و واحد تولیدی یا خدماتی دولتی را می‌توان سراغ گرفت که بدهی‌های سنگین به بخش خصوصی و بانک‌ها نداشته باشد. این فقط صنایع و تولید که قلب اقتصاد کشور هستند، نیست که در چنین وضعیت بدی قرار دارد و هر روز بر آمار واحد‌های تولیدی که تعطیل می‌شوند اضافه می‌شوند. نعمت‌زاده وزیر صنایع هم چندی پیش گفته بود صنعت کشور نابود شده است، چون عملا دیگر امکان همان بیرون نگه داشتن نوک بینی‌شان در بالای آب را هم ندارند. بگذارید چند آمار کلی از وضعیت بهداشت و درمان ارائه دهم تا جنبه دیگری از وضعیت اقتصادی روشن شود. سال 91 کل بودجه‌ خدمات بهداشتی و درمانی کشور 14 هزار میلیارد تومان بود در همان سال 91 هم فریاد مسئولین درمانی کشور به گوش می‌رسید. مسئولین بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، سازمان تامین اجتماعی و .... از وضع خراب بهداشت و درمان می‌نالیدند. در یک قلم فقط دولت میلیارد‌ها تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار بود. کم نبودند بیمارستان‌ها و واحد‌های درمانی که به دلیل عدم پرداخت طلب‌هایشان از سازمان تامین اجتماعی، تعارف را کنار گذاشتند و در تابلو‌های بزرگ نوشته بودند که «هیچ قراردادی با سازمان تامین اجتماعی یا بیمه خدمات درمانی ندارند و هیچ جور دفترچه خدمات درمانی را نمی‌پذیرند» البته همه می‌دانیم، آنجا که همچنان دفترچه خدمات درمانی را می‌پذیرند، بیش از 80 درصد هزینه‌ها را خود بیمار می‌بایست بپردازد. این وضعیت بهداشت و درمان در سال 91، امسال (92) عملا وضع بدتر شده است. نیازی نیست مسئولی گزارش دهد که چرا به نسبت سال 91، امسال وضع بهداشت و درمان بدتر شده است. چرا که بودجه بهداشت و درمان امسال مجموعا 16 هزار و 800 میلیارد تومان است. یعنی به نسبت سال 91 حدود 13 درصد افزایش یافته. این درحالی است که حسب آمار تورم حدود 40 درصد است. یعنی اگر حتی حسب تورم هم بودجه بهداشت و درمان افزایش می‌یافت، می‌بایستی به حدود 27 هزار میلیارد تومان می‌رسید، اما در عمل کمتر از 17 هزار میلیارد تومان است. می‌توان حدس زد که وضعت بهداشت و درمان امسال چه وضعیتی پیدا کرده است. فی‌الواقع نیازی به حدس و گمان نیست، وزیر جدید بهداشت و درمان اخیرا اظهار داشته که وضعیت بودجه و اعتبارات آنقدر در حوزه بهداشت و درمان خراب است که بیمارستان‌های دولتی با بودجه‌ای که دارند فقط قادرند، حقوق پرسنل را بپردازند و عملا نمی‌توانند خرج دیگری بنمایند. وقتی بیمه صرفا 20 یا حداکثر 25 درصد هزینه دوا و درمان را می‌پردازد و 70 تا 80 درصد مابقی را خود بیمار باید بپردازد، خیلی نیازی به ارقام و آمار نیست. سرانه بهداشت در ایران نزدیک به 900 دلار است. در حالی که در کشورهای هم‌ردیف ایران همچون مالزی، هنگ‌کنگ و ترکیه این سرانه بین 5000 تا 8000 هزار دلار است. یعنی سرانه بهداشت در این کشورها 6 تا 9 برابر ایران است.
با این آمار و ارقام بیمارستان‌های دولتی هر روز بدتر از روز قبل می‌شوند. تعجب‌آور نیست که در رنکینگ جهانی بهداشت و درمان جایگاه ایران 112‌ است.
رنکینگ بهداشت و درمان در کشوری که ظرف هشت سال گذشته بیش از 700 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته در ردیف غنا، ساحل عاج و سایر کشورهای آفریقایی است. تصویر آموزش و پرورشمان اگر بدتر از بهداشت و درمانمان نباشد، بالاتر از آن نیست.
اگر کسی حوصله کند و مشابه همین بررسی را در خصوص آموزش و پرورش، محیط زیست، مبارزه با اعتیاد، حمل و نقل و سایر حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی به عمل آورد، یقینا وضعیت این حوزه‌ها خیلی بهتر از بهداشت و درمان نخواهد بود.
البته در امور نظامی، هسته‌ای و هوا فضا، پیشرفت‌هایمان خیلی‌خیلی برجسته‌تر بوده و قابل مقایسه با آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، محیط زیست یا پیشرفت صنعت و حمل و نقل نمی‌باشد که البته مهم هم پیشرفت در هوا و فضا، ساخت هواپیمای بدون سرنشین، و هسته‌ای می‌باشد و نه بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، محیط زیست، ایجاد اشتغال و این دست امور نه‌چندان با اهمیت.

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

 یونسی: افراطی​ها آدم​های نرمالی نیستند ...

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید

  بسم الله الرحمن الرحیم

 روزنامه ایران در مصاحبه​ای با حجت الاسلام یوسنی مشاور ویژه رئیس جمهور درامور اقوام و اقلیت​ها :
*برخی افراد،قومی یا اقلیتی را غیر خودی به حساب می آورند و می گویند پست ها و ماموریت های حساس را نمی شود به عهده غیر خودی ها گذاشت، اما از نظر ما این نگاه درستی نیست که بخشی از مردم ایران را نامحرم و غیرخودی بدانیم. این نگاه امنیت سوز و غیریت ساز است.
*
راهی جز این نیست که جریان های افراطی میداندار مسئولیت های حساس نشوند. به طور مثال
این گونه افراد نباید در مسند قضاوت و یا درکارهای امنیتی و تصمیم ساز قرار بگیرند. این به معنای محدود کردن آزادی نیست، بلکه نوعی تدبیر است. زیرا افراد افراطی آدم های نرمالی نیستند تا بتوانند در مصادر قدرت و قضاوت قرار بگیرند.
* تا الان دولت موفق نشده است وزارتخانه یا استانداری ای را در اختیار اقلیت های قومی و مذهبی قرار دهد. این به معنای این نیست که در آینده این کار را نخواهد کرد. ولی تا الان در این سطح موفق نشده است. اما در حد معاون کل و معاون وزیر اقداماتی صورت گرفته است.
تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شده است که من به علت موانع و کارشکنی هایی که ممکن است پیش بیاید نمی توانم بگویم.
*دفاع از حقوق قانونی اقلیت ها و اقوام ایرانی به این معنا نیست که باید اجازه داده شود که فعالیت های توسعه گرایانه داشته باشند.
*
هر حرکتی که دشمنی ایجاد کند، الزاما امنیتی است. حالا فرقی ندارد آن فرد کشیش یا یک روحانی شیعه باشد.
همچنین سخنان روحانیون و مداحانی که با صحبت های خود در مراسم، مردم را تحریک می کنند نیز به همان اندازه ضد امنیتی است.
*
من هر وقت نتوانم کاری کنم یا نگذارند، اعلام می کنم.
حتی اگر دولت هم با من در انجام ماموریتم همراهی نکند من اعلام می کنم. اگر مخالفین و افراد تندرو مانع ایجاد کنند و یا احساس کنم که مسئولیتم را انجام داده ام و احتیاجی به حضورم نیست، مطمئن باشید که کناره گیری می کنم.
*فضای امنیتی برداشته شده و
دولت در صدد است این فضای امنیتی به طور کامل برداشته شود و یک فضای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جایگزین اش شود.
*
خیلی چیزها دست آقای روحانی نیست. بالاخره قوه قضائیه تشکیلاتی است که کارخودش را انجام می دهد.یعنی بخش زیادی از این مسائل در اختیار دولت نیست. بنابراین حل این مسائل زمان می برد. اقدام دولت تنها می تواند بخشی از مسائل را حل کند. توافق ژنو اما قدم بزرگی است برای تاثیر گذاری در مسائل داخلی و ارتباط مستقمی با خیلی از مسائل ندارد. اما بالاخره موفقیت دولت در دیپلماسی می تواند در جاهای دیگر نیز تاثیر گذار باشد.
*
از اینکه وزیر اطلاعات نشدم خوشحالم. زیرا اصلا مایل نبودم وزیر اطلاعات باشم. وقتی هم که آقای روحانی پیشنهاد دادند شخصا مخالفت کردم و به ایشان گفتم من در این سمت بوده ام اما حالا وقت آن است که چهره ای جدید این کار را بر عهده بگیرد. این موضع دو دلیل داشت؛ اول اینکه بازگشت فرد به کاری که سالها انجام داده است چندان جذابیتی ندارد. به ویژه شغل های امنیتی که شغل های پردردسری است. شغل امنیتی شغلی نیست که انسان به آن میل نفسانی داشته باشد.

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 لاف درویشی مزن ...

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

  برگ بی برگی نداری، لاف درویشی مزن
رخ چو عیاران میارا! جان چو نامردان مکن


یا به کردار زنان، رنگی و بویی پیش گیر
یا چو مردان اندر آی و گوی در میدان فکن

هر چه یابی جز هوا، آن دین بود بر جان نشان!
هر چه یابی جز خدا، آن بت بود در هم شکن!

چون دل و جان زیر پایت نطع شد، پایی بکوب!
چون دو کون اندر دو دستت جمع شد، دستی بزن

سر برآر از گلشن تحقیق تا در کوی دین
کشتگان زنده بینی، انجمن در انجمن

در یکی صف، کشتگان بینی به تیغی چون حسین
در دگر صف، خستگان یابی به زهری چون حسن

درد دین خود بوالعجب دردی است کاندر وی چو شمع
چون شوی بیمار، خوش تر گردی از گردن زدن

هر خسی از رنگ گفتاری بدین ره کی رسد؟
درد باید عمرسوز و مرد باید گام زن

سال ها باید که تا یک سنگ اصلی ز آفتاب
لعل گردد در بدخشان یا عقیق اندر یمن

ماه ها باید که تا یک پنبه دانه ز آب و خاک
شاهدی را حلّه گردد یا شهیدی را کفن

روزها باید که تا یک مشت پشم از پشت میش
زاهدی را خرقه گردد، یا حماری را رسن!

با دو قبله در ره توحید نتوان رفت راست
یا رضای دوست باید، یا هوای خویشتن!

«حکیم سنایی»

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

  

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

 

 

 شرط زنگنه برای افزایش قیمت بنزین،

 احتمال افزایش قیمت بنزین از سال ۹۳

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 به گزارش خبرگزاری مهر، بیژن زنگنه در یک گفتگوی رادیویی درباره آخرین وضعیت افزایش قیمت بنزین برای سال آینده، گفت: در صورتی با افزایش قیمت بنزین موافقم که زمینه افزایش کیفیت مصرف سوخت خودرو هم اقدامات خوبی انجام گیرد و مصرف سوخت خودروها کاهش یابد.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه برای نمونه اگر قیمت هر لیتر بنزین به ۳۰۰۰ تومان افزایش یابد در کنار بنزین گران، باید خودرو کم مصرف و ارزان هم تولید و عرضه شود، (((
آقای وزیر ، از کدام خودرو ارزان صحبت میکنید!؟ ... فعلا که ارزانترین خودرو داخلی بین 6000 تا 12000 دلار است ؛ چطور می-توانید بطور همزمان یا کوتاه مدت، خط تولید خودرو را آنقدر پیشرفت دهید که مثلا با ارتقاء به "یـــورو 5" ، برای مصرف کننده-ی ایرانی، خرید بنزین لیتری 3000 تومان { یک دلار } مقرون به صرفه باشد؟! این هزینه-ی خودرو وَ بنزین، فعلا هم مختص ِ کشورهای توسعه یافته-ست که حداقل دستمزد هر ساعت کارکنان-شان بیش از ساعتی 8 دلار است!!! ... مگر حداقل درآمد ماهیانه ملت ایران، به بیش از 1000 دلار رسیده است؟!!! ... متأسفانه ، این راهکار شما، نه با وعده-های دولت تدبیر وُ امید تناسب دارد نه با انتظارات مردم از دولت یازدهم وَ مجلس شورای اسلامی ... حتی صحبت از این راهکار، اگر جدی گرفته شود، موجب تشدید آنچنانی تورم وَ بحران اقتصادی میشود. _ آنوقت باید گفت « صد رحمت به شیب تند ِ هدفمندی دولت آقای احمدی-نژاد » ... )))   تصریح کرد:اگر کیفیت خودروها افزایش و مصرف سوخت بنزین و گازوئیل آنها کاهش یابد، شهروندان پول کمتری برای بنزین پرداخت می‌کنند.
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه برای بنزین نمی توان قیمت قطعی آن را اعلام کرد، افزود: از این رو پیش بینی می شود در نیمه اول سال آینده شاید قیمت‌های جدیدی مطرح شود.
 

  متن کامل  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

 رئیس سابق سیا: 

  حق غنی سازی ایران را پذیرفته‌ایم ...

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 خبرگزاری مهر به نقل از  پولتیکو   ، ژنرال مایک هایدن رئیس سابق سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) توافق هسته ای با ایران در ماه گذشته را عقب نشینی از توافقات قبلی در سازمان ملل خواند.
 ما غنی سازی ایران را پذیرفتیم که این موضوع در تضاد با قطعنامه های قبلی شورای امنیت است.
 حالا آنچه که ما باید انجام دهیم این است که آستانه توان ایران را تا جایی که می توانیم عقب برانیم.
 ما دکمه توقف را زده ایم و باید سعی کنیم دکمه حذف را نزنیم.
 اینطور نیست که ما در برابر برنامه هسته ای ایران گزینه های زیادی داشته باشیم.
  متن کامل  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

   

 

 مطهری:مجلس نباید صرفا ثناگوی حکومت باشد ...

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

  علی مطهری : بنده به چند دلیل با استعفای آقای سنایی مخالفم، به طور کلی استفاده از نمایندگان مجلس در سمت‌های اجرایی و خالی کردن پارلمان از نیروهای کیفی کار درستی نیست.
 آقای سنایی از نیروهای کیفی مجلس است و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی منشأ اثر است و از نمایندگانی است که جنبه ملی آنها بر جنبه منطقه‌ای آنها می‌چربد و این موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود.
 به دلیل نوع برداشتی که اکثر مردم از مقوله نمایندگان مجلس دارند و تصور می‌کنند نمایندگان باید مشکل فردی آنها را حل کند، این امر باعث شده ما نمایندگان ملی در مجلس کمتر داشته باشیم.
 آقای سنایی از نمایندگانی است که به حقوق شهروندی و فصل سوم قانون اساسی اهمیت می‌دهد و جنبه چند صدایی مجلس را تقویت می‌کند.
 مجلس زنده، مجلسی است که صداهای مختلف در آن شنیده شود و صرفاً ثناگوی حکومت نباشد.

 دو سال و نیم از عمر مجلس نهم باقی مانده است و فرصتی برای انتخاب نماینده جدید از حوزه انتخابیه نهاوند وجود ندارد؛ در صورتی که با استعفای آقای سنایی موافقت شود، این حوزه انتخابیه دو سال و نیم فاقد نماینده در مجلس خواهد بود.
  متن کامل  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 آذر 1392 توسط عـبــد عـا صـی

  

 هر که را اسرار عشق آموختند ...   

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

 حال علی اکبر شگفت بود به گونه ای که از تندی اسرار به جان آمده بود و تنها ساقی دشت کربلا حال او را می فهمید واز آنجا که طبق قانون خسروانی جم کسی از مستان حق نداشت خود سر به نوشیدن می رو آورد و تنها باید به حکم ساقی سر نهد، علی اکبر به طلب آب نزد امام خویش آمد و :

 کای پدر جان از عطش افسرده ام

می ندانم زنده ام یا مرده ام

این عطش رمز است و عارف واقف است

سر حق است این و عشقش کاشف است

دید شاه دین که سلطان هدی ست

اکبر خود را که لبریز از خداست

عشق پاکش را بنای سر کشی ست

آب و خاکش را هوای آتشی ست

شورش صهبای عشقش در سر است

مستی ش از دیگران افزون تر است

اینک از مجلس جدایی می کند

فاش دعوی خدایی می کند

مغز بر خود می شکافد پوست را

فاش می سازد حدیث دوست را

محکمی در اصل او از فرع اوست

لیک عنوانش خلاف شرع اوست

پس سلیمان بر دهانش بوسه داد

اندک اندک خاتمش بر لب نهاد

مهر، آن لبهای گوهر پاش کرد

تا نیارد سر حق را فاش کرد

هر که را اسرار حق آموختند

مُهر کردند و دهانش دوختند


 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

     

 

 اوباما: در بازیهای سیاسی رجزخوانی وَ

 تندگویی ساده-ست ولی امنیت ملی را

  تامین نمی کند ...  

 

  جهت مراجعه به مرجع متن، یا عنوان اصلی، به پیوند فوق اشاره کنید


  بسم الله الرحمن الرحیم

http://s5.picofile.com/file/8102196876/ZARYF_KUCHAKZ8DEH_RAJAZX8NY_01.jpg

 اوباما: در بازیهای سیاسی رجزخوانی وَ

 تندگویی ساده-ست ولی امنیت ملی را تامین نمی کند ...  

در حالیکه رهبر معظم انقلاب و بسیاری از دلسوزان نظام با جدیت مذاکرات و تیم هسته ای را مورد تشویق قرار داده اند برخی باید این جمله اوباما را آویزه گوش کنند که: رجزخوانی و تندگویی در بازیهای سیاسی کار ساده ای به نظر برسد اما امنیت ملی را تامین نمی کند

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در واکنشی تند به منتقدان داخلی خود در خصوص توافق هسته ای با ایران گفت: ممکن است رجزخوانی و تندگویی در بازیهای سیاسی کار ساده ای به نظر برسد اما این کار، امنیت ملی آمریکا را تامین نمی کند با چنین فرضیه ظریفی باید گفت آنها که صدایشان از تدبیرشان بلندتر است چرا به امنیت ملی کشور در شرایط اقتصادی و سیاسی امروز توجه نمی کنند.

 متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

   

 

http://s5.picofile.com/file/8102215676/N8TENY8HU_ESR8EEL_01.jpeg

 

  

ناطق نوری در واکنش به برخی شیطنتهای و انتقادات داخلی به مذاکرات گفت: حالا اسراییل عصبانی است. نخست وزیر این رژیم غاصب با آن حالت نا متعادل آمد و ضد این توافقنامه و آمریکا موضع گرفت. برخی دیگر هم عصبانی شدند. اگر در این توافقنامه سرما کلاه رفته باشد اسراییل باید خوشحال باشد

  متن کامل  

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

وزیر خارجه آمریکا به توافق اخیر ژنو میان اعضای گروه پنج به علاوه یک (شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) با ایران اشاره کرد که براساس آن ایران پیشرفت برنامه اتمی اش را برای شش ماه متوقف می کند و برخی از بخش های مهم این برنامه را عقب می راند و در مقابل این کشورها برخی تخفیف های مالی در تحریم ها برای ایران قائل می شوند.

  متن کامل 

 تهیه وَ تدوین : عـبـــد عـا صـی

 

(تعداد کل صفحات:2)      [1]   [2]  
درباره وبلاگ
گر در طلب لقمه نانی ، نانی /

گر در طلب گوهر كانی ، كانی /

این نكته رمز اگر بدانی ، دانی /

هر چیز كه اندر پی آنی ، آنی ...

مـــولانـــا

===============

امام خمینی:

همه باید نظر خودشان را بدهند /

و هیچ کدام هم برایشان حتی جایز نیست که یک چیزی را بفهمند و نگویند. /

باید وقتی می فهمند، اظهار کنند. /

این موافق هر که باشد ، باشد ، مخالف هرکه هم باشد ، باشد. /

( صحیفه امام،ج13،ص102)

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :